Гід ІТ-спеціальностями Львівської політехніки
НУ «Львівська політехніка» — найстаріший вищий технічний навчальний заклад України та Східної Європи, а також найбільший технічний виш Львова. У минулорічному рейтингу вишів на DOU Політехніка посіла 8 місце.
В Політехніці є 6 напрямків підготовки, пов’язаних з ІТ:
- Програмна інженерія;
- Комп’ютерні науки;
- Системний аналіз;
- Комп’ютерна інженерія;
- Прикладна математика;
- Інформатика.
Розглянемо особливості кожного з цих напрямків підготовки в 3 інститутах, які є структурними одиницями Політехніки — ІКНІ, ІКТА та ІМФН.
Інститут комп’ютерних наук та інформаційних технологій (ІКНІ)
В ІКНІ є 5 різних бакалавратів, з них 3 пов’язані з ІТ: «Комп’ютерні науки та інформаційні технології», «Програмна інженерія» та «Системний аналіз».
«Програмна інженерія» готує розробників програмного забезпечення. Студенти вивчають основи програмування та алгоритмічні мови, стратегії та методи проектування ПЗ, тестування ПЗ на модульному, інтеграційному і системному рівнях.
До навчального плану входять такі дисципліни, як алгоритми і структури даних, операційні системи, розподілені обчислення, бази даних, безпека програм і даних, основи проектування веб-застосувань, менеджмент проектів програмного забезпечення. Окрім цього, студенти отримають уяву про кар’єру в програмній інженерії, а також здобувають досвід роботи в команді, працюючи над спільним навчальним проектом.
Випускники стають програмістами, архітекторами програмних систем, тесутвальниками, аналітиками, менеджерами проектів.
Кафедра співпрацює з ІТ-компаніями Comarch, Edvantis, ELEKS, DataArt, Lohika, Adva-soft та SoftServe — студенти мають змогу там проходити навчальні практики з можливим подальшим працевлаштуванням після закінчення навчання. Спеціалісти компанії GlobalLogic проводять технічні майстер-класи для студентів, а також спільно з викладачами університету проводять лекції і практичні заняття у рамках курсів GL BaseCamp.
«Програмна інженерія» займається підготовкою програмістів та тестувальників. Всі дисципліни орієнтовані саме на розробку — як з практичної, так і з теоретичної точки зору. Ми вивчали майже всі можливі напрямки програмування — мови для веб девелопменту (PHP, JavaScript, jQuery), верстку на HTML/CSS, бекенд на Java/C# і С++ та С. Зазначу, що жодна з цих мов не вивчалась на рівні реальних проектів, проте нам дали основи, з якими далі можна займатись самоосвітою чи йти на спеціалізовані курси.
З сильних сторін факультету можна відзначити співпрацю з роботодавцями, склад викладачів (деякі, хоча їх меншість, працюють в ІТ-компаніях) та вільне відвідування для тих студентів, хто вже працює. Щодо слабких сторін — це трохи застарілі програми від викладачів, які не працюють у сфері програмування«. (Іван, 5 курс)
«Комп’ютерні науки» надають ґрунтовну підготовку в області програмування, автоматизованого проектування, розробки складних систем. Студенти вчаться розробляти архітектуру програмних засобів, мультимедійних систем та баз даних, які можуть бути використані у сферах бізнесу, менеджменту та маркетингу, фінансово-банківської системи.
Майбутні фахівці вивчають як фундаментальні математичні та фізичні дисципліни, так і технічні — програмування (Java, C#/.NET, С/С++, Assembler), методології розробки, комп’ютерні мережі, бази даних, проектування систем штучного інтелекту.
Окрім обов’язкових предметів, доступні дисципліни за вибором: теоретичні основи управління, ООП, моделювання систем, математичні методи дослідження операцій, імовірнісні процеси в автоматизованих системах, основи управління економічними та соціальними системами, основи теорії надійності, теорія алгоритмів і математичні основи подання знань, комп’ютерна графіка.
Кафедра співпрацює з ІТ-роботодавцями SoftServe, EPAM та ELEKS — студенти мають змогу проходити стажування у цих компаніях. Спеціалісти компанії GlobalLogic проводять технічні майстер-класи для студентів, а також спільно з викладачами університету проводять лекції і практичні заняття у рамках курсів GL BaseCamp.
«На1-2 році навчання курси різних спеціальностей ІКНІ майже не відрізняються — є фізика й електротехніка/схемотехніка, основи програмування на прикладі С/C++, пізніше алгоритми й структури даних й ООП (C++/Java). Багато різної математики, проте часу виділено недостатньо, тому, як правило, все вчать „похапцем“. Також дають низькорівневе програмування (Assembler), операційні системи, бази даних.
На 3 курсі відбувається розгалуження по напрямах і кафедрах. „Комп’ютерні науки“ — це щось середнє між „Програмною інженерією“ й „Комп’ютерною інженерією“, тому це хороший варіант для тих, хто точно не знає, хоче він програмувати чи колупатись у всяких мікросхемах. Якщо порівнювати з „Програмною іженерією“, то там дають багато програмування на різних мовах, технології створення ПЗ, управління проектами, аналіз великих даних. Тоді як на „Комп’ютерних науках“ більше роботи із залізом, математики, а також дисциплін, які зачіпають різні теми „потрошки“.
Студентів „Комп’ютерних наук“ готують 3 кафедри: САПР (нахил на схемотехніку й роботу із залізом), ІСМ (робота мереж, проектування та управління проектами) та АСУ (щось середнє). Я вчусь на АСУ.
Мені подобається, що тут дуже ретельно відносяться до вивчення основ програмування (на С) та алгоритмів, структур даних і ООП (на C++). Ще один плюс — свобода, що надається для студентів: можна самому вибрати для себе мову, технологію. Є хороші викладачі, які працюють в таких компаніях, як EPAM, GlobalLogic, SoftServe. До мінусів можна віднести застарілі кафедри/лабораторії з таких курсів, як фізика, електротехніка, схемотехніка; відсутність командної роботи під час навчального процесу». (Назар, 2 курс)
***
«Навчаюсь на кафедрі САПР. Нам дають Java, C#/.NET, С/С++ , але лише на базовому рівні. Поглибленого вивчення, як на „Програмній інженерії“, немає. Не треба плекати ілюзій, що освоївши лише програму і нічого більше (тобто core кількох мов програмування), перед вами відкриються двері ІТ-компаній — для цього треба працювати самостійно, вивчати патерни, технології.
Серед цікавих дисциплін є засоби 3D моделювання (AutoCAD, SolidWorks, КОМПАС-3D, Comsol, Ansys). Є багато предметів, пов’язаних з базами даних, але більшість з них не є прикладними, а загальними.
Подобається, що кафедра співпрацює з європейськими країнами, студенти мають шанс поїхати на практику в Польщу або Німеччину, а дехто навіть поступає туди на магістратуру. Крім того, факультет тісно співпрацює з багатьма ІТ-компаніями, які часто приходять, роблять презентації, запрошують до ІТ-академій. Серед недоліків — є більше 60 предметів за 4 курси, але багато з них повторюється, відрізняється лише назва. Тобто, з однієї сторони ти „широкопрофільний спеціаліст“, а по факту ти знаєш всього по трошки і нічого на високому рівні. Дуже багато треба вчити самому, курс лекції по факту є застарілим». (Остап, 5 курс)
З нового навчального року на «Комп’ютерних науках» планують додати ще одну спеціалізацію — «Системи штучного інтелекту». Програма розробляється з ініціативи Львівського ІТ кластеру і буде переважно академічною, математичною, але поєднуватиметься з практичними заняттями.
Конференція University days від EPAM у Львівській політехніці
«Системний аналіз» готує спеціалістів, які здатні розробляти стратегії для розв’язання задач у сфері комп’ютерних, комунікаційних, інформаційних та інших технічних систем. Для цього студенти вивчають інженерні і математичні науки та вчаться моделювати об’єкти і процеси, прогнозувати ризики.
Окрім математичних дисциплін, тут дають основи програмування, алгоритмічні мови, ООП, комп’ютерну графіку, операційні системи, системне програмування, функціональний аналіз, теорію керування, методи оптимізації, бази даних, теорію прийняття рішень, імітаційне моделювання, числові методи, математичну лінгвістику, системну логістику.
Випускники бакалаврату стають системними аналітиками, логістиками, архітекторами даних, адміністраторами баз даних, інформаційними менеджерами, програмістами. Сфери діяльності — банки, фондові, валютні та товарні біржі, аналітичні відділи міністерств, відділи валютних, товарних і фондових ринків, аналітичні відділи спецслужб, центри проектування баз даних, розроблення автоматизованих систем у макроекономічних, технічних, технологічних, екологічних і фінансових об’єктах.
Студенти мають змогу проходити стажування у ІТ-компаніях SoftServe та ELEKS. Спеціалісти компанії GlobalLogic проводять технічні майстер-класи для студентів, а також спільно з викладачами університету проводять лекції і практичні заняття у рамках курсів GL BaseCamp.
Відео-презентація ІКНІ
Інститут комп’ютерних технологій, автоматики та метрології (ІКТА)
В ІКТА інформаційні технології вчать студенти напрямків підготовки «Комп’ютерна інженерія» та «Комп’ютерні науки» (спеціалізація «Системна інженерія»).
На «Комп’ютерній інженерії» готують фахівців, які здатні вирішувати завдання апаратно-програмної реалізації. Студенти вчаться розробляти базові системні управляючі і обробляючі програми, складати програми імітаційного або математичного моделювання на алгоритмічній мові, проектувати комп’ютерні засоби обробки сигналів та зображень, вбудовані комп’ютерні системи.
Програма бакалаврату включає вивчення основ алгоритмізації та програмування на С, C++, Java під Windows, Android, Linux та Unix, комп’ютерної логіки, комп’ютерної електроніки та схемотехніки, паралельних та розподілених обчислень, системного програмування, ООП, баз даних.
Випускники працюють програмістами, техніками-електроніками, адміністраторами баз даних, конструкторами комп’ютерних систем, аналітиками комп’ютерних комунікацій. Сфери діяльності: виробництво електронного обладнання, створення програмного забезпечення, робота з базами даних, технічне обслуговування та ремонт комп’ютерної техніки, консультування з питань інформатизації.
Кафедра співпрацює з «Сіменс Медицина» — компанія надає бази практик для студентів бакалаврського та магістерського рівнів спеціальності.
«Комп’ютерна інженерія» — спеціальність для тих, хто більше любить «залізо»: низькорівневе програмування, програмування різних мікроконтролерів. Тут налягають на електротехніку, схемотехніку. Є хороші викладачі, які мають великий досвід в роботі із залізом, ще із часів СРСР — тоді вони працювали в основному у військовій сфері, так як це вимагав час. (Олександр, 3 курс)
***
«Комп’ютерна інженерія» — це робота з «залізом», тобто електроніка та програмування на мовах низького рівня. Також на розробників вчать у ІКТІ на «Програмній інженерії» (фокус на програмування) та «Комп’ютерних науках» (всього потрохи, але як кажуть студенти, все і нічого толком).
Програми перших двох курсів на всіх напрямках доволі схожі — багато математик, фізики. Наразі я закінчую3-ій курс «Комп’ютерної інженерії». За цей час ми виконували лабораторні роботи на C, C++, Assembler, проте глибоких навичок завдяки ним не отримати. Викладають багато застарілої інформації. За увесь час навчання були лише три викладачі, до яких на пари ходити було дійсно цікаво. А ще засмутила і корумпованість університету, багато речей роблять просто для галочки. Та все ж тут можна отримати деякі базові знання та навички«. (Вікторія, 3 курс)
Відкрита лекція представника компанії Ostware Services про особливості хмарних обчислень, організована викладачем кафедри, яка готує студентів «Комп’ютерної інженерії»
Напрям «Комп’ютерні науки» (спеціалізація «Системна інженерія / Інтернет речей») вчить студентів не тільки комп’ютерним технологіям, а дає знання з електроніки, обчислювальної, мікропроцесорної та мікроконтролерної техніки, програмованих логічних контролерів промислової автоматики.
З минулого року на «Системній інженерії» почала діяти оновлена освітня програма «Інтернет речей». Ціль напрямку — навчити студентів проектувати власні розумні пристрої, з’єднувати їх між собою за допомогою різноманітних безпровідних протоколів та опрацьовувати отримані сигнали із сенсорів.
Програма підготовки поєднує вивчення таких комп’ютерних та технічних дисциплін: основи побудови електричних кіл, основи програмування на С, Java, Python, JavaScript, операційні системи, електроніка та схемотехніка, теорія інформації та кодування, сенсори і виконавчі механізми, програмування мікроконтролерів (С++), бази даних, Big Data.
Розроблена у співпраці з Львівським IT-Кластером, освітня програма передбачає максимальну прив’язку до реальних ІТ-проектів:
- співробітники ІТ-компаній залучені до безпосереднього викладання і проведення практичних занять;
- частина лекцій і лабараторних проходять в ІТ-компаніях;
- студенти розробляють влсані проекти і співпрацюють з менторами;
- теми бакалаврських робіт будуть надані ІТ-компаніями;
- у студентів буде можливість пройти практику в компаніях Кластеру із подальшим працевлаштуванням.
За активностями навчальної програми можна слідкувати тут.
Сфери діяльності випускників: розробка розумних пристроїв, програмування, тестування, створення комп’ютерних систем та мереж, адміністрування, аналітика, проектний менеджмент.
«На 1 курсі ми складаємо електричні кола , працюємо з електрикою, але поки що без паяльників чи ще чогось небезпечного :) Серед переваг програми: робота зі спеціалістами з ІТ-компаній, викладання частини предметів англійською, можливість застосувати знання на практиці.
Але найголовніше — робота над реальними проектами, адже цікавіше створювати щось таке, що буде використане, а не до кінця навчання прописувати безліч реалізацій математичних операцій, які вже багато років є на кожному калькуряторі. Моя команда створила соцмережу , одногрупники — браслет для повідомлення однією кнопкою про поганий фізичний стан, електронний журнал, онлайн службу доставки, замовлення столиків в ресторанах та розумну поліклініку.
Відносний мінус — навчання займає досить багато часу, приблизно10-11 годин щодня, якщо рахувати з аудиторною роботою, проектом, усіма домашніми завданнями та лабораторними. Але від того дуже багато задоволення». (Марта, 1 курс)
***
«Мені подобається, що ми маємо справу з реальними проектами в сфері IT-технологій. Саме такий досвід надає нам перевагу серед інших. Проект — це завжди дослідження: розробка певної технології, яку ми обираємо самі, та втілення ідеї команди в реальність. Тобто ми за допомогою IT-технологій шукаємо шлях вирішення проблем певних аспектів життя людини. Як для прикладу, smart watch — годинник що відстежує зміну пульсу та серцебиття людини протягом дня, що дозволяє слідкувати за навантаженнями на свій організм.
Щодо мінусів, найголовніший із них — це прискорена інтенсивність викладання матеріалу. Його дійсно немало, а часу недостатньо для вивчення всього контексту, і деякі студенти не встигають за курсом програми. Але, не зважаючи на це, все-таки плюсів більше і вони в силі перекрити в дечому мінуси». (Катерина, 1 курс)
Захист власних проектів студентів 1 курсу програми «Інтернет речей»
Також в ІКТА є напрямок «Кібербезпека». Студенти цього бакалаврату вчаться проектувати різноманітні системи захисту інформації, зокрема, системи захисту персональних комп’ютерів і обчислювальних мереж, системи охоронної сигналізації, криптографічні методи захисту інформації.
Інститут прикладної математики та фундаментальних наук (ІМФН)
В ІМФН є 4 бакалаврата, серед яких 2 ІТ-напрямки — «Прикладна математика» та «Інформатика».
«Прикладна математика» готує фахівців з математичного моделювання та прикладного програмування, які зможуть моделювати та досліджувати складні науково-технічні задачі. «Інформатика» випускає фахівців з інформаційних технологій, які будуть здатні використовувати програмні засоби в економіці, банківській та страховій справі.
Навчальні програми цих спеціальностей схожі. Студентів вчать розробляти математичні моделі процесів, вибирати або розробляти чисельні методи розв’язання, оцінювати їхню ефективність, будувати алгоритми, реалізувати їх у вигляді програмного забезпечення.
Окрім потужного блоку фундаментальних математичних дисциплін, студенти вивчають програмування, архітектуру комп’ютерних систем, системне програмування, візуальне програмування, бази даних, теорію систем, комп’ютерні мережі, комп’ютерну графіку, теорію керування, математичне моделювання та системний аналіз, дослідження операцій.
Випускники цих напрямків працюють програмістами, менеджерами інформаційних систем, адміністраторами комп’ютерних мереж, аналітиками інформаційних баз, спеціалістами зі збору, обробки, збереження та захисту інформації, математиками-фінансистами.
Інститут надає можливість отримати за бажанням студента додаткову кваліфікацію «Викладач математики та інформатики» як другу вищу педагогічну освіту.
«Я навчаюсь на напрямку „Прикладна математика“. Різниці з напрямком „Інформатика“ майже немає, буквально один предмет в семестр. Наприклад, в 3 семестрі в нас був предмет „Диференціальні рівняння“, а у них „Криптологія“, а в4-му в нас — „Теорія функції комплексної змінної“, а в них — „Алгоритми“. З технологій ми глибоко вивчаємо С та С++ — від основ, побудови мови, і до ООП. Можу сказати, що якщо вчити все, що дають, то можна нормально вивчити програмування.
Мені подобається, що у нас викладають молоді викладачі — це важливо,бо вони більше цікавляться новими технологіями і оновленнями мов програмування. Також мені здається, що в ІМФН немає дуже сильного навантаження порівняно з іншими інститутами, і є час на саморозвиток, проте вивчення мов йде на глибокому рівні.
Не подобається те, що є багато зайвих предметів, таких, що самі викладачі не можуть нам відповісти, де їх можна використати; та те, що є викладачі, яким давно пора на пенсію». (Віталій, 2 курс)
***
«На 1 курсі на „Прикладній математиці“ ми вчили С++, починаючи з азів, тобто блок схем, і завершуючи синтаксисом і реалізацією алгоритмів. На 2 курсі почали ООП, але це всього один семестр, що дуже мало. Лабораторні робили на C++ i C#, тобто паралельно викладач намагався пояснити основні фішки C#. На 3 курсі давали бази даних (MS SQL Server), ASP.NET WebForms, системне програмування (C++) і архітектуру комп’ютерів, що також включало всякого роду реалізацію маленьких програм на мові C.
Поміж усього цього були іншого роду предмети, такі як лінійна алгебра, математичний аналіз, дискретна математика, які я вважаю приоритетними для вивчення. Решту предметів складали різного роду відгалуження математики в цілому на конкретні області з конкретними задачами і цілями.
З досвіду4-х років навчання, в мене постало питання актуальності деяких предметів. Тобто нам матеріал з предмету подали, пояснили, які задачі можна вирішити, але актуальність даного матеріалу на момент вивчення не є зрозумілою. Закрадається думка, що і самі викладачі не до кінця розуміють, чи предмет, який вони викладають, допоможе отримати в подальшому роботу. Також не подобається, що немає можливості самостійно вибирати предмети для вивчення. І є проблема з поєднанням навчання і роботи — на жаль, не всі викладачі ставляться до цього з порозумінням.
Проте, більшість викладачів — професіонали в своїй сфері. Деякі готові до вечора сидіти зі студентом, який не розуміє матеріалу, намагаючись йому пояснити. В цілому наша кафедра дає хороші знання, які можуть принести користь нам в майбутньому». (Андрій, 4 курс)
Інженерний ярмарок кар’єри у Львівській політехніці
Резюме
Напрям підготовки | Ін-т |
---|---|
«Програмна інженерія» — готує розробників програмного забезпечення, співпрацює з багатьма ІТ-компаніями. | ІКНІ |
«Комп’ютерні науки» — надають ґрунтовну підготовку в області розробки складних систем, поєднують вивчання математичних, фізичних та технічних дисциплін. | ІКНІ |
«Системний аналіз» — вчить розробляти стратегії для розв’язання задач у сфері технічних систем. Студенти вивчають інженерні і математичні науки, вчаться моделювати об’єкти і процеси. | ІКНІ |
«Комп’ютерна інженерія» — готує фахівців, які здатні вирішувати завдання апаратно-програмної реалізації, розробляти системні програми, складати програми моделювання на алгоритмічній мові. | ІКТА |
«Комп’ютерні науки» (спеціалізація «Системна інженерія / Інтернет речей») — вчить комп’ютерним технологіям в поєднанні з електронікою, мікропроцесорною та мікроконтролерною технікою. | ІКТА |
«Прикладна математика» — готує фахівців з математичного моделювання та прикладного програмування, які зможуть моделювати та досліджувати складні науково-технічні задачі. | ІМФН |
«Інформатика» — випускає фахівеців з інформаційних технологій, які будуть здатні використовувати програмні засоби в економіці, банківській та страховій справі. | ІМФН |
Якщо ви — студент, недавній випускник або викладач Політехніки, запрошуємо розповісти в коментарях про особливості ІТ-напрямків цього вишу.
Див. також — Гид по ИТ-специальностям ХНУРЭ