Reface отримав одразу двох директорів замість єдиного CEO. Ми поговорили з ними про майбутнє компанії
10 березня 2023 року один із семи співзасновників української продуктової компанії Reface Дмитро Швець повідомив, що йде з посади СЕО компанії. AI-стартап, який пройшов шлях від застосунку для заміни облич на фото і відео до екосистеми програм для контент-мейкерів, натомість очолили два со-СЕО: Антон Воловик та Іван Алцибєєв.
Іван Алцибєєв — один зі співзасновників Reface. Спершу зоною його відповідальності був розвиток самого продукту з технології на початковій стадії до компанії в нинішньому вигляді. З 2019 року Іван був відповідальний за стратегію розвитку продукту, запуск нових продуктів, їхнє закриття, перевірку гіпотез тощо.
Антон Воловик приєднався до компанії півтора року тому на позиції Chief Business Officer, відповідав за партнерства й розвиток комерційного напряму компанії. До Reface вчився в Гарварді, працював в американсько-українській інвестиційній компанії Horizon Capital, а також міжнародній консалтинговій компанії Boston Consulting Group.
Ми поспілкувалися з новими со-СЕО Reface про те, чому Дмитро Швець залишив посаду, як це — бути двома директорами однієї компанії, і чого чекати від Reface у найближчому майбутньому.
«Діма зараз хоче більше часу провести із собою». Про відхід Швеця з посади CEO
— Чому Дмитро Швець залишив посаду СЕО? Як це вплине на розвиток Reface?
Антон: Дмитро Швець є співзасновником Reface, і два із чотирьох років у компанії він обіймав посаду СЕО. Усе, що відбувалося з Reface до сьогодні, — заслуга і Дмитра. Він допомагав компанії піднімати інвест-раунд від Andreessen Horowitz, проходити через складний період війни й керував компанією, коли ми намагалися випускати нові продукти.
Нині Дмитро хоче переосмислити власні пріоритети. Це збіглося з рішенням змінювати стратегію розвитку Reface. Нова стратегія полягає в тому, що ми прагнемо будувати мультипродуктову компанію, однак залишимося вірними нашій історичній місії — empower everyone to create amazing content [надихнути кожного на створення неймовірного контенту — ред.]. Ми й далі будуватимемо інструменти й технології, завдяки яким люди отримуватимуть емоції під час створення контенту, даруватимемо трохи AI-магії.
Однак наш напрям розвитку змінився з компанії, яка фокусувалася суто на одному продукті, на мультипродуктову, яка вимагає іншого підходу до менеджменту.
Ми бачимо Reface великою компанією, яка складатиметься з багатьох крутих продуктів. Щоби цього досягти, потрібно побудувати великий і системний, комерційно успішний бізнес. Однак основа цього бізнесу — круті продукти (крім основного Reface, зараз маємо Revive, Memomet, Metahead). Це бачення чудово перегукується з моїми та Ваніними сильними якостями.
Ваня — креативна людина, яка відповідає за продукт, продумує нові концепти, швидко тестує гіпотези і придумує, як поєднати технології і користувацький досвід. Я спеціалізуюся на стратегії, систематизації і побудові інфраструктури, яка перетворить компанію на організацію, яка зможе послідовно випускати нові продукти і зростати.
Іван: Наприкінці минулого року ми почали думати про те, що робити далі. 2022 рік був складним. Війна. Ми багато зосереджувалися на тому, як підтримати компанію, колег, країну, започаткували фонд, багато донатили, інвестували свій час у команду.
Наприкінці року стали обмірковувати нову стратегію. На це наклалися рефлексії, які є, мабуть, у всіх українців: як, власне, жити, що будувати, як це робити й над чим працювати. Так склалося, що Діма Швець захотів рухатися далі. Разом з ним ми розробили нову стратегію і визначали ідеальну структуру менеджменту для її реалізації.
Нова стратегія побудована на двох фундаментальних речах: бути операційно прибутковим бізнесом і зростати, створюючи нові продукти. Тобто, з одного боку, ми маємо бути ефективними та стратегічними, а з іншого — креативними і швидкими. Саме ці речі й поєднуються в нас з Антоном. Вирішили йти далі в такому складі. Це було взаємне рішення, однак ініціатором став Дмитро.
— Чим зараз займається Дмитро Швець? Чи відомі його плани?
Іван: Ми з Дмитром знайомі задовго до Reface — і я, і Антон. Ми залишаємося в гарних дружніх стосунках, тому, звісно, розмовляли щодо його планів. Наразі він хоче трошки відпочити, бо це був інтенсивний забіг завдовжки в чотири роки: побудувати компанію від невеличкої технології до команди зі 190 людей (у пікові моменти — 250 співробітників), це великий операційний бізнес.
Діма зараз хоче більше часу провести із собою, своїми думками та родиною. Далі продовжувати будувати й допомагати українській технологічній спільноті, можливо, робити нові продукти. Це амбітні плани, але з невеличкою перервою на відпочинок.
«Наші наступні продукти вийдуть навесні — влітку 2023 року». Про новий формат роботи
— Наскільки нова стратегія скоригувала попередні плани Reface?
Іван: Від запуску Reface і до 2022 року всі зусилля йшли на те, як перетворити застосунок на платформу з великою кількістю контенту, механік, технологій і користувачів. Ми вкладали в це багато зусиль та експериментували, один з таких радикальних експериментів успішно завершився минулого року.
Є дві основні продуктові стратегії для стартапів і продуктових компаній:
- створювати super app, коли в один застосунок намагаються вмістити якомога більше функцій і технологій (наприклад, великий «швейцарський ніж» Facebook);
- робити прості застосунки, які чудово виконують одну конкретну функцію.
Спочатку ми намагалися зробити Reface великою функціональною платформою на базі технологій Machine Learning. Але згодом вирішили піти іншим шляхом — створювати нові застосунки, призначені для виконання конкретної функції. Торік провели експеримент і виокремили одну з технологій Reface в новий застосунок для анімування зображень Revive. Він виявився успішним. За два місяці Revive вийшов на окупність, а за чотири-шість місяців становив значний відсоток наших доходів і продовжує розвиватися.
Це змусило нас подумати над альтернативною стратегією і нашою глобальною ціллю. Тоді зрозуміли, що хочемо побудувати велику українську продуктову компанію на базі генеративного AI.
Нині розвиваємо окремі продукти, не інвестуємо винятково в один застосунок під назвою Reface, навіть попри його успіх — наразі застосунок завантажили 250 мільйонів користувачів у всьому світі. Ми не зупиняємося на цьому, 2023 року плануємо перевірити три-чотири продуктові гіпотези для окремих застосунків.
— На які нові продукти від Reface можна чекати у найближчому майбутньому?
Антон: Зараз ми не можемо дати чітку відповідь. Технології генеративного AI розвиваються стрімко та відкривають безліч можливостей для їхнього використання — це стосується різних сфер економіки, від бухгалтерського ПЗ до виявлення хвороб. Безліч нового виникає і в напрямі entertainment content creation, в якому ми розвиваємо стартап. Для нас важлива швидкість. Тому плануємо побудувати всередині Reface внутрішній акселератор, завдяки якому зможемо швидко реагувати на зміни технологій і «загортати» їх для користувачів.
Тож не можу назвати окремі продукти, думаю, набагато краще буде поклацати їх самостійно. Більшість із них, сподіваюся, вийдуть навесні 2023 року, а деякі — влітку. Загалом у 2023 році плануємо випустити чотири нових продукти. Усі вони будуть пов’язані з генеративним AI, створенням контенту та розвагами.
— Наскільки зручною є система роботи co-CEO? Які помітили переваги і недоліки?
Антон: Як на мене, позиція со-СЕО не є оптимальною для всіх компаній. За стандартного підходу командою керує одна людина, яка має чіткий план дій і знає, куди рухатися. Однак у деяких випадках, — здається, Reface один із них, — формат со-СЕО має великі переваги:
- На двох ми маємо 48 годин на добу, а не 24. Це величезна перевага, особливо для компаній, які працюють у динамічних індустріях, де інновації стаються ледь не щодня. Важливо мати багато часу для того, щоби одночасно бути увімкненим у роботу компанії та розуміти, що відбувається за її межами.
- Кожна людина у світі є упередженою, попри свій досвід, навички і вподобання. У групі рішення ухвалити легше, ніж наодинці. Ми з Ванею дивимося на речі під різними кутами: я більш системно та прагматично, а він — креативно-тактично. Здається, від цього лише покращується якість рішень, які ми ухвалюємо разом.
Варто розуміти, що люди мають розуміти одне одного і йти на компроміси. Нам допомагає півторарічний досвід спільної роботи. За цей час ми встигли спрацюватися. Ми дуже різні, але поважаємо один одного та маємо власні підходи. Завдяки цьому ніколи не виникає питання з тим, хто «гратиме першу скрипку». Тому для мене система чудово працює, думаю, для компанії теж.
Іван: Класичні технологічні стартапи, наприклад Facebook, мають чітку картинку свого майбутнього та усвідомлюють, який продукт хочуть побудувати. У таких випадках краще бути одноосібним лідером, який ухвалює рішення і розуміє, що саме будує.
Reface — інший випадок. Так сталося, що ми залежимо від ринку та адаптуємося під нього, реагуємо на нові технології і потреби. Через динамічність ринку наше початкове бачення системи менеджменту, коли компанія має багато співзасновників та одного CEO, не витримало калібрування реальністю. Тому намагаємося оптимізувати роботу для ухвалення швидких рішень.
Коли нас двоє, можемо одночасно дивитися в різні частини компанії і ухвалювати стратегічні рішення «з сьогодні на завтра». Щотижня даємо один одному зворотний зв’язок. Станом на зараз усе добре.
— Чи думали ви, що робити у випадку розбіжностей думок і неможливості дійти згоди?
Антон: Ми розглядали таку вірогідність, але поки що з цим не стикалися. Між нами є домовленості щодо того, як розвʼязувати питання, якщо не зможемо дійти консенсусу.
Але в мене вселяє надію те, що ми однаково бачимо майбутнє компанії. Цілі в нас однакові, а те, як ми їх досягатимемо — це робочий процес, який, я певен, зможемо скоординувати.
Іван: Крім того, у нас є певна напрацьована експертиза. Коли йдеться про стратегію чи маркетинг, я довіряю експертизі Антона. А в питаннях продукту, дизайну, творчої частини я маю більшу експертизу. Ми обмінюємось фідбеком, але довіряємо рішенням один одного.
«В ідеалі геть не залучати інвестиції». Про фінансове становище компанії
— З 2021 року Reface не залучав нових інвестицій. Чому так сталося?
Антон: Так, і це насправді чудово! Інвестиції — це розмиття акціонерного капіталу, збільшення кількості стейкхолдерів, які ухвалюють рішення тощо. Саме тому в ідеалі геть не залучати інвестиції. І зараз ми перебуваємо в надзвичайно привілейованій позиції, особливо якщо подивитися на стан ринку в Україні та світі.
Ми самі себе окуповуємо, а також маємо гроші для власних інвестицій у нові продукти, розробки й технології. Тому класно, що ми самі заробляємо на свій розвиток.
Іван: Зазвичай стартапи залучають інвестиції на дві речі: побудову того, що в них у голові, і маркетинг. Reface має чудову команду, яка здатна побудувати нові продукти, а завдяки вже успішним проєктам ми можемо фінансувати компанію. Зараз маємо капітал для масштабування. Однак може бути й таке, що, коли знайдемо велику точку зростання і створимо новий продукт, звернемося до класичного способу й залучимо інвестиції. Наразі маємо всі ресурси, щоби бути операційно прибутковими.
— Чи вплинуло повномасштабне вторгнення на роботу Reface? Чи були скорочення серед технічної команди?
Іван: Мабуть, наше головне досягнення минулого року — ми змогли класно попіклуватися про працівників. Ми не скорочували людей, а іноді, навпаки, збільшували витрати: релокували частину персоналу, закуповували старлінки, донатили ЗСУ. Ми були сфокусовані на цьому перші кілька місяців. Багато ресурсів інвестували саме туди. Водночас бізнес продовжував зростати.
Насправді ми дещо просіли в продуктивності у період, коли почали опрацьовувати нову стратегію. Для нас було важливо почати цей рік на нових засадах. Зараз ми здебільшого перейшли на віддалену роботу, хоча маємо офіс у Києві, куди ходять
— У 2022 році Reface започаткував фонд гуманітарної допомоги. Чи продовжує він свою роботу?
Антон: Я думаю, що всі чули історію, що в перші дні війни Reface запустив кампанію в росії із закликом виходити на мітинги. У перші ж години війни стало зрозуміло, що потрібно щось робити й допомагати як на рівні компанії, так і на індивідуальному. Одна з ініціатив, яка народилася в Reface, — створення фонду. У нас є велика мережа людей, інвесторів на Заході, і таким чином ми хотіли залучити якомога більше на допомогу Україні.
Наразі фонд залучив майже 10 мільйонів гривень. Більша частина донатів надходять від працівників компанії, яким ми дали змогу відправляти невикористані кошти з програми бенефітів у фонд. Ще одна велика частина надходжень — від наших західних партнерів.