Недовіра до влади vs жодної мороки з податками. Що розповідають айтівці про гіг-контракти
З 8 лютого 2022 року в Україні запрацював спецрежим для IT-галузі Дія City. Відтоді з’явилася і нова форма договору між роботодавцями та айтівцями — гіг-контракти. За задумом авторів, такі контракти мають суміщати переваги інших форм співпраці: гнучкість ФОП-моделі та соціальні гарантії від трудового договору.
Нині дедалі більше компаній переводять своїх фахівців на гіг-контракти. Тож DOU поспілкувався зі спеціалістами, які вже перейшли на таку форму співпраці, а також тими, хто виступає категорично проти. У цій статті викладені деякі думки айтівців щодо гіг-контрактів.
У матеріалі редакція не ставить за мету показати вичерпний зріз настроїв щодо гіг-контрактів у IT-спільноти. Цей текст — крок у напрямку суспільного обговорення недоліків і переваг такої форми співпраці. Також важливо, що в гіг-контракті передбачено, що деякі його положення можна змінювати (приклад «живого» документа є у цьому матеріалі). Тож умови роботи контрактора в одній компанії може відрізнятись від умов його колеги з іншої компанії.
Для більш повної картини редакція DOU провела опитування в телеграм-каналі щодо гіг-контрактів. Серед 3 тисяч респондентів, 16% сказали, що підтримують цю форму, 20% — не підтримують. Але більшість, схоже, досі не розуміє, що таке гіг-контракти.
✅ Що кажуть фахівці, які підтримують гіг-контракти
«Сподіваюсь, що задум спрацює». Микола Володарець, DevOps Engineer, Kyivstar.Tech
Коли тільки почали говорити про створення Дія City, я думав, що у майбутньому можуть виникнути додаткові регуляції цього простору від наступної влади. Однак наразі умови спецрежиму закріплені на 25 років, а уніфіковані правовий та податковий режими для IT-компаній мають зіграти тільки в плюс. Тож сподіваюся, що задум спрацює, а додатковий державний вплив, який заважатиме IT-бізнесу, не зʼявиться.
Кілька тижнів тому я влаштувався на роботу у Kyivstar.Tech. Компанія пропонувала два варіанти — трудовий договір або гіг-контракт. Я вирішив обрати другий варіант, оскільки він мені був ближчий, бо за умовами більше нагадував ФОП.
Коли підписував гіг-контракт, то жодних побоювань чи упереджень щодо нього не мав. Він вигідний тим, що не треба вести податкову звітність, оскільки цим займається компанія.
«Сплачувати податки стало зручніше». Максим Гринак, AQA Engineer, GlobalLogic
Я працюю за гіг-контрактом понад місяць. Коли влаштовувався у компанію, то ще на етапі співбесіди рекрутер поставив перед фактом: всіх нових працівників влаштовують за таким договором.
На гіг-контракти компанія почала переходити недавно, оскільки в моїй команді є люди, які працюють як ФОПи.
У мене не було жодних упереджень щодо такої форми працевлаштування. Я прочитав умови і зрозумів, що вони мені підходять. Величезний плюс полягає в тому, що сплачувати податки стало зручніше. На попередній роботі я був ФОПом і платив податки сам. Як не крути, але спрацьовував людський фактор — не той рахунок оплатив, неправильну суму вказав тощо. А за гіг-контрактом компанія сплачує податки за працівника.
Крім того, під час укладання гіг-контракту є можливість наполягати на комфортних для себе умовах. Також важливо, що можна припинити гіг-контракт в односторонньому порядку — його можна розірвати за 30 днів до бажаної дати звільнення.
Я підписував договір NDA (non-disclosure agreement, або ж договір про нерозголошення). Ставлюся до цього спокійно. З боку компанії розумію хвилювання щодо конфіденційності — у GlobalLogic приходять нові люди, і хтось з них може використати внутрішню інформацію заради власної вигоди. Як на мене, NDA — це гарантія доброчесності працівника. Але, звісно ж, усі умови співпраці повинні бути обговорені перед початком роботи.
«За гіг-контрактом можна мати ФОПа і з ним легально отримувати інші джерела доходу». Тетяна Дівнич, Trainee Java Software Engineer, GlobalLogic
У мене не було класичного переходу на гіг-контракт. Майже два роки я була безробітна, а мій ФОП був закритий. Усім новачкам у GlobalLogic пропонували роботу за гіг-контрактом, тому я теж його підписала.
Влаштуватися за гіг-контрактом для мене було швидше перевагою ніж недоліком. Так я могла уникнути кількох незручних моментів: не відкривати вже вкотре ФОПа та не робити цифровий підпис у податковій. Що найкраще — не треба пам’ятати про ведення своєї бухгалтерії, бо я повністю делегую оплату податків роботодавцю, ще й нічого за це не доплачую.
Я довіряла компанії, яка зробила мені офер, і не мала жодних сумнівів у цій моделі співпраці.
Є один маленький недолік — за гіг-контрактом потрібно підписувати звітність раз на місяць, а якби я була ФОПом — то раз у квартал. Решта мені підходить. Виплата відбувається в гривнях за актуальним курсом долара, як і в ФОПів.
До речі, ще один приємний нюанс — за гіг-контрактом можна мати ФОПа і з ним легально отримувати інші джерела доходу, якщо це не суперечить іншим умовам договору, який укладаєш з роботодавцем.
«Гіг-контракт не вимагав надання актуальних документів військового обліку». Ростислав (ім’я змінене на прохання героя)
Я підписав гіг-контракт, коли влаштовувався на нову роботу. Компанія пропонувала ще інший варіант — працевлаштування за трудовою книжкою. Я вирішив обрати гіг-контракт, оскільки він не вимагав надання актуальних документів військового обліку.
На попередньому місці роботи я працював як ФОП. Тож можу сказати, що найбільшою перевагою гіг-контракта є те, що компанія виконує роль податкового агента. Також гіг-контракт є гнучким у питанні відпустки. Тут немає законодавчих обмежень, тому що в гіг-контракті прописана відпустка і ви з компанією вирішуєте, яка буде її тривалість.
Я працюю гіг-контрактором три з половиною місяці й можу сказати, що перші мої враження — позитивні.