Співбесіда англійською в IT. Про що питають рекрутери і яких відповідей чекають
Щоб підготуватися до співбесіди англійською мовою, варто заздалегідь продумати відповіді на найпоширеніші запитання рекрутерів.
Які нетехнічні питання найчастіше ставлять під час співбесіди? Як на них правильно відповідати? Що рекрутер хоче почути від вас і на що звертатиме увагу? Які вислови використовувати під час співбесіди англійською мовою? Відповіді на це дала рекрутерка продуктової компанії, яка побажала залишитись анонімною.
Розкажіть більше про себе, про ваші професійні плани та інтереси (Tell me more about yourself, your professional plans and interests)
З цього питання або його варіацій починається більшість співбесід. Тут рекрутер хотів би почути про те, що ви шукаєте, з якими професійними задачами хотіли б працювати та куди зростати.
Крім того, це перша перевірка рекрутера, щоб зрозуміти, чи може компанія у межах цієї позиції запропонувати те, що вам цікаво.
Потрібно чесно, лаконічно, але якомога детальніше розповісти про себе. Проте не варто вдаватися в ті частини професійної біографії, яка прямо не стосується позиції. Говоріть спокійно і виважено, розповідайте про ваш досвід хронологічно. Відверто розкажіть про плани, щоб рекрутер чітко зрозумів, чого ви прагнете. Від цього залежить, наскільки комфортно вам буде працювати у компанії.
Використовуйте такі вислови:
I’d describe myself as ... with ... — Я б описав себе як (своя відповідь, наприклад a goal-oriented and hardworking person) з (основні навички, наприклад good organizational skills and strategic thinking).
My strengths are ... — Мої сильні сторони — це (наприклад, good communication skills).
In my free time I enjoy ... — У вільний від роботи час мені подобається займатися (розкажіть про свої хобі та позаробочі заняття, наприклад volunteering and cycling).
I’m efficient and highly organized. This enables me to be as productive as possible on the job. — Я продуктивний і дисциплінований. Це допомагає мені досягати найкращих результатів у роботі.
I am interested in ... position. — Я зацікавлений у посаді (вкажіть позицію, якої ви прагнете).
I would like to work as... — Я б хотів/хотіла працювати як...
I’d prefer to work remotely. — Я віддаю перевагу віддаленій роботі.
I can usually win people over to my point of view. — Зазвичай я вмію переконувати людей.
My goal is to achieve results beyond the expectations of my supervisor. — Моя мета — досягати результатів, які перевищуватимуть очікування мого керівника.
Regardless of the situation, I can adapt and work under any circumstances. — Я можу адаптуватися і працювати за будь-яких обставин, незалежно від ситуації.
I work well under pressure. — Я добре працюю у стресових ситуаціях.
I am an excellent communicator. — Я чудово знаходжу спільну мову з людьми.
Чому ви саме зараз розглядаєте пропозиції? / Чому йдете з попереднього місця роботи? (Why are you currently considering offers? / Why are you leaving your previous place of work?)
В ідеалі рекрутер хотів би почути правдиву причину, що саме вас не влаштовує на поточному місці роботи. Загальна відповідь не надасть жодної інформації рекрутеру, і є ймовірність, що ви отримаєте таку ж проблему на новому місці.
Бувають ситуації, коли причина зміни місця роботи не залежала від вас або є несправедливою (особиста неприязнь керівника, звільнення без причини, скорочення). В такому разі варто без зайвих емоцій і образ на адресу попереднього керівництва, але чесно про все розповісти.
Причиною також може бути ваша зацікавленість саме у тій компанії, з якою ви проходите співбесіду. В такому разі вкажіть це. Це може бути репутація компанії, цікавий продукт або послуги, зростання та успіх компанії чи репутація її лідера. Відповідь може бути схожою на популярне запитання рекрутерів: «Чому ви хочете працювати у нас?».
Використовуйте такі вислови:
I have been thinking of changing my career direction. — Я планую змінити напрям своєї кар’єри.
I am interested in development and growth. — Я зацікавлений в розвитку і зростанні. (Рекрутер може уточнити, як саме ви бачите зростання.)
I am looking for a position, in which I can use my experience. — Я шукаю посаду, на якій зможу застосувати свій досвід.
I have a lot of respect for your company’s products. — Я дуже поважаю продукти вашої компанії.
I am impressed by the quality of your products. — Мене вразила якість ваших продуктів.
My goal right now is to find a position at a company where I can grow and take on new challenges over time. — Наразі моя мета — отримати посаду в компанії, де я зміг би постійно зростати і брати на себе виклики.
I wanted a new challenge. There wasn’t room for growth with my previous employer. — Я хотів нового виклику. У мого попереднього роботодавця не було місця для зростання.
This job seems like an excellent match for my experience and skills. I was not able to fully utilize them in my previous position. — Здається, ця робота чудово відповідає моєму досвіду та навичкам. На своїй попередній посаді я не міг повністю їх використати.
Що вам має запропонувати компанія, щоб ви пристали на її офер? / Якщо у вас буде кілька рівноцінних оферів, як ви обиратимете з-поміж них? (What does the company have to offer you in order for you to accept its offer? / If you have several equal offers, how will you choose?)
Це питання спрямоване на те, щоб почути, що для вас важливо і чи може компанія запропонувати вам щось, щоб зацікавити у співпраці.
Тут можна говорити як про матеріальні речі (конкурентний рівень зарплати, страхування), так і про нематеріальні (цікавий проєкт).
Вказуючи бажаний рівень зарплати, поясніть, які унікальні професійні або особисті навички відповідають цьому рівню. Також можна спиратися на статистичні дані щодо зарплати у вашій спеціалізації та вашому регіоні.
Використовуйте такі вислови:
I need a different work schedule. — Мені потрібен інший графік роботи (розкажіть, який).
Flexibility is a priority for me. — Пріоритетом для мене є гнучкий графік.
I look forward to a position that offers more opportunities to work with... — Я розглядаю посаду, яка передбачає більше можливостей для роботи з...
My salary expectation is between... and..., which is the average salary for a candidate with my level of experience in this city. — Мої очікування щодо зарплати варіюються в діапазоні від... до... Це середня зарплата для кандидата мого рівня у цьому місті.
According to my experience, I think that ... is a typical salary in the market. — Зі свого досвіду я вважаю, що (вказуєте ваші очікування) це типова зарплата на ринку.
Medical Insurance is important to me. — Для мене важливо мати медичне страхування.
Зробіть коротку презентацію свого досвіду (Make a short presentation of your experience)
Рекрутер хоче почути структуровану логічну розповідь про ваш професійний шлях. Якщо маєте 5, 7 і більше років досвіду, то краще розповідати про одну-дві останніх компанії, тобто про той досвід, що є релевантним позиції, на яку проходите співбесіду. Опишіть інструменти та підходи, з якими вам доводилось працювати.
Описуючи свою освіту, варто зосередитись на релевантних навчальних курсах/програмах. Те саме стосується навичок та додаткових вмінь. Не варто говорити надто довго, — увага співрозмовника з часом втрачається, і він може не почути справді важливих речей, якщо ви скажете про них наостанок.
Не варто довго перераховувати свої переваги без будь-яких обґрунтувань і пояснень. Це звучить неправдоподібно та надто самовпевнено.
Використовуйте такі вислови:
I am a ... by training. — Я (вкажіть вашу спеціалізацію) за освітою.
My professional experience includes... — Мій професійний досвід включає...
Within my professional experience I have been engaged in... — У межах свого професійного досвіду я займався (основні завдання, які ви виконували).
I have been working as... for... — Я працював на посаді (ваша посада, професія) впродовж (кількість років).
I have over... years of experience in... — Я маю понад (кількість) років досвіду у (ваша сфера).
My skills include / I have: knowledge of foreign languages...; knowledge of programming languages...; skills to create, develop ... — Зокрема, я володію іноземними мовами (вкажіть якими); знаю мови програмування (перерахуйте їх); вмію створювати й розробляти (вкажіть, що саме).
Опишіть ситуацію, коли ви запропонували покращення робочого процесу; як це вплинуло на вашу роботу та роботу вашої команди? (Describe a situation where you suggested an improvement and how it affected your work and the work of your team?)
Відповідь можна сформулювати за принципом Situation → Task → Action → Results. Тобто розповісти про проблему, яка у вас була, як ви її розвʼязали і як це вплинуло на роботу.
Не обов’язково розповідати про глобальну зміну, що вплинула на всю компанію. Це може бути навіть ваша пропозиція змінити час робочого мітингу, щоб усі колеги змогли до нього долучитися, чи створення загального документа, де зберігатиметься важлива інформація. У цьому контексті рекрутеру більш цікаво, чи проявляєте ви ініціативу і чи привносите нові ідеї.
Використовуйте такі вислови:
I improved the system ... at the company where I previously worked. — Я покращив систему (вкажіть, яку) в компанії, де раніше працював.
I decided to set up a system... — Я вирішив впровадити систему...
This approach enabled the team to come up with more efficient solutions. — Такий підхід допоміг команді знаходити більш ефективні рішення.
Розкажіть про ситуацію, коли вам вдалося переконати вашого стейкхолдера/менеджера/колегу прийняти вашу точку зору? Які кроки/інструменти ви для цього використовували? (Please tell about a situation when you managed to convince your stakeholder/manager/colleague to accept your view? What steps/tools did you use for this?)
Це питання спрямоване на те, щоб перевірити ваші комунікативні навички. Дайте послідовну відповідь: опишіть проблему, в чому полягали розбіжності з колегами, якою була ваша думка щодо ситуації, як саме вам вдалося переконати інших у своєму баченні.
Крім того, рекрутер може спитати, чи були у вашій команді конфліктні ситуації. Це одне із поведінкових або team related питань. Тут рекрутер хоче почути про реальну ситуацію, яка з вами ставалася. Це нормально, що бувають конфлікти на роботі, адже ми всі люди, і всі ми різні.
Використовуйте такі вислови:
I decided to... — Я вирішив...
I made a proposal to... — Я запропонував...
Let me give you an example. — Дозвольте навести приклад.
Let me explain how it works. — Дозвольте пояснити, як це працює.
A view — точка зору.
Conflict situation — конфліктна ситуація.
З чим би ви не хотіли зіткнутися на новому місці роботи? (What would you not like to encounter at your new workplace?)
Тут можна розповісти про професійні обовʼязки або ситуації, які можуть вас демотивувати чи змусити замислитися про зміну місця роботи.
Використовуйте такі вислови:
I wouldn’t like to participate in the decision of strategic plans. — Я не хотів би брати участь в ухваленні рішень, що стосуються стратегічних планів.
I don’t want to teach juniors. — Я не хочу навчати новачків.
I wouldn’t want to work with this technology ... — Я не хотів би працювати з цією технологією (вкажіть, з якою).
Як ви бачите свій професійний розвиток? Як ви розвиваєтеся професійно? (How do you see your professional development? How do you develop professionally?)
Тут можна розповісти про курси/книги/конференції/мітапи, які відвідуєте. І вказати свої побажання щодо розвитку. Це може бути як вертикальний розвиток, так і горизонтальний, або ж навіть прагнення більш детально розібратися у якомусь з аспектів професії чи опанувати новий скіл.
Використовуйте такі вислови:
I see the next few years here as an opportunity to gain the skills and knowledge to run one of the departments in this company. — Я розглядаю наступні кілька років тут як можливість отримати навички та знання для управління одним із відділів цієї компанії.
In five years, I’d like to be an industry expert in my field, able to train and mentor students and entry-level specialists alike. — Через п’ять років я хотів би стати експертом у своїй галузі, здатним навчати та наставляти як студентів, так і спеціалістів початкового рівня.
I hope to become a senior and participate in shaping the strategic plans for development. — Я сподіваюся стати сеньйором і брати участь у формуванні стратегічних планів розвитку.
Бонус: запитання до рекрутера
Співбесіда — це не лише знайомство компанії з вами, ви теж маєте ставити запитання рекрутеру.
How many employees work for the organization? — Скільки фахівців працюють у вашій компанії?
Please, tell me a little bit about the people with whom I’ll be working most closely. — Будь ласка, розкажіть мені про людей, з якими я найтісніше співпрацюватиму.
Will I work independently or in a team? — Я працюватиму один чи в команді?
Where will I be working? — Де я буду працювати?
How advanced is the hardware and software I will be expected to use? — Наскільки просунуте обладнання та програмне забезпечення я використовуватиму на роботі?
How did this job become available? — Чому ви шукаєте кандидата на цю позицію?
Before you’re able to reach a hiring decision, how many more interviews should I expect to go through and with whom? — Скільки ще співбесід і з ким я повинен пройти, перш ніж ви ухвалите рішення щодо найму?
Will the company be entering any new markets in the next couple of years? — Чи виходитиме компанія на нові ринки в найближчі кілька років?
Does this job usually lead to other positions at the company? — Ця робота передбачає карʼєрне зростання?