Майже половина тих, хто шукає першу роботу в ІТ, згодні на будь-яку зарплату. Ринок праці під час війни
Попри те, що українське і світове ІТ переживає не найкращі часи, кількість охочих стати айтівцями в Україні залишається значною. У лютому 2023 року в межах дослідження ринку праці (вже опубліковані три випуски) ми опитали про пошуки роботи 832 людей, які вперше влаштовуються в ІТ, і 265 айтівців, які мають досвід роботи до року. Тобто почали працювати вже після початку повномасштабного вторгнення.
Найцікавіше про них:
- Оптимістично оцінюють ситуацію в українському ІТ: 40% очікують, що вона поліпшиться у 2023 році.
- Рішуче налаштовані потрапити в ІТ: лише близько третини готові піти в іншу сферу, якщо довго не вдаватиметься знайти роботу в індустрії.
- Попри оптимістичний настрій, шукати роботу в ІТ доводиться довго: більше ніж половина новачків шукає першу роботу понад два місяці.
- Річ не лише в грошах: тільки 18% тих, хто нині шукає роботу, розраховують отримати вищу зарплату, ніж раніше.
- Серед основних причин пошуку роботи ІТ — бажання змінити сферу та знайти роботу з гарними умовами.
40% новачків в українському ІТ — жінки
Понад 90% фахівців, які потрапили в ІТ торік чи тільки шукають першу роботу в індустрії, перебувають в Україні. Лише 8% айтівців з досвідом до року та 9% тих, хто шукає першу роботу в ІТ, нині за кордоном.
В Україні найбільше новачків живуть у Києві та області (39% серед тих, хто вже знайшов роботу, і 33% серед тих, хто шукає), у Львові та області (15% і 14%).
Портрет новачків в IT
Жінки активно намагаються долучитися до ІТ-сфери. З новачків, які прийшли в ІТ за останній рік чи шукають першу роботу тут, близько 40% жінок проти 26% серед айтівців з досвідом від року. Збільшується частка жінок і серед технічних фахівців: з-поміж розробників з досвідом до року 23% жінок проти 9% з-поміж більш досвідчених колег.
Медіанний вік фахівців, які торік знайшли першу роботу в індустрії, — 25 років. Ті, хто сьогодні шукає першу ІТ-роботу, дещо старші — їхній медіанний вік 28 років.
Лише 20% новачків шукають роботу в ІТ через вищі зарплати
Фахівці, які працюють в ІТ менше як рік, і ті, хто тільки шукає першу роботу, досить оптимістично оцінюють майбутнє сфери: близько 40% вважають, що ситуація в українському ІТ у 2023 році ставатиме кращою (серед більш досвідчених фахівців так думають лише 27%).
Як оцінюють ситуацію в IT у 2023 році
Цей оптимізм може бути головною причиною переходу в ІТ: приблизно половина новачків хотіли змінити напрям роботи, близько 30% — шукали компанію з кращими умовами. Лише чверть шукали роботу в ІТ через звільнення з попереднього місця, і близько 20% серед причин вказали вищі зарплати в ІТ.
Чому вирішили шукати нову роботу
Перехід в ІТ не завжди означає покращення матеріального стану. 42% тих, хто знайшов першу роботу в ІТ протягом минулого року, отримали вищу зарплату, ніж до того, ще 17% — перейшли на таку ж зарплату, як була. Третина цих фахівців погодилася на меншу зарплату або взагалі не мала чітких очікувань щодо заробітку.
Серед тих, хто зараз шукає першу роботу в ІТ, лише 18% розраховують на збільшення доходу. Частіше вищої зарплати очікують ті, хто тільки почав пошук, а ті, хто шукає позицію понад місяць, частіше готові пристати на будь-яку пропозицію роботодавця. 37% пошукачів готові погодитися на будь-яку запропоновану зарплату, а ще 8% — на нижчу, ніж мають сьогодні. Частіше за інших на будь-яку запропоновану зарплату готові погодитися розробники, які шукають першу роботу (45%).
На яку зарплату знайшли чи очікують знайти роботу
Більшість новачків рішуче налаштовані стати айтівцями: тільки третина з них готові шукати роботу в інших сферах, якщо входження в ІТ затягнеться. Понад 70% готові покращувати свої навички та проходити додаткове навчання, щоб потрапити в індустрію, близько половини вчили б англійську та активно подавалися б на вакансії, близько 40% — зверталися б прямо до рекрутерів, у компанії, а також до друзів і знайомих.
Що б робили, якби довго не могли знайти роботу
Більш ніж половина новачків шукає роботу довше як два місяці
Пошук роботи в ІТ для новачків нині — тривалий процес. 59% тих, хто знайшов першу роботу в ІТ торік, витратили на пошук понад два місяці. Серед тих, хто активно шукає першу роботу зараз, половина цим займається понад три місяці. Першу роботу складно знайти фахівцям усіх спеціалізацій.
Як довго шукали / шукають роботу
46% тих, хто знайшов першу роботу в індустрії протягом минулого року, і 44% тих, хто активно шукає її сьогодні, самостійно подалися на більш ніж 20 вакансій.
Найактивніше відгукувалися на пропозиції компаній дизайнери (59% подалися на більш ніж 20 вакансій) і РМ (57%). Розробники, тестувальники і HR/рекрутери теж були активні: 42% розробників, 45% HR/рекрутерів і 52% тестувальників відгукнулися на більш ніж 20 вакансій. Дещо простіше було аналітикам і фахівцям з Data Science: половина з них подалися на менш ніж 10 пропозицій.
На скільки вакансій самостійно подалися за минулий рік
Рекрутери контактують з фахівцями з невеликим досвідом, проте набагато рідше, ніж з досвідченими: 54% тих, хто має менше ніж рік досвіду в ІТ, і 29% тих, хто тільки шукає першу роботу в цій сфері, сказали, що протягом останнього року до них зверталися рекрутери. Найчастіше про це зауважували РМ та аналітики.
Після початку війни, чи зверталися рекрутери / HR компаній з пропозиціями щодо роботи
Продуктові компанії частіше наймали новачків, ніж аутсорсингові
87% айтівців з досвідом до року нині працюють, 8% втратили роботу і шукають нову, 2% — на бенчі чи в неоплачуваній відпустці, а близько 1% покинули ІТ та перейшли в іншу сферу.
Протягом останнього року новачки найчастіше знаходили роботу в продуктових компаніях (тут працює 41% айтівців з досвідом до року), дещо рідше — в аутсорсі (34%). Охочіше брали людей без досвіду компанії середнього розміру — 57% з них працюють у компаніях на
У яких компаніях знаходили роботу
Українські роботодавці більш схильні наймати фахівців без досвіду чи з невеликим досвідом, ніж закордонні: 71% з них торік знайшли нову роботу саме в українських ІТ-компаніях, а 21% — у закордонних.
Чи знайшли роботу в ІТ після 24.02.22
Близько половини фахівців, які знайшли першу роботу в індустрії протягом минулого року, хвилюються через її можливу втрату — так само часто, як і більш досвідчені айтівці.
Чи хвилюються через можливе звільнення з компанії / проєкту
42% з них перейдуть на іншу роботу, якщо її запропонують. Айтівці, які хвилюються через можливу втрату роботи, частіше висловлюють готовність її змінити — 48% з них точно погодилися б чи радше погодилися б на таку пропозицію.
Чи погодилися б перейти на нову роботу
Аналітика: Ірина Іпполітова
Візуалізація даних: Ігор Яновський
Читайте також попередні випуски циклу про ринок праці під час війни:
- про ситуацію з роботою українських айтівців — Ринок праці під час війни: 13% айтівців без роботи, ще половина боїться її втратити;
- про особливості пошуку роботи — 65% тих, хто знайшов роботу за останній рік, отримали вищу зарплату;
- про те, як компанії діяли в нових умовах — Майже половині переглянули зарплату торік. Ринок праці під час війни.