Суд у росії заборонив соцмережі Facebook та Instagram “через екстремізм”
Тверський суд москви за позовом генпрокуратури рф визнав американську інтернет-компанію Meta екстремістською організацією. Він заборонив соцмережі Facebook та Instagram, що належать їй, нібито «за екстремістську діяльність», повідомляє «Інтерфакс».
За даними російського видання, генпрокуратура звернулася до суду через відмову компанії видаляти зі своїх сервісів заклики до насильства щодо росіян, зокрема військовослужбовців.
«Суд ухвалив: позовна заява генеральної прокуратури рф підлягає задоволенню, (...) рішення суду має виконуватися негайно», — заявила суддя Ольга Солопова.
Чому не заборонили WhatsApp
Зокрема в Telegram-каналі московських судів загальної юрисдикції уточнили, що віднині в росії заборонена діяльність корпорації Meta Platforms Inc. з реалізації продуктів — соціальних мереж Facebook та Instagram на території рф «з підстав здійснення екстремістської діяльності».
Водночас це рішення не поширюється на діяльність месенджера WhatsApp компанії Meta «у зв’язку з відсутністю функцій з публічного поширення інформації».
Крім того, використання громадянами всіх трьох соцмереж американської компанії не повинно розглядатися як участь в екстремістській діяльності.
Своєю чергою представник Meta на судовому засіданні відкидала звинувачення в екстремістській діяльності компанії. Вона також просила суд припинити провадження за цим позовом, вказуючи, що розгляд справи щодо іноземної компанії не перебуває у його компетенції. Натомість суддя Солопова відхилила всі клопотання відповідача.
Як відомо, Facebook у росії блокується з 4 березня, а Instagram — з 14 березня 2022 року.
Що було до цього
Раніше повідомлялося, що Meta дозволить користувачам Facebook та Instagram публікувати пости із закликами до насильства і смерті. Якщо йдеться про війну в Україні й автор бажає смерті російським окупантам, путіну, лукашенку, то такі тексти модератори не блокуватимуть.
Однак правило діятиме не для всіх країн. Заклики про смерть окупантів дозволять в Україні, росії, Вірменії, Азербайджані, Естонії, Грузії, Угорщині, Латвії, Литві, Польщі, Румунії, Словаччині.
Перед цим Meta почала блокувати російських пропагандистів та державні ЗМІ. У компанії повідомили, що створили цілодобовий центр спеціальних операцій для швидкого реагування на проблеми. Також там анонсували розширені можливості фактчекерів для перевірки інформації українською та російською мовами. Вказали, що додатково фінансуватимуть українських партнерів, які займаються перевіркою фактів.
Із чітких кроків на рівні компанії:
- Meta Platforms Inc заборонила російським державним ЗМІ розміщувати рекламу у Facebook та монетизувати контент на своїй платформі в будь-якій точці світу.
- Messenger: дали доступ до функцій сповіщення про знімки екрана та зникаючі повідомлення в наскрізних зашифрованих чатах.
- WhatsApp: додали функцію «Перегляд один раз» для фото або відео (якщо увімкнути цю функцію, медіафайли зникатимуть після перегляду). Також додали «Режим зникнення» для автоматичного видалення всіх нових чатів через 24 години. Це захистить інформацію в разі втрати телефону.