25% сеньйорів в Україні стали заробляти менше після зміни роботи. Аналітика
У літньому зарплатному опитуванні, яке проходило в травні-червні цього року, ми дізналися, яка ситуація з переглядами зарплат в українському ІТ.
Отримали 11 037 відповідей від айтівців, які нині в Україні, і 1937 відповідей від тих, хто за кордоном. І тепер ділимося результатами.
Ключові моменти
● У половини айтівців не було перегляду зарплати за останні пів року.
● Регулярний перегляд зарплат був у чверті айтівців.
● Найчастіше переглядали оплату джунам і мідлам.
● У 6% айтівців знизилися зарплати за останні пів року. Частіше про це зауважують досвідчені фахівці.
● Перехід у нову компанію може супроводжуватися як зростанням, так і зниженням зарплати.
Якщо пропустили, читайте свіжі звіти про зарплати розробників, тестувальників та інших фахівців. У зарплатному віджеті — вже оновлені літні дані.
Фахівцям з досвідом понад 5 років рідше переглядають зарплати
Понад 40% українських айтівців мали перегляд зарплати за останні пів року — як в Україні, так і за кордоном.
Лише у 23% айтівців він був не пов’язаний зі зміною роботи/проєкту чи переходом на іншу посаду чи рівень. 11% отримали підвищення завдяки переходу на новий рівень чи іншу позицію, а 8% — завдяки зміні компанії чи проєкту.
Як змінилася за пів року зарплата українських айтівців
І в Україні, і за кордоном, зарплати частіше переглядали джуніорам та фахівцям з досвідом роботи до двох років. Вони частіше, ніж інші айтівці, отримували підвищення завдяки зміні позиції.
Фахівцям з досвідом понад п’ять років рідше переглядали зарплати. Найчастіше це був перегляд у межах регулярного підвищення зарплат і рідше через підвищення на роботі чи перехід на нову роботу. Крім того, серед фахівців з великим досвідом більше тих, чия зарплата впала за останні пів року.
За кордоном перегляд зарплат без зміни тайтлу чи специфіки роботи частіше пропонували фахівцям рівня Lead+, водночас в Україні на такий перегляд могли розраховувати передусім Junior чи Middle.
Суттєвих відмінностей між фахівцями різних спеціалізацій немає. Дещо частіше переглядали зарплати фахівцям з Data Science/ Data Engineering і маркетологам (у 50% з них зросли зарплати). У CTO/Director of Engineering, сисадмінів та фахівців з продажу, навпаки, частіше за інші спеціалізації зарплати знижувались.
Як змінилася зарплата, розбивка за досвідом, тайтлами, спеціалізаціями
Фахівцям у продуктових компаніях частіше переглядали зарплати як в Україні, так і за кордоном: за останні пів року у 48% з них зросли зарплати.
В Україні невеликі та середні компанії (від 10 до 1000 співробітників), а за кордоном — середні компанії від 50 до 200 людей — частіше робили перегляди, ніж дуже маленькі (до 10 людей) або дуже великі компанії (понад 1000 фахівців).
Найгірша ситуація з цим у великих сервісних та аутстафінгових компаніях з більш ніж 1000 співробітників. Лише чверть співробітників таких компаній в Україні отримали підвищення зарплати за останні пів року. Сервісні та аутстафінгові компанії меншого розміру переглядали зарплати помітно частіше: близько 40% їхніх співробітників стали отримувати більше.
У стартапах шанс отримати перегляд зарплати теж залежить від розміру компанії: частіше підвищували зарплати в компаніях середнього розміру (до 200 фахівців), ніж у компаніях до 10 фахівців (45% проти 35%).
Найгірша ситуація із зарплатами у фрилансерів в Україні. Вони частіше за інших айтівців відзначали падіння доходів за останні пів року: у 30% з них заробіток знизився і лише у 19% було зростання. Про падіння зарплат сказали 15% фахівців у державних компаніях та установах і 10% айтівців у стартапах.
Як змінилася зарплата, розбивка за типом і розміром компаній
Під час переходу на нову роботу зарплата фахівця найчастіше зростає: близько половини тих, хто менше як рік тому змінив компанію, отримали підвищення. В Україні більше шансів для зростання зарплати після зміни компанії мають джуни та мідли, за кордоном — сеньйори та ліди.
У 14% фахівців в Україні та 16% за кордоном зарплата після переходу на нову роботу, навпаки, знизилась. Найчастіше страждали фахівці рівня Senior: 25% в Україні та 20% за кордоном стали заробляти менше після зміни компанії.
Як змінилася зарплата у тих фахівців, які перейшли на нову роботу у першому півріччі
Довго працювати в одній компанії може бути поганою стратегією, адже фахівці такі рідше отримують підвищення зарплати.
Ті, хто працює в компанії до п’яти років, можуть отримати підвищення завдяки переходу на новий грейд / позицію. Фахівці, які працюють понад п’ять років в одній компанії, рідше отримують таке підвищення.
Крім того, фахівці, які працюють більш як 10 років у компанії, рідше мають регулярний перегляд зарплати без зміни грейду чи посади.
Як змінилася зарплата, розбивка за часом роботи в компанії
Підвищення зарплати при регулярному перегляді — у середньому $300
У фахівців, чиї зарплати зросли за останні пів року, зростання становило в середньому 18% (або $300) в Україні та 13% (або $400) за кордоном.
При переході на вищий грейд чи іншу позицію в компанії зарплата в середньому зростала на 20% ($350) в Україні та на 18% ($500) за кордоном. Джуни при переході на новий тайтл чи позицію всередині компанії можуть розраховувати на +$200 в Україні та +$300 за кордоном. У мідлів +$300 та +$400 відповідно. У сеньйорів та лідів +$500 як в Україні, так і за кордоном.
При перегляді зарплат без зміни грейду чи позиції зростання скромніше. В середньому зарплати цих фахівців зросли на 13% ($300) в Україні та на 9% (теж $300) за кордоном. В Україні джуни при перегляді зарплат могли розраховувати на +$200, мідли, сеньйори та ліди — на +$300. За кордоном зростання дещо вище: +$300 у джунів, мідлів та сеньйорів, та +$400 у мідлів.
Медіанні зарплати
Перехід в іншу компанію міг супроводжуватися як зростанням, так і зменшенням зарплати фахівця. Частіше фахівці все ж переходили на вищу зарплату: в середньому, зарплати тих, хто змінив компанію, зросли на 8% (або $150) та 6% (або $200) за кордоном.
Ті, хто переходить в нову компанію з підвищенням зарплати, в середньому отримують зростання на 30% (+$500) в Україні та 25% за кордоном ($775). Джуни в середньому отримують +$300 в Україні, мідли +$700 в Україні та +$800 за кордоном, сеньйори +$900 та $1000.
Аналітика: Ірина Іпполітова