Чи потрібен "український аналог Upwork" і чого від нього очікують потенційні користувачі
У листопаді Михайло Федоров оголосив про наміри створити в Україні платформу фрилансерів на кшталт Upwork. За задумом новий онлайн-ресурс має обʼєднати фахівців IT-індустрії та залучати іноземних клієнтів під гарантії держави.
В Україні є чимало IT-фахівців та компаній, які давно співпрацюють з платформою Upwork і знаходять там нових клієнтів. Ми поспілкувалися з деякими з них і дізнались, чи змінилась кількість замовлень з лютого 2022 року, як фахівці ставляться до ініціативи Мінцифри і яким бачать схожий проєкт в Україні.
Довідка. Upwork — одна з найбільших фриланс-платформ, де зареєстровані понад 18 мільйонів фрилансерів та 5 мільйонів клієнтів. Її найбільші конкуренти — Toptal, Fiverr, Freelancer.com, Flexjobs тощо.
Upwork існує з 2003 року, а з
2015-го офіційно працює в Україні та має представництво у Києві. Це онлайн-сервіс, де клієнти публікують замовлення або вакансії, а фрилансери відгукуються на них. Якщо очікування обох сторін збігаються, вони укладають контракт.Усі замовлення на платформі обʼєднані у 12 великих розділів, серед яких — ІТ, інженерія, архітектура, дизайн тощо. На кожному замовленні сервіс заробляє 10% від його вартості. Плюс за кожен новий контракт з виконавцем замовник сплачує платформі до $4,95 одноразово.
Читайте також: Як змінився ринок IT-фрилансу за часи повномасштабної війни — розповідають самі айтівці
Як у Мінцифри бачать новий проєкт
У Мінцифри кажуть, що новий майданчик буде розрахований «не лише на ІТ-фрилансерів, а й на українські ІТ-компанії». Ідея полягає в тому, щоб дозволити компаніям з будь-якого куточку світу шукати постачальників ІТ-сервісів і послуг з України. При цьому компанії будуть проходити верифікацію.
«Українським компаніям зі свого боку буде легше налагоджувати співпрацю з глобальними клієнтами, зокрема з компаніями зі списку Fortune 500, адже пройти процедуру due diligance доволі складно. Тож на платформі будуть представлені українські компанії, що після попередньої верифікації будуть підсвічені як „надійні партнери“, що в повному обсязі виконують замовлення та надають лише високоякісний сервіс», — зазначили представники Мінцифри у коментарі DOU.
Зараз проєкт на етапі створення концептуальної частини. Над нею працюють розробники з міністерства разом з представниками бізнесу. У Мінцифри додають, що залучення державних коштів на реалізацію проєкту не планується. Інші деталі про проєкт поки не розголошуються.
«Важливо, щоб платформа надавала гарантії безпеки для обох сторін»
Роман Тимощук, кофаундер Lampa Software, 5 років на UpworkНаша компанія займається аутсорс-розробкою, тому ми часто використовуємо платформу Upwork для пошуку нових клієнтів. Було б цікаво мати потужну альтернативу для українського ринку. Адже зараз, окрім глобальної рецесії, ми бачимо небажання або навіть заборону працювати з українськими компаніями через повномасштабну війну. Залучення нових клієнтів у нас скоротилось приблизно на 50%. І, як не дивно, 2023 рік став важчим за
З іншого боку, є клієнти, які принципово шукають розробників саме з України. Таким замовникам потрібно дати можливість долучитися до українського аутсорсу. Запуск нової платформи може зібрати таких людей в одному місці.
Проте поки що питань до нової платформи більше, ніж відповідей. Наразі не зрозуміло, яким чином вона буде працювати, що означає «під гарантії держави». Важливо, щоб платформа надавала гарантії безпеки для обох сторін, а умови співпраці були гнучкими з адекватним рівнем підтримки.
«Відштовхнути від нової платформи можуть ознаки нечесної конкуренції»
Олена Хайлова-Гораш, Senior Solutions Manager компанії MobiDev. 8 років на Upwork
Наша компанія надає послуги з full-cycle software development, і Upwork для нас є одним з основних джерел пошуку нових проєктів. Утім, за 2022 і 2023 роки кількість проєктів у компанії зменшилася приблизно на 20%. Ми пов’язуємо це не тільки з війною в Україні, а й із загальною фінансовою кризою.
Ініціатива Мінцифри звучить цікаво. В Україні багато талановитих ІТ-фахівців. Тож нам є що запропонувати і чим похвалитись на світовій арені. Щоб привернути увагу наших ІТ-компаній до платформи, там мають бути проєкти різних масштабів з відповідними бюджетом і таймлайном, прозорий flow оплати та оподаткування зароблених на платформі коштів.
А відштовхнути від нової платформи можуть ознаки нечесної конкуренції, а саме — просування відібраних Мінцифри або іншою урядовою установою компаній, незрозумілий алгоритм представлення послуг потенційним клієнтам, відсутність механізму due diligance, що протидіятиме скаму тощо.
«Альтернатива Upwork в Україні потрібна»
Станіслав Барановський, графічний дизайнер. 6+ років на Upwork
Коли фриланс був моєю основною роботою, загальний виторг з усіх проєктів становив $1500-2500 на місяць. Останні три роки фриланс для мене — це хобі. До війни навіть при такому підході я стабільно отримував 10 вхідних заявок на тиждень.
На початку повномасштабного вторгнення половина постійних клієнтів завершили контракти через високі ризики роботи з українцями — інвайти скоротились до
На Upwork висока конкуренція. Тому платформа постійно пробує продати тарифні плани чи додаткові буст-рішення. Але вони не працюють: навіть якщо клієнт побачить мій профіль, то вірогідність скласти угоду — невисока, адже видно, що я з Києва.
Альтернатива Upwork в Україні потрібна. По-перше, багато українців погано знають англійську мову, тож українською їм буде легше знайти клієнтів. По-друге, вона дасть можливість малому і середньому бізнесу закривати свої потреби без найму співробітника на фултайм.
Я б із задоволенням спробував новий сервіс. Там має бути зрозумілий UX/UI дизайн — як для виконавця, так і для замовника. Також має бути прозора логіка пошукових алгоритмів, зручний FAQ з покроковими вирішенням питань, support з реальними людьми. А ще не пускати на платформу неперевірених замовників і фрилансерів, робити рев’ю-дзвінок після реєстрації.
«Має бути чітке розуміння процесів верифікації»
Ліна Пригарницька, Sales Manager компанії ORIL. 8 років на Upwork
Ми пропонуємо компаніям розробку та дизайн програмного забезпечення вебпроєктів і мобільних застосунків, а через Upwork залучаємо нові проєкти.
Ефективних сайтів формату Upwork сьогодні не дуже багато, тож нова гарна альтернатива буде корисною для українському ІТ-ринку. Як на мене, вона дасть змогу налагодити комунікацію з тими клієнтами, які зацікавлені саме в українських розробниках.
Але має бути чітке розуміння процесів верифікації, контрактування, оплати тощо. Всі механізми мають бути прозорими, а можливості — рівними, незалежно від масштабу компанії. Важливим є і фактор довіри, адже саме державні гарантії сприятимуть підвищенню довіри серед іноземних клієнтів.
«Заохотити фахівців працювати на новій платформі може велика кількість замовників, відсутність чи маленький розмір комісії»
Андрій Чубко, Android-розробник. 2+ роки на Upwork
Я обрав платформу Upwork через її популярність, надійність і велику кількість можливостей. Я віддаю перевагу довгостроковим контрактам з одним клієнтом. За два роки роботи на платформі я мав всього два контракти. Перші пів року заробляв від $4000 до $6000. А потім перейшов на фултайм-співпрацю з одним із клієнтів і заробляв до $11 000.
Проте велика проблема для Upwork — це навала кандидатів-ботів, які спамлять всі вакансії, а твоє реальне резюме губиться серед десятків «сміттєвих». Зазвичай за кілька годин після публікації будь-яка вакансія матиме вже 50+ відгуків. При цьому конкуренція досить висока і серед «нормальних» фрилансерів, не враховуючи ботів.
Зараз прямого українського аналогу Upwork немає. Тому я «за» створення якісної фриланс-біржі. Не знаю, наскільки цей проєкт став би прибутковим, адже на ринку велика кількість гравців.
Щоб український аналог Upwork «злетів», варто запропонувати унікальні можливості: велику кількість замовників, відсутність чи маленький розмір комісії. Також потрібно узгодити систему гарантій між клієнтами та виконавцями, створити систему арбітражу і розв’язання спірних ситуацій, як це наразі існує на Upwork.
«З початку 2023 року кількість замовлень на Upwork впала до нуля»
Юлія Бондаренко, UI/UX designer. 2,5 року на Upwork
Про Upwork я дізналась випадково, але спробувала працювати на цій платформі й почала заробляти. Попри велику конкуренцію на біржі, замовників я не шукала, адже у мене був високий рейтинг. До повномасштабного вторгнення мала до 20 вхідних заявок на день. Тож за місяць на Upwork я заробляла до $2000.
Але з січня
Оновлено о 14:57: додали уточнення Мінцифри щодо залучення державних коштів.