Пивовар, священник, коваль. Ким би українські айтівці хотіли працювати за «айтішну» зарплату
«Якби ви могли заробляти „айтішні“ гроші у будь-якій іншій галузі, то що б обрали?» — понад 350 IT-фахівців відповіли на це запитання DOU.
Відповіді дуже різні. Виявляється, багато айтівців хотіли б працювати інженерами та науковцями, якби у цих галузях були відповідні компенсації.
Дехто працював би руками: тут і нереалізовані кухарі та садівники, митці й ковалі. Частина айтівців хотіли б викладати у школах та університетах, а хтось навіть згадав, що за «айтішну» зарплату волів би бути двірником.
Проте велика частка айтівців кажуть, що не проміняли б свою галузь на жодну іншу, та зазначають, що «вони тут не тільки заради грошей».
Тож якби айтівці могли заробляти «айтішні» гроші у будь-якій іншій галузі, вони б обрали...
Науку та інженерію
«Я за освітою хімік-аналітик. По закінченні вишу мені пропонували аспірантуру в Німеччині. Думаю, там я могла б заробляти близько $6 тисяч. В Україні — не впевнена» (Delivery Director).
«Працював би конструктором обладнання» (Senior System Engineer in HW).
«Був би інженером на заводі „Антонов“ або у космонавтиці чи військовій промисловості» (Senior SDE).
«Я був би фізиком-теоретиком. Нині заробляю $12 000» (Senior Python Developer).
«Пішов би в науку. Викладати в універі, писати статті, вивчати улюблену галузь 40 років поспіль, взагалі виробляти нове знання про природу — це вершина реалізації за моїми нормами :)» (JS Tech Lead).
«Працювала б інженером в машинобудуванні. Проєктувала б надефективні двигуни внутрішнього згоряння. Альтернативні методи видобутку енергії на цей час неефективні» (Elixir Developer).
«Я тільки розвиваюся у сфері ІТ і планую заробляти не менше за $10 тисяч. Якби я міг працювати в іншій сфері та заробляти ці ж гроші, то пішов би в науку, а саме ядерну фізику» (PHP Developer).
«Я був би археологом :) Зараз заробляю близько $3000» (Sales Representative).
«Я хотів би працювати у космічній галузі, з дитинства полюбляю космос, але в нас її практично немає. Заробляю нині 70 000 грн на місяць» (QA).
«Я б працював авіаконструктором у NASA» (Senior C++ Developer).
«Працював би ентомологом, досліджував комах. Моя теперішня компенсація становить $6250 „чистими“ + $1500 до вирахування податків щоквартально за дотримання KPI» (Senior Project Manager).
«Я займався б астрономією, вивчав би квантове випаровування чорних дірок. Нині заробляю $15 000» (CTO).
«Я б пішов у теоретичну фізику та молекулярну біологію, цікавить питання protein folding. А також у нейрохірургію, через особливості психіки. І я маю позитивний досвід у сфері навчання: викладав математику, фізику, IT на курсах. Нині моя компенсація становить понад $7000» (Senior Android Engineer).
«Я б досліджував проблеми старіння та способи їх виправити, а також популяризував би науку. Заробляю 3000 євро» (Android Team Lead).
Викладацьку діяльність
«Я працював би викладачем. Є терпіння та бажання ростити нове покоління з іншим поглядом на світ. Але зараз там платять 12 тисяч гривень» (Middle PHP).
«Я була б або вчителькою математики та інформатики, або б шила чи в’язала одяг, бо дуже любила це робити у шкільні роки. Нині заробляю $5500» (Senior Node.js).
«Я була б викладачкою, цим раніше й займалася. Якби зарплата була від 35 тисяч гривень, залишилася б у школі» (DevOps).
«Я був би шкільним вчителем. Таким, що не просто відчитує матеріал, а допомагає дітям зростати та спрямовує їх на правильний шлях у житті. Не бити палицею, а прищеплювати саме культуру поведінки та культуру здоров’я, тому що вислів „сіли рівно“ — найтупіше, що є на світі. Культура — це не набір правил, а те, що допоможе триматись впевнено та знайти саме свій шлях у житті. Щодо зарплати — 25000 грн» (PHP Developer).
«Я був би вчителем загальноосвітньої школи, заробляючи $3000» (Senior Front-end Developer).
«Вчителем „Захисту Вітчизни“. Мої учні були б максимально боєздатними, обізнаними та мотивованими захищати нашу державу. Навіть якби більшість із них пішла в цивільні вищі навчальні заклади, сподіваюсь, що дисципліна і правильний світогляд були б з ними на все життя. Нині заробляю $2500» (Middle Python Developer).
«Якби у мене була можливість заробляти близько $5000, я б хотів викладати в якомусь вищому навчальному закладі» (Middle PHP Developer).
«Ректором сучасного університету на кшталт Стенфорд 2.0, але в Україні, з топовими викладачами та науковцями» (керівник компанії).
«Я з дитинства захоплююся футболом і давним-давно мріяв відкрити свою футбольну академію для дітей. То ж я б, напевно, був футбольним тренером. Заробляю нині $2000» (Middle .NET Developer).
Роботу «руками»
«Я б стриг газони. Нині заробляю близько $4000» (Middle Front-end Developer).
«Працював би у деревообробці» (Front-end Developer).
«Я працював би руками. Наприклад, реставрував би дерев’яні меблі чи одяг та взуття» (Senior Front-end).
«Повернувся б до виробничої галузі, якби вона була така ж розвинена, як ІТ» (Senior FE Developer).
«Я б спробував себе на кухні у якомусь італійському ресторанчику, з радістю б опанував нові для себе страви й навчився майстерно готувати ті, що вже вмію. На цей час я отримую $5000–6000» (Product Designer).
«Займався б ручною працею: ремонтом автівок, проєктуванням меблів, ковальством. Писав би картини, можливо, почав би робити протези — зараз намагаюся опанувати цей процес на волонтерських засадах. Усе це, крім протезування, мій „доайтішний“ досвід. Нині заробляю $4000» (QA Auto).
«Я була б візажисткою. Подобається робити людей красивими та щасливими. У цій сфері багато комунікації, лише шкода, що спина болить від довгого стояння, а дохід в часи коронавірусу та війни нестабільний» (HR).
«Я працював би пекарем. Нинішня зарплата $600. Обожнюю готувати. Постійно експериментую з їжею. У нас у родині більше чоловіки на кухні, аніж жінки. Найчастіше готую салати та різноманітні страви з м’яса, але найбільше обожнюю гарну випічку: круасани, пончики, торти» (Trainee AQA JS).
Були б ближчими до природи
«У мене була б риболовна шхуна і собака, на ім’я Шкіпер. Ми б ловили рибу в океані, подалі від людей. Нині заробляю $3500» (Unity Tech Lead).
«Хотів би бути дотичним до природи. Із задоволенням працював би єгерем або лісничим. Гадаю, що зголосився б за п’ять тисяч євро хоч зараз, але через мінування лісів руснею доведеться переглянути зарплатні очікування та додати у соцпакет сучасний міношукач. Як альтернативу також розглядаю пропозиції щодо рятувальника у горах» (Staff Software Engineer).
«Я був би садівником. Нині заробляю $5300» (Product Manager).
«Я був би інструктором\провідником з туризму в Карпатах. Заробляю $4500» (Java Developer).
Займалися б творчістю
«Я хотів би виробляти музичні інструменти, наприклад укулеле. Нинішній дохід — $2800 доларів» (ERP consultant).
«Музикантом. Я хотів би грати у групі, давати концерти, продавати записи, якщо отримував би $8000 на місяць» (Lead Data Engineer).
«Я закінчив би консерваторію та займався музикою, згодом почав би викладати. Можливо, завів би ютуб-канал. Маючи своє житло, дохід у €4000 був би достатнім для комфортного життя» (Senior Angular Developer).
«Було б круто перекладати аніме для Netflix!» (Junior C++/Qt Developer).
«Я був би людиною мистецтва — художником, кріейтором. Моя оплата нині близько 250 000 євро на рік»(C-level).
«Хотілося б займатися івент-менеджментом у сфері електронної музики або музичним продакшеном. Також 3D-графікою у сфері реклами. Зараз заробляю $2000, але в планах вийти на дохід у понад $5000. Менеджмент — також цікава штука, але в ІТ до нього частенько ставляться як до чогось другосортного і не дуже важливого» (Product Manager).
«Я б робив огляди на фентезі-романи або ж писав би їх сам у стилі китайських лайт-новел, де викладають по2–3 розділи на день, а довжина середньої роботи сягає двох тисяч розділів. Так-то колупати, сапортити, траблшутити та інтегрувати інформаційні системи теж подобається, але це докучає, а вигадані світи — ні. Витрачаю на читання в середньому дві години на добу, заробляю нині $5000» (System Engineer).
Варили б пиво, кермували автобусом чи пов’язали б своє життя з авіацією
«Якщо робота зовсім для душі, то я варив би пиво. Всі ці процеси бродіння дуже заспокоюють :) Другий варіант — кіно. Намагався б знімати щось. Для початку — короткий метр, а потім і щось масштабніше. Знімати й писати дуже подобається, був немаленький досвід із YouTube у ролі ведучого. Нині заробляю $5–6 тисяч» (Python Software Engineer).
«Я б працювала дерматологом-косметологом. Зупиняє те, що потрібно навчатись в медичному шість років, а для другої освіти це дуже довго» (HR).
«Був би фермером медичної марихуани. Нині заробляю $2000» (DevOps).
«Я з дитинства мріяла бути стюардесою або перекладачем :) Як стюардеса хотіла б заробляти від $2–3 тисяч на місяць на міжнародних рейсах» (Junior Manual QA Engineer).
«Я був би професійним трейдером. Слово „професійний“ додав не просто так, оскільки 90% людей в трейдингу (а може й більше, після появи криптобірж) не заробляють, а зливають гроші, здебільшого через брак знань і емоції, які виникають через жагу швидких грошей. Професія крута тим, що немає начальників, дедлайнів, мітингів... і, звісно, повний ремоут :) Моя нинішня зарплата — $4500» (Senior Java Developer).
«Я б працювала в державній структурі у відділі туризму, аби піарити бренд України на весь світ :)» (Senior Marketing Manager).
«Я працював би фітнес-тренером. Тут і постійна фізична активність, і спілкування з великою кількістю людей, і головне — фізичне здоров’я та гарна форма» (CTO в арбітражній команді / Senior PHP Developer).
«Нині я заробляю $5000, залюбки працював би у сфері кінематографа або психології» (Senior iOS Developer).
«Я б пішов у щось, пов’язане з поїздками. Подобається бути за кермом та бачити нашу чарівну країну. Можливо, далекобійником? Зараз заробляю $5300» (Senior .NET Developer).
«Я був би лижним інструктором. Вже рухаюсь у цьому напрямку — здобуваю австрійську ліцензію, пробую себе на українському і грузинському ринках праці» (Senior Android Developer).
«Власником ековідпочинкового комплексу у тихому мальовничому місці з власною фермою, теплицями, садом, вуликами, ставком та виноградниками. Усі охочі там могли б самостійно зібрати собі овочі, фрукти чи ловити рибу, яку їм потім приготують кухарі. Це розвага для всіх тих, кому, як і мені, дуже бракує простої праці на землі» (PM).
«Пілотом у класичній авіакомпанії. Заробіток
«Космонавтом :) А якщо серйозно, то складно сказати. 10 000 годин роблять свою справу, чим би ти не займався. Я вже трошки працював у агропромисловості, будівництві, на заводі, у ЗСУ, тепер от почав в ІТ. Всюди є плюси та мінуси, до всього звикаєш і пристосовуєшся, тому потрібна сфера, щоб максимум часу проводити із сім’єю, друзями. Інше — менш важливо» (Junior Android Developer).
«Я був би водієм автобуса. Заробляю $6000» (Team Lead).
«Я б доглядав і розвивав собак, бажано коргі, за $3000» (Data Engineer).
«Я був би інспектором з паркування. У нас проблема з колосальною кількістю хамів. Їх потрібно перевиховувати. Робота стресова і потребує відповідної компенсації. Я вважаю, адекватна ставка за цю роботу 30 тисяч гривень, але з бонусами за виробіток до 70 тисяч» (WebDev).
Кілька людей зізналися, що були б священнослужителями
«Я був би священнослужителем» (C# Developer).
«Був би із задоволенням капеланом. Або навіть військовим, офіцером інженерних військ або в авіації. Закінчував НАУ. Свого часу їздив вступати до Іноземного легіону у Франції, склав усі тести, крім останнього — співбесіди з особістом. Зарплата зараз у мене 120 тисяч доларів на рік, якщо проєкт один. Але я люблю ІТ також, особливо попередніх років, коли це було приємне тихе місце для інтровертів» (DevOps Consultant).
Багато айтівців не проміняли б свою галузь на іншу
«Я працюю UX Designer, заробляю близько $3000 і ніколи б не поміняла цю роботу на іншу. UX Design підходить мені найкраще — тут ідеальне поєднання можливостей працювати віддалено і в будь-якій країні світу, постійно вчитися, спілкуватися з іноземними замовниками, бути в ком’юніті людей з високим IQ, говорити англійською (а я принципово хочу працювати лише з англомовними командами та замовниками), є складні таски, де потрібні як логічне мислення (мій технічний диплом), так і моя друга вища художня освіта.
Обожнюю свою роботу і щаслива, що в Україні нарешті є можливість дизайнерам працювати в IT. Років 15 тому, коли я починала графічним дизайнером, такого ще не було» (UX Designer).
«Я свідомо обрав IT в
«Я б обрала все ту ж Android-розробку. Це відчуття виправленої милиці в архітектурі, залишеної попередніми розробниками, або гарно придуманого розв’язання проблеми, або просто виправленого багу, який вдається зарепродюсити один раз із десяти — ну дуже приємне. Відчуваєш, що прожив день не дарма, дізнався щось нове, навів лад там, де його не було, і через це можна просто кайфувати» (Middle Android Developer).
«Я б все одно працював в IT. З 14 років я почав писати сайти\скрипти. З 16 років працював на фрилансі. З 18 пішов на „галеру“ за мінімальну оплату $200. Це було моїм хобі, яке переросло в роботу» (Senior TS).
«Я прийшов у IT ще у часи, коли термінів „айтівець“ та „вайті“ не існувало. Ще тоді, коли ставали просто розробниками або адміністраторами у випадку, якщо ти був нердом та гіком. І це стосувалось не тільки чоловіків. Я займаюсь улюбленою справою тому, що мені це подобається і це був мій вибір ще зі школи» (Solution Architector).
«Я все одно обрав би ІТ. Програмую з 14 років і до третього курсу університету навіть не уявляв, скільки програмісти заробляють. Просто кодив у своє задоволення і продовжую робити це й сьогодні. Висока зарплата йде приємним бонусом» (Senior Software Engineer).
«Я закінчив КПІ, вчився на енергетика, але Pascal на першому курсі змінив моє життя, і я став Front-end Developer. Не жалкую про вибір, дуже подобається програмування. Обрав би IT знову. Дивлячись на друзів/родичів, які дуже втомились від роботи або просто не хочуть туди йти в понеділок і ниють про новий робочий тиждень, розумію, що в мене ніколи не було відрази та ненависті до завдань. Досвід поки чотири з половиною роки, політ нормальний, працюємо далі. Заробляю нині $3000» (Front-еnd Developer).
«Я прийшла в ІТ з науки, була науковим співробітником в одному з інститутів НАН. Працювала на різних посадах, а останні три роки займаюся тим, до чого завжди прагнула — керую проєктами, хоча раніше й не знала про таку спеціальність. За такі ж гроші не змінила б цю спеціальність, проте на випадок, коли вигорю, розглядаю повернення в перекладачі» (Project Manager).
«Я був би розробником. Мені це просто подобається. До того ж ти не прив’язаний до локації, маєш комфортні умови роботи тощо. Рівень зарплати після порогу у $2500 (достатньо на задоволення всіх основних потреб на цей час), цікавить набагато менше. Нинішня зарплата — $3700» (Senior Front-end Developer).
А дехто зізнається, що відмовився від роботи мрії, бо там не заробити грошей
«Колись мріяв працювати футбольним журналістом. У студентські роки навіть писав спортивну колонку на одному з відомих на той час порталі для обміну файлами. Досі цікавлюся футболом, а ідея робити огляди матчів, вести стрічку новин і брати інтерв‘ю у людей зі світу футболу все ще жива. Хоча є чітке враження, що за гроші, які платять за таку роботу, комфортно жити не вдасться. Хіба що, може, займатися цим як хобі у вільний від роботи час» (Middle QA Engineer).
«Хотів би бути вчителем історії або географії. Я мріяв про це ще зі школи, але абсолютно неадекватне співвідношення відповідальності та оплати призвело до того, що я обрав інший напрям. Зараз заробляю $1600 і бачу великі можливості попереду» (Cloud Engineer).
«Я б працював ковалем. Із самого дитинства хотів працювати з металом, виробляти всіляку холодну зброю, і щоб кожен продукт був витвором мистецтва. Чесно кажучи, навіть не уявляю, чому саме ковалем, але не минає і дня, щоб я про це не думав. Можливо, колись на пенсії, якщо доживу і буде нормальне здоров’я, відкрию свою кузню :) Зараз я заробляю $2500» (AQA).
«Двірником — так, тим, що прибирає прибудинкову територію. Чи садівником. Це реальна можливість кожного дня робити світ кращим, ніж він був учора, а не оцей весь бізнес-булшит. Але $6000 є $6000» (Senior Mobile Developer).
«Я працювала б з дітьми в школі або садочку. Професійності, здібностей, досвіду та бажання більш ніж достатньо, але оплата та система (знаю, бо сама донька вчительки) демотивує. Навіть з останніми підвищеннями зарплати початкового спеціаліста
«Я б працював в автосервісі з усім, що пов’язане із запчастинами та обслуговуванням машин. Але рядовий працівник там отримує, дуже грубо, близько $1000, без особливих перспектив... Якщо ти керівник чи власник, то, зрозуміло, там інші гроші. Або ж потрібно засунути свою думку, відомо в яке місце, і роками чекати — може, тобі кинуть грошову кістку через понад п’ять років» (QA Engineer).
А дехто нині мріє змінити фах
«Я відкрила б кулінарно-мистецький простір, в якому би проводила виставки, майстер-класи, прохані вечері, освітні події. За айтішну зарплату мрію на це накопичити й таки реалізувати» (Head of UI/UX Department).
«Хто бачив схід або захід сонця в горах, закохався в цей момент назавжди. Як і для більшості, війна розділила моє життя на дві частини — до та після. Так ось, до війни я щороку в травні 15 років поспіль збирав друзів і вирушав на декілька днів у гори. Ми вмикали режим польоту на телефонах та розчинялись, наче вранішній туман серед безмежних гір, лісів, річок, єднаючись з природою. Під час таких подорожей я не раз замислювався, як би добре було покинути все, взяти фотокамеру та подорожувати світом, фіксуючи неймовірні моменти на фото та запалюючи інших бажанням подорожувати. Щасливі люди — фотографи різних науково-популярних видань. Я б хотів собі таку роботу. Нині заробляю $3000–5000» (SAP BI Team Lead).
«Я завжди хотів бути кіберспортсменом :) А так був би готовий зі своєю зарплатою у $3000 працювати на муніципальних роботах чи просто як волонтер допомагати людям з інвалідністю чи прибирати ліси/річки. Загалом просто бути корисним, щоб совість була чиста» (Strong Middle Java Developer).
А якби ви могли отримувати аналогічні своїй нинішній зарплаті гроші у будь-якому іншому місці, то що б обрали? І як, на вашу думку, змінилася б українська ІТ-галузь, якби зарплати в інших професіях «підтягнулися» до айтішного рівня? Пишіть свої думки у коментарях.