Небажання наймати в Україні та «ігнор» з боку рекрутерів. Що найбільше дратує айтівців під час пошуку роботи
«Що вас бісить у пошуках роботи?» — понад сто українських IT-фахівців відповіли на це запитання DOU. Найбільше айтівці ненавидять відсутність зворотного зв’язку від потенційного роботодавця — навіть негативного. Переважно на це нарікали фахівці джуніор-рівня. Також айтівців дратують часозатратні тестові завдання, неввічливість рекрутерів та «космічні вимоги» до кандидатів.
Деякі з відповідей стосуються воєнних реалій, як-от небажаність перебування кандидата в Україні. Та більшість відповідей про «вічні» проблеми найму. Тож під час пошуків роботи українських розробників найбільше дратують...
Небажання наймати в Україні та інші реалії повномасштабного вторгнення рф
«Зараз дуже мало фідбеку. Багато компаній просто зникають без нього, навіть якщо ти виконав тестове. Рік тому я шукав роботу, і схожих проблем не було. Нижчі зарплати — це неприємні реалії ринку, а от „дерев’яна“ комунікація бісить» (Middle iOS Developer).
«Бісить, що в моєму профілі LinkedIn вказано три мови, і російська не є жодною. При цьому комунікація починається зі слова „Здравствуйте!“. Також бісить, що перед продовженням комунікації потрібно перевірити, чи заявила компанія про вихід з російського ринку і чи справді вийшла після заяви. І ще раз — чи справді-справді вийшла, а не переписала все на інше ТОВ тощо. А ще дратує, що моя компанія зупинила наймання в Україні. Водночас тут не проти внутрішніх переміщень працівників, але перехід в інший департамент не можуть погодити вже четвертий тиждень» (Tech Support).
«Роботодавець думає, що я не зможу працювати безперервно та у мене немає зв’язку. На фриланс бояться наймати довгостроково начебто через те, що я у будь-який момент можу кинути проєкт, не доробивши його :) Хоча й пояснюєш, що швидкість інтернету у мене чи не ліпша за їхню. Також дратує, що рекрутерам не подобається локація „Україна“. Зараз я у Львові» (Node.js Developer).
«Після двох етапів інтерв’ю виявляється, що шукають людей не в Україні. Так було двічі. Тепер щоразу сам запитую, чи має значення локація» (Devops Engineer).
«Не подобається, що іноземні компанії не хочуть наймати тих, хто зараз в Україні, а українські компанії не хочуть наймати джунів. „У нас зупинені процеси наймання на всі вакансії для джуніорів“, — і сиди тепер без роботи до кінця війни. Шукала місце від початку березня одночасно зі знайомим мідлом. В нього щодня було по одному технічному інтерв’ю, а інколи й по два, тоді як в мене було лише одне за два місяці» (Junior Front-end Developer).
Відсутність фідбеку та тривалі інтерв’ю
«Бісить, що пошук роботи стає ще однією роботою. Коли ніяк не аргументують свою відмову. Що джунів без комерційного досвіду ніхто не хоче брати; а де цей досвід взяти, коли стажування часто проводять для розробників, а для дизайнерів — раз на рік у кращому випадку?» (Junior Graphic Designer).
«Коли не відповідають на відгуки та навіть не читають їх, навіть якщо вакансія свіжа» (Front-end Developer).
«Бісить ставлення до джуніорів під час пошуку роботи. Я розіслав велику кількість своїх CV у різні компанії, із супровідним листом та портфоліо, але не отримав жодної відповіді. Для деяких компаній навіть виконав ТЗ, на яке також не відповіли. Написавши самостійно, я отримав відповідь, що вакансії закрито і моє ТЗ навіть не розглядали» (Junior UI/UX Designer).
«Багатоетапний і довгий процес інтерв’ю, тестів тощо, який займає від трьох тижнів. І так щодо кожної вакансії» (Junior Project Manager).
«Бісить, коли рекрутери раптово, без пояснень, зникають під час перемовин і повертаються через тиждень-другий з вибаченнями за це й повідомляють, що вакансія була закрита. А ще дратує відсутність підготовлених відповідей на банальні питання, як-то: який потрібен стек, склад команди, чи треба підлаштовуватись під якийсь графік роботи та діапазон суми компенсації» (Test Automation Engineer).
«Бісять довгі етапи процесу наймання, який може займати понад місяць. Можуть не надавати зворотного зв’язку. Ще була одна київська компанія, яка наполягала на роботі в офісі — в такі часи це безумство» (РММ).
«Космічні вимоги» до кандидатів і тестові завдання
«Дратують космічні вимоги до вакансій, робота на яких зводиться до клепання тих самих табличок за шаблоном кожного місяця. Описи вакансій, що не відповідають реальним робочим обов’язкам. Відсутність в описі вакансії адреси офісу, вимог до графіка роботи, інших організаційних моментів тощо. Інтерв’юери, які прийшли на співбесіду самоствердитись, а не оцінити твій рівень як спеціаліста.
Бісять велетенські тестові завдання на повноцінний робочий день-два-три або навіть на тиждень і відсутність фідбеку на них. Можна три тижні проходити співбесіди, писати тестові, потім ще одні тестові, відтак пінгувати рекрутера і отримати: «Вибачте, ви нам не підходите» (Game Economy Designer).
«Дратують тестові завдання на кілька днів роботи» (Middle Data Analyst).
«Після співбесіди рекрутери тижнями тягнуть час замість відмови. Можуть відверто брехати або не відповідати на незручні питання щодо позиції. Якщо є тестове завдання, рекрутери не дізнаються у технічних фахівців питання, що мене цікавлять, а кажуть робити на свій розсуд. В результаті я отримую відповідь, що у компанії хотіли не цього» (Senior Front-end Developer).
«Бісять обов’язкові тестові завдання, навіть якщо я маю відповідні роботи в портфоліо; запитання про рівень бажаної зарплати, а не чесна відкрита пропозиція» (Senior 3D artist / 3D animator).
«Тестові завдання, тому що:— тестове ставить у нерівне становище кандидатів з різними життєвими ситуаціями (з/без роботи, з/без сім’ї, з/без особистих справ після роботи);
— тестове вимагає певну кількість годин неоплачуваної роботи у вільний час, які в нормальних умовах мали б оплачуватись подвійно;
— тестове не гарантує працевлаштування, і навіть якщо кандидатів лише двоє, то шанси на наймання 50%;
— тестове оцінюють суб’єктивно;
— те, як ти вирішуватимеш завдання з доступом до корпоративних знань і людей і поза цими знаннями — це різні рівні рішень та різні трудовитрати;
— години, витрачені на тестові, сумуються з годинами, витраченими на співбесіди;
— якщо ти проходиш співбесіди у декілька компаній і виконуєш кілька тестових завдань, за часом вони тягнуть на неоплачуваний фултайм, що звужує твої шанси зробити якісно будь-яке з тестових завдань» (Senior Product Designer).
«Зараз почалась якась ера безглуздих тестових завдань. Здебільшого просять написати великий застосунок, на який треба витратити щонайменше тиждень, а потім навіть не перевіряють. І якщо у вакансії написано Vue Dev, то тестове зазвичай на React. Але і це не найгірше. Основний біль у тому, що роботу після всього пропонують працювати на чомусь старому на кшталт jQuery UI. Бісять постійні темні схеми з заробітною платою: просять працювати під чужим ФОПом, пропонують гроші в гривнях і в конверті тощо» (JavaScript developer).
Проблеми в особистому спілкуванні з рекрутерами
«Бісить, коли під час розмови HR різко відповідає, що ти їм не підходиш, і швидко кидає слухавку, ніби «не хочу ані секунди витрачати на тебе» (Lead Analyst).
«Бісить, коли на співбесідах HR ставить питання «Які книги ви читаєте?» чи «Що ви робите у вільний час?» і очікує, що відповідь буде «Читаю книги з програмування» чи «У весь вільний час я програмую» (Junior C# Developer).
«Бісить непрофесійність рекрутера, звертання не на ім’я. Дратує, коли не вивчають профіль і питають те, на що є відповідь в описі LinkedIn. В результаті отримую пропозиції на посади з невідповідним стеком» (Software Engineer PHP).
«Вже не бісить, а радше смішить така ситуація у спілкуванні з рекрутерами: перше інтерв’ю — ок; друге інтерв’ю — ок; я погоджую таймслот з кастомером, і на цьому все, жодної комунікації — тиша!
Найяскравіший приклад — „Глобал“, де я мав три схожі кейси за серпень-жовтень. У грудні мені на Djinni написав черговий рекрутер з їхньої компанії. Відповідаю, що не цікаво, та пояснюю, що втомився витрачати свій час на безглузді інтерв’ю, а потім потрапляти в ігнор. Після цього отримав таку відповідь: „Искренне сочувствую, что у вас сложилось такое негативное отношение к „Глобалу“. Простите моих коллег, пожалуйста!)) Мысленно я им всем дала по попке!“ Що сказати — видно, що людина професіонал» (Project Manager).
«Бісить зверхність на технічних співбесідах, в’їдливі коментарі, а іноді й прямі образи, якщо бракує якихось знань» (Junior Java Developer).
«Бісить, коли в LinkedIn відкриваєш повідомлення, читаєш вакансію, відгукуєшся, а тобі пишуть: „Я вас переведу на іншу людину“. І ця інша людина питає: „Чим можу допомогти?“ Фейспалм. Я можу зрозуміти, що є поділ — хтось шукає кандидатів, хтось далі влаштовує співбесіду. Напевно, це ефективніше, ніж якби все робила одна людина. Але чому не можна ввести свого колегу в курс справи? Це ж ваша робота!» (Middle PHP Developer).
«Бісить, коли HR ставить технічні питання, в яких сам орієнтується дуже поверхнево. І потім каже, що ти не готовий до технічної співбесіди, коли відповідаєш нестандартно і не так, як написано у нього в шпаргалці» (QA).
«Трохи бентежить рівень професійності деяких рекрутерів. Під час пошуку останньої роботи я отримав за два дні близько 60 запрошень для співбесіди, а релевантними виявились близько половини. То стек не той, то JS з Java сплутали або шукали розробників на гемблінг чи бетинг, хоча в профілі чітко вказано, що в цих доменах я працювати не хочу. Одна рекрутерка запропонувала працювати над „стримінговою платформою“, а вже під час технічного виявилось, що це казино :)
Часто трапляються задовгі HR-коли з купою зайвої інформації. На технічних етапах бувають суто теоретичні питання, де інтерв’юер чекає на конкретну відповідь, а не на розуміння теми. Та й загалом співбесіди суто за матрицею навичок трохи напружують» (Strong Middle Angular Developer)."
Неуважність рекрутерів до досвіду роботи айтівців
«Бісить, що рекрутери неуважно читають резюме, наприклад: я працювала з технологією рік, і взагалі на рівні Junior, а мені прилітають вакансії рівня Middle і для людини з досвідом понад три роки. Коли ми спілкуємося щодо цієї вакансії, я уточнюю свій досвід, і мені одразу відмовляють через його брак. Тобто рекрутери марно витрачають і свій, і мій час» (Junior React Developer).
«Дратує, коли не вказують заробітну плату, не деталізують етапи співбесіди, немає згадки про техніку та про тип оформлення тебе як працівника — ФОП, КЗпП тощо» (QA).
«Бісить те, що рекрутери не читають навіть два рядки в профілі LinkedIn, які призначені спеціально для них, і надсилають копіпаст» (Senior FE Developer).
«Бісить, коли в опис вимог на одну позицію намагаються втиснути вимоги до кількох штатних одиниць. Наприклад, ти маєш бути аналітиком, тестувальником і ще трохи розробником. А ще — коли недостатньо детально описують обовʼязки на потенційній роботі та необхідні навички, обмежуючись шаблонними відповідями» (Data Analyst).
«Дратують погано деталізовані описи вакансій, відсутність виразної інформації про завдання на пропонованій вакансії та про рівні відповідальності» (Senior Front-end Developer).
«Коли у вакансії пишуть, що потрібен досвід
«Дратує, коли вакансія — Front-end Developer, а потрібен Full Stack. Називайте речі своїми іменами!» (Junior Front-end Developer).
«Дратує, коли тебе наймають і самі не знають, на який проєкт. Рекрутер нічого не знає, HR нічого не знає. Потім, після наймання, може виявитися, що і проєкт не той, і „давай ми тепер будемо тебе „продавати“ замовнику“. Також бісить, коли погоджуються на мою суму зп, а потім фантазують про те, що у мене недостатньо компетенції, знижуючи суму на підставі „слабенького інтерв’ю“. Це дно, західні роботодавці ніколи так не роблять» (Senior Java/Kotlin/React Developer).
«Коли у вакансії серед вимог вказані навички, які на проєкті не використовуються. Перечитуєш вакансію та пункт з необхідними знаннями — там часто вказані, наприклад, Postman/Newman і Jmeter. Через це ти віриш, що на проєкті активно тестується бекенд, можливо, навіть перфоманс-тестування є. Приходиш вже на технічну співбесіду, а виявляється, що команда з Postman майже не працює, лише іноді може його відкрити, а чому вказаний у вакансії Jmeter — взагалі ніхто не в курсі. І на цьому співбесіду можна закінчувати, бо вподобання кандидата зовсім не збігаються з роботою на проєкті. Результат — вчергове витрачений час.
А буває, що на співбесіді розпитують про твої навички в „космічних“ технологіях, а згодом виявляється, що на проєкті вони тобі геть не потрібні. І тут знову розбіжність в інтересах» (Senior QA Engineer).
«Дратує, що у моєму профілі вказано тип зайнятості remote part-time, але пропозиції надходять лише на фултайм. А вакансій з частковою зайнятістю — катма» (Senior/Lead General QA Engineer).
«Бісить, коли автоматизатору-тестувальнику на Ruby/Python пишуть: «Ми шукаємо Senior JS Developer, не хочете спробувати?» (Senior QA Engineer).