Рекрутери мовчать, а зарплата від $300. Як початківці шукають свою першу роботу в ІТ
Початківців в ІТ за останні 10 років суттєво поменшало, нині їх всього 24%. А з-поміж українських розробників — лише 14%. Ми поспілкувалися з джуніорами, які увійшли в ІТ за останні пів року і влаштувалися на свою першу роботу. Розпитали про їхні спроби відгукуватися на вакансії, співбесіди, тестові завдання та онбординг і додаємо цитати з нашої розмови.
Деякі спікери попросили не називати їхні прізвища, тож ми дали їм можливість залишитися анонімними.
⏳ Скільки тривали пошуки й чи давали тестові
Найчастіше новачки шукали вакансії на DOU, Djinni та в LinkedIn. Деяким співрозмовникам вдалось знайти першу роботу за місяць.
«Я почала шукати роботу влітку
2024-го, подала п’ять заявок, і з першої компанії мені відразу відповіли та надіслали тестове. Оскільки моя робота дуже сподобалась, мені досить швидко запропонували офер. Я сама здивувалась, що знайшла роботу так швидко — навіть менше, ніж за місяць», — пригадує Анастасія, вебдизайнерка.
Але більшість витратили на пошуки значно більше — до восьми місяців у деяких випадках.
«Мій головний факап — це невпевненість у собі під час перших співбесід. Через це процес пошуку затягнувся на вісім місяців. Найбільшим страхом для мене була перша співбесіда. Але з кожною наступною я ставала більш упевненою, і це давало кращий результат», — розповідає Олександра, Motion-дизайнерка.
Зазвичай найм у компаніях передбачає
Переважно джуніори отримували тестові завдання або проходили тестування після співбесід з рекрутерами або проходження внутрішнього навчання в компанії.
«Спершу я виконував тестове завдання, щоб потрапити на навчання в лабораторію EPAM. Воно складалось з англійської мови, де були запитання з варіантами відповіді, а також тести з Python і SQL. За результатами надходить імейл, пройшла людина чи не пройшла.
А після того, як я закінчив там курс, складав ще профільне тестування і тести з англійської мови. Мені вдалося це зробити успішно, тож тепер я працюю в компанії», — каже Павло Олексин, Junior Data Engineer.
З досвіду наших співрозмовників іноді навички кандидатів оцінювали лише за технічною співбесідою.
«У мене тестових завдань взагалі не було. У тій компанії, де я зараз працюю, була лише технічна співбесіда, без лайв-кодингу», — розповідає Василь Прокопів, Trainee DevOps.
Деякі тестові завдання для новачків були досить об’ємними та перевіряли набір технічних навичок:
«Я витратив три робочі дні на виконання одного тестового на позицію Product Manager. Компанія вимагає серйозний технічний бекграунд. Потрібно було знати SQL, Python, мати мінімальний досвід роботи з бібліотеками. Мені забракло часу, щоб вкластися в дедлайн, адже доводилося розбиратися з новими технологіями», — розповідає Дмитро, Junior Product Manager.
Крім технічних навичок, у вакансіях здебільшого є вимога знати англійську мову. Початківцям переважно вистачає рівня від A2 до B2, залежно від компанії та обов’язків спеціаліста. Проте у кількох спікерів були співбесіди з рекрутером і тестування на знання англійської.
Загалом на зарплату джуніорів не впливає рівень знання англійської мови. Це відзначили більшість співрозмовників. Однак зауважили, що бажаний рівень володіння — найчастіше B1.
«Якщо не знатимеш англійської, то не матимеш роботи в ІТ. На мою посаду була вимога рівня B2. І я не бачив жодної вакансії на свою спеціальність, де б не була потрібна англійська», — ділиться Павло Олексин, Junior Data Engineer.