«Тепер ми перший виш, який має фінансову автономію». Бліцінтервʼю з Ксенією Семеновою про реформи в НАУ
Національний авіаційний університет змінить організаційно-правову форму, а також розширить повноваження й автономію своєї наглядової ради. Керівниця вишу Ксенія Семенова розповіла DOU, що саме передбачають ці нововведення та як вони вплинуть на роботу навчального закладу.
Які документи схвалив уряд
- Постанова «Про реалізацію експериментального проєкту щодо розвитку автономії деяких закладів вищої освіти».
- Розпорядження щодо реорганізації Національного авіаційного університету.
Що зміниться у повноваженнях наглядової ради
— Перша постанова передбачає, що НАУ і два інші університети (Запорізький національний університет та Прикарпатський університет імені Стефаника — ред.) візьмуть участь в урядовому експерименті. Його мета — посилити роль наглядових рад.
Найважливіше нововведення — ректора обиратимуть через конкурс, який проводитиме наглядова рада. Також йдеться про призначення радою інших керівників (проректорів, деканів, завідувачів кафедр) і про погодження основних документів університету (стратегії, штатного розпису, фінансових планів і звітів, кошторису).
Фактично наша наглядова рада була управлінським органом і до прийняття цієї постанови. Вона погоджувала проректорів, був конкурс на ці призначення. А минулого тижня, наприклад, розглядала претендентів на посади деканів юридичного і аерокосмічного факультетів.
Цікаво, що деякі кандидати не є працівниками нашого університету.
Новопризначені проректори — здебільшого люди з ринку. Ми їх співбесідували, проводили повноцінну процедуру відбору — як в нормальній приватній компанії, а не «по дружбі» чи з політичних мотивів, як це часто буває в університетах.
Як розширять фінансову автономність
— Друга постанова дозволяє Київському авіаційному інституту змінити організаційно-правову форму і стати державним некомерційним підприємством. Це дасть нам можливість перейти на іншу систему бухгалтерського обліку, оптимізувати роботу з підрядниками і самостійно використовувати гроші, які ми отримуємо, наприклад, від студентів-контрактників, з оренди чи інших послуг. Ці кошти приходитимуть на комерційний рахунок в банку, а не на рахунок в казначействі, що пришвидшить багато процесів. Тобто ми зможемо купити якесь інноваційне обладнання — мікроскоп або 3D-принтер — і не чекати виплат від держави.
Тепер НАУ — перший університет, який має цю фінансову автономію. Звісно, деякі речі залишаються, бо регулюються іншими законами. Наприклад, штатний розпис маємо погоджувати з Міністерством освіти, хоча саме ми набагато краще знаємо, скільки для НАУ треба бухгалтерів, прибиральників тощо. Зараз в університетах зростає академічна свобода, це помітно. Сподіваюся, що управлінська і фінансова автономність зростатимуть також.
Як до реформ ставляться студенти
— Студентів хвилює, що ми називалися Національний авіаційний університет, а тепер ми — КАІ, Київський авіаційний інститут (у
Було багато питань під час вступної кампанії від абітурієнтів і батьків, а тепер від студентів першого курсу: «Як це ми вступали в університет, а тепер будемо інститутом?». Їх турбує, чи змінюємо ми рівень акредитації. Ні, ми залишаємося університетом, в нас нічого не змінюється, всі навчальні програми й наші акредитаційні справи переходять з Національного авіаційного університету в Київський авіаційний інститут.
Такий формат зараз є в ХАІ (Національний аерокосмічний університет імені Жуковського «Харківський авіаційний інститут»), КПІ (Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Сікорського»), і тепер ще є КАІ.
КАІ — це наша історична назва і ми до неї повернулися. Авіаційний університет заснували одразу ж, як виникла ця галузь. Це був один з основних технічних університетів, елітний навчальний заклад. Для нас важливо і символічно повернутися саме до такого сприйняття авіаційного.
Що зміниться в навчальному процесі
— Студентів турбує і якість освіти. Ми переглядаємо цю систему. Для нас важливо посилювати вивчення англійської мови, залучати більше викладачів-іноземців на курси, для окремих дисциплін і як гостьових лекторів. Також студентів цікавить, як вони можуть поєднувати навчання з роботою.
Ми мотивуємо працювати з третього-четвертого курсів, а не шукати роботу після випуску. Водночас ця робота має бути за спеціальністю.
Організовуємо програми дуальної освіти, багато співпрацюємо з приватними компаніями, особливо з defense tech сектору. Запускаємо лабораторії, де студенти можуть займатися своїми проєктами, стартапами, думати не лише про працевлаштування, а й про створення власних бізнесів. Ці нововведення популярні, студенти шукають, приходять. Усе це ми інтегруємо в навчальний процес, щоб участь в таких лабораторіях або створення свого продукту були його частиною.
Нагадаємо, з 10 квітня 2024 року обов’язки ректора НАУ виконує Ксенія Семенова, випускниця і викладачка університету. Її призначила нова наглядова рада вишу. В розлогому інтерв’ю DOU Ксенія розповіла, як НАУ змінюється зараз, чому вона не боїться говорити про проблеми університету публічно і де її команда братиме гроші на розвиток закладу.