10 ІТ-компаній України, які сплатили найбільше податку на прибуток у 2022 році — аналітика BRDO
У березні 2023 року Державна служба статистики опублікувала інформацію, подану компаніями за 2022 рік. Відштовхуючись від цих даних, експерти з організації BRDO підготували дослідження про український ІТ-ринок, яким поділилися з DOU.
Згідно з результатами, найбільшим платником податку на прибуток стала сервісна компанія ТОВ «Епам Системз»: вона сплатила більше, ніж п’ять наступних компаній разом. На другому місці — глобальна сервісна компанія ТОВ «Глобаллоджик Україна», на третьому — продуктова ТОВ «Фінтех бенд».
Податок на прибуток складає 18%, проте не всі компанії сплачують саме стільки через особливості обліку. Наприклад, ТОВ «Перша студія девелопмент» — розробник відеогри World of Tanks — сплатив податок на прибуток за ефективною ставкою 23,6%. Українська сервісна компанія ТОВ «Софтсерв індустрія» — за ставкою 23,1%. Водночас є і компанії, які сплачують менше: ТОВ «Епам діджитал» і ТОВ «Метінвест діджитал» сплатили за ставками 1,2% і 1,3% відповідно.
«Відмінність між номінальною ставкою податку на прибуток та ефективною ставкою може пояснюватись особливостями облікових політик компанії, наявністю податкових кредитів або зобов’язань, застосуванням особливих податкових режимів тощо», — пояснюють аналітики BRDO.
У 2022 році для ІТ-компаній почав діяти особливий податковий режим в рамках резидентства Дія.City. Він дозволяє обрати особливі умови оподаткування податком на прибуток, а саме Податок на виведений капітал (ПНВК) за ставкою 9%. Скористатись цією можливістю компанії могли лише починаючи з другого кварталу 2022 року. За задумом, ПНВК має зменшити податкове навантаження на компанії.
Насправді, компанії, що стали резидентами Дія.City, по-різному змінили ефективну ставку оподаткування у 2022 році. Принаймні три українські продуктові компанії суттєво її зменшили: ТОВ «Фінтех бенд», «Уапром» і «Неткрекер». Водночас для інших резидентів вона не змінилась, а для деяких навіть збільшилась.
Додамо, що згідно з результатами попереднього дослідження BRDO, у десятці найбільших ІТ-компаній домінують сервісні компанії. Чистий дохід п’яти найбільших сумарно склав майже 20% українського ІТ-експорту. Йдеться про компанії EPAM, GlobalLogic, Luxoft, Ciklum, Intellias. Повна версія документу, в якій надана інформація про топ-30 компаній, доступна за посиланням.
Похожие статьи:
Олексій Скрипник — засновник ІТ-компанії ELEKS, з 2014 року — народний депутат, член «Об’єднання» Самопоміч«. Два роки тому Олексій...
На початку січня компанія Revolut надала частині українців доступ до свого застосунку. Верифікація відбувається через «Дію»,...
Тарасу Румежаку 22. Він працює програмістом-інженером у R&D-відділі SoftServe, а з жовтня поєднує роботу з повноцінним...

