Єврокомісія ухвалила закони, які мають обмежити монополію техгігантів на кшталт Google й Apple
Єврокомісія проголосувала за закони «Про цифрові ринки» (DMA) та «Про цифрові послуги» (DSA), покликані боротися з монополіями технологічних гігантів, як-от Google, Amazon, Apple, Facebook і Microsoft, пише Reuters. Такі компанії-гейткіпери, згідно з нововведеннями, повинні дозволити розробникам використовувати сторонні платіжні системи в додатках, а користувачам — встановлювати програми зі сторонніх майданчиків та ін.
Головне
-
Прийняті Єврокомісією антимонопольні правила передбачають, що компанії-гейткіпери повинні:
- дозволити користувачам встановлювати програми зі сторонніх магазинів додатків і завантажувати їх безпосередньо з інтернету;
- дозволити розробникам впроваджувати сторонні платіжні системи в додатки;
- зробити служби обміну повідомленнями, голосові та відеодзвінки сумісними зі сторонніми службами за запитом;
- не вимагати для найважливіших програм (як-от браузери) встановлювати програму за замовчуванням під час інсталяції операційної системи;
- надати користувачам право відмовитися від основних служб платформи на умовах, подібних до підписки;
- ділитися даними та показниками з розробниками й конкурентами, зокрема даними про ефективність маркетингу та реклами.
- інформувати Європейську комісію про угоди щодо злиття та поглинання тощо. Крім того, компанії-гейткіпери більше не можуть:
- надавати своїм продуктам, програмам або послугам преференційний режим або вищу позицію, ніж іншим;
- встановлювати несправедливі умови для бізнес-користувачів;
- попередньо інсталювати певні програми;
- вимагати від розробників користуватися певним браузером тощо.
Деталі
Нововведення передбачають, що компанії, які ігноруватимуть правила, платитимуть штраф у розмірі до 10% річного світового обороту компанії або 20% у разі повторних порушень. Якщо порушення будуть систематичними, Європейська комісія зможе накладати додаткові санкції, наприклад, вимагати продати бізнес або його частини, включно з підрозділами, активами, правами інтелектуальної власності чи торгові марки тощо.
Прийняті Єврокомісією закони мають ратифікувати у липні та вересні. Вони набудуть чинності через 20 днів після ратифікації.