Виплати мобілізованим айтівцям у 2023 році. Які гарантії зберігають IT-компанії
Рік тому, з початку агресії рф проти України, ми опитали IT-компанії про те, чи зберігають вони зарплати мобілізованим співробітникам, а також добровольцям у лавах ЗСУ та ТрО. Відповідь більшості із них була ствердною.
Ми дізналися, чи продовжиться така політика компаній у 2023 році та у яких обсягах роботодавці готові й надалі виплачувати заробітні плати своїм айтівцям на фронті. А ще разом із юристкою з’ясували, чи справді виплати військовим-ФОПам можуть становити проблему з погляду законодавства.
Юридичні нюанси збереження зарплат айтівцям, які служать у ЗСУ
Одна зі співрозмовниць DOU під час підготовки матеріалу до публікації зазначила: збереження зарплат айтівцям, які співпрацюють з компаніями як ФОПи, може становити проблему, адже Державна податкова служба України начебто може розцінити такі виплати як відмивання коштів.
Розібратися з цим нам допомогла адвокатка, партнерка Win Win Law Наталія Хитрук.
Відповідно до чинного трудового законодавства за працівниками, призваними на військову службу, зберігаються місце роботи й посада.
У липні 2022 року до Кодексу законів про працю України (КЗпП) внесли зміни та скасували обов’язок роботодавця зберігати середній заробіток.
Разом з тим виплата заробітної плати працівнику, якого призвали на військову службу, не є незаконною і може розглядатись як гарантія, передбачена та закріплена роботодавцем у відповідних внутрішніх документах компанії. Цю позицію неодноразово підтверджували компетентні державні органи.
Та до оплати послуг ФОПів ці положення законодавства не застосовуються, оскільки між ними та роботодавцем не виникає трудових відносин — компанія платить підряднику за послуги, а не за виконання трудової функції.
Тож виплати компенсацій ФОПам, які служать у війську, держоргани можуть вважати безпідставними, оскільки відсутня господарська операція.
У такому разі компанії потрібно довести, що у підрядника існувала можливість надавати послуги, господарські операції між ними є справжніми та мають економічну вигоду і ділову мету.
Проте компанія має змогу виплачувати таким розробникам та іншим підрядникам-айтівцям роялті, а також інші платежі, які стосуються уже розробленого ними програмного забезпечення.
❓ Про що ми запитували компанії
DOU поцікавився в IT-бізнесів, скільки їхніх співробітників нині служать у лавах ЗСУ, як саме за ними бронюють робочі місця, наскільки довго компанії готові надавати грошову підтримку та чи може вона залежати від того, чи була людина мобілізована або ж пішла на фронт добровольцем.
На останнє запитання ми отримали однозначну відповідь від усіх опитаних компаній — ані сума, ані вид допомоги жодним чином не залежить від того, як саме людина опинилася в армії.
Крім того, ми уточнили в компаній, яку кількість працівників вони готові підтримувати таким чином. Більшість з них не назвала лімітів — або це питання не обговорювали взагалі, або ж роботодавці готові надавати допомогу будь-якій кількості колег у війську.
EPAM