Асоціація IT Ukraine закликає владу доопрацювати законопроєкти про мобілізацію. Нарахували пʼять критичних пунктів
Асоціація IT Ukraine закликає Верховну Раду обговорити з ІТ-спільнотою ризики для економіки країни та індустрії, що закладені у проєктах законів № 10378 та № 10379 про мобілізацію, та доопрацювати їх ще до розгляду в першому читанні.
«З Україною замовники неохоче працюють через війну — ми в „червоній зоні“. Але з прийняттям цих новацій зростає ризик, що ІТ-компанії України будуть змушені відкривати офіси в інших країнах та скорочувати кількість українських команд.
Українська IT-індустрія закрила попередній 2022 рік із рекордним показником експорту — $7,34 млрд. Це найбільша сума за часи незалежності. На IT припадає майже половина всього експорту послуг. Запропонований законопроєкт, на нашу думку, негативно вплине на подальші показники експорту, а також зменшить валютну виручку країни.
Асоціація готова в скорочені терміни надати свою допомогу та долучити експертів до обговорення, пошуку компромісу та доопрацювання законопроєктів», — йдеться у зверненні.
Найбільш критичними ризиками для держави і суспільства Асоціація вважає наступні пункти в законопроєктах:
1. Право керівника ТЦК та СП ініціювати внесення до Єдиного реєстру боржників інформації щодо осіб, які не виконали обов’язки, визначені законопроєктом «Про мобілізацію...», та наступне їх обмеження в правах. «Така норма створює значне корупційне підґрунтя та одночасно порушує громадянські права українців, що є неприпустимим», — коментують в Асоціації.
2. Перегляд КМУ Порядку бронювання військовозобов’язаних протягом місяця з дня опублікування цього Закону.
3. Обовʼязок громадян реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
4. Обмеження осіб, що перебувають за кордоном, в отриманні консульських послуг за відсутності військово-облікових документів.
5. Примус для підприємств забезпечувати виконання громадянами військового обов’язку.
Нагадаємо, анонсовані зміни в процесі мобілізації (зокрема надсилання повісток на електронну скриньку й зменшення підстав для відстрочки) викликали активне обговорення спільноти. Законопроєкт про мобілізацію, який після доповнень можуть ухвалити у січні