Рейтинг мов програмування 2022. C# обійшов Java, TypeScript зрівнявся з PHP, а Dart - найбільш комфортна мова
Python вже другий рік поспіль демонструє негативну динаміку. Java теж втрачає позиції — цього року вона на третьому місці за популярністю. Натомість на друге вийшла мова C#. Частка JavaScript після невеличкого падіння у
Представляємо результати щорічного опитування щодо мов програмування. Цього разу зібрали 9245 анкет з України. Поїхали.
Комерційне використання
Найпопулярнішою мовою серед українських розробників залишається JavaScript (18,8%). На другому місці C#, у неї другий рік поспіль позитивна динаміка. Можна припустити, що завдяки активному зростанню геймдев-індустрії. Далі йде Java, частка якої з 2017 року стабільно зменшується.
Якщо TypeScript продовжить тими ж темпами набирати популярність, то наступного року є всі шанси опинитися у першій п’ятірці й навіть трійці мов.
Якою мовою пишете для роботи зараз
Загалом популярність більшості мов цього року зростала. Негативна динаміка, окрім Java і Python, лише у Ruby, C, Scala, Clojure і C++. Остання, до речі, продовжує стрімко втрачати популярність. Не в останню чергу через зниження частки серед новачків. Про це буде далі.
Якою мовою пишете для роботи зараз (2012–2021 рр.)
Сфери використання
Якщо дивитися за галуззю застосування, то ситуація інша: у бекенд-програмуванні Java все ще домінує, C# на третьому місці після PHP, а частка TypeScript та JavaScript не така вже й велика, C# — теж поширена мова у геймдеві.
Мови програмування за сферами використання
На фронтенді TypeScript продовжує «відкушувати» частку у JavaScript, але досить повільно. Щодо обробки даних, то ми бачимо, що Python стає стандартом де-факто.
Ну й нарешті цікаво подивитись на відносну кількість респондентів у цих категоріях.
У якій сфері здебільшого працюєте
Особисті вподобання
Ще цікаве питання — яку мову вибирають наступною в проєкті? Тут лідирує TypeScript. Проте нагадаємо, що дивитись на вибір розробників виявилось поганим предиктором подальшого поширення — на практиці їх запрошують на проєкт, коли мова вже визначена.
Якби ви зараз починали комерційний проєкт і у вас була свобода вибору
Подивимося на «індекс вподобання» — це відносна кількість розробників, що пишуть мовою X і які для наступного проєкту у своїй сфері теж оберуть X.
Найбільш комфортною мовою є Dart, далі у першому кластері Clojure, Kotlin, Rust, Swift, C#, Go та TypeScript.
Є і несподіванка: переміщення Scala з першого кластеру в другий. Щодо мов, які розглядають як альтернативні: з 80 людей, які вказали Scala як основну мову програмування, 50 почали б проєкт нею ж, 9 перейшли б на Python. Можливо, це пов’язано з тим, що Spark (написаний на Scala) досить активно працює над Python API для користувачів. Ще 8 не вказали наступну мову, далі йдуть Java (4), Rust (3), Go (2) і Swift (2). Ще по одному голосу в Kotlin та Clojure.
Якщо дивитися на напрямки міграції з Java — це насамперед Kotlin, далі Go, Scala та Python, потім TypeScript та Dart. Ще цікавий напрямок міграції з PHP, це переважно Go та JavaScript і Python.
Вивчення нових мов
Близько третини респондентів планують вивчити нову мову протягом наступного року. Цього разу фаворитом є Go.
Які мови ви збираєтеся вивчати наступного року
Більшість респондентів планують вивчити наступну мову самостійно або з допомогою колег. Близько 7% думають звернутися до професійних викладачів.
Якщо ми вже порушили тему навчання, то подивимось, з яким бекграундом люди починають свій шлях. Щоб це з’ясувати, проаналізуємо, яку мову використовували як першу наші респонденти з досвідом роботи менш як рік.
Схоже, першою мовою скоро стане JavaScript.
Перша мова новачків
Додаткові мови
Серед додаткових мов беззаперечний лідер — JavaScript (понад 28%). Далі йде TypeScript (17%). У всіх інших мов менше як 10%.
Які мови ви використовуєте як додаткові
Половина респондентів бере участь у проєктах з відкритим кодом.
Які мови використовуєте в опенсорс-проєктах
Фінальна таблиця
Додаткові дані
Судячи з історичних даних, ми можемо констатувати, що пік «увійти в IT» був кілька років тому. Сьогодні кількість новачків зростає, але до буму попередніх років не дотягує.
Досвід роботи програмістом з динамікою (2012–2022 рр.)
Подивімося кореляцію між віком і мовою програмування.
Вік розробника залежно від мови
Досвід розробника залежно від мови
Якщо у вас є коментарі, пропозиції або зауваження до статті