Тимчасово за кордоном. Що айтівцям потрібно знати про податкове резидентство
Через повномасштабну агресію рф мільйони українців та українок вимушено залишилися за кордоном. Вони постали перед проблемою того, як працювати в іншій країні та водночас не залишати український бюджет без податків, що є вкладом у перемогу над росією.
Ми поспілкувалися з експертами та розповідаємо, що таке податкове резидентство, як уникнути подвійного податкового резидентства та продовжувати сплачувати податки в Україні, перебуваючи в іншій державі.
Що таке податкове резидентство?
Податковий резидент — особа, яка за законодавством певної держави підлягає оподаткуванню в ній на підставі місця проживання, постійного місця перебування, місця реєстрації або іншого аналогічного критерію. Податкове резидентство — це ознака, що вказує на максимально тісний контакт людини з країною, якій вона сплачує податки.
Критеріїв визначення статусу податкового резидентства багато, і всі вони зазначені в статті 14, пункті 1, підпункті 213 Податкового кодексу України, податковому законодавстві інших країн та конвенціях про уникнення подвійного оподаткування. Зазвичай основним критерієм залишається тривалість перебування в країні (переважно це понад 183 дні за останній рік).
Крім місця проживання, важливим критерієм є присутність у країні центру життєвих інтересів (сім’я, робота, навчання, нерухомість, отримання пенсії, субсидії, декларація на медичну допомогу тощо).
Як отримати статус податкового резидента?
Отримати статус податкового резидента можна фактично в будь-якій державі, для цього не потрібно мати її паспорт і громадянство. Достатньо прожити в країні необхідну кількість днів — для більшості держав йдеться про 183 дні за останній рік (пів року). В окремих випадках статусу можна набути й раніше, наприклад на Кіпрі це можливо зробити вже за два місяці проживання тут.
Податкове резидентство автоматично настає після завершення необхідного терміну перебування в країні та дотримання певних умов, наприклад, місця реєстрації, отримання доходу з місцевого джерела тощо (умови можуть бути індивідуальними у різних випадках). У класичному розумінні статус податкового резидента оформити не можна. Щоб отримати формальну довідку про це, варто звертатися до податкових органів відповідної країни, які, своєю чергою, перевіряють, чи відповідає особа статусу податкового резидента.
Українці, які останні роки жили та працювали в Україні, майже зі 100% вірогідністю вважатимуться податковими резидентами України, доводити цей статус окремо не має потреби. Однак складнощі виникають, якщо особа виїхала з України та тривалий час живе і працює в іншій країні, що може призвести до змін у статусі податкового резидента.
Чи можна мати статус податкового резидента одночасно в кількох країнах? Як уникнути подвійного оподаткування?
Зазвичай людина може бути податковим резидентом тільки однієї країни, однак на практиці виникають ситуації, коли кілька країн можуть визнавати її своїм податковим резидентом. Наприклад, багато українців отримали тимчасовий захист за кордоном. Певні країни визначають таких осіб своїми податковими резидентами автоматично з дня оформлення тимчасового захисту або після 183 днів перебування в цій країні. Однак в Україні немає процедури виходу зі статусу резидента, відповідно такі люди залишаються водночас податковими резидентами і України, й іншої держави. Тоді ситуація вирішується згідно з Конвенцією про уникнення подвійного оподаткування між Україною та країною перебування такої особи, якщо вона є.
Україна має чинні конвенції та договори про уникнення подвійного оподаткування зі 73 державами світу. Серед них — майже всі країни Європи, а також Мексика, Саудівська Аравія, Марокко, США, Канада, Сингапур тощо.
За даними ООН, понад дев’ять мільйонів українців перебувають поза межами країни через початок повномасштабного вторгнення. Серед них чимало айтівців. Здебільшого вони проживають у Східній Європі: Польщі, Німеччині, Чехії. Значно менше людей поїхали в Канаду чи США.
Однак статус тимчасового захисту фактично не впливає на статус податкового резидента. Водночас податкові можуть зробити винятки для українців. До людей, що приїхали за робочою візою, ставлення може бути менш лояльним, ніж до біженців.
Уже зараз податкові деяких європейських держав запевняють, що не претендуватимуть на доходи українців, отримані 2022 року. Такі винятки зробила, наприклад, Ірландія.
У спірній ситуації, якщо людина провела приблизно однаковий час в обох країнах, при визначенні податкового резидентства за правилами конвенції саме критерій «центр життєвих інтересів» (тобто місце з найбільш тісними соціальними та майновими зв’язками) може допомогти українцям за кордоном уникнути статусу податкового резидента іншої держави й далі сплачувати податки в Україні. Головне — довести це в податковій.
Додатковим, але не вирішальним, аргументом може стати довідка про статус податкового резидента України. Зараз її можна отримати онлайн у Кабінеті платника податків.
Чи можна бути податковим резидентом в іншій країні та водночас сплачувати податки в Україні?
Якщо будь-який зв’язок з Україною втрачено, особа сплачує податки в тій країні, де вона стала податковим резидентом. Однак в Україні немає офіційної процедури втрати чи скасування статусу податкового резидента. Тобто якщо людина втрачає громадянство України або переїжджає на постійне місце проживання в іншу країну, вона фактично втрачає статус податкового резидента України, хоча офіційного документа про це не видають.
У втраті статусу податкового резидента України може бути зацікавлена сама людина, наприклад, для зменшення податкового навантаження на власні доходи чи планування довгострокового переїзду в іншу державу. У такому випадку можна вимагати від податкової України визнати себе нерезидентом і надалі судитися з податковою, що довго й дорого, або ж не платити податки, чекати на гіпотетичне повідомлення з податкової, а вже потім із використанням Конвенції доводити, що отриманий статус резидента в іншій державі нівелює цей статус в Україні.
Якщо людина перестала бути податковим резидентом України, але однаково хоче і далі сплачувати тут податки, то цьому нічого не заважає. Держава не зацікавлена у втраті податків, особливо під час війни. Можна продовжувати подавати декларацію, розраховуватися в податковій і сплачувати податки.
Як діє податкове резидентство в різних країнах?
Дізнатися про умови податкового резидентства певної країни можна в місцевих податкових. Там нададуть всю важливу інформацію про стягнення податків.
Наприклад, Ірландія дозволила не сплачувати податки українцям, які працюють віддалено, однак про скасування оподаткування доходів з місцевих джерел не йдеться. Отже, українці, які отримують дохід від українських чи іноземних компаній, можуть продовжувати сплачувати податки до бюджету України.
У липні цього року Польща теж дозволила українцям не сплачувати податки, якщо вони надходять з українського джерела. Однак минулого тижня Міністерство фінансів Польщі спростувало цю інформацію та повідомило: «Якщо український податковий резидент здійснює трудову діяльність у Польщі, а його винагороду виплачує український роботодавець, який не має постійного представництва чи постійного представництва в Польщі, він зобов’язаний сплачувати податок у Польщі, якщо його перебування перевищує 183 дні в календарному році».
На Кіпрі для отримання статусу податкового резидента достатньо прожити в країні два місяці, за умови, що людина працює там і за останній рік не жила понад шість місяців в іншій країні. Податкове резидентство може настати й після 183 днів проживання в країні. Податковим резидентам тут доведеться оподатковувати доходи, отримані в будь-якій країні світу. Якщо річна зарплата фізичної особи не перевищує €19 500 на рік, дохід не оподатковується. Якщо зарплата вища — ставка податку варіюється від 20% до 35%. Незалежно від доходу треба сплачувати 8,3% від зарплати до державного фонду соціального страхування та від 2,65% до 4% до загальної системи охорони здоров’я.
Податкове резидентство Німеччини автоматично настає після 183 днів перебування в країні. Податкове законодавство цієї країни досить складне, тож кожній людині варто індивідуально розібратися з оподаткуванням своїх доходів з місцевими консультантами.
У складний для України час як ніколи важливо, щоб до бюджету країни надходили кошти. Крім того, імідж переселенців з України напряму впливає на імідж країни на міжнародній арені. Саме тому важливо сплачувати податки вчасно та бути відповідальними резидентами іноземних держав.
Дякуємо Barbashyn Law Firm та Костянтину Караянову за підготовку до тексту.