Про помилки стартаперів, перехід в ІТ та пітчинг пет-проєкту державним установам — розповідає СЕО Sugarrr Денис Гайдамака
Денис Гайдамака — досвідчений світчер. Раніше він працював у нафтогазовій сфері, був діджеєм і організовував фестивалі в Криму та Києві. Зараз він — CEO стартапу Sugarrr для людей з діабетичними станами та iOS Developer в компанії Esper Bionics, яка створює робопротези. А минулого року Денис створив застосунок «Є?», який підказує, чи дали електроенергію в будинок.
Як ґулі він набив зі своїм першим стартапом, де шукав інвестиції і чому змінював фах стільки разів — Денис розповів в інтерв’ю DOU.
«Звільнився, попри те, що мав дуже пристойну зарплату й перспективи». Про роботу в нафтогазовій сфері та перехід в івент-індустрію
До технічних спеціальностей я завжди тяжів: ще у школі та ліцеї був у фізико-математичних класах. Тож освіту далі обирав, зокрема, спираючись на це. Ще зважав, яка професія престижна й перспективна. На початку
За час навчання зрозумів, що мені до вподоби інженерний бік справи: креслення, розрахунки тощо. Тож дуже зрадів, коли за розподіленням (а тоді ця практика була ще поширена) мені дали посаду в «Укргазпроєкті» — Українському інституті з проєктування об’єктів газової промисловості, що у Києві.
У проєктних інститутах і компаніях цієї галузі я пропрацював понад шість років. Разом з колегами робив розрахунки й технологічні схеми газорозподільних станцій та інших об’єктів нафтогазової промисловості. Певний час мене все влаштовувало. Однак з кожним роком галузь ставала все більш політизованою. Це відбивалося на роботі: нестабільні часи, всі нервові... Врешті я зрозумів, що дуже виснажений, про жоден work-life balance взагалі не йшлося. Тому ухвалив рішення, про яке й досі не шкодую — звільнився, попри те, що мав пристойну зарплату й перспективи.
Що на мене чекало далі? Це були лише примарні уявлення [сміється]. Крім основної роботи, я мав хобі — захоплювався діджеїнгом ще зі школи. Колись це хобі навіть було непоганим джерелом прибутку: я грав на вечірках у Києві, поза роботою, за змоги гастролював. Тож, коли звільнився у
Завдяки досвіду і знайомствам на Z-Games я зміг працювати і з іншими фестивалями. Вже у Києві долучився до команд, що робили don’t Take Fake, «Кураж Базар», київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» та інші.
На піку цього періоду кар’єри я був долучений до
«Недоїдання, недосипання, страшенна спека». Про те, чому перейшов в IT і як розробляв перший застосунок
Саме фестивальна діяльність стала моєю стежкою до IT. Я стежив за трендами індустрії у світі і
Та попри те, що пропозиція була на паузі, з голови вона мені не йшла. Тож, коли настало чергове міжсезоння, я подумав, що треба цей час використати максимально продуктивно — вирішив вивчити мову програмування й зробити хоча б MVP застосунку до початку фестивального сезону. Хотів показати все на ділі, а не розповідати на словах.
Я ніколи не програмував до цього професійно. Знання мав хіба з часів школи й ліцею, адже у фізико-математичних класах ухил був і на програмування. Тобто загальне розуміння у мене було, а от конкретних навичок чи знань — обмаль.
Вивчати вирішив Swift. Тоді у всіх потроху почали з’являтися телефони від Apple — я бачив у цьому перспективу. Але став вчитися не досить стандартним методом.
Я домовився з організаторами «Кураж базару»: я їм створюю застосунок на безплатній основі, а вони мені дають реальний контент для його наповнення. Тож я одразу сів писати застосунок: без курсів, попереднього вивчення літератури. Просто засів за реальний кейс. Легко не було [сміється].
Часу було вдосталь, однак... нічим ця справа так і не завершилася. Я зробив застосунок відсотків на 80, але фестиваль тоді змінював позиціювання, формат, переїжджав на нову локацію... Тож у певний момент ми дійшли висновку, що потреба в застосунку відпала.
Такий експеримент дав мені стартовий багаж знань. Однак після цього заняття розробкою зробив паузу. Я продовжив працювати над фестивальними проєктами. Зокрема — влаштувався на Одеський міжнародний кінофестиваль у
Виявилося, що в Одеського кінофестивалю був застосунок, який створили років
Я був у контексті й того, як працює фестиваль, і досвід розробки мав відповідний, хоч і невеликий. Я показав напрацювання, ми обговорили деталі — і почалася робота. Плюс був у тому, що ми домовилися: як вдасться — прекрасно, як ні — нічого страшного. На щастя, на той момент я вже закрив свої обов’язки з івент-частини, тому міг засісти вдома за застосунок і весь час присвятити розробці.
Недоїдання, недосипання, страшенна спека (бо це був розпал літа) супроводжували мене всі шість тижнів, але величезна внутрішня мотивація взяла гору — я релізнув застосунок для Одеського кінофестивалю як соло-розробник. Навіть найняв Android-девелопера і контролював ще його роботу. На релізі у нас вийшов каталог різних кінопрограм, календар з розкладом подій, згодом додали карту з локаціями. Керівництво й відвідувачі високо оцінили мої старання. Надалі я продовжив підтримувати роботу застосунку — дотепер я його Product Owner. На жаль, через коронавірус і війну Одеський кінофестиваль не функціонує в тому форматі, що й раніше, та все ж я підтримую роботу апки, додаю новий функціонал, оновлюю відповідно до потреб платформи й контролюю роботу Android-розробника.
«Я залишився сам і автоматично перейшов у роль СЕО». Про стартап Sugarrr, помилки новачків і пошук нової команди
Локдаун, що почався у
На початку літа
Тоді Sugarrr вже отримав грант від Українського фонду стартапів (у $25 тис., — ред.). Ці ресурси спрямували на створення MVP, а також на впорядкування юридичних питань. Мене Богдан запросив приєднатися як розробника, і я погодився.
Восени
Це був класний період. Ми плідно працювали як команда щодня, і це був новий досвід для мене. Бо, попри те, що на фестивалях я постійно був в оточенні інших, більшу частину роботи виконував самостійно, бо таким був формат, такими були обов’язки. Для себе тоді зрозумів, що робота в команді дуже прискорює процеси: постійний обмін думками, поглядами, енергіями врешті-решт.
Але, як і більшість новачків у цій галузі, ми перемудрили. Енергія зашкалювала, бажання зробити багато чого призвело до того, що ми неправильно розставили пріоритети і втратили фокус того, що потрібно було зробити просто зі старту, аби довести життєздатність продукту. Ми згенерували безліч гарних ідей для Roadmap, але не змогли визначити найцінніші для більшості користувачів, а також зосереджувалися на другорядних на цьому етапі деталях: надто довго розробляли UI-дизайн і намагалися досягти pixel-perfect реалізації. Через це затягнули зі створенням MVP. Тож замість кінця 2021 року MVP зʼявився в середині
У січні й на початку лютого
Оскільки стартап до початку війни не став чимось прибутковим, інвестиції ми не встигли отримати, постало питання, на що всім жити. Богдан і Олександр врешті влаштувалися на фултайм-роботи. У мене ж були заощадження — я жив з них і потрохи займався стартапом. Час від часу ми зідзвонювалися, продумували подальші кроки. Навіть подавалися на грантові програми штибу Google for Startups, але трохи не дотягнули, щоб отримати фінансування. Ще й у команді не було людини з маркетинг-бекграундом, яка б просувала застосунок. Бо релізнути MVP замало, потрібно рухатися далі. Самотужки у нас з цим не склалося.
Через всі несприятливі обставини Sugarrr відійшов на другий план. Ймовірно, якби ми працювали парт-тайм чи домовилася, хай би там що, а зідзвонюватися й працювати по кілька годин на день над ним, цього б не сталося, однак... Наприкінці
Мені довелося витратити не день, не два й навіть не тиждень, щоб змінити мислення суто з працівника з технічним фокусом на керівника, відповідального за весь продукт. Як СЕО я мав мислити з погляду бізнес-процесів, з позиції: «А що треба зробити, щоб існував не застосунок, а саме стартап?». Адже для цього потрібні фінанси, потрібні люди, стратегія розвитку... Врешті ми вирішили, що Богдан повернеться до команди, але в ролі Founder Advisor. Якщо СЕО пішов з компанії — це практично red flag для потенційних інвесторів. А зміна позиції чесно й правдиво пояснюється життєвими обставинами. Зараз Богдан відповідає за комунікації, ми радимося щодо візії, стратегічних питань, а решту роботи виконую я.
Зараз я пройшов відбір на Venture Building Programme під назвою Mission Possible від Centre of Innovations & Entrepreneurship /nnov8. У січні розпочинається шестимісячне навчання за програмою Saïd Business School Оксфордського університету. Вони допомагають стартапам запуститися й доопрацювати моменти, необхідні для залучення інвестицій, підтягнути те, що дозволить дорости до повноцінного бізнесу та масштабуватися. Я вже маю доступ до широкого кола людей: інвесторів, представників IT-компаній, стартапів. З ними можу комунікувати як про менторство, так і про майбутню фінансову підтримку, тож розраховую на те, що незабаром будуть результати.
І, крім цього, я шукаю команду. Звісно, без фінансових ресурсів це складно. Класичне замкнене коло: щоб щось робити, потрібні ресурси, щоб отримати ресурси, потрібно щось робити [усміхається]. Але нічого — впораємося. Мені однозначно потрібна в команду людина з маркетинговим досвідом на роль СМО, а також спеціаліст з продуктовим бекграундом — на посаду CPO. Трохи згодом шукатиму й Android Developer.
«Пітчив ідею Мінцифри та ще кільком державним інституціям». Про застосунок «Є?» і його вдосконалення
Крім Sugarrr, яким я зараз активно займаюся, у мене є pet-project. Це застосунок «Є?». Ідея створити його виникла минулої зими, коли тривали обстріли й в Україні часто вимикали електроенергію.
Я мешкаю у
Маючи досвід створення цифрових інструментів, я подумав, а що ж можна із цим зробити? Питання, чи є світло, було актуально для тисяч, якщо не сотень тисяч. Тож чи є спосіб розвантажити чати, покращити UX і убезпечити додатково людей? Так мені спало на думку зробити простенький застосунок, в основі якого — ідея добросусідства. На останньому окремо наголошую. Бо тоді були подібні рішення від найбільших енергетичних компаній: ДТЕК і YASNO. Але вони спиралися на офіційні графіки відключень і геть не враховували аварійні відключення, людський фактор, факт того, що світло не завжди з’являється вчасно. Я ж подумав, що круто створити застосунок, в якому самі мешканці будинків повідомлятимуть, чи є електроенергія. Якщо вдома зникло світло — натискаєш кнопку й повідомляєш всім ситуацію. Якщо не вдома — отримуєш пуш-сповіщення про це або ж перевіряєш ситуацію згодом у застосунку, коли зручно.
Коли я релізнув «Є?», неочікувано багато знайомих у соцмережах підхопили ідею, почали поширювати, багато онлайн-медіа написали про нього. Врешті на піку вимикань щодня ним активно користувалися близько 20 тисяч людей. Переважно — у Києві, але й в інших великих містах теж. Якби мені спала на думку ця ідея раніше і я б швидше її втілив, думаю, було б і більше користувачів, але й це непоганий результат.
Наразі я практично доробив нову функціональність. Щоб користувач міг надсилати запит і дізнатися, чи є електроенергія. І ті користувачі, які вказали, що готові такі запити отримувати, відгукнуться і повідомлять.
Ще від активних юзерів отримав цікаву ідею. Вони підказали, що можна так само дізнаватися про вимкнення води. Але, як завжди, все впирається в ресурси. Я пітчив ідею застосунку вже після реалізації Мінцифри і ще кільком державним інституціям, однак для них, схоже, це було неактуально — ніхто не відгукнувся. Якби я мав фінансування, розширив би функції і довів «Є?» зі стадії MVP до повноцінного продукту: безплатного і доступного всім українцям на вільній території, на iOS та Android. Наразі я відкритий до пропозицій і співпраці.
«Мені було важливо знайти компанію, з якою ми збігалися б ціннісно». Про співпрацю з Esper Bionics і переваги різнопланового досвіду
Оскільки ані Sugarrr, ані «Є?» не могли гарантувати фінансову стабільність, постало питання про пошук роботи. З огляду на досвід, життєві орієнтири й ситуацію загалом, я не хотів влаштовуватися абикуди, щоб просто мати гроші. Мені було важливо знайти компанію, з якою ми збігалися б ціннісно. До того ж я люблю впливати на продукт загалом, а не просто відповідати за максимально вузьку частину обов’язків. Ще мені до вподоби гнучкість у комунікації, графіку.
Так на моєму радарі опинився український стартап Esper Bionics, який створює біонічні протези для людей, що втратили кінцівки. З листопада
З Esper Bionics у нас стався справжній метч. Це стартап, як і Sugarrr, але вже з великою командою та досить усталеними процесами. З-поміж іншого мені був цікавий і цей момент — подивитися, як все відбувається у стартапі, який існує вже кілька років і продовжує зростати.
Той шлях, який я пройшов, працюючи в різних доменах, на різних позиціях, додає мені гнучкості й розуміння, як діяти нестандартно. Це моя конкурентна перевага. Тому я абсолютно щасливий від того, як склалося життя і як воно складається нині. Завжди можна краще й більше. Втім головне — не шкодувати про те, що було, а усвідомити, як використовувати свій унікальний досвід та далі вдосконалюватися. Треба вчитися створювати глобальну цінність навіть через невеликі дії. Тим паче зараз, коли від усвідомлених дій кожного на своєму місці, залежить перемога й те, яким буде майбутнє України.