27% не хочуть залишатися на ремоуті після завершення карантину. Результати опитування ІТ-спеціалістів
Майже тиждень тривало опитування ІТ-спеціалістів щодо карантину. Ми отримали 6888 анкет і цікаві й подекуди не зовсім очікувані, на наш погляд, результати.
Ось кілька з них: після офісу спеціалістам на ремоуті не вистачає комунікації з колегами, найбільше ремоут-трудоголіків серед топ- і проєктних менеджерів, майже 20% працюють вдома менш продуктивно, ніж в офісі. А ще — спеціалісти неабияк хвилюються через глобальну економічну кризу та за здоров’я своє й близьких, а 30% респондентів вказали, що їхні компанії вже почали втрачати клієнтів/проєкти.
Портрет учасників опитування
Схоже, що ми все ж таки можемо стверджувати, що майже все українське ІТ щонайменше уся спільнота DOU сьогодні працює дистанційно — 92,4% респондентів працюють ремоут. В офісах залишилися 2,1%.
Чи розпочали ви працювати дистанційно (з дому) через поширення коронавірусної інфекції?
Найбільше в офісах залишилося спеціалістів із не ІТ-компаній — 10%. Якщо дивитися за містами, то понад 3% респондентів все ще працюють в офісах Запоріжжя, Дніпра, Харкова і Одеси.
Чи розпочали ви працювати дистанційно (з дому) через поширення коронавірусної інфекції: з роподілом за містами, типом і розміром компанії
Як живеться на ремоуті
Повністю задоволені ремоутом лише 22% респондентів. А більше чверті спеціалістів такий формат роботи не до вподоби. Але, звісно, сьогодні ми маємо дещо спотворений вигляд ремоут-роботи: адже спеціалісти обмежені в пересуванні, далеко не всі мають окремі приміщення для праці, немає можливості змінювати оточення, а у декого вдома ще сім’я.
Чи подобається вам працювати дистанційно?
Найбільш незадоволені дистанційною роботою HR-и і рекрутери — 20% мріють повернутися в офіс, тоді як серед розробників таких лише 9%. Далі йдуть менеджери проєктів і топ-менеджери —
Респонденти, які мешкають тільки з дітьми, значно більше хочуть повернутися в офіс. Але якщо є діти, але спеціаліст мешкає з родичами/чоловіком/дружиною, то рівень незадоволеності майже не відрізняється від тих, хто мешкає без дітей, самостійно або з друзями.
Чи подобається вам працювати дистанційно: з розподілом за позиціями, типом і розміром компанії та умовами праці
Серед негативних факторів віддаленої роботи на першому місці нестача комунікації з колегами. Можливо, це пов’язано з невеликим терміном адаптаційного періоду, адже ще й місяць не минув з початку дистанційної роботи. Далі йдуть овертайми — 31% спеціалістів зазначили, що на ремоуті працюють значно більше, ніж в офісі. Діти й родичі заважають працювати 26% респондентів. Це також не мало і, враховуючи обставини, негативний вплив цього фактору навряд зменшиться до завершення карантину.
Через що вам не подобається працювати вдома?
Беззаперечна перевага роботи вдома — це економія часу на дорогу в офіс. Також респонденти почуваються вдома безпечніше — 60% вважають, що вдома менша ймовірність захворіти. А напротивагу тим 30% спеціалістів з овертаймами, 37% ІТ-спеціалістів вказали, що на ремоуті у них з’явилося більше вільного часу.
Що вам найбільше подобається в роботі вдома?
Майже 20% респондентів вдома працюють менш продуктивно, ніж в офісі. А 24% — навпаки саме вдома більш продуктивні.
Чи стали більш продуктивними, працюючи дистанційно?
Майже 12% респондентів зазначили, що розпочинають робочий день раніше, ніж в офісі, а завершують — пізніше. Взагалі засиджуються довше за роботою ввечері 43% ІТ-спеціалістів.
Графік роботи: коли розпочинаєте та завершуєте робочий день на ремоуті
Якщо дивитися деталізацію щодо тих, хто страджає на овертайми на ремоуті, найбільше таких спеціалістів серед топ- и проджект-менеджерів. А найменше — серед дизайнерів та сисадмінів.
Графік роботи: ті, хто починає робочий день на ремоуті раніше і завершує пізніше
Схоже, що компанії масово не зловживають трекерами часу. Загалом про використання трекерів сказали 17,3% респондентів, із них 2,3% — це ті, хто працює з трекерами на ремоуті, хоча в офісі їх не було.
Чи відслідковує ваш роботодавець час, який ви проводите за комп’ютером?
Третина респондетів мала все необхідне для облаштування домашнього офісу на момент переходу на дистанційну роботу і не потребувала допомоги компанії. Більшість опитаних компанія повністю або частково забезпечувала необхідним для роботи з дому.
Чи допомогала компанія в організації домашнього офісу?
У не ІТ-компаніях найгірший показник щодо допомоги спеціалістам — 16,1% респондентів із цих компаній не отримали жодної допомоги при переході на ремоут. Найкращий показник у геймдеві: без допомоги залишилися лише 2,6% (це найнижчий показник серед усіх типів компаній), а 53,6% респондентів геймдев-компанії забезпечили всім необхідним (і це найвищий показник).
Чи допомогала компанія в організації домашнього офісу: з розподілом за містами, типом і розміром компанії
Найчастіше спеціалісти працюють в спальні. Ще чверть респондентів вказали, що не мають постійного робочого місця. Ну і переважна більшість опитаних працює за ноутами.
Де саме облаштували домашній офіс?
Працюєте за ноутбуком чи стаціонарним комп’ютером?
67% респондентів виходять на відеозв’язок з колегами не рідше ніж один раз на день. Цікаво, що серед тих, кому не вистачає комунікації з колегами, третина користується відеодзвінками найчастіше декілька разів на тиждень, із них близько 15% взагалі не практикують відео як формат комунікації.
Як часто ви виходите на відеозв’язок з колегами/командою?
Очікувано, що найчастіше виходять на відеозв’язок з командою топи и проджект-менеджери — 68% і 63% відповідно вказали, що використовують відеокомунікацію по декілька разів на день. Серед розробників таких 45%.
Як часто ви виходите на відеозв’язок з колегами/командою: з розподілом за позиціями, типом і розміром компанії
Якщо вам здавалося, що відтепер у всіх робоча комунікація відбувається через Zoom, то це не зовсім так. Окрім цього сервісу ІТ-спеціалісти активно використовують Google Hangouts, Skype (сюрприз?) та Microsoft Teams.
Яку програму використовуєте для відеозв’язку з командою?
Поки що після завершення карантину залишитися вдома готові лише 12,3% респондентів. А от 27,2% не хочуть продовжувати працювати дистанційно. Більшість за те, щоб мати можливість вибору працювати як з дому, так і з офісу.
Чи хотіли би залишитися працювати віддалено після завершення карантину?
Думки та прогнози щодо ситуації з пандемією
82% респондентів впевнені, що карантин триватиме від 2 до 3 місяців. І лише 10% вірять у те, що він завершиться 24 квітня.
Скільки часу, на вашу думку, триватиме карантин в Україні?
Це, напевно, чи не найцікавіший блок опитування. Майже кожний третій респондент вказав, що компанія почала втрачати клієнтів. Ще 16% згадали про скорочення персоналу. Все без змін поки що у 54% компаній.
Серед цікавих варіантів відповідей були ще такі: «Заморозили підняття/перегляд зарплати», «Багато колег просто без нових проєктних задач, тому нічого не роблять», «Відмовились від оренди офісу в центрі міста, всіх загнали на інший», «Деякі замовники запросили знижку рейтів», «До середини травня всі повинні використати не меншу 5 днів оплачуваної відпустки», «Замовник з Німеччини, заморозив хайрінг нових працівників в свої центральні офіси до кінця карантину», «Зафіксували курс долара, як на початку березня», «Зменшили ресурси на розвиток і покращення».
Чи відчувається криза у вашій компанії?
Якщо дивитися детальніше за типом компаній, найкраще себе почуває геймдев: 13,3% респондентів сказали, що криза не відчувається, навіть стало краще. А ще 77,7% обрали варіант «Ні, все без змін».
Чи відчувається криза у вашій компанії: з розподілом за містами, типом і розміром компанії
У 3% респондентів через карантин зменшилася зарплата більш ніж на 25%, а загалом 9,5% відчули зменшення зарплатні. Чверть респондентів зазначили, що через послаблення гривні їхні доходи збільшилися.
Чи змінилася ваша зарплата через карантин?
17,5% сисадмінів відчули на собі зменшення зарплати, тоді як серед розробників таких 8,7%. Якщо дивитися за типом компаній, то найбільше проблема скорочення зарплат стосується не ІТ-компаній та фрілансерів — 27% і 24% відповідно. Також видно, що великі компанії лише подекуди почали скорочувати зп, а ось в маленьких ситуація є гіршою — 3,4% в категорії «понад 1500 спеціалістів» проти 15% в категорії «до 20 спеціалістів».
Чи змінилася ваша зарплата через карантин: з розподілом за позиціями, типом і розміром компанії
Майже однаковою мірою спільноту турбують три питання: глобальна економічна криза, загроза здоров’ю через пандемію та економічна криза в Україні.
Що наразі турбує вас найбільше?
Деякі питання цього опитування швидко втрачатимуть актуальність. І щоб бачити, як змінюється поточна ситуація, ми будемо проводити маленькі опитування в телеграм-каналі Редакції DOU. Підписуйтеся і беріть участь!