Рейтинг IT-вишів 2023: УКУ — беззаперечний лідер, КПІ — в десятці, наприкінці кілька харківських вишів
Після річної перерви, зумовленої початком повномасштабного вторгнення, DOU відновлює щорічний рейтинг ІТ-університетів. Цього року ми змінили формат рейтингу і будуємо його на трьох показниках: даних зарплатного опитування щодо компенсацій фахівців, їх знання англійської, а також враженнях студентів і випускників від навчального процесу та його результатів — чи готові рекомендувати свій виш іншим. Враховували тільки тих, які вже працюють чи планують працювати в ІТ.
Серед найцікавіших результатів:
- УКУ — беззаперечний лідер рейтингу університетів, КПІ ім. Сікорського — на
8-й позиції. - Понад 90% айтівців мають вищу освіту або здобувають її, і тільки 4% не рекомендують нинішнім абітурієнтам здобувати вищу освіту.
- 77% студентів і недавніх випускників рекомендували б нинішнім абітурієнтам ЗВО в Україні, 19% — за кордоном.
- 79% нинішніх студентів українських університетів вчаться повністю онлайн.
- Більшість студентів київських ЗВО, як і університетів, розташованих поблизу лінії бойових дій, вчаться повністю онлайн.
- Тільки два університети в рейтингу вчаться переважно офлайн — УКУ та ХНУ (м. Хмельницький).
- 34% студентів вважають очне навчання більш ефективним, а 30% — дистанційне навчання.
Як ми це зробили
Для більш точного оцінення впливу університету на подальшу зарплату та володіння англійською ми враховували тільки результати нинішніх студентів і фахівців, які закінчили ЗВО не пізніше ніж п’ять років тому (для визначення готовності рекомендувати університет) або яким не більше як 28 років (для розрахунку зарплат і рівня володіння англійською мовою).
Показники, на яких базується цьогорічний рейтинг університетів:
- Готовність випускників і студентів рекомендувати свій ЗВО / факультет нинішнім абітурієнтам.
- Медіанна зарплата розробників, які вчилися у ЗВО.
- Рівень володіння англійською мовою.
До рейтингування потрапили 23 українських університети, які випускають найбільше фахівців для ІТ-сфери і з яких ми набрали достатню для аналізу кількість відповідей (не менше як 19 за кожним показником рейтингу).
За кожним показником ми визначили позицію (рейтинг) ЗВО. Фінальний результат базується на сумарному рейтингу університету за всіма показниками.
Готовність випускників і студентів рекомендувати свій виш / факультет нинішнім абітурієнтам вимірювали за шкалою від 1 (точно не радив би) до 10 (точно порадив би). Оцінювати навчальні заклади могли випускники, які закінчили виш у 2018 році чи раніше і зараз працюють або працювали в ІТ, а також студенти цих ЗВО, які працюють чи планують працювати в ІТ. Опитування студентів і випускників відбувалося у квітні-травні 2023 року.
Ми зібрали 2488 відповідей айтівців і студентів, які навчаються чи навчалися за напрямами комп’ютерні науки (інженерія ПЗ, системна інженерія, ІоТ, кібербезпека, штучний інтелект тощо), технічні науки, інженерія (радіотехніка, електроніка, космонавтика, електротехніка, телекомунікації), точні науки (математика, інформатика), природничі науки (фізика, хімія, біологія), суспільно-економічні науки (економіка, соціологія, менеджмент).
Об’єктивні показники успішності випускників (медіанна зарплата, рівень англійської мови) визначали на даних зарплатних досліджень DOU за 2022 рік (опитування відбувалося в червні та грудні). Оскільки ми не маємо інформації щодо часу закінчення вишу в зарплатному дослідженні, то брали до уваги показники фахівців віком до 28 років. Проаналізували відповіді 13 715 айтівців.
- Медіанна зарплата розробників, які вчилися у виші. Через значну різницю в зарплатах ІТ-фахівців різних спеціалізацій ми враховували лише зарплати розробників як найчисельнішої групи в українському ІТ. Для аналізу зарплат порівняли університети за часткою розробників трьох рівнів: Junior і нижче, Middle, Senior і вище.
- Рівень знання англійської мови фахівців, які вчилися в університеті. Хоча цей показник, найімовірніше, не є результатом навчання у виші, ми додали його в рейтинг. Рівень англійської є важливим фактором успішності ІТ-фахівця і впливає на його зарплату на всіх етапах кар’єри. У студентів і випускників різних університетів різний рівень володіння англійською, що може вказувати на використання іноземної в навчанні. В нашому рейтингу ми враховуємо частку студентів і випускників, які оцінили свій рівень англійської як Advanced або Upper Intermediate.
Український католицький університет — беззаперечний лідер рейтингу
Як і в рейтингах 2019 і 2020 років, Український католицький університет впевнено посідає перше місце за всіма показниками. Університет готові рекомендувати його студенти та випускники (середня оцінка — 9,3 бала з 10), айтівці, які тут вчилися, можуть претендувати на високі зарплати й добре знають англійську.
На другому місці Харківський національний економічний університет ім. Кузнеця, який теж традиційно на перших сходинках у нашому рейтингу завдяки хорошим відгукам від колишніх студентів-айтівців (у 2019 році він був четвертим).
Серед київських університетів у першій п’ятірці Національний університет ім. Шевченка і Національний університет «Києво-Могилянська академія». Студенти та випускники, як завжди, активно рекомендують Могилянку абітурієнтам (середня оцінка — 8,7 бала з 10), і цим вона завдячує високому місцю в рейтингу. Ті, хто вчився в КНУ ім. Шевченка, не так позитивно оцінюють свій університет, проте високі зарплати його студентів і випускників, а також їхнє хороше володіння англійською, забезпечили університету місце на початку рейтингу.
Серед новачків рейтингу — Одеський національний університет ім. Мечникова, який потрапив до першої п’ятірки завдяки непоганим оцінкам від студентів і випускників та їхньому знанню англійської.
Державний університет телекомунікацій і Сумський державний університет ділять
Найбільший ІТ-університет України КПІ ім. Сікорського — на
Найбільші львівські університети — ЛНУ ім. Франка і «Львівська політехніка» — посідають місця всередині рейтингу та мають приблизно однакові показники за рівнем зарплат студентів і випускників, їхнього рівня англійської та готовності рекомендувати виш. Близькі до них показники має і Харківський національний університет радіоелектроніки.
На
Хмельницький національний університет і Київський національний економічний університет вперше потрапили до нашого рейтингу і посіли
Студенти й випускники Одеської політехніки
Чернівецький національний університет ім. Федьковича
До останньої п’ятірки рейтингу потрапили три харківських університети: Харківський авіаційний інститут ім. Жуковського
Не увійшли до першої двадцятки цього року Запорізька політехніка, НАУ і ВНТУ. Готовність рекомендувати Запорізьку політехніку — на середньому рівні (6,9 бала з 10), проте рівень знання англійської серед студентів і випускників найнижчий з-поміж усіх університетів у рейтингу. НАУ і ВНТУ отримали низькі оцінки від своїх студентів і випускників (5,3 та 5,5 бала з 10), також опитані учасники з цих університетів погано знають англійську.
Специфіка вишів
77% студентів і випускників рекомендують обирати виш в Україні
Ставлення до університетів серед айтівців неоднозначне. Хоча більшість ІТ-фахівців мають вищу освіту, часто вони критично відгукуються про свої навчальні заклади.
Згідно з даними зарплатного опитування DOU за грудень 2022 року, 87% українських айтівців мали вищу освіту, а 6% були студентами ЗВО. Серед айтівців до 28 років ситуація схожа: 80% мають ВО і ще 12% нині навчаються. Лише 4% нинішніх студентів і випускників вишів не радили б іншим здобувати вищу освіту.
77% нинішніх студентів чи випускників університетів, які працюють чи планують працювати в ІТ, рекомендували б абітурієнтам свій виш чи інший виш в Україні. 17% радили б їхати вчитися за кордон (у 2019 році таких було 24%).
Яку освіту мають айтівці загалом та фахівці віком до 28 років
Водночас нинішні студенти готові рекомендувати свій університет на 6,9 бала з 10, недавні випускники на 6,8 бала, а середні оцінки різних університетів коливаються від 5 до 9 балів. У коментарях респонденти радять одночасно з навчанням у виші проходити курси чи навчатися самостійно, а не сподіватися, що університет дасть всі знання, потрібні для роботи.
Наскільки готові рекомендувати свій виш (за шкалою від 1 до 10)
Більшість студентів українських вишів мають достатні знання для початку роботи в ІТ. Найчастіше айтівці починають працювати вже з
Коли почали працювати в ІТ
57% студентів і випускників очікували від університету знань за фахом, і тільки 38% отримали їх
Здобувачі освіти передусім очікують, що в університеті їх навчать опрацьовувати інформацію, «навчать вчитися» (61% студентів і випускників), вони отримають знання для роботи за фахом (57%), а також знайдуть коло друзів та однодумців (54%). На отримання знань за фахом найчастіше сподіваються студенти
Українські університети частково справджують ці сподівання. 55% опитаних вважають корисними навички роботи з інформацією, випрацьовані у виші, 50% — коло друзів та однодумців, сформоване в університеті. Водночас тільки 38% назвали корисними знання за фахом, здобуті в освітньому закладі.
Досить слабко ІТ-університети прокачують таку навичку, як робота в команді: лише 37% опитаних відзначили її серед корисних надбань у виші. Знайомство з ІТ-компаніями та практичну роботу теж не можна назвати сильною стороною українських ЗВО: тільки 30% вважають, що університет їм у цьому посприяв.
Що чекають від університету і що отримують
70% айтівців до 28 років вчилися на спеціальностях, пов’язаних з інформаційними технологіями
Більшість айтівців, які вже працюють, вчилися на спеціальностях, пов’язаних з інформаційними технологіями (комп’ютерні науки, інженерія ПЗ, комп’ютерна інженерія, системний аналіз, кібербезпека) — 70% тих, хто взяв участь в нашому опитуванні. Ще 19% здобули освіту в галузі технічних чи точних наук.
53% нетехнічних ІТ-фахівців теж вчилися на комп’ютерних, технічних чи точних науках.
Тільки 9% айтівців здобули освіту в галузі суспільно-гуманітарних наук. Найчастіше це фахівці з HR і рекрутингу (74%), маркетингу та продажів (61%), менеджменту проєктів (32%). 14% аналітиків навчалися на суспільно-економічних науках, 11% тестувальників — на гуманітарних.
За яким напрямом вчилися/вчаться
79% студентів вчаться онлайн
79% нинішніх студентів, які взяли участь в опитуванні, вчаться онлайн. Повністю чи переважно офлайн навчаються лише 8% студентів, які працюють чи планують працювати в ІТ.
14 з 23 університетів у нашому рейтингу з початком війни організували навчання повністю онлайн, ще 4 — переважно онлайн. Найчастіше це ЗВО з міст, які часто потрапляють під обстріли — передусім з Харкова, а також з Сум, Дніпра, Одеси та Запоріжжя. Багато київських університетів теж пропонують повністю онлайн-формат — серед них КПІ ім. Сікорського, КНУ ім. Шевченка, НаУКМА, НАУ, КНЕУ.
Лише два виші з рейтингу зараз вчаться переважно офлайн — УКУ і ХНУ (м. Хмельницький). Деякі університети поєднують онлайн- та офлайн-формати — Львівська політехніка, ЛНУ ім. Франка, ЧНУ ім. Федьковича. Молодшим курсам нерідко дають більше можливостей для навчання офлайн, а старші курси частіше вчаться онлайн.
Як вчаться з початком повномаштабного вторгнення
Думки нинішніх студентів щодо форматів навчання розділилися: 34% вважають, що очне навчання більш ефективне, а 30% — що дистанційне. Ця оцінка залежить від досвіду студента: більш ніж половина тих, хто вчиться офлайн, вважають очне навчання кращою опцією, а ті, хто багато часу вчаться дистанційно, — що віддалений формат більш ефективний, або не бачить різниці між форматами.
Як краще отримувати знання у виші — дистанційно чи очно
Студенти, які навчаються тільки чи переважно онлайн, рідше спілкуються зі своїми одногрупниками, і це може завадити формуванню зв’язків, які становлять один з найкорисніших результатів навчання в університеті.
Близько третини тих, хто вчиться повністю чи переважно онлайн, майже не спілкуються зі своїми одногрупниками.
Чи спілкуються з одногрупниками поза заняттями у виші
Характеристики університетів
Український католицький університет (УКУ)
УКУ традиційно посідає високі місця в нашому рейтингу — у 2019 році університет був на другому місці,
Найчастіше випускники УКУ працюють як розробники, хоча їхня частка менша, ніж серед випускників інших вишів (27% проти 54% у середньому). Натомість УКУ випускає багато фахівців з Data Science — за цією спеціалізацією працюють 20% його випускників (проти 3% загалом). Велика частка випускників влаштувалися на роботу як маркетинг-фахівці (11% проти 3% серед усіх університетів) і фахівці з HR і рекрутингу (10% проти 5% загалом).
68% студентів і випускників УКУ назвали корисними знання за фахом, отримані в університеті, а також коло друзів та однодумців, яке він дав, 63% — вміння працювати з інформацією. Для 52% були корисними навички роботи в команді, а для 46% — практика та зв’язки в ІТ-компаніях.
Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця (ХНЕУ)
Друге місце ХНЕУ в цьогорічному рейтингу передусім обумовлене високими зарплатами розробників, які там вчилися (зважена за тайтлом медіана у 2022 році — $2950), і високою готовністю студентів і випускників рекомендувати свій виш (8,3 бала з 10). Рівень знання англійської мови серед студентів і випускників на середньому рівні (56% оцінюють його як Upper Intermediate чи Advanced).
ІТ-спеціалізації випускників вишу дуже різноманітні: 27% працюють як розробники, 22% як фахівці з HR і рекрутингу, по 14% — тестувальниками та аналітиками, 11% — фахівцями з менеджменту проєктів. Більша частина випускників університету в ІТ — жінки (62%), це найбільший показник серед усіх ЗВО.
Серед найкорисніших речей, які дає університет, студенти й випускники називають вміння вчитися та працювати з інформацією (57%), а також знання за фахом (50%). Частіше, ніж всі університети загалом, ХНЕУ цінують за набуте там вміння працювати в команді (45%), а ще за практику і знайомства в ІТ-компаніях (39%).
Київський національний університет імені Тараса Шевченка (КНУ ім. Шевченка)
КНУ ім. Шевченка є одним з найбільших університетів в українському ІТ: близько 6% українських айтівців вчилися тут.
До сильних сторін університету належать високі зарплати розробників (медіанна зарплата фахівців до 28 років, які тут вчилися, зважена за тайтлами, у 2022 році становила $2950 проти $2800 в середньому по всіх університетах) і хороше знання англійської мови студентів і випускників цього університету (73% мають рівень Upper Intermediate чи Advanced проти 51% загалом у всіх ЗВО).
Проте готовність рекомендувати свій виш серед студентів і випускників досить низька: 6,7 бала з 10 (2019 року — 6,9 бала). Також їм важче назвати корисні знання та навички, здобуті в університеті: лише 50% відзначили, що виш вчить працювати з інформацією та ще 50% — що формує гарне коло друзів та однодумців. 35% відзначили, що найкорисніше, що дав університет — це диплом, формальний документ про освіту (загалом у всіх університетах це 28%).
Факультет комп’ютерних наук і кібернетики респонденти оцінюють краще: готовність рекомендувати становить 7,1 бала з 10, що близько до середнього рівня у всіх університетах (6,9 бала). Факультет інформаційних технологій оцінюють гірше: 6 балів з 10 — готовність його рекомендувати.
Айтівці, які вчилися в КНУ, найчастіше працюють розробниками (50%). Дещо частіше за випускників інших вишів вони стають фахівцями з менеджменту проєктів (7% проти 5% загалом у всіх вишах), аналітиками (7% проти 4%) і фахівцями з Data Science (5% проти 3%).
Національний університет «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА)
НаУКМА традиційно має одні з найвищих оцінок від своїх студентів і випускників: їхня готовність рекомендувати альма-матер становить 8,7 бала з 10. Також учасники опитування з Могилянки добре володіють англійською — 79% оцінили свій рівень як Upper Intermediate чи Advanced. Проте медіанна зарплата розробників, які тут вчилися, — нижча від середньої у всіх вишах і у 2022 році становила $2650 (проти $2800 серед усіх університетів).
Студенти та випускники НаУКМА найчастіше працюють розробниками (50%), а також тестувальниками, РМ, аналітиками і фахівцями з Data Science (по 7%).
Серед найкорисніших навичок, набутих у цьому університеті, студенти та випускники називають вміння працювати з інформацією (73%) і працювати в команді (58%). 67% цінують спільноту друзів та однодумців, яка тут формується.
Одеський національний університет імені І. І. Мечникова (ОНУ ім. Мечникова)
Айтівці, які вчилися в ОНУ ім. Мечникова, добре володіють англійською (70% оцінили свій рівень як Upper Intermediate чи Advanced). Студенти та випускники оцінюють університет досить позитивно: готовність рекомендувати свій виш серед них становить 7,2 бала з 10 (загалом у вишах 6,9 бала). Зарплати розробників, які вчилися тут, близькі до середніх на ринку (зважена за тайтлами медіана за 2022 рік — $2850 проти $2800 загалом у вишах).
Найбільше студенти цінують отримані знання з професії (68%), підвищення загальної ерудиції (45%) і практику та знайомства в ІТ-компаніях (45%).
Найчастіше випускники працюють розробниками (40%), але велика частка стає нетехнічними фахівцями, наприклад, HR чи рекрутерами (21%). З-поміж технічних спеціалізацій серед випускників популярні QA (13%) і Data Science (9%).
Державний університет телекомунікацій (ДУТ)
Своєму місцю в рейтингу ДУТ завдячує високим зарплатам розробників, які в ньому вчилися ($2950), і готовності випускників і студентів рекомендувати свій виш (на 7,9 бала з 10). Проте тільки 46% айтівців, які вчилися в ДУТ, оцінюють свій рівень англійської як Upper Intermediate чи Advanced, що нижче за середній рівень у всіх вишах (51%).
Це єдиний київський університет у цьогорічному рейтингу, навчання в якому відбувається частково офлайн (у всіх інших повністю онлайн).
Найчастіше студенти та випускники ДУТ працюють розробниками (41%) і QA-інженерами (23%). Більша, ніж у середньому в університетах, тут частка випускників працює як DevOps / SRE (8% проти 2% загалом).
Серед найкорисніших набутків, які дає університет, його випускники та студенти найчастіше називають вміння працювати з інформацією (61%), а ще практику і знайомства в ІТ-компаніях (51%).
Сумський державний університет (СумДУ)
Респонденти із СумДУ добре оцінюють свій виш і готові його рекомендувати нинішнім абітурієнтам (готовність рекомендувати — 7,8 бала з 10). До переваг ЗВО належать досить високі зарплати розробників, які в ньому вчилися — зважена за тайтлами медіана за 2022 рік становить $3000. Серед недоліків — тільки 43% айтівців, які тут вчилися, оцінюють свою англійську як Upper Intermediate чи Advanced.
Більшість айтівців, які закінчили СумДУ, працюють як технічні фахівці — розробники (50%) і тестувальники (35%).
Найкориснішою навичкою, здобутою у виші, його студенти та випускники називають вміння вчитися та працювати з інформацією (55%).
Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського (КПІ ім. Сікорського)
КПІ ім. Сікорського випускає найбільше фахівців для українського ІТ: 13% наших айтівців вчилися тут. Студенти та випускники зазвичай досить низько оцінюють свій ЗВО. Цього року їхня готовність рекомендувати університет становить 6,4 бала з 10 (у 2019 році — 6,3 бала). На відміну від минулих років, цього року майже немає різниці в оцінках різних факультетів КПІ ім. Сікорського. Водночас зарплати розробників, які вчилися тут, одні з найвищих — зважена за тайтлами медіана у 2022 році становила $3000. Рівень знання англійської мови серед студентів і випускників вищий від середнього — 58% оцінили його як Upper Intermediate чи Advanced.
Переважно студенти та випускники КПІ ім. Сікорського працюють за технічними спеціалізаціями. Більш ніж половина — розробниками (61%). Частіше, ніж загалом в університетах, випускники та студенти цього вишу працюють як Back-end розробники (46%) — це спеціалізація, яка має вищі медіанні зарплати, якщо порівнювати з іншими напрямами розробки. Інші популярні серед студентів і випускників КПІ ім. Сікорського спеціалізації — тестування (11%), Data Science та аналітика (по 6%).
Серед найважливіших навичок, здобутих в університеті, респонденти називають вміння вчитися і працювати з інформацією (59%). 56% цінують друзів і однодумців, яких зустріли в університеті.
Львівський національний університет імені Івана Франка (ЛНУ ім. Франка)
Студенти та випускники ЛНУ ім. Франка непогано знають англійську (63% оцінили свій рівень як Upper Intermediate чи Advanced), а зарплата і готовність рекомендувати свій виш — на середньому рівні. Медіанна зарплата розробників до 28 років, які тут вчилися, у 2022 році становила $2800. Готовність рекомендувати університет — 7,1 бала з 10, що дуже близько до середнього у всіх університетах рівня (6,9 бала).
Багато випускників ЛНУ йдуть працювати в ІТ: 4% всіх українських айтівців вчилися в цьому виші. Більшість айтівців з ЛНУ влаштувалися як розробники (48% серед фахівців до 28 років), а також як тестувальники (17%) і HR / рекрутери (10%).
Найкориснішими навичками, здобутими в університеті, випускники і студенти найчастіше називають вміння працювати з інформацією (66%), формування кола друзів та однодумців (55%) і добрі знання за фахом (48%).
Харківський національний університет радіоелектроніки (ХНУРЕ)
Позиція ХНУРЕ в рейтингу обумовлена високими зарплатами розробників, які в ньому вчилися (зважена за тайтлом медіана у 2022 році — $2950). Водночас готовність рекомендувати виш на середньому для всіх університетів рівні (6,8 за
Хоча університет відносно невеликий (у ньому навчається близько 7000 студентів), його роль в українському ІТ досить помітна: 4% айтівців до 28 років є його випускниками (більшу частку становлять лише випускники КПІ ім. Сікорського, КНУ ім. Шевченка і Львівської політехніки).
Випускники ХНУРЕ найчастіше працюють розробниками (68%), тестувальниками (16%) і фахівцями з Data Science (5%).
Випускники та студенти найбільше цінують вміння працювати з інформацією, набуті в університеті (59%), а також спільноту друзів та однодумців, яку там можна сформувати (56%).
Національний університет «Львівська політехніка»
Львівська політехніка — один з найбільших університетів для українського ІТ: 9% наших айтівців вчилися тут. Найчастіше випускники стають розробниками (61%). Навчання у
Сильна сторона університету — студенти та випускники знають англійську мову (58% оцінюють свій рівень як Upper Intermediate чи Advanced проти 51% загалом у всіх університетах).
Інші показники на середньому для всіх університетів рівні. Зважена за тайтлами медіанна зарплата розробників до 28 років, які тут вчилися, у 2022 році становила $2850 (загалом — $2800). Готовність рекомендувати виш оцінили у 6,9 бала з 10, що дорівнює середньому показнику у всіх університетів.
Серед найкорисніших навичок, які дає ЗВО, — формування кола друзів та однодумців (53%), вміння вчитися та працювати з інформацією (52%), вміння працювати в команді (46%), практика і знайомства в ІТ-компаніях (43%).
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара (ДНУ ім. Гончара)
Серед основних переваг ДНУ ім. Гончара — високі зарплати фахівців, які тут вчилися. Медіанна зарплата розробників у 2022 році становила $3000.
Проте студенти та випускники досить рідко готові рекомендувати свій виш: цей показники оцінили у 6,4 бала з 10. Серед корисних навичок, здобутих у виші, студенти та випускники найчастіше називають вміння працювати з інформацією (55%), а професійні знання корисними вважають лише 35%. Частіше, ніж загалом у всіх університетах, ті, хто вчився в ДНУ ім. Гончара, називають формальний документ про освіту найкориснішим здобутком звідси (40% проти 28% загалом у всіх вишах).
Серед студентів і випускників лише 48% оцінили свій рівень як Upper Intermediate чи Advanced, що дещо нижче від середнього показника в університетах (51%).
56% студентів і випускників ДНУ ім. Гончара, які вже працюють, є розробниками. Частка фахівців з мобільної розробки серед них є однією з найвищих: 19% проти 10% у середньому в університетах.
Національний технічний університет «Дніпровська політехніка»
Дніпровська політехніка опинилася в рейтингу дещо нижче, ніж ДНУ ім. Гончара, передусім через нижчі зарплати розробників, які вчилися в цьому університеті. Медіанна зарплата розробників (зважена за тайтлами), які закінчили Дніпровську політехніку, у 2022 році становила $2700 проти $3000 у тих, хто закінчив ДНУ ім. Гончара. Причиною є різна спеціалізація випускників ЗВО: серед випускників Дніпровської політехніки висока частка Front-end розробників (31% проти 23% серед всіх університетів), які зазвичай мають дещо нижчі зарплати.
Водночас студенти та випускники цього університету готові рекомендувати його на 7,4 бала з 10. Проте виокремити сильні сторони вишу їм складно: лише 46% назвали вміння вчитися та працювати з інформацією найбільш цінною навичкою, отриманою в університеті (загалом у всіх університетах це 55%), а 42% найбільше цінують спільноту друзів та однодумців, яка формується у виші (проти 50% загалом у всіх університетах).
Випускники і студенти Дніпровської політехніки найчастіше працюють розробниками (60%) і тестувальниками (15%). Рівень англійської — на середньому рівні (51% оцінюють його як Upper Intermediate чи Advanced).
Хмельницький національний університет (ХНУ)
Хмельницький національний університет випускає переважно розробників: 86% айтівців, які вчилися тут, працюють за цією спеціалізацією. Зарплати цих фахівців дещо вищі від середнього рівня: медіанна зарплата розробників у 2022 році становила $2900.
Готовність студентів і випускників рекомендувати університет оцінена у 6,7 бала з 10 проти 6,9 загалом у всіх університетах. Найкориснішою навичкою, отриманою у виші, 51% респонденти називають вміння вчитися та працювати з інформацією.
Рівень знання англійської мови серед студентів і випускників вишу теж дещо нижчий від середнього: 48% оцінили його як Upper Intermediate чи Advanced проти 51% у всіх університетах.
ХНУ — один з двох ЗВО в нашому рейтингу, де студенти цього року вчаться переважно офлайн (другий виш — УКУ).
Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана (КНЕУ)
КНЕУ отримав досить низькі оцінки від своїх студентів і випускників: середня готовність рекомендувати його становить 6,3 бала з 10 (при середньому показнику 6,9 бала). Найкориснішими здобутками з університету найчастіше називають вміння працювати з інформацією (53%) і коло друзів та однодумців (50%). Тільки 13% відзначили практику і знайомство з ІТ-компаніями — це один з найнижчих показників (у середньому в університетах — 30%).
Зарплати розробників, які вчилися в КНЕУ, на середньому рівні: медіана у 2022 році становила $2800. Серед розробників, які тут вчилися, багато Front-end фахівців (35% проти 23% загалом в університетах). Розробники становлять 37% всіх айтівців, які вчилися тут. Студенти та випускники КНЕУ теж працюють тестувальниками (12%), аналітиками (12%) і РМ (10%). Серед нетехнічних напрямів найпопулярніші HR, рекрутинг (9%) і маркетинг (6%).
Перевагою університету є гарне знання англійської мови: 59% студентів і випускників оцінили свій рівень як Upper Intermediate чи Advanced.
Національний університет «Одеська політехніка»
Одеська політехніка помітно відстає в рейтингу від іншого одеського ЗВО — ОНУ ім. Мечникова. Хоча зарплати розробників, які вчилися в цих університетах, майже однакові ($2850 в Одеській політехніці проти $2900 в ОНУ ім. Мечникова). Проте респонденти з політехніки набагато гірше знають англійську (48% оцінюють свій рівень як Upper Intermediate чи Advanced проти 70% в ОНУ ім. Мечникова). Також студенти та випускники Одеської політехніки менше готові рекомендувати свій виш: середня оцінка 5,6 бала з 10 проти 7,2 бала в ОНУ ім. Мечникова.
Коло друзів та однодумців 54% учасників опитування називають найкориснішим надбанням з університету. Найбільше знадобилося вміння вчитися та працювати з інформацією (51%). Тільки 22% назвали корисними знання за фахом, отримані в університеті, а 17% — практичні заняття та знайомство з ІТ-компаніями.
Айтівці, які вчилися в Одеській політехніці, найчастіше стають розробниками (72%).
Національний аерокосмічний університет ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» (ХАІ)
Студенти і випускники ХАІ ім. Жуковського досить позитивно оцінюють свій університет: середня готовність рекомендувати його нинішнім абітурієнтам — 7,3 бала. Це вище від середньої (6,9 бала з 10). 66% з них вважають найкориснішою навичкою, здобутою в університеті, вміння вчитися та працювати з інформацією. Частіше, ніж загалом в університетах, ХАІ ім. Жуковського цінують за підвищення загальної ерудиції студентів (41% проти 34% загалом).
Зарплати розробників, які тут вчилися, на середньому рівні — медіана у 2022 році становила $2800. Дещо частіше вони працюють як Full Stack фахівці: 29% проти 22% серед розробників загалом.
До мінусів університету можна віднести досить погане володіння англійською мовою: лише 41% студентів і випускників ХАІ ім. Жуковського оцінили свій рівень як Upper Intermediate чи Advanced. Це один з найнижчих показників у нашому рейтингу.
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича (ЧНУ)
ЧНУ ім. Федьковича посідає третє місце за готовністю студентів і випускників рекомендувати університет іншим: середня оцінка 8,4 з 10. Найчастіше респонденти відзначають знання за фахом, які дає університет (63% вважають їх найкориснішими серед здобутих у ЗВО), а також за практику і зв’язки з ІТ-компаніями (54%).
Водночас зарплати розробників, які тут вчилися, одні з найнижчих — середньозважена за тайтлами медіана у 2022 році становила $2600. Причиною може бути більша частка Front-end фахівців серед них: 30% проти 23% загалом в університетах. Іншою причиною може бути досить низький рівень володіння англійською мовою серед студентів і випускників ЧНУ ім. Федьковича: лише 42% з них оцінили свій рівень як Upper Intermediate чи Advanced.
Університет передусім орієнтований на підготовку розробників — ними працюють 72% айтівців, які тут вчилися.
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
ХНУ ім. Каразіна має одну з найнижчих оцінок від своїх студентів і випускників: середня готовність рекомендувати виш нинішнім абітурієнтам — 5,5 бала з 10. Лише 28% з них відзначили знання за фахом як найкорисніше надбання з університету і 13% — практику та знайомства з ІТ-компаніями. Для 41% найкориснішим виявився формальний документ про освіту, а для 28% — можливість не йти в армію.
Зарплати розробників, які навчалися в цьому університеті, дещо нижчі від середніх — зважена за тайтлами медіана за 2022 рік становить $2700 (загалом в університетах $2800). Розробниками стали 38% айтівців, які вчилися в ХНУ ім. Каразіна. Інші популярні спеціалізації — тестування (15%), HR/рекрутинг (14%), менеджмент проєктів (8%).
Сильна сторона ХНУ ім. Каразіна — гарне знання англійської мови серед студентів і випускників: 59% з них оцінили свій рівень як Upper Intermediate чи Advanced.
Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» (ХПІ)
Готовність рекомендувати ХПІ дещо вища за середній рівень: 7,3 бала з 10 (проти 6,9 у середньому). Найкориснішими результатами навчання 57% називають вміння вчитися і працювати з інформацією, 48% — сформоване коло друзів та однодумців, 44% — вміння спілкуватися і працювати в команді.
Студенти та випускники ХПІ переважно працюють технічними фахівцями: 57% як розробники, 18% — як тестувальники. Зарплати розробників, які тут вчилися, дещо нижчі за середні: зважена за тайтлами медіана становила $2700 2022 року.
Рівень знання англійської мови серед студентів і випускників ХПІ один з найнижчих з-поміж усіх університетів: тільки 42% оцінили свій рівень як Upper Intermediate чи Advanced.
Поза першою двадцяткою опинилися Запорізька політехніка, НАУ та ВНТУ.
Національний університет «Запорізька політехніка»
Студенти і випускники готові рекомендувати Запорізьку політехніку на середньому рівні: 6,9 бала з 10. Водночас 55% з них вважають формальний документ про освіту найкориснішим результатом свого навчання (це найбільший показник серед усіх університетів), і тільки 36% — отримані знання за фахом.
Більшість айтівців, які вчилися в цьому університеті, працюють розробниками (65%). Багато з них стають фахівцями з Full Stack (32% проти 22% у середньому в університетах) і з Mobile-розробки (16% проти 10% у середньому). Медіанна зарплата розробників, які вчилися в Запорізькій політехніці, становила $2750 у 2022 році.
Рівень англійської мови серед студентами і випускниками ЗВО найнижчий серед всіх університетів у рейтингу (32% назвали його Upper Intermediate чи Advanced проти 51% у середньому в університетах).
Національний авіаційний університет (НАУ)
НАУ має найнижчий рівень готовності рекомендувати університет: 5,3 бала з 10. Тільки 19% його студентів та випускників відзначили знання за фахом серед найкорисніших речей, які дав університет — це найнижчий показник серед усіх ЗВО в нашому рейтингу.
Рівень володіння англійською мовою після НАУ теж досить низький: тільки 44% оцінили свій рівень як Upper Intermediate чи Advanced.
Медіанні зарплати розробників, які тут вчилися, на середньому рівні: зважена за тайтлами медіана за 2022 рік становила $2800.
Вінницький національний технічний університет (ВНТУ)
ВНТУ нечасто готові рекомендувати: середня оцінка — 5,5 бала з 10. Студенти та випускники рідко називають корисними здобутками фахові знання, отримані тут (вказали лише 21% студентів і випускників), вміння вчитися та працювати з інформацією (33%), підвищення загальної ерудиції (19%). Натомість 40% вважають найвагомішим отриманий документ про освіту.
Медіанна зарплата розробників, які вчилися в ВНТУ, у 2022 році становила $2600 (при середньому рівні $2800). 33% з них працюють як Front-end розробники (23% з-поміж всіх університетів).
Рівень знання англійської мови досить низький: тільки 43% оцінили його як Upper Intermediate чи Advanced.
Текст і аналітика: Ірина Іпполітова
Візуалізація даних: Ігор Яновський