"Повернення айтівців на схід є перспективою багатьох років". Як війна вплинула на ІТ у Харкові — думки представників галузі та економіста
З початком повномасштабної війни та евакуації IT-компаній Харків втратив значну частину своєї техноспільноти. Наскільки все погано та коли і як вдасться відновити ІТ у Харкові?
DOU спробував це зʼясувати, поспілкувавшись із представниками Харківського ІТ-кластера, компаніями, що мають офіси у місті, та економістом Романом Шереметою.
Трохи статистики
До повномасштабного вторгнення у Харкові було одне із найбільших ІТ-комʼюніті в Україні. Згідно з нашим рейтингом міст, частка українських ІТ-спеціалістів, які мешкали у регіоні, становила 15,8%.
Однак з початком великої війни Харків залишили близько 87% опитаних айтівців, про що свідчать результати березневого опитування DOU. Враховуючи обстріли міста росіянами, що не вщухають, можна припустити: до рідних домівок повернулись не так багато.
Щонайменше 13 технологічних компаній закрили свої офіси у Харкові. Інші компанії закрили офіси тимчасово і чекають на стабілізацію ситуації. Про це ми писали у статті «Яких втрат зазнали ІТ-компанії у гарячих точках через війну в Україні».
Карта міграції українських айтівців, квітень 2022
«Харківська ІТ-спільнота розкидана Україною та Європою, проте збереглася її чітка самоідентифікація»
Ми звернулися до Kharkiv IT Cluster з проханням розповісти про ситуацію в регіоні.
Як стверджують в організації, для них перестали існувати кордони, оскільки до кластера приєднуються учасники з усього світу.
«Попри війну Харків залишається топовою ІТ-локацією, адже ІТ-спільнота постійно збільшується і продовжує ідентифікувати себе з Харковом навіть на великій відстані — в різних містах України та ЄС. Наразі в кластері понад 200 організацій, під час війни приєднались понад 50 нових учасників. Кожного тижня ми отримуємо нові заявки від харківських ІТ-компаній, що розмістились по всьому світові».
За статистикою кластера, до 24 лютого у Харкові налічувалось понад 50 тисяч айтівців і понад 500 IT-компаній.
«За нашим опитуванням, у 82% компаній з офісами у Харкові є співробітники, які залишилися у місті. Більшість ІТ-бізнесів було евакуйовано, що забезпечило швидке відновлення роботи».
Згідно з дослідженням, проведеним Kharkiv IT Cluster разом з Асоціацією IT Ukraine, 95% українських компаній зберегли довоєнний рівень замовлень. Це ж стосується і харківських бізнесів.
«Скоротився процес найму, нових контрактів стало менше, але принаймні зберегли те, що було. IT-експортери майже нічого не втратили, а от компанії, які працюють на український ринок, лише тепер починають відновлювати роботу. Але й тут бачимо позитивні зрушення, адже наші „продуктові“ та діджитал-маркетингові учасники не тільки відновили робочі процеси, а й допомагають іншому українському бізнесу стати на ноги: створюють рекламні кампанії чи змінюють софт з російського на український (у більшості — харківської розробки)».
У Харківському ІТ-кластері зазначають, що критично важливо зберігати можливість для харківських ІТ-фахівців сплачувати податки саме харківському регіону. Менше як 4% харківських айтівців змінили місце реєстрації ФОП під час війни.
«До цього з повним розумінням ставляться у більшості регіонів України. Ми працюємо над встановленням партнерських відносин з різними ОВА для допомоги харківським фахівцям, які перемістились в безпечніші регіони».
Наступну хвилю міграції харківських айтівців у кластері очікують ближче до вересня, коли потрібно буде визначатись з навчанням для дітей та інфраструктурою для життя у зимовий період.
У Харківському кластері вважають, що розвиток IT в регіоні «не припинився, а децентралізувався».
«Кількість ІТ-спеціалістів Харкова співмірна з кількістю ІТ-фахівців у цілих європейських країнах, наприклад, Латвії. І хоча зараз харківська ІТ-спільнота та її люди розкидані Україною та Європою, збереглася її чітка самоідентифікація. Це місто має свою особливість — йому байдуже, де ти народився, але якщо ти полюбив Харків, то ця любов тебе вже ніколи не відпустить».
Чи планують компанії повертатися до Харкова
Ми також поспілкувалися з кількома ІТ-компаніями, що мають офіси у Харкові, про те, як війна вплинула безпосередньо на них та яким вони бачать майбутнє харківської ІТ-спільноти.
AgileEngine
Харків — це місце народження AgileEngine, саме тут почала роботу наша перша команда розробників. Тому в майбутньому ми плануємо відновити роботу R&D-центру за умови, що в місті буде безпечно. На щастя, саме приміщення ціле, хоча поруч із ним були прильоти і ситуація щодня може змінитись.
Від початку повномасштабного вторгнення шестеро наших фахівців залишаються в місті та працюють віддалено. Ми поважаємо їхній вибір, постійно підтримуємо зв’язок та стабільно забезпечуємо компенсацією. Інші харківські «еджайлівці» разом із сім’ями переїхали до більш безпечних місць України та Європи. Усі ми не знижуємо темпів та працюємо в довоєнному режимі.
Про майбутнє харківського ІТ думаємо тільки у позитивному ключі. Віримо в його швидке відновлення й подальший розвиток після перемоги.
P2H
Ми доклали всіх зусиль для того, щоб перемістити своїх фахівців у безпечні куточки країни або за кордон. Більша частина колективу покинула місто, крім тих, кому не дозволили виїхати особисті обставини. Вирішили орендувати готель у Львівській області, де колеги можуть зупинитися і відновити свою працездатність. Частину номерів компанія продовжує орендувати і зараз. Ми також відкрили коворкінги у Львові та Вінниці, де працює частина фахівців P2H.
Наразі наш харківський офіс зачинений для відвідувань колегами. Проте ми не відмовлялися від приміщення, адже віримо у майбутню перемогу України та повернення основного складу компанії в рідне місто (понад 50% наших колег — харків’яни).
Усі меблі та устаткування офісу залишаються в приміщенні, яке перебуває під охороною. Періодично місцеві спеціалісти приводять робочий офіс до ладу, адже ми прагнемо бути в повній бойовій готовності на момент повернення додому.
Ми впевнені, що із закінченням війни перед Україною та IT-галуззю відкриються великі можливості. Харківське технічне ком’юніті завжди було одним з найпотужніших в країні, тому ми впевнені, що вже незабаром почнемо розбудовувати державу усі разом.
KitRUM
Наш харківський офіс тримається і слугує тимчасовим прихистком для людей, що залишились без дому. Наразі в самій офісній будівлі розташований волонтерський штаб, а саме на нашому поверсі — тимчасове житло для тих, кому це потрібно. В нашому офісі є дивани, кухня, кава, чай, душ та багато місця. Там часто залишаються люди, які чекають на евакуаційні автобуси або тимчасово потребують прихистку. До речі, після вибуху неподалік від офісу тільки на нашому поверсі залишились вікна — ангел оберігає. В нашій будівлі є міцний підвал — там безпечно і комфортно.
Волонтерський штаб у харківському офісі KitRUM
На роботу війна фактично ніяк не вплинула, ми ні на день не зупинялися, просто брали по декілька годин на релокейт без зв’язку і знову вривались у роботу. І хоча наш CEO Влад Китайник одразу сказав, що можна не працювати два-три дні, якщо немає сил чи можливості, — працювали всі :)
Всі наші співробітники залишились з нами — нікого не скоротили. В нас є люди не тільки в Україні, а й у Польщі, Казахстані, Киргизстані, Грузії, Молдові, Мексиці. Всі наші закордонні фахівці пропонували своє житло колегам, яким була потрібна тимчасова оселя. Декілька колег пристали на пропозицію.
Щодо майбутнього харківського ІТ, думаємо, ми разом з колегами з інших компаній зможемо повернути довоєнні показники лише за
Techstack
Коли більшість колег опинилася у безпечних місцях, ми сфокусувалися на налагодженні віддалених процесів та побудові ремоут-культури. Нам важливо зберегти ту атмосферу, що оточувала нас у харківському офісі. Наразі 72% команди перебувають у різних куточках України, а решта — в найближчих європейських країнах.
Війна згуртувала нас і надала мотивацію працювати ефективніше, ніж будь-коли заради нашого спільного майбутнього. За весь період у нас не було жодної затримки у релізах чи порушених комітментів перед партнерами — люди, що евакуювалися раніше, брали відповідальність за завдання колег, підстраховували одне одного. Це неймовірна віддача.
Найбільше сьогодні ми пишаємось тим, що жоден спеціаліст не втратив роботу та жоден клієнт не залишив Techstack. За останній квартал ми почали активно зростати та збільшувати кількість партнерів. Наразі працюємо над відкриттям офісів на заході України та у Польщі, щоб забезпечити комфортні та безпечні місця нашій команді.
Попри те, що наш головний офіс постраждав під час обстрілу центру Харкова, ми обов’язково повернемося до нього після перемоги. Зараз ми робимо все можливе для того, щоб наше місто залишалося провідним IT-хабом країни: платимо податки, співпрацюємо з місцевим IT-кластером, університетами та курсами, запускаємо програми стажувань, щоб розвивати фахівців-початківців, та тендер на навчання професії QA Manual Engineer для людей, які втратили роботу.
З такою згуртованістю та підтримкою ми впевнені, що Харків вистоїть, як і вся наша країна. Слава ЗСУ! Разом переможемо.
SoftServe
В Харкові у SoftServe є два офіси (на вул. Сумській та вул. Полтавський Шлях), які активно працювали до війни, але зараз тимчасово призупинили свою діяльність. Загалом, в Харкові в нас було понад 1200 працівників. Ми порадили їм залишити місто через небезпеку, й більшість так і зробили, переїхавши в основному до сусідніх Полтави та Дніпра, а також до інших українських міст та за кордон.
Офіси в Харкові наразі підтримують свою функціональність, там залишились охоронці, які слідкують за будівлями та навіть доглядають за квітами. Вони також допомагали з евакуацією співробітників в більш безпечні регіони на початку війни, розвантаженням гуманітарної допомоги, яка прибувала до міста від компанії, перевезенням до західних локацій техніки та інших речей.
Ми впевнені, що настане час, коли ми зможемо повернутися до міста й почати робити свій внесок у його відновлення.
Коли і як вдасться відновити харківське ІТ
Про це ми запитали Романа Шеремету — українського економіста та очільника Американського університету у Києві.
На його думку, головне питання — яку політику потрібно буде вести державі для розбудови та розвитку східних регіонів, адже вони постраждають найбільше через знищення інфраструктури та відплив людського капіталу.
«Утворився дисбаланс через те, що велика кількість українців переїхала зі сходу на захід країни. І цей дисбаланс створюватиме труднощі у плані розбудови сходу України. Наприклад, айтівець, котрий отримує хорошу зарплату, живе у Львові замість того, щоб жити у Харкові. Нам потрібно буде знайти якісь механізми, яким чином зробити так, щоб частина того додаткового валового продукту, який він створює для Львова, йшла на розбудову і розвиток Харкова. Йдеться і про податки, і про інвестиції. Необхідно буде шукати механізм балансування тих людей, які переїхали зі сходу на захід, — яким чином ми зможемо використовувати їх, щоб допомогти розбудувати східну частину України».
Шеремета вважає, що українському уряду потрібно буде сформувати збалансовану політику з повернення айтівців у східні регіони.
«Тут потрібно буде шукати і відповідні стимули, і допомагати компаніям, можливо, давати їм дотації, щоб вони могли цих айтівців забрати назад. Але я гадаю, що це перспектива багатьох років. На жаль, якщо у когось є надії, що за рік-два ситуація зміниться, я цього не бачу. Тому що нам потрібно буде декілька років тільки для того, щоб відновити основні елементи інфраструктури. А якщо говорити про повну розбудову — то це десяток років, а може й більше».
Підсумки
Війна негативно вплинула на розвиток ІТ у Харкові, насамперед через міграцію спеціалістів та бізнесів у інші регіони країни та за кордон. Місто вимушено покинули близько 87% айтівців, а 13 ІТ-компаній закрили там свої офіси. Проте, якщо утримувати спільноту згуртованою, правильно організувати дистанційну роботу фахівців і бізнесів зі збереженням податків та інвестицій саме у харківському регіоні, після війни вдасться відновити і ІТ-спільноту регіону, і його економіку.