Як змінився ринок IT-фрилансу за часи повномасштабної війни — розповідають самі айтівці
Як змінилася ситуація на ринку фрилансу за останні пів року? Чи стало менше пропозицій роботи й чи змінилися ціни на послуги? Яких тенденцій на ринку ІТ-фрилансу можна очікувати в найближчому майбутньому?
Про це ми розпитали кількох ІТ-фахівців, які працюють на фрилансі в таких сферах, як розробка, дизайн і SEO.
«Заблоковано можливість працювати російським та білоруським фрилансерам, а пропозицій не поменшало»
Віктор Шумило, лідер команди фрилансерів CodeSquad
Наш заробіток за останні пів року зріс. Після розгортання повномасштабної війни ми створили компанію та почали залучати замовників — і вже маємо кілька довгострокових проєктів. Тут важливо знайти свого клієнта. 100% є замовники, які готові платити за якісний продукт.
Я понад 8 років працював у EdTech-сфері й практично в усіх компаніях розробляв IT-продукти. Після початку великої війни я подумав: а чому не використовувати цей досвід для реалізації таких самих продуктів для інших компаній? Звідси й почала своє існування та розвиток команда CodeSquad.
Ми вже працювали й працюємо з клієнтами з Великої Британії, США, Німеччини і, звичайно ж, України та масштабуватимемо ці результати, зокрема завдяки фриланс-біржам.
Мені імпонує працювати не в офісі. Я сам хазяїн свого графіка й вибудовую роботу над проєктами так, як зручно та ефективно передусім для мене.
Я завжди розумію, чого хочу. Можливо, це і допомагає перебувати в ресурсі. Потрібно знайти те, що тобі подобається. Тоді й докупи збирати себе не доведеться.
З початком повномасштабного вторгнення ринок фрилансу (зокрема Upwork) очистився. На платформі було заблоковано можливість працювати російським та білоруським фрилансерам. А пропозицій роботи не поменшало.
Ми бачимо, що компанії відгукуються частіше. Від клієнтів багато запитань на кшталт: «Як ви там? Чи все гаразд із командою? А з вашими сім’ями?» І якщо замовнику одразу пояснити, що з тобою все добре, що на роботу війна ніяк не вплине, а вся команда перебуває в безпечних місцях, — набагато легше комунікувати.
Я не люблю говорити про тенденції, оскільки сьогодні ми особливо гостро розуміємо, що планування на рік-два-пʼять не працює. Горизонт планування за нинішніх умов — від тижня до місяця.
Але навіть попри це я бачу, як бренд моєї команди разом із брендом усієї України виріс в очах закордонних замовників. До нас уже не ставляться як до дешевої робочої сили. Ми створюємо дуже конкурентні продукти й продовжуватимемо робити це далі. А замовники, які готові за це платити, точно є та будуть. Перевірено на практиці.
«Я очікую розквіту сфери фрилансу»
Богдан Пархоменко, Senior Python Developer в EPAM Systems, фрилансер на Upwork
Для мене фриланс слугує додатковим доходом. Раніше займався тільки ним, але втомився. Почав працювати на фрилансі 2017 року. Перші проєкти були ще у
Фрилансом займаюся лише на Upwork. Інших платформ не розглядаю. Знаю про freelancehunt.com, але тамтешні розцінки на послуги абсолютно не конкурентні.
З Upwork моя взаємодія почалася випадково. Одна компанія з Нью-Йорка шукала ремоут-розробників і надіслала мені запрошення на інтервʼю. Це був мій перший клієнт на цій платформі. Загалом я пропрацював із ним два з половиною роки — за цей час отримав бейдж Top Rated Plus, який нині дуже допомагає шукати нових клієнтів і знижує комісію.
Тепер я вибираю лише проєкти з погодинною ставкою та довготривалі, але менш ніж 20 годин на тиждень. Тому зазвичай у мене є лише один активний клієнт. Моя поточна ставка — $40 за годину, був проєкт на $45. Починав за $10.
Моє робоче навантаження становить
Працювати, звичайно, вигідніше на фриланс-проєктах, але для мене це доволі складно в плані постійного трекінгу. 40 годин на тиждень з Upwork-трекером — це не 40 робочих годин за контрактом. Тому я і перейшов у компанію, де, крім іншого, отримую відпустку, лікарняні та інші бенефіти. На фрилансі ти сам за все відповідаєш, а з контрактом у компанії можеш трішки розслабитися.
Утім, фриланс не покидаю: окрім додаткового доходу, це чудова можливість здобути досвід роботи на унікальних проєктах та в різних командах. Можливо, з часом я знову перейду повністю на фриланс.
Робочий день у мене такий, як і в усіх, але довший. З
Загалом на Upwork ситуація з роботою та бюджетами майже не змінилася, я б сказав, що стало тільки краще. У моїй сфері зросла і кількість проєктів, і кількість пропозицій про роботу. Причина в тому, що росії закрили доступ до біржі, і тепер клієнти значно частіше обирають саме розробників з України. На моєму останньому проєкті, наприклад, працювали здебільшого українці.
Сам я дуже рідко шукаю проєкти, біржа робить це замість мене за допомогою свого функціонала. Я можу виставити статус Available Now, і тоді клієнти періодично кидатимуть мені інвайти. Також рекрутери самого Upwork надсилають релевантні пропозиції. Тож останні проєкти «прийшли» до мене самі.
Upwork можу рекомендувати всім, але треба бути готовим до роботи з трекером і скринами, відстежування івентів мишки й клавіатури. Це підійде не кожному, та я вже звик.
Я очікую розквіту сфери фрилансу. Клієнти пропонують конкуренту оплату, і вона доволі хороша. Весь дохід можна оподаткувати з ФОП
«На тлі постійного зростання конкуренції стає важче знайти довготривалі проєкти»
Юрій Польченко, власник компанії ТОBТО, займається дизайном, веброзробкою, SEO, створенням музики
На тлі постійного зростання конкуренції стає важче знайти довготривалі проєкти. Таке враження, що їх одразу ж розбирають дружні замовнику компанії, а фрилансери тільки доробляють або переробляють нудні моменти. На фриланс-біржах усі «смачні» замовлення хапають за п’ять хвилин, у топі — вузькофахові завдання. Але діє правило: якщо спеціалізуєшся на чомусь, то, зрозуміло, виконуєш роботу якісніше та швидше, а отже — обходишся замовнику дешевше. І це конкурентна перевага.
Моя компанія постійно створює більше пропозицій. Заробіток падає, тож рятують постійні клієнти. Загалом замовників не поменшало, але тимчасові клієнти не завжди переходять у коло постійних (раніше це відбувалося частіше). Зростає зацікавленість у дуже фахових спеціалістах, які дрейфують разом зі зміною запитів ринку. Щоб мати більше можливостей, ми нещодавно додали до своїх фриланс-послуг професійне начитування українською.
У мене немає спеціальної IT-освіти — я інженер-механік, який випустився з КПІ, усе життя малював і створював музику. З розвитком інтернету мультимедійність стала звичною річчю, і я зацікавився вивченням 3D, Motion Design, JS Frameworks, UI/UX.
Знання ванільного JS, CSS/HTML, PHP/MySQL допомогло влаштуватися в Sonopia свого часу, де я працював як Front-end Engineer. У портфоліо моїх SEO-клієнтів — Sonopia, Railsware, MacPaw, Waves та багато інших.
Я починав із Freelancer, Guru, а зараз більше заходжу на Upwork, Fiverr, Behance, 99designs. Переважно це дизайнерські проєкти, наприклад, розробка лого, часом кодинг. Створення свого продукту, який поєднав би музику/графіку/motion/UX, — у мріях, але ці мрії поруч.
Мій режим — це Full Time Operational. Часу на відпочинок немає, мій відпочинок — це зміна роботи. Під час війни я навчився абстрагуватися від емоцій після читання новин, вмикати логіку і працювати над поточними проєктами та пошуком нових.
Я б міг приєднатися до єдиного проєкту, який забезпечував би фінансовий спокій і добробут, — наприклад, до Microsoft із зарплатою $15 000. Утім, це, по-перше, нудно, а по-друге, забирає енергію від усього іншого. Тому мій шлях — це фриланс.
У фрилансера є величезна перевага, що водночас межує з недоліком, — ти прокидаєшся вже на роботі. Це дає гнучкість у використанні часу. Іноді, коли потрібно швидко заробити, можу попрацювати над якимось проєктом в офісному режимі. Останній раз робив SEO для фірми зі сфери нерухомості, але це було сумно і потребувало фіксованого графіка.
Тенденція фрилансу набирає руху. Наші діти вже відвідують школу в онлайні, а це означає, що вони, ймовірно, працюватимуть за екранами все життя. IT-фриланс витіснить офіси, бо це зручна, швидка і перспективна форма освіти та бізнесу. Крім того, вона дає змогу подорожувати.
«На ринку фрилансу серед українців напрям ІТ став дуже популярним»
Анастасія Ловкач, займається веброзробкою, дизайном, монтажем, редактурою фото
Мені 18, у ІТ я вже 3 роки. На фрилансі працюю з 14, зокрема в таких напрямах, як відеомонтаж, редактура фото, веброзробка, дизайн. Користуюся різними біржами, часто знаходжу замовлення у телеграм-каналах для фрилансерів. Я обрала фриланс, оскільки в 14 років мене нікуди не брали на роботу, а все ж хотілося працювати й мати дохід.
Моє навантаження коливається від 4 до 8 годин роботи над проєктами та із замовниками. За тиждень я можу виконати понад 20 замовлень — це переважно дизайн і веброзробка. Якщо замовлення великі, намагаюся зробити їх швидше. Мій дохід за тиждень становить приблизно
Після розгортання повномасштабної війни я приблизно два місяці не могла працювати через проблеми з інтернетом та пригнічений настрій. До того ж замовлень у той час було мало.
Для фрилансера головне — бути налаштованим на роботу, тому через два місяці після початку великої війни я почала поступово повертатися до проєктів. У той час мені саме написало кілька клієнтів і компаній із пропозиціями.
На ринку фрилансу серед українців напрям ІТ став дуже популярним. На деяких біржах з’явилося вдвічі більше ІТ-вакансій, ніж за перше півріччя
«Кількість пропозицій на умовних $50 за годину точно не впала, а пропозицій із рейтами понад $100 за годину бачу навіть більше»
Python Tech Lead
У IT я вже понад 10 років. На фрилансі — орієнтовно 5 років, працюю виключно на Upwork. Зараз маю двох постійних клієнтів і витрачаю приблизно 15 годин на тиждень на обох. Сьогодні фриланс — це мій додатковий заробіток.
Після початку повномасштабної війни я встиг попрацювати тільки з одним новим клієнтом. Проте, підкреслю, жодного упередженого ставлення до українців не помітив — зі мною хочуть співпрацювати так само, як і до 24 лютого. Кількість пропозицій на умовних $50 за годину точно не впала, а пропозицій із рейтами понад $100 за годину бачу навіть більше. Мій рейт, як і кожного попереднього року, лише зростає.
З початком повномасштабної війни клієнти, з якими я працюю, підтримували, як могли. Один із них допомагав шукати «Старлінки» за кордоном, інший підготував мені величезний пакет документів для міграції в Канаду.
Я очікую на розвиток фрилансу. Знаю, що в Upwork багато різноманітних ініціатив: приватні дошки, дедікейтед менеджери для фрилансерів тощо. На жаль, не всі з них поки що працюють на 100%. Гадаю, що варто чекати зростання кількості кандидатів з України — уже кілька моїх знайомих спробували шукати роботу на Upwork із моєю допомогою, оскільки їхні проєкти закриваються.