Скорочення в Reface. На що розраховує команда і які плани щодо офісу і продуктів
Reface — одна з українських продуктових компаній, яка нещодавно оголосила про скорочення.
Компанія «вистрілила» у 2020 році, коли вийшов її однойменний застосунок для заміни обличчя на фото та у відео. Як вказано на сайті, сьогодні Reface має 250 мільйонів завантажень. Попри це нині в компанії фінансові труднощі і вона скорочує 35% команди. У компанії розраховують, що це допоможе стати прибутковими із січня
Ми поспілкувалися із співзасновником Reface Іваном Алцибєєвим і розповідаємо про ситуацію на продуктовому ринку.
Зліва направо Ярослав Бойко, Олесь Петрів, Антон Воловик, Іван Алцибєєв
Від невеличкої команди до 250 співробітників
13 років тому випускники Києво-Могилянської академії Роман Могильний, Олесь Петрів і Ярослав Бойко створили
У січні 2020 року з’явився Reface — застосунок, що замінює обличчя у відео або на фото за лічені секунди і має за основу генеративно-змагальну нейромережу (GAN). Таку ж назву отримала компанія. Уже влітку застосунок очолив американський App Store із 42 млн завантажень. Загалом за першій рік релізу Reface отримав 35 мільйонів користувачів.
Стартапу також вдалося залучити у грудні
За той рік команда зросла уп’ятеро, перетнувши позначку у 250 співробітників.
—18% штату і зміна стратегії
У листопаді 2021 року DOU стало відомо про скорочення в Reface. За інформацією наших співрозмовників, тоді втратили роботу від 70 до 120 фахівців.
Як офіційно повідомила компанія, довелося зменшити команду на 18%, щоб «збалансувати джуніорів та сеньйорів і підсилити нові напрями».
За даними сервісу аналітики мобільних застосунків AppMagic, середня кількість щомісячних завантажень тоді стала майже удвічі меншою — 5 млн нових користувачів щомісяця, пише Forbes.
Як повідомили в компанії,
У квітні 2023 року Антон Воловик та Іван Алцибєєв розповідали DOU, що Reface змінює стратегію розвитку. І будує мультипродуктову компанію замість того, щоб фокусуватися суто на одному рішенні. На той момент, крім флагманського застосунку, були проєкти Revive для анімування зображень, Memomet, Metahead.
Тоді співзасновники зауважували, що мають усі ресурси, аби бути операційно прибутковими й не залучати сторонні інвестиції:
«Інвестиції — це розмиття акціонерного капіталу, збільшення кількості стейкхолдерів, які ухвалюють рішення тощо. Ми самі себе окуповуємо, а також маємо гроші для власних інвестицій у нові розробки».
Як скоротили 35% команди, що з офісом і продуктами
Коли в грудні цього року Reface оголосила про скорочення 60 фахівців, колеги по індустрії відреагували на допис. Зокрема, засновник компанії The Fourth Law Ярослав Ажнюк запросив тих, хто потрапив під скорочення, у свою компанію. Зауважуючи, що в Reface одні з найсильніших спеціалістів зі штучного інтелекту в Україні.
Також допомогти з працевлаштуванням фахівців запропонував засновник продуктової компанії Preply Дмитро Волошин. Загалом чимало представників українських компаній прийшли в коментарі, щоб підтримати команду.
Більшість співробітників Reface працюють в Україні. Як повідомили DOU, скорочення торкнулося загалом компанії, а не конкретних департаментів, позицій або географії.
«Ми залишили позиції, які були критичними для втілення нашої довгострокової стратегії», — зауважили в пресслужбі.
Як розповів DOU фахівець Reface, якого скоротили, ця оптимізація не стала несподіванкою для команди. Однак деталі співробітники не розкривають, посилаючись на NDA.
Компанія повідомила, що скорочені фахівці отримають одну додаткову зарплату, залишать у себе надану техніку й матимуть допомогу з працевлаштуванням.
Щодо офісу в Києві, то Reface не планує його закривати.
«Наш офіс залишається. Це важливо для функціонування компанії на тлі обстрілів (у нас є бомбосховище) і проблем з електроенергією (у нас є генератори)», — зауважив DOU Іван Алцибєєв.
Співзасновник додає, що після скорочень у команді залишається 105 людей. Є співробітники у війську, яких компанія продовжує підтримувати. А також заброньовані, однак відмовляється називати конкретну кількість.
На запитання, яка ситуація з продуктами компанії і в які проєкти найбільше вкладаються, Іван Алцибєєв називає три прибуткові застосунки, які продовжують розвивати. Це Reface, Revive для анімування зображень і Ink AI, застосунок для генерування та примірки тату.
«Ink AI — наша велика перемога цього року. Уже через кілька місяців після запуску влітку він посів перше місце в US App Store у категорії Graphics & Design і одразу вийшов на прибутковість», — твердить со-СЕО.
При цьому, за словами Івана Алцибєєва, у флагманського застосунку Reface близько 500 тисяч активних користувачів щомісяця (торік було кілька мільйонів, зауважував колишній СЕО Дмитро Швець).
Нині, за даними AppMagic, застосунок Reface приносить 500 тисяч доларів на місяць і має 200 тисяч нових завантажень на місяць.
Скриншоти з платформи
Ще три проєкти, за словами кофаундера, на стадії ітерування. Зокрема, BitePal, Honestly і Reshoot, у яких компанія бачить значний потенціал. Крім того, два проєкти в планах на перший квартал 2025 року.
Reface не заперечує, що на якомусь етапі може залучити інвестиції для масштабування, та поки що фокусується на досягненні прибутковості.
Тренд на зменшення команд
Rеface не єдина українська компанія, яка нині скорочує співробітників. У листопаді ми писали про скорочення 20% команди MacPaw, 20% у RIA.com. У жовтні повідомили про звільнення орієнтовно 100 спеціалістів у компанії airSlate.
У закордонних техкомпаніях ситуація не краща. За даними Layoffs.fyi (стартапу, який відстежує скорочення робочих місць у галузі з часів пандемії), цьогоріч понад 140 тисяч техспеціалістів втратили роботу. Скорочення відбулися у 522 техкомпаніях. Для порівняння: на початку 2024 року було 32 тисячі звільнених співробітників.
Скриншот із сервісу
Зокрема, ми писали про скорочення в Qualcomm, IBM, Intel, Cisco, Google та багатьох інших великих гравців ринку.
Іван Алцибєєв з Reface поділився міркуваннями щодо скорочень в глобальному ІТ:
«На мою думку, одна з головних причин полягає у „перегрітості“ технологічного ринку та у зростанні відсоткових ставок, що значно вплинуло на доступність капіталу для технологічних компаній. У таких умовах багато великих гравців, як-от Meta, Google, Amazon та інші, вже скоротили значну частину своїх команд, щоб оптимізувати витрати та сфокусуватися.
Крім того, є економічні виклики та геополітична напруженість, що змушують компанії діяти обережніше і адаптувати свої бізнес-моделі. Український ринок, на жаль, не є винятком».