Відрядження для ІТ-спеціалістів: що кажуть сервісні компанії про нинішню ситуацію
Як за час повномасштабної війни змінилася кількість відряджень і як це впливає на українські IT-компанії? Що, окрім перемоги та відкритих кордонів, покращило б для них ситуацію? Ми поспілкувалися про це з найбільшими сервісними компаніями, які працюють на українському ринку. А ще розібрали, як діє механізм відряджень для українських ІТ-фахівців і хто може ним скористатися.
Беріть участь в опитуванні DOU про ІТ-спеціалістів та ЗСУ (навіть якщо не служите і не плануєте). Це анонімна анкета, яка забере у вас
Яка зараз ситуація з відрядженнями в українському ІТ
Якщо поглянути на рейтинг найбільших IT-компаній на українському ринку, понад половина з них є сервісними або гібридними. Тобто такі компанії повністю або частково залежать від надання послуг іншим клієнтам. Більшість з них підкреслює, що відрядження допомагають укладати нові контракти, підтримувати партнерства, впливають на наявність робочих місць, зарплати та бізнес-процеси загалом.
ІТ-галузь зазнала обмежень ще на початку пандемії, коли більшість зустрічей довелося перевести в цифровий формат. Але вже у
Ciklum
У
GlobalLogic
Перед початком COVID-19 у нас було близько 3000 бізнес-поїздок за рік — для презентації рішень, підписання контрактів, знайомства з командою, виконання проєктних завдань тощо. З настанням пандемії — до 1400. Тепер замість критично важливих тисяч бізнес-поїздок маємо до сотні на рік. Цього вкрай недостатньо.
Intellias
Станом на сьогодні держава не запропонувала бізнесу дієвий механізм для розв’язання цього питання. Це негативно впливає на можливості IT-індустрії загалом у залученні нових клієнтів.
Уже є випадки, коли клієнти переходять до компаній з інших країн або віддають проєкти підрозділам IT-компаній, що розташовані поза Україною, тому що програміст не може за потреби приїхати у відрядження.
N-iX
До пандемії коронавірусу кількість відряджень спеціалістів N-iX сягала близько тисячі на рік. Однак з початком ковіду та введенням відповідних обмежень такі поїздки звели до мінімуму, лишили тільки критично необхідні. А після повномасштабного вторгнення відряджень стало ще менше.
Sigma Software
Для заброньованих фахівців або тих, що не підлягають мобілізації, іноземні відрядження стали як дорожчими, так і набагато складнішими логістично. Повітряний простір — закритий, на кордоні — черги, можливості міжнародних потягів залишаються доволі обмеженими й тривалими. При цьому загальну кількість відряджень ми не скоротили. У
SoftServe
У 2021 році світ відновлювався після пандемії: тоді ми взяли участь у понад 100 міжнародних подіях. Такі заходи — ефективний спосіб показати свою експертизу, залучити нових клієнтів, розширити бізнес-нетворк.
Наші партнери та замовники — це глобальні бізнеси в різних куточках світу. Для продуктивнішої роботи фахівці часто працювали з командами замовників та їздили у відрядження за кордон. У
ZONE3000
Якщо говорити про цифри, то у 2021 році в нас було 105 робочих поїздок (як внутрішніх, так і закордонних), а у
По-перше, ми вже адаптувалися до віддаленої роботи, тож необхідність у робочих поїздках — наприклад, з нашого харківського представництва до львівського — знизилась.
По-друге, з початком повномасштабного вторгнення компанія евакуювала багатьох фахівців у західні регіони країни. Це теж вплинуло на зниження кількості внутрішніх відряджень.
У другій половині
Водночас закордонних відряджень у
Як компанії адаптуються до обмежень з відрядженнями
Жодна компанія, з якою ми спілкувалися, не сказала про повну відмову від закордонних поїздок. Деякі компанії стали частіше відправляти жінок у закордонні відрядження, іншим допоміг адаптуватися цифровий формат, до якого звикли під час пандемії. Ще один спосіб продовжувати поїздки — завдяки співробітникам та офісам за кордоном (у свіжому рейтингу топ-50 ми розповідали, що кількість фахівців у найбільших компаніях скоротилася на 10,7 тисячі за рік. Найпоширеніша причина відтоку — легалізація роботи в інших країнах).
Avenga
Активну участь у бізнес-поїздках беруть жінки, колеги з міжнародних офісів або чоловіки, які мають законні підстави для виїзду за кордон. Проте загалом це не покриває потреби та запит.
Capgemini Engineering
Локдаун навчив нас ефективно працювати віддалено, тому не можна сказати, що обмеження на виїзд критично впливають на наші бізнес-процеси. Група Capgemini як ековідповідальна компанія зобовʼязалася до 2030 року досягти net zero статусу, тому ми намагаємося скоротити кількість вуглецевих викидів під час ділових поїздок: відмовляємося від відряджень, де це можливо, або ж віддаємо перевагу більш екологічним видам транспорту.
Половина топменеджерів Capgemini Engineering в Україні — жінки, проте ми не намагаємося покласти на них додаткову відповідальність і відправляти за кордон частіше. Загалом за два роки повномасштабного вторгнення у відрядження їздили ті, хто має на це легальне право. Більшість питань вирішували онлайн.
Сiklum
На цьому етапі, коли велика війна триває вже третій рік, наші клієнти з розумінням ставляться до поточних умов та викликів. Тож ми маємо налагоджені підходи: онлайн-формат або ж відрядження, у які їдуть спеціалістки чи заброньовані колеги-чоловіки. Допомагала і процедура тимчасового виїзду за кордон, коли вона діяла. Звісно, йдеться про кілька людей на квартал та обмежену тривалість поїздок, однак це все одно давало фахівцям можливості: зустрічатися з клієнтами, брати участь у галузевих подіях, долучатися до офлайн-зустрічей і переговорів.
Втім, обмежений виїзд за кордон ускладнює роботу з глобальним ринком. Нам важче приваблювати нових клієнтів, створювати нові можливості для спеціалістів у країні й, безумовно, складніше підтримувати репутацію України як ІТ-хабу з потужними талантами. Ці труднощі опосередковано впливають і на темпи зростання ІТ-ринку, і на обсяги експортованих послуг. Саме це ми й побачили за результатами 2023 року.
GlobalLogic
Ми розширюємо присутність у світі для пошуку нових можливостей та підтримки операційної діяльності в Україні. У
N-iX
Ми навчились адаптуватися завдяки спеціалістам, які перебувають за кордоном чи які мають юридичне право на легальний виїзд з країни. Очевидно, що зараз жінки частіше представляють нашу компанію за кордоном, і ми прагнемо максимально використовувати можливості онлайн-спілкування з клієнтами. Однак у нашій галузі, особливо на технічних позиціях, традиційно переважають чоловіки. Тож адаптивні підходи не можуть повністю замінити ситуацію, яка склалася до війни.
Intellias
Розвиток розробницьких центрів Intellias у країнах Західної Європи наблизив нас до клієнтів з регіону DACH та Великої Британії. Це частково нівелювало проблеми, пов’язані з обмеженнями на виїзд, які український уряд впровадив 2022 року. Колеги, що працюють у цих локаціях, мають змогу їздити на зустрічі з клієнтами, і так само клієнти можуть приїжджати на зустрічі в ці локації.
Sigma Software
Ми глобальна компанія, тому тепер у фокусі — робочі поїздки спеціалістів, що є в Європі, США та Канаді. Для фахівців в Україні зосереджуємо зусилля на бронюванні й підготовці офіційних міжнародних відряджень. Кількість подорожей з української частини компанії сьогодні, безумовно, скоротилася.
SoftServe
Ми шукаємо різні можливості, але вони не можуть бути стовідсотковою заміною і повністю закрити наші потреби. Доводиться переплановувати роботу, створювати команди, в яких будуть колеги як з України, так і з інших країн, щоб вони могли подорожувати й відвідувати клієнтів. Також залучаємо співробітниць і співробітників з України, які можуть перетинати кордон офіційно. Проте багато важливих перемовин та зустрічей залишаються в онлайн-режимі, в якому працювати зараз глобально важче.
ZONE3000
Звичайно, є обмеження на виїзд чоловіків за кордон, тож не всі фахівці можуть поїхати на профільні конференції чи бізнес-саміти. Це певною мірою обмежує можливості зустрічей з потенційними клієнтами за кордоном. Розв’язати ці проблеми допомагає дистанційний формат роботи. Комунікація з колегами із закордону вже багато років відбувається в онлайні — тут майже без змін. Знайомитися з потенційними партнерами, звісно, приємніше наживо, але ми добре вміємо робити це й онлайн. Тож суттєвих перешкод та обмежень не бачимо.
Які проблеми з відрядженнями ІТ-спеціалістів є зараз і що допомогло б змінити ситуацію
Головна проблема з поїздками для більшості компаній — це брак чіткої процедури відряджень та недосконалий механізм бронювання спеціалістів. Якщо говорити про чоловіків
За нашими даними, майже три чверті айтівців є чоловіками (74%). Загалом понад 80% українських IT-спеціалістів — віком до 35 років. DOU проконсультувався з юристкою, який механізм відряджень за кордон зараз працює для ІТ-фахівців.
Валерія Петракій, адвокатка АО «ПАРАДІГМ»:
«Питання виїзду за кордон регулюють правила, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 та Законом „Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України“. Вони визначають перелік осіб (зараз ми беремо до уваги саме чоловіків
18–60 років), які мають право перетнути державний кордон під час дії воєнного стану в Україні.Зараз відрядження самі по собі є підставою перетину кордону лише для певних категорій (як-от міністрів, суддів, депутатів тощо). ІТ-спеціалістів у цьому переліку немає.
Проте на підставі п. 26 правил право на перетин державного кордону мають також ті військовозобов’язані, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. До них належать, зокрема, заброньовані працівники підприємств (відповідно до ст. 23 Закону України „Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію“). Також право на перетину кордону мають громадяни, виключені з військового обліку та тимчасово непридатні.
Тобто для того, щоб придатний до служби ІТ-спеціаліст зміг перетнути державний кордон, він має бути заброньований (порядок бронювання визначає ця постанова).
Бронюванню підлягають виключно фахівці, які працюють на підставі трудового договору. ФОПи не можуть бути заброньовані і, як наслідок, не мають змоги скористатися цією підставою для перетину кордону.
Заброньовані працівники мають право на виїзд з України за наявності:
1. Чинного закордонного паспорта.
2. Документів, що підтверджують службове відрядження.
3. Витягу з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаного.
У 2022 році планували експериментальний проєкт „єВідрядження“, але той, наскільки мені відомо, так ще і не запрацював».
Читайте такожБільшість великих сервісних компаній, з якими ми говорили, стверджують: зараз наявних механізмів відряджень недостатньо. Зокрема й через те, що відрядження доступні лише для заброньованих фахівців, а це невелика частка від загальної кількості фахівців в Україні (у березні Мінцифри повідомляло про 2600 заброньованих айтівців, ще стільки ж — у черзі на погодження бронювання).
Avenga
Щоб українські IT-компанії продовжували розвиватися та були конкурентними на міжнародному ринку, необхідно розробити законні й чіткі механізми відряджень за кордон. У цьому процесі мають бути зацікавлені обидві сторони: і компанії — для збереження та зростання бізнесу, і держава — для збереження робочих місць та розвитку економіки.
Ciklum
Нині частка заброньованих айтівців коливається на рівні 1%, що критично мало для того, щоб галузь не втрачала темпів і продовжувала наповнювати держбюджет. З огляду на це очікуємо фіналізованого законопроєкту про мобілізацію і рішень уряду щодо можливого бронювання. Окремо зазначимо, що підтримуємо економічну складову в проєкті постанови.
GlobalLogic
Ухвалені на початку війни обмеження не розраховані на повномасштабну війну, що триває третій рік. Правила бізнес-поїздок потрібно переглянути, щоб відповідати довгостроковим викликам та потребам IT-сектору.
Luxoft
Поліпшити ситуацію могли б:
- економічна складова в процедурі бронювання;
- зняття ліміту бронювання 50% військовозобов’язаних;
- можливість відновити військово-облікові документи в ЦНАПах.
Розгляд та опрацювання варіантів економічної складової бронювання — уже хороший знак. Це позитивний сигнал для бізнесу й можливість у майбутньому отримати додаткову підтримку для ЗСУ.
N-iX
Ми сподіваємося, що держава повернеться до обговорення питання тимчасових бізнес-поїздок за кордон, враховуючи як гарантії повернення людей, так і реальні потреби експортоорієнтованих галузей. Загалом бронювання працівників могло б полегшити проблему з відрядженнями. Проте зараз механізм бронювання не є ідеальним для ІТ-галузі, як показує статистика співвідношення заброньованих до загальної кількості працівників у галузі. Сподіваємося на зміни, що дозволять краще врахувати інтереси всіх зацікавлених сторін.
Sigma Software
Проблемою залишається непередбачуваність змін у мобілізаційному законодавстві, а також непрогнозованість строків розгляду запитів на бронювання, адже державні органи перевантажені запитами — і, як наслідок, страждає бізнес, який не може своєчасно забезпечувати іноземні відрядження.
Недопрацьовані проєкти законів передбачають суттєві обмеження прав людей. Це викликає занепокоєння не лише в українців, а й у міжнародних партнерів: на такому фоні їхній настрій щодо інвестицій або замовлень з України продовжує погіршуватися.
Що могло б поліпшити ситуацію:
- подальше залучення профільних асоціацій у робочі групи з підготовки законів щодо мобілізації;
- можливість подавати на бронювання спеціалістів, які не мають військово-облікових документів або не оновили їх, з наступною постановкою цих фахівців на облік або оновленням їхніх військово-облікових документів;
- стабільні та прозорі механізми бронювання і перебронювання, зокрема передбачувані терміни як самого бронювання, так і обробки запиту на бронювання.
SoftServe
Ідеальне рішення — створити державні інструменти сприяння бізнесу в період війни. Це допомогло б зменшити ризики для клієнтів та покращити стабільність на проєктах.
ZONE3000
Звісно, хочеться більше можливостей для фахівців відвідувати закордонні конференції, профільні івенти, але варто дочекатися перемоги й відкритих кордонів. Зараз покращенню ситуації сприяли б доступний, прозорий та робочий механізм бронювання, а також можливість бронювання ФОПів та гіг-контракторів.
В Україні планували впровадити цифровий механізм «єВідрядження» у вересні 2022 року. Він мав допомогти з отриманням дозволів на закордонні відрядження та конференції навіть під час воєнного стану. Однак проєкт постанови повернули на доопрацювання. Подальша доля ініціативи залежатиме від ухвалення законопроєкту про мобілізацію.
Додамо, що пропозицію «економічного бронювання» спеціалістів у Верховній Раді наразі відхилили. Але до неї можуть повернутися під час другого читання законопроєкту про мобілізацію.