Зеленський підписав закон про НАБУ і САП. Що відомо про зміни, протести і спроби його скасувати
22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 12414, який вносить зміни в роботу Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Увечері того ж дня президент Володимир Зеленський підписав документ.







Що саме змінює закон
Документ фактично перерозподіляє повноваження між НАБУ, САП і Генпрокуратурою, посилюючи контроль останньої. Зокрема, генеральному прокурору надають право:
- забирати справи у НАБУ і передавати їх іншим органам;
- втручатись у внутрішню структуру САП та делегувати повноваження її прокурорів іншим;
- надавати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
- самостійно закривати справи, навіть щодо топчиновників.
Також закон послаблює роль керівника САП:
- він більше не зможе вирішувати спори про підслідність справ;
- не зможе змінювати апеляційні або касаційні скарги своїх прокурорів;
- не матиме впливу на визначення, які справи має розслідувати НАБУ.
Ці зміни, на думку антикорупційних організацій, фактично знищують незалежність обох інституцій. За оцінками юристів, САП втрачає самостійність, а НАБУ фактично перетворюється на підрозділ Офісу генпрокурора.
Як це сталося
22 липня вранці парламентський комітет несподівано додав правки до законопроєкту № 12414, який спочатку взагалі не стосувався антикорупційної тематики — він був присвячений правам родичів зниклих безвісти. Голову підкомітету та першого заступника голови комітету про ці правки не повідомили.
В обід Рада 263 голосами підтримала документ із правками. Близько 23:00 стало відомо, що Зеленський його підписав. За 15 хвилин помітили, що на сайті ВРУ примітка про підпис зникла, а о 23:24 — з’явилася знову. З 23 липня закон набрав чинності.
Після цього Володимир Зеленський вперше публічно прокоментував скандал навколо змін до законів про НАБУ та САП. У своєму зверненні президент наголосив, що антикорупційна інфраструктура «працюватиме», але має бути очищена від російських впливів. Він підтвердив зустріч із керівниками НАБУ, САП, СБУ та ОГП і запевнив: буде більше справедливості, розслідувань та покарань.
Реакція суспільства і світу
Одразу після голосування в Києві, Львові, Дніпрі та Одесі відбулися стихійні акції протесту. Люди вийшли з плакатами «Liquidate yourself», «Україна — не Росія», «Це не про ЄС» та вимагали вето на закон.
На протестах були IT-спеціалісти, ветерани, волонтери та активісти. На протестах звучали тези, що закон підриває фундамент боротьби з корупцією, який Україна будувала десятиліттями — і який був одним із ключових факторів для підтримки з боку ЄС та G7.
Що далі
Після нічного звернення президента та офіційного підписання змін до законодавства про НАБУ і САП, народний депутат Ярослав Железняк заявив, що закон, має бути скасований через Конституційний Суд. Для цього вже почали збір підписів. Для цього потрібно щонайменше 45 голосів.
Також до Ради внесуть законопроєкти про повне скасування ухвалених змін.
