Робота за прямим контрактом на іноземні компанії. Досвід українських айтівців
Чотири айтівці, які від шести місяців до майже 20 років працюють на іноземні компанії за прямим контрактом, дали поради, як і де шукати таку роботу, на які моменти варто звертати увагу при створенні резюме, укладенні трудового договору та як юридично оформлюють прямий контракт із закордонною компанією.
Половина відповідей анонімна.
«При виборі клієнта усе залежить від вашої готовності працювати з наявним кодом і легасі»
Павло Лоянич, Chief Technology Officer
Я працюю в ІТ 27 років, пішов на посаду оператора компʼютерного набору одразу після школи. Навчався у виші заочно, з часом перейшов на роль інженера-програміста. Через 10 років після початку карʼєри отримав перший контракт, ще за два роки почав працювати суто як фрилансер.
Основне в роботі напряму за контрактом — переконати замовника у власній компетентності. Все інше залежить від того, наскільки замовник обізнаний в особливостях найму за контрактом. Якщо наймає не вперше, всі організаційні питання він або вирішить сам, або скерує до фірм, які допоможуть.
Для контракторів важливі такі базові речі, як вміння слухати співрозмовника, чітке формулювання запитів та інструкцій, використання додаткових джерел комунікацій, — усе це доступне навіть інтровертам. У поєднанні із системним підходом до виконання своїх обов’язків це може дати великі дивіденди.
Зараз 70% моїх контрактів — від людей, з якими ми колись разом працювали на інших проєктах, причому розрив у часі між знайомством на спільній роботі та самим контрактом може вимірюватись роками. Поки що мій рекорд — вісім років: у
Інша особливість пошуку роботи контрактором — правильна підготовка інформації про себе. Ви не знаєте, коли можете зацікавити кінцевого замовника й отримати пропозицію, тому треба заздалегідь підготувати портфоліо, опис навичок і компетенцій, домени експертизи та прийнятні методології роботи. Одна з важливих ознак хорошої роботи контрактора — вміння вписатись у процеси й інколи — колективи (бо зазвичай у роботі контрактора немає тісного контакту з колективом замовника).
Для пошуку варто мати власний сайт з детальною інформацією про себе, заповнені соціальні мережі (LinkedIn останнім часом доволі непоганий у плані потенційних клієнтів), Upwork, реєстрацію бізнесу в Євросоюзі та США із занесенням до різних реєстрів і рекламних сайтів. Ось додаткові ресурси, які використовував я: FlexJobs (США), AngelList (США та Німеччина), BerlinStartupJobs (Німеччина), SwissDevJobs (Швейцарія).
При виборі клієнта усе залежить від вашої готовності працювати з наявним кодом і легасі. Що більша компанія-клієнт за розміром чи обсягом ринку, то більша ймовірність безладу в процесах і більша ймовірність наймання контрактора, який може підлаштуватись під стандарти постановки задач, розробки і формування релізів клієнта.
Звісно, англомовні проєкти пропонують США, Канада, Велика Британія. З досвіду, Німеччина та Чехія — країни, де англійська переважала в технічній сфері, але бажано було знати місцеву мову. А ось Швейцарія, Франція були дуже чутливими до знання місцевої мови.
Перед складанням резюме або заповненням профілю на LinkedIn чи сайтах з пошуку вакансій краще визначитися, на яку компанію ви орієнтуєтеся. Корпоративного клієнта буде цікавити ваша експертиза в домені та досвід використання його типових інструментів. Тож у резюме треба вказати, що ви спокійний і врівноважений трудар; описати типи проєктів, з якими стикались; інструменти, які використовували, і ролі, які доводилось на себе брати.
Стартапи цікавитиме можливість швидкого старту та широкий спектр технологій для застосування вашого досвіду там, де у команди досвіду немає взагалі. Тому тут у резюме буде важливим перелік технологій з часовими межами, вміння організувати швидкий старт, тестувати та видавати прототип.
До резюме можна додати два проєкти, які є демонстрацією вашого професійного ставлення до своїх обовʼязків. Зазвичай я один проєкт називаю великим успіхом без особливих старань, інший — випадковим провалом з купою витрачених сил. І хоча на опис самого проєкту це не впливає, замовникам подобається схожий підхід.
Одна з важливих ознак хорошої роботи контрактора — вміння вписатись у процеси й інколи — колективи
Важливо справити позитивне враження на рекрутера та продемонструвати спокій, впевненість і швидкість в ухваленні рішень. Треба розуміти, що переважно співбесід буде кілька, з яких три — основні. Першим етапом буде інтерв’ю з рекрутером — тут особливо не заглиблюватимуться у технологічні нюанси, навіть якщо рекрутер — колишній айтівець.
Наступним важливим етапом буде інтерв’ю з директором з розвитку чи директором з інжинірингу, де ви маєте продемонструвати цінність, яку принесете на проєкт.
Зазвичай останній етап — технічна співбесіда, де треба показати технічні знання, часто — вже майбутнім співробітникам. З мого досвіду, важливіше було продемонструвати особливості використання деяких інструментів («цей сервіс не підходить для використання при 3000 замовленнях щодня, бо у нього кривий API»), ніж демонстрацію вправності у розв’язанні задач із LeetCode.
Усі ці інтерв’ю можна змоделювати зі знайомими (mock interview) або спробувати податись на будь-яку вакансію, що вас зацікавила, для визначення своїх слабких сторін і отримання зворотного зв’язку.
Щодо укладення контракту, то я здебільшого оформлюю прямий договір між моїми власними фірмами у США (Велика Британія, Естонія) та юридичною особою клієнта. Самі компанії є так званими disregarded entity, тому жодних нюансів в оформленні відносин не виникає. Клієнт може запропонувати пройти додаткові перевірки, надати страховку професійної діяльності чи підписати додаткові документи (NDA, NCA), які можна віддати сторонньому юристу на огляд.
На що звертати увагу при укладенні контракту? Нюанси використання коду, структуру компанії, обмеження у території виконання робіт. Щодо останнього: багато прямих клієнтів прямо обумовлювали території, з яких працювати не можна. Тобто, якщо ви перебуваєте на території Євросоюзу, а в контракті написано, що звідти не можна працювати, то ви фактично порушуєте контракт.
Треба знати список осіб, яким ви звітуєте. Також уважно занотуйте імена тих, хто ухвалює рішення про критерії оцінки виконання вашої роботи й оплату праці.
Чи є різниця у зарплатах для українських співробітників за прямим контрактом, які працюють віддалено, та для місцевих фахівців за кордоном? Можливо, але більше схоже на міф. Якщо ви приблизно уявляєте собі, скільки коштує ваша компетенція, то будете отримувати ті самі кошти і на контракті, і у штаті. Єдина різниця — у можливостях пошуку таких вакансій, деякі з них просто недоступні у штаті, наприклад, Data Science, Penetration Testing, Formal Verification.
Ще деякі поради. Ваша репутація як контрактора прямо залежить лише від вашої взаємодії з іншими людьми. На відміну від роботи у штаті, де обов’язки формалізовані та визначені договором, договір контрактора хоча і виглядає детермінованим — описує все поле взаємодії контрактора із компанією та її персоналом, але може трактуватись персоналом компанії-клієнта дуже вільно. Тому на додачу до виконання самих задач, потрібно дотримуватись взятих на себе зобов’язань щодо термінів, звітів і передачі знань.
Ще одним важливим нюансом у цьому контексті є організованість. Побутує хибна думка, що не потрібно спрощувати роботу інших людей, детально документуючи все, що робите. Навпаки — що краще ви документуєте проєкт, то простіше буде повернутись до попередніх задач у майбутньому. Тому детальний опис власних технологічних рішень є важливою складовою контракторської роботи.
«У контракторів співбесіди є радше робочою рутиною»
Alex Fogol, C/C++ Expert в Selene Associates
Я довго працюю в IT: у резюме доводиться писати «понад 20 років». Важко сказати, скільки з них за контрактом, почав на початку
Як шукати роботу з України на іноземну компанію без посередника? Для початку я б викинув пунктик «без посередника». Він не має сенсу. На ринку багато аутстафу, коли одна компанія наймає вас працювати в іншій: перша займається юридично-фінансовою стороною, в іншій ви працюєте. Якщо це одна й та сама компанія, то що вам до того? Це абсолютно нічого не дає. Зробивши таке уточнення, можна зрозуміти ціль — «remote job».
До речі, контракти так само можуть передбачати роботу в офісі. У США таких — більшість. Половина робітників у Штатах, за моїми спостереженнями, — контрактори. Відрізняється це лише формою їхньої звітності та оподаткування. А ще бонусами, які мають постійні працівники та не мають контрактори. Тобто взагалі немає такого виду зайнятості — «за контрактом». Це просто робота.
Шукати такі вакансії можна на LinkedIn, Stack Overflow, де раніше була колонка «remote job», хоча зараз я її не бачу. Також як варіант гуглити «remote job». Усе мало відрізняється від звичайного пошуку роботи, окрім того, що своїм уточненням ви його звужуєте.
Приміром, від початку пандемії американці почали писати «remote job» у кожній вакансії. Потім з’ясовуються нюанси: «потрібен штатний працівник», «50 миль від потрібного міста» або «option remote until the end of COVID». Якщо йдеться про пошук роботи з України на іноземну компанію, я б не нехтував спеціалізованими компаніями, які організовують роботу субконтракторів. Варто тримати з ними зв’язок, мати там свій акаунт і періодично поновлювати резюме. Це справді працює.
Якщо ж хочете шукати напряму, то з мого досвіду це буде або маленька компанія
Тип компаній залежатиме від вашої експертизи та позиціювання. Якось я помітив, що на сайті рекрутингової компанії не працює pagination. Написав про це у відповідь на їхню «пропозицію про роботу». Мене запитали, чи можу виправити. Я погодився. Далі вони привели ще клієнтів — такі самі маленькі компанії, які мають свої сайти. Для мене це як хобі.
Ще варто розвивати нетворкінг. Наприклад, університети можуть мати технічні позиції, які закривають контракторами. Якось я звернув увагу, що в одного з вишів не працює сайт. Знайшов контакт CIO, написав листа, де технічно описав проблему. Він відповів, подякував, сказав, що передав мою інформацію керівництву. Через якийсь час проблему виправили. Таким чином, я маю вже свій контакт в університеті, а не просто «людина з вулиці».
До речі, майже 80% контракторських вакансій передбачають, що на тому боці ви будете спілкуватися зі співвітчизниками. Мати з ними справу чи не мати — окреме питання.
Навіть якщо це позиція на ремоут, то американці майже 100% будуть чекати, що ви у Штатах і з дозволом на роботу. Європейці — те саме. Китайці майже 100 % запросять вас в офіс.
Якось мені запропонували контракт на рік у Саудівській Аравії. Чесні $120 000 і без податків. Я акуратно вивчив інформацію про країну і з певними мінусами вирішив погодитися з цікавості до нового. Вони надіслали анкету на 120 сторінок. Я трохи здивувався, але вирішив спробувати. Не здолав. Покинув і ввічливо відповів: «Дуже цікаво, але зараз не маю часу на збір усієї потрібної інформації». Втім знаю, що багато європейських експатів працюють там за контрактом.
З мого досвіду, варіантів країн для роботи буде небагато. США, Велика Британія, Німеччина, Нідерланди та щось поряд. Рідше — Скандинавія (специфіка ринку праці соціалістичних країн: радо запропонують переїхати, але на тому все). Майже неймовірно — південь Європи або Південна Америка. Можливо, Канада, Австралія. Як я казав, Китай — запропонують працювати в офісі (до речі, я б радив розглянути). Країни Близького Сходу беруть своїх спеціалістів тисячами з Індії та Індокитаю. Є ще Ізраїль (але тут якраз «на тому боці співвітчизники»). В Африці нічого немає. Все, світ закінчився — вибір країн не такий уже й великий.
Майже 80% контракторських вакансій передбачають, що на тому боці ви будете спілкуватися зі співвітчизниками
Які моменти є важливими при складанні резюме? Воно має бути коротким, на одну сторінку. З фото чи без — важко сказати. Підготуйте обидва варіанти й орієнтуйтеся на власний досвід і культурні особливості країни.
Резюме добре мати у кількох варіантах. Перший вид — загальне, яке умовно підходить скрізь. Другий — спеціалізоване, орієнтоване на одну з ваших експертиз. Відповідно, таких у вас буде цілий набір. З вашого резюме має бути зрозуміло, що ви можете виконати саме цю роботу, а не просто «зробити роботу взагалі».
Заповнення профілю на LinkedIn — теж ціла «наука». У мене є кілька знайомих експертів, що спеціалізуються саме на цьому. Загалом це має бути професійно зроблений профіль. І тут фото важливе, навіть дуже.
Як готуватися до співбесід? У контракторів співбесіди радше як робоча рутина. Цілком можливо, вам запропонують пройти онлайн-квест на знання мови, технології тощо. Або онлайн-квест на кодинг, зокрема «на дошці». Це має бути для вас абсолютною рутиною — як прочитати цей текст. Інакше ви робите щось не так.
Маю особисту пораду: треба до блиску відточити відповідь на питання «Розкажіть про себе». Це має бути коротка розповідь про те, як ви дійшли до цього моменту, що саме ви можете виконати ці завдання та хочете цього. Я дуже раджу написати виступ на папері та ретельно його завчити, практикуючись перед дзеркалом. Це справді допомагає.
Те саме про професійне листування. Вивчіть цю тему, натренуйте навичку, щоб вона стала робочою рутиною.
Як юридично оформлюють прямий контракт із закордонною компанією? З українського боку зараз усе просто. Я подаю документи у PDF з електронними підписами через Acrobat Reader — для українського банку у 100% випадків проходило. Це основний договір та акти виконаних робіт на кожну суму, що надходить вам на рахунок. Усе шаблонно. Можна двома мовами: англійською й українською. Але у багатьох випадках лише англійського варіанту достатньо. Бажано, щоб реквізити платежів збігалися з актами та договорами (номери договору й акту у призначенні платежу). Інших суттєвих вимог немає.
Рекомендую звернутися до гарного юриста, бажано знайомого, який допоможе вичитати контракт. Загалом тут важко щось наплутати. Я б звертав увагу на конкретні особливості початку та припинення роботи. Написано: «повідомлення про припинення з боку виконавця за 60 днів»? Спробуйте домовитися хоча б на 30 днів. Менше — навряд чи вийде.
Головний нюанс — у контракту є чітко визначений термін щодо надання послуг. Після цього терміну він завершиться. Так, є варіанти, коли контракт продовжують знову і знову. Я раджу на це не розраховувати.
Особиста порада: жодних власних витрат за договором «з післяоплатою». Можливо, замовник захоче бачити вас особисто або в нього є «річні збори», де зустрічаються всі працівники офлайн. Іноді витрати компенсуються післяоплатою, просто додаванням відповідної суми до регулярного платежу. Але ви маєте бути готові просто втратити цю суму.
Чи відрізняються зарплати для українських співробітників за прямим контрактом, що віддалено працюють, від зарплат місцевих фахівців за кордоном? Складне питання. Моя коротка відповідь: не відрізняються. Буває і так, що вас сприймають як «людину з бідної країни Східної Європи», на якій намагаються зекономити. Якось я мав цікаву справу з однією американською компанією, з того боку були «наші». Закінчилося все моїм провалом, коли на запропоновану компенсацію я не втримався, засміявся і назвав свою суму. На що вигукнули: «Що? Це у ДОЛАРАХ?».
Тож щодо заробітної плати, як на мене, ви або працюєте на суму, на яку самі погодилися, або ні. Вам так само доведеться вивчати ринок і розуміти свої власні слабкі та сильні сторони.
Якщо підсумувати, щоб працювати прямо на замовника, треба працювати. Ви маєте знати, що здатні виконати цю роботу — з опису вакансії та після перших контактів із замовником.
«Для мене поки що мало відмінностей, якщо порівнювати з минулими місцями роботи»
Микола, Senior C++ Developer
Я працюю в ІТ дев’ять років, з них за прямим контрактом — пів року. Звісно, співпрацю з українськими компаніями при укладанні прямого контракту з їхніми закордонними штаб-квартирами до уваги не беремо. До контракторства дійшов через активізацію профілю на Djinni. Хоча були схожі пропозиції і в LinkedIn.
Для мене поки що мало відмінностей, якщо порівнювати з минулими місцями роботи. Я працюю з України віддалено, моя компанія не має тут офісу, і лише кілька її співробітників — українці.
Як на мене, щоб працювати прямо на замовника, головне — знати англійську на рівні Upper-Intermediate чи вище. І готовність працювати у повністю англомовній команді та компанії. Весь цикл співбесід буде, звичайно, теж англійською. Тож лише технічних знань і навичок точно недостатньо.
На які типи компаній звертати увагу при пошуку? На щедрі. Встановлюйте відповідні фінансові побажання :) Тобто орієнтуйтеся на Сполучені Штати та деякі європейські країни, наприклад Німеччину, Швейцарію.
Як усе оформлюють юридично? На початковому етапі через листування та узгодження всіх деталей: погодинна оплата, кількість днів відпустки / святкових днів тощо. Загалом майже як у стандартному договорі про співпрацю з українськими компаніями. Після узгодження підписуєте отриманий від замовника документ (роздрукований чи за допомогою факсиміле в електронній версії). Крім того, треба надати замовнику свої банківські реквізити та мати відкритий ФОП-рахунок у валюті.
«Мені набагато приємніше працювати з американською компанією»
Олександр, архітектор у Big Data стартапі
Працюю Java-розробником з 2006 року, за прямим контрактом — з
Ще контракти можна знаходити через іноземні біржі праці: AngelList, Y Combinator. Взагалі працюють й інші варіанти. Зокрема, моя компанія активно шукала розробників через Djinni. Тобто можна просто зареєструватися там і шукати вакансію контрактора.
На які компанії звертати увагу? Мені здається, що людина, яка готова працювати безпосередньо на іноземну компанію, є досить зрілим розробником, здатним зрозуміти, що саме його цікавить. Країна може бути будь-яка, де готові платити (крім росії). Звісно, варто подивитися у бік США, європейських держав, ОАЕ.
Я не сказав би, що треба знати якісь нюанси для пошуку роботи за прямим контрактом. Треба щось вміти та бути відповідальною людиною. Тому що ви працюєте віддалено, перебуваєте за багато часових поясів від замовника, неодмінно виникають складнощі у комунікації, пов’язані з мовою. Тому від розробника, який працює таким чином, очікують більше самостійності. І не всі на це здатні.
Щодо створення резюме, то наведу приклад: коли я проводжу інтерв’ю, то зазвичай питаю в кандидата: «Що саме ти виконував на своєму місці роботи?». Переважно люди починають описувати, що робила компанія чи команда. Але це нічого не говорить про те, що робила саме ця людина. Тому я б рекомендував у резюме вказувати особисті досягнення — це важливо.
Як усе оформляють юридично? Я жодних українських документів, крім інвойсів, не підписував. Мені надіслали кілька форм, які я підписав чотири роки тому — і з того часу ми працюємо. З жодними проблемами не стикався.
Зарплати в Україні та за кордоном відрізняються. У нас вона на середньоєвропейському рівні. Зарплати в Німеччині та Британії вищі. А у США щонайменше вдвічі більші, ніж в Україні.
У чому плюси роботи на західну компанію? По-перше, більше грошей. По-друге, інший менеджмент. Мені набагато приємніше працювати з американською компанією, бо стиль управління відрізняється від українського. Немає «пушингу», бажання схитрувати, недоплатити, призначити performance review на якомога пізніше. Робочі відносини набагато відкритіші, пряміші, чесніші. А якщо ще компанія належить тим людям, з якими ви працюєте, то й атмосфера у колективі зовсім інша.
Менеджмент вкладається в роботу, а не просто виконує роль «погонича». Плюс американські компанії часто дають акції чи опціони, що теж робить компанію трішечки «вашою». І це значною мірою впливає на психологічний комфорт, бо працювати на себе набагато цікавіше. Якщо компанія виходить на IPO або продається, то опціони можуть бути значним бонусом. На жаль, в Україні поки що не доросли до розуміння, як правильно мотивувати розробників. У нас дещо радянський менталітет, коли компанія намагається якнайменше заплатити, а розробники — якнайменше працювати.