Хто прийшов в українське IT у 2023-му: спеціалізації та зарплати
9% айтівців, які відповіли на питання зимового зарплатного опитування DOU, прийшли в ІТ у 2023 році. Розбираємося, які фахівці знаходили першу роботу частіше, у яких компаніях та на які зарплати.
Розробники складають майже половину новачків в ІТ
Технічні фахівці становлять 85% серед тих, хто знайшов першу роботу в ІТ минулого року. Найчастіше це розробники (45%) та QA (21%). Частка розробників серед тих, хто приходить в ІТ, залишається стабільною з початку повномаштабного вторгнення.
Новачки в IT у 2023 році, за спеціалізаціями
Попит на QA-фахівців постійно зростав до 2022 року: на початку того року тестувальники складали 26% айтівців, які починали свою кар’єру. Після 2022 року частка тестувальників в нових наймах стала зменшуватись і минулого року склала 21%.
Попит на нетехнічних фахівців залишається на тому ж рівні, що і до повномаштабного вторгнення, але змінилася структура наймів цих фахівців.
15% тих, хто знайшов першу роботу в ІТ минулого року, мають нетехнічну спеціалізацію — стільки ж було і в 2021 році. Серед нетехнічних фахівців, які знайшли першу роботу в ІТ минулого року, найбільше дизайнерів (5%). На другому місці — фахівці з маркетингу (3%). HR/рекрутери та фахівці з продажів складають по 2% серед тих, хто увійшов в ІТ минулого року, але тенденції для цих спеціалізацій різні. Частка сейлзів в нових наймах зростає з початку повномаштабного вторгення, а частка фахівців з HR, рекрутингу та L&D, навпаки, падає.
Невеликі компанії активніше наймали новачків в 2023 році
Невеликі та середні компанії активніше наймали новачків в минулому році, аніж великі. 76% айтівців з досвідом в ІТ рік чи менше працюють в компаніях з менш ніж 200 співробітниками (загалом у таких компаніях працюють 56% українських айтівців).
Найчастіше новачки працюють в продуктових (40%) чи сервісних компаніях (37%).
Які компанії частіше наймали новачків
Найлегше їм було знайти роботу в Києві (41%) чи у Львові (16%).
У яких містах початківці частіше знаходили роботу
Найбільше світчерів серед QA-фахівців
До ІТ-сфери найчастіше долучається молодь: медіанний вік фахівців, які знайшли першу роботу торік, 24 роки. Лише чверть нових айтівців мають 30 років чи більше.
Наймолодші — розробники, DevOps, фахівці з Data Science / Data Engineers, а також фахівці підтримки та фахівці з продажів та розвитку бізнесу — їхній медіанний вік
В QA, менеджменті проєктів, HR/рекрутингу, маркетингу та дизайні більше світчерів, які приходять з інших сфер. Найбільше світчерів серед QA — 41% тестувальників, які минулого року знайшли першу роботу в ІТ, мають вік понад 30 років. Серед РМ таких 36%, серед маркетологів — 29%. Більшість HR та рекрутерів, які прийшли минулого року в ІТ, у середньому мали понад 2 роки досвіду за цією спеціалізацією, але в інших сферах.
Близько третини всіх нових фахівців — жінки. Найчастіше вони починають кар’єру в ІТ як QA (28% всіх жінок, які знайшли першу роботу торік) та розробниці (20%).
73% тих, хто прийшов в ІТ в минулому році, мають вищу чи незакінчену вищу освіту, а ще 24% зараз вчаться в університеті. Лише 3% фахівців не мають ВО і не отримують її зараз.
Рівень англійської мови у новачків переважно середній (40% оцінили його як Intermediate) чи вище середнього (у 35% — Upper Intermediate). У цьому вони поступаються більш досвідченим колегам в ІТ, які зазвичай мають вищий рівень англійської.
Найкраще англійську серед новачків знають PM, Data Science / Engineering та фахівці з продажів (більш як 60% з них мають рівень Upper Intermediate і вище). У розробників та QA зазвичай нижчий рівень: близько 45% з них оцінили свій рівень як Intermediate.
Більше шансів знайти роботу в ІТ без англійської у QA, дизайнерів, HR, рекрутерів і L&D фахівців та спеціалістів підтримки: понад 20% тих, хто знайшов роботу в ІТ минулого року за цими напрямами, оцінили свій рівень як Pre-Intermediate чи нижче.