Чи справді деякі айтівці в ЗСУ можуть залишитись без зарплат від своїх компаній? Розбираємось разом із юристами
Нещодавно внесені зміни до Закону України «Про запобігання корупції», що стосуються відповідної діяльності в умовах воєнного стану (закон № 2381), викликали побоювання, що айтівці, які стали військовими посадовими особами після призову до української армії, можуть мати проблеми з виплатами зі своєї основної роботи.
Розібратися з питанням нам допоміг Валерій Сталіров, директор юридичної фірми, що спеціалізується на IT-праві, Stalirov&Co.
Що змінив закон № 2381
До внесення змін відповідний закон забороняв держслужбовцям та посадовим особам місцевого самоврядування паралельно зі службою займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової й творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики зі спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.
Закон № 2381 скасував деякі антикорупційні обмеження. Після внесення змін до закону держслужбовці та посадові особи місцевого самоврядування паралельно зі своєю службою можуть займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю за таких умов:
- Якщо вони перебувають у відпустці без збереження заробітної плати за місцем своєї державної служби/виконання обов’язків на посадах в органах місцевого самоврядування або такі установи офіційно перебувають у стані простою.
- Якщо такі особи укладатимуть трудові договори або контракти, цивільно-правові договори про надання послуг або правочини у сфері підприємницької діяльності з юридичними або фізичними особами — підприємцями, стосовно яких вони не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи ухвалення відповідних рішень щодо діяльності цих юросіб або ФОПів протягом останнього року.
Тобто якщо ви держслужбовець і у період воєнного стану хочете займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю, то на державній службі чи у місцевому самоврядуванні маєте піти у відпустку без збереження заробітної плати. Або ж у підприємстві чи установі, де ви є держслужбовцем, має бути оголошено простій.
Щоб дізнатися, на кого не поширюються ці послаблення, натисніть на стрілку.
Показати
1) держслужбовців категорії «А», до яких належать: керівник апарату Верховної Ради України та його заступники; керівник апарату (секретаріату) постійно діючого допоміжного органу, утвореного президентом України; державний секретар Кабінету міністрів України та його заступники, державні секретарі міністерств; керівники центральних органів виконавчої влади, які не є членами Кабінету міністрів України, та їхні заступники; керівники апаратів Конституційного Суду України, Верховного Суду, вищих спеціалізованих судів та їхні заступники, керівники секретаріатів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та їхні заступники, голова Державної судової адміністрації України та його заступники; керівники державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, та їхні заступники;
2) посадових осіб, посади яких віднесені до першої — третьої категорій:
перша категорія — посади Київського міського голови, голів обласних рад та Севастопольського міського голови;
друга категорія — посади Сімферопольського міського голови, міських (міст — обласних центрів) голів; заступників голів обласних рад та Севастопольського міського голови, заступника міського голови — секретаря Київської міської ради;
третя категорія — посади перших заступників та заступників міських голів (міст — обласних центрів) з питань діяльності виконавчих органів ради; секретарів міських (міст — обласних центрів та міста Сімферополя) рад, міських голів (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення, крім міст — обласних центрів), голів районних, районних у містах рад;
На кого поширюються обмеження щодо суміщення роботи
Ітерація закону у мирний час не була спрямована на ІТ-спеціалістів, які не є держслужбовцями, і на них не поширювалася.
Втім до впровадження воєнного стану ці обмеження стосувались у тому числі військових посадових осіб Збройних сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військового вишколу.
Тобто до введення воєнного стану люди з вищеперерахованими посадами не могли паралельно заробляти гроші деінде, якщо ця робота підпадала під поняття «іншої оплачуваної або підприємницької діяльності».
З внесенням змін до закону таке суміщення/сумісництво можливе лише у разі взяття відпустки без збереження зарплати на місці військової посади або якщо там оголошено простій, а також якщо протягом останнього року особа не здійснювала повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи ухвалення відповідних рішень щодо діяльності юридичних осіб або ФОПів, де планує працювати/укласти цивільно-правовий договір.
У чому полягає різниця між сумісництвом та суміщенням?
Сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина за наймом.
Суміщення професій (посад) — виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією, посадою без звільнення від своєї основної роботи.
До чого тут айтівці
Багато українців, які до повномасштабного вторгнення рф в Україну працювали у сфері ІТ, вступили до лав ЗСУ та захищають нашу країну на фронті.
При цьому деякі ІТ-компанії продовжують підтримувати своїх спеціалістів і нараховувати/виплачувати їм щомісячну винагороду (якщо це ФОПи, які надають послуги за договором) або заробітну плату (якщо це співробітники ІТ-компанії за КЗпП).
Чи є для таких виплат законодавчі обмеження?