В українську IT-компанію намагався влаштуватися росіянин, який раніше обманом вже отримував офер
В українську IT-компанію намагався влаштуватися фейковий кандидат, вірогідно — з росії. Людина назвалася Ернестом Трачуком і зазначила, що родом із Запоріжжя, та претендувала на Senior-позицію. Однак виявилося, що Трачук раніше вже намагався отримати офер у білоруській компанії та казав, що мешкає в Ужгороді. Тоді обман розкрила білоруська HR.
Від власного джерела DOU дізнався, як саме Трачук знову спробував влаштуватись на роботу, цього разу — в українську IT-компанію.
Передісторія вигаданого кандидата
У квітні видання dev.by розповіло історію, як росіянина видали за українця, аби влаштувати в офіс білоруської компанії у Вільнюсі. Кандидат — Ернест Трачук — пройшов кілька співбесід, отримав офер і навіть вийшов на роботу. Чоловік казав, що родом з України, мешкає в Ужгороді. Однак це все виявилося неправдою.
По факту людина, яка вийшла працювати, була з росії, не знала, хто проводив співбесіду, усе листування велося не з ним. Імовірно, Ернеста вигадало аутстафінгове агентство, представники якого й проходили співбесіду та вели перемовини щодо оферу.
Про український кейс з Ернестом Трачуком
DOU дізнався від власного джерела, що нещодавно історія з Ернестом Трачуком повторилася. Людина з таким ім’ям намагалася влаштуватися в українську IT-компанію.
Технічну співбесіду в українську компанію проводив консультант Олександр (побажав залишитись анонімним). Він розповів DOU, що спочатку все йшло як зазвичай: HR передала резюме, призначили дату співбесіди. Однак консультанту здалося підозрілим те, що HR попередила — розмова буде російською.
«За останній час було багато співбесід англійською з турками й азербайджанцями, а також російською з грузинами, білорусами, тому я і не звернув уваги. Хоча дійсно підозріло, що українець, нехай і з Запоріжжя, наполягає на інтерв’ю саме російською», — каже джерело DOU.
Перед співбесідою він вирішив пошукати додаткову інформацію про Ернеста Трачука, побачив і статтю на dev.by. Виявилося, що резюме було практично ідентичне, хіба змінилося місце, звідки родом був Ернест — не з Ужгорода, а з Запоріжжя. Однак співбесіду вирішили не скасовувати, а перевірити, чи дійсно людина не та, за кого себе видає.
Ернест приєднався до розмови без камери — як і у випадку з білоруською компанією. Кандидат успішно відповів на технічні питання, однак, коли консультант мимохідь зауважив, що сам закінчував Запорізький національний технічний університет, як і кандидат, і попросив пригадати ім’я завідувача кафедри, Ернест не зміг його назвати. Сказав, що не пам’ятає.
«З додаткових факторів, крім університету, насторожила його спеціальність — „Фінанси і кредит“ — і одне чи два місця роботи. Я не можу пригадати людину без спеціальної освіти, яка б так добре розповідала про складні структури даних. У нас навіть сеньйори „валяться“ на цих питаннях через одного, а тут фінансист вільно говорить на цю тему», — додає співрозмовник редакції.
Якби не ім’я, що вже «засвітилось» у попередньому розслідуванні, мабуть, він міг би навіть отримати офер, вважає консультант. Та, попри те, що кандидат мав заявлений рівень знань, всередині компанії його одразу відсіяли.
Хто виграє від афери з кандидатами
Однозначно стверджувати, чи існує Ернест Трачук, складно. Людина з таким іменем є у фейсбуці й інстаграмі, втім невідомо, чи це одна й та сама особа. А от профілю в LinkedIn у нього немає.
Якщо припустити, що кандидата Ернеста не існує, а його видала і продає аутстафінгова компанія, то насамперед вона отримує вигоду. Ця схема подібна до тієї, за якої на Senior-позицію працевлаштовують джунів. Агентство просить проходити співбесіду сильних розробників, яким компанії і пропонують офер. Однак по факту в офіс приходить інша людина, яку агентство просить видавати себе за умовного Ернеста. Оскільки співбесіда була без камер та й робота останнім часом здебільшого у віддаленому форматі, схема може спрацювати.