Що треба українському IT-ютубу, як завести свій канал і залишитися щирим. Розповідають переможці Премії DOU
У лютому
Ми поспілкувалися з переможцями цієї номінації про те, з якої техніки починали IT-блогери, що дивного їм пишуть у коментарях і чому продумувати концепцію каналу, не знявши жодного відео, марно. Який софт вони використовують і як знайти свою нішу, чого бракує українському ІТ-ютубу.
Запрошуємо на DOU Day — першу велику офлайн-конференцію від спільноти! Київ, 18 травня. Встигніть придбати квитки!
«Я не відчуваю конкуренції на ютубі й завжди за те, щоб каналів ставало тільки більше»
Віктор Турський, автор каналу «Віктор Турський про програмування»
Я в IT понад 20 років. За цей час провів безліч співбесід, найняв чимало інженерів і помітив одну проблему — брак фундаментальних знань. Люди часто не знають, як працює операційна система, мережі, бази даних, не знають базових алгоритмів, не розуміють основ інформаційної безпеки, проєктування систем тощо.
Ми запровадили в компанії такий собі бейзлайн — набір знань і навичок, якими має володіти кожен інженер. Ще я зробив кілька доповідей на конференціях на цю тему і збагнув, що це цікаво багатьом. Так і виникла ідея ютуб-каналу, на якому будь-який український інженер може з’ясувати основи.
Я не знімаю на хайпові теми, а записую відео, які будуть корисні й через пʼять, а може і десять років. У мене є серія про те, як працюють бази даних, є серія про роботу інтернету, про процеси розробки, безпеку тощо. Практично всі ролики на каналі мають теоретичну частину, де я пояснюю аспекти роботи певної технології, і практичну, де подаю все на реальних прикладах.
Майже всі відео я знімав за допомогою такого набору техніки:
- iPhone 13 Pro Max + програмна камера NDI HX Camera ($20);
- два софт-бокси з лампами (сумарно $60);
- зелений фон ($15);
- мікрофон Rode Videomic NTG ($300). Але починав я з петлички з Aliexpress за $20.
Зараз у мене є пара фотокамер — у планах перейти на них (я вже провів один стрим на Fujifilm X-E4). Хочу писати через карту відеозахоплення, а не через Wi-Fi, бо часом це виливається в розсинхронізацію відео й картинки. І ще планую спробувати більш «дорослий» сетап і погратися з кольором.
Щоб записати відео, я накидую у файл список різних тем. Потім обираю те, що здається логічним зараз зняти, кристалізую тему й готую список питань і ключових пунктів у відео, щоб розуміти, в якому порядку й що показувати. Все це займає не більше як сторінку, а детальний сценарій я ніколи не розписую. Знімаю відео у вихідний і роблю це одразу в OBS, щоб звести подальший монтаж до мінімуму. А якщо перед записом треба щось підготувати (приклади коду, віртуальні машини абощо), тоді ділю процес на два етапи: в один день все готую, а в інший — записую.
Про перегляди та аудиторію
Я завжди стежу за переглядами та коментарями, щоб зрозуміти, чому одне відео «залетіло», а інше — ні. Майже завжди це не про алгоритми ютубу, а про те, що треба вміти зацікавити аудиторію і зробити відео корисним.
Є цікавий кейс з неочікувано успішним відео. Я зняв ролик для спонсорів про роботу DCHP-протоколу. В певний момент не було часу готувати щось нове, тому я вирішив тимчасово відкрити доступ до цього спонсорського релізу. Думав, що тема буде цікава вузькій аудиторії. А в результаті відео набрало 72 тисячі переглядів, найбільше на каналі. Спрацював хук для аудиторії. Відео називається «Що не так з інтернетом в кафе? Розбираємо DHCP». У ньому я показую, як зловмисник може вас зламати, якщо знає, як працює DHCP. Якби відео називалося «Розбираємо деталі DHCP-протоколу», таких переглядів не було б.
Зараз я публікую посилання на новий реліз у всіх своїх соцмережах. Коли тільки запустив канал, найняв людину, щоб та нарізала уривки в TikTok, але потім призупинив процес, бо було не дуже ефективно. Тож зараз все роблю сам. На це є кілька причин:
- Так канал виходить більш автентичним, а з огляду на розвиток різних ШІ, які створюють контент автоматично, автентичність стає все більш важливою.
- Оптимізація. Наприклад, я монтую сам і в певний момент збагнув, що маю знімати відео по-іншому, щоб монтувати було легше.
- Це творчий й цікавий процес, завдяки якому отримуєш нові навички, експериментуєш з картинкою, звуком, підходами до монтажу.
Єдине, що має сенс делегувати, — розкрутку каналу, наприклад, публікацію в соціальних мережах.
Про гроші й те, чого бракує українському ютубу
Я ніколи не розглядав ютуб як джерело доходу, але каналу важливо заробляти. Це показує його цінність для інших і можливість розвитку (обладнання, просування). Я запустив YouTube membership і був здивований, як багато людей підтримали канал: зараз 180 спонсорів, і це близько $600 доходу на місяць. Для мене це значна мотивація. Хоча за час, що я витрачаю на відео, можна заробити більше. Але я відчуваю, що роблю корисне для українського комʼюніті розробників, тому не хочу закидати.
Канал вже має 19 тисяч підписників, нещодавно отримав премію DOU, тому стає цікавим для потенційних партнерів. Тож тепер я домовляюся з рекламодавцями: планую додавати партнерські блоки.
Надалі планую робити контент більш регулярно. А ще хочу створити дорожні карти для розвитку спеціалістів різних напрямів.
Наразі я не відчуваю конкуренції в ютубі й завжди за те, щоб каналів ставало тільки більше. Я б точно дивився контент з інформаційної безпеки, канали з геймдеву (бо їх замало), а ще про тестування елементів ПК: корпуса, материнської плати, охолодження тощо.