ІТ-спеціаліст на $5К: кому платять високі зарплати. Аналітика DOU
Ми вирішили докладніше проаналізувати, хто отримує найбільше на ринку, та спробували скласти інструкцію, як досягти таких високих результатів. Далі — 11 кроків, які допоможуть вам отримувати зарплату понад $5000.
Уважний читач може сказати, що сьогодні на ІТ-ринку чи не кожен другий спеціаліст отримує більше як $5000. Чи це так, ми обов’язково побачимо у зимовому зарплатному звіті.
Проте якщо подивимося на результати літнього опитування, то помітимо, що від $5000 на місяць суттєво зменшується частка спеціалістів, які можуть похвалитися таким заробітком. Саме тому ми обрали $5000 як межу, яка наразі відділяє найбільш високооплачуваних фахівців на ринку. В літньому опитуванні взяли участь 13 175 респондентів, з них 1403 отримують зарплату $5000 і більше.
Увага! Редакція DOU не несе відповідальності за результати виконання цієї інструкції. Не сприймайте її дуже серйозно. Ми побудували цей гайд на реальних цифрах, але не гарантуємо, що дотримання усіх кроків дасть бажаний результат :)
Крок 1. Переїжджайте у велике місто
Отже, насамперед охочим отримувати високу зарплату варто переїхати у велике місто, бажано в Київ. Тут працює 61% всіх українських ІТ-спеціалістів із зарплатою $5000 та вище (загалом у столиці працює 44% українських ІТ-спеціалістів).
Також можна розглянути релокацію у Львів — там працює 14% фахівців із найвищими зарплатами, що більше, ніж в інших містах-мільйонниках. Точно не варто залишатися у невеликому місті: лише 5% тих, хто працює не в містах-мільйонниках, отримують $5000 чи вище.
Частка 5000+ в розрізі міст
Крок 2. Отримайте науковий ступінь
Тим, у кого є науковий ступінь, дещо частіше пропонують високу зарплату. 15% тих, хто має ступінь кандидата чи доктора наук, отримують понад $5000, в той час як загалом серед ІТ-спеціалістів таких близько 11%.
Частка 5000+ в розрізі освіти
Крок 3. Відвідуйте конференції та займайтеся саморозвитком
Навіть якщо не хочете знову йти в університет, варто приділяти час саморозвитку. Ті, хто отримує $5000 чи більше, частіше відвідують профільні події та читають книги за спеціальністю, ніж їхні колеги, яким платять менше.
Саморозвиток за рівнем зарплати
Крок 4. Вивчайте та удосконалюйте англійську
Напевне, нині ніхто не сумнівається в тому, що англійську мову ІТ-спеціалісту треба знати. В наших недавніх матеріалах про зарплати співробітників (тут і тут) ми вже показували, що зарплати спеціалістів різних напрямів наразі залежать від рівня володіння англійською мовою.
81% фахівців, які отримують понад $5000, знають англійську на рівні вище середнього чи на просунутому. Водночас у тих, хто знає її гірше, шанс отримувати таку зарплату менше як 5%.
Частка 5000+ в розрізі рівня англійської
Крок 5. Обирайте технічну спеціалізацію
Найкраще — розробку чи DevOps. Та наполегливо прокачуйте свої навички в цьому. Лише 1% нетехнічних спеціалістів в ІТ мають зарплати понад $5000, в той час як серед технічних спеціалістів таких 12%.
ІТ-спеціалісти, які мають найвищі зарплати, — СТО, Director of Engineering, Architects (близько 70% отримують понад $5000), розробники високого рівня (23% Senior, 36% Team Lead, 45% Tech Lead отримують більше як $5000), DevOps та SRE (21%), QA-спеціалісти керівного рівня (менеджери, техліди — 24%), Delivery Managers (34%).
Загалом співробітники високого рівня (керівники, ліди) будь-яких напрямів можуть розраховувати на високу зарплату, проте частка інших спеціалізацій помітно нижча — отже, там менша кількість високооплачуваних вакансій.
Частка 5000+ в розрізі спеціалізацій
Крок 7. Забудьте про PHP
Під час вибору спеціалізації розробникам-початківцям варто звернути увагу на TypeScript, Java, Swift та Python — це популярні мови, і серед тих, для кого вони є основними, дещо вища частка фахівців з високими зарплатами (із врахуванням їхнього досвіду роботи).
Найбільше, за даними червневого зарплатного опитування, отримують ті, хто переважно працює з Scala та Go. Проте ці мови менш поширені й ними переважно користуються досвідченіші розробники (рівня Middle і вище).
Частка 5000+ в розрізі основної мови
Крок 6. Працюйте довго
З попереднім пунктом пов’язаний ще один висновок: високі зарплати переважно платять досвідченим спеціалістам. На жаль, неможливо прийти в ІТ і одразу отримати $5000. Принаймні в нашому опитуванні ми не знайшли жодного фахівця з досвідом до трьох років і такою зарплатою.
Найбільша можливість отримувати велику зарплату у тих, хто в індустрії
Частка 5000+ в розрізі досвіду
Крок 8. І наполегливо
Також на високу зарплату радше претендують ті, хто працює багато: 23% спеціалістів, які працюють понад 60 годин на тиждень, отримують $5000 і більше, в той час як загалом серед ІТ-спеціалістів таких лише 11%.
Гарні новини полягають в тому, що високу зарплату можна отримувати і працюючи звичайні +/- 40 годин на тиждень (94% фахівців з найвищими зарплатами так і працюють) і спеціалісти, які приділяють роботі понад 60 годин на тиждень, — усе ж рідкість (їх усього 4% серед високооплачуваних фахівців і 2% серед усіх айтішників загалом).
Частка 5000+ в розрізі годин праці
Крок 9. Обирайте стартапи (але це не точно)
Правильно обирайте компанію для роботи. Найвища частка спеціалістів, які отримують високі зарплати зараз — у стартапах (20%) та аутстафінгових компаніях (16%). Стартапи більше підійдуть досвідченим фахівцям: наразі тут найвищі медіанні зарплати для розробників рівня Senior ($5000), водночас аутстафінгові компанії платять дещо вищі зарплати розробникам всіх рівнів (медіанна зарплата розробника рівня Senior — $4200).
Частка 5000+ в розрізі типів компаній
Крок 10. Обирайте правильну спеціалізацію в компанії
Сфера, в якій працює компанія, теж має значення. Варто звернути увагу на компанії, які працюють в Uberfication, HighLoad Systems, Cloud Computing, Security, Adtech, Blockchain, Big Data, Machine Learning та Automotive — частка співробітників з найвищими зарплатами в цих сферах більша, ніж в інших.
Частка 5000+ в розрізі сфер діяльності
Крок 11. Змініть роботу, щоб заробляти більше
Серед досвідчених спеціалістів, які змінили роботу в першій половині цього року, більша частка тих, хто отримує $5000, ніж серед тих, хто не змінював роботу.
Частка 5000+ в розрізі досвіду та зміни роботи
Частка 5000+ серед розробників у розрізі тайтлу та зміни роботи
І наостанок
Окремо хотілося б сказати про жінок. Наразі 97% ІТ-спеціалістів з найбільшими зарплатами — чоловіки. В опитуванні ми зібрали лише 49 анкет жінок із зарплатою понад $5000 проти 1354 анкет чоловіків.
В наших матеріалах ми регулярно вивчаємо питання зарплат жінок (ось тут і тут), і, на щастя, не знаходимо стійких підтверджень того, що в українському ІТ існує pay gap між жінками та чоловіками на схожих позиціях і зі схожим досвідом. Переважно нижчі медіанні зарплати жінок пов’язані з тим, що серед них менша частка досвідчених спеціалістів (особливо в технічних спеціальностях), адже стереотип, що STEM — це не для дівчаток, досі є в нашому суспільстві.
Ситуація потроху змінюється, і щороку ми спостерігаємо невелике, проте неухильне зростання частки жінок в ІТ. Сподіваємося, що жінок, які отримують високі зарплати, теж ставатиме більше.
Аналітика: Ірина Іпполітова
Візуалізація даних: Ігор Яновський