Куди переїжджають ІТ-спеціалісти всередині країни. Карта міграції
Ми вже розповідали, де в Україні айтішнику добре жити. А тепер вирішили дослідити, як і куди переїжджають ІТ-спеціалісти всередині країни, щоб вчитися і працювати.
У межах літнього зарплатного опитування ми зібрали інформацію про те, де ІТ-фахівці живуть і працюють, а також де вони закінчували школу (припускаємо, що більшість закінчувала школу у своєму рідному місті) та університет. На основі цієї інформації ми проаналізували, куди майбутні ІТ-спеціалісти з різних міст їдуть на навчання, а згодом — жити та працювати.
Треба зауважити, що ми вивчаємо переміщення між регіонами України, однак не враховуємо міграцію всередині регіонів. Наприклад, переїзд з маленького міста в обласний центр. Хоча це, найімовірніше, дуже поширена практика (і нам буде цікаво в цьому розібратися), вона не є предметом нашого сьогоднішнього дослідження.
Київ, Львів і Харків — міста, з яких не хочеться їхати
Найрідше українські ІТ-спеціалісти переїжджають зі столиці — 96% тих, хто вчився в школі в Києві чи Київській області, залишилися тут жити та працювати. В цьому немає нічого дивного, адже Київ, за даними нашого рейтингу міст, посідає перше місце в Україні за можливостями розвитку кар’єри та розмірами доходів в ІТ.
Рейтинг міст за часткою спеціалістів, які лишилися в них жити та працювати
Далі йдуть Львів і Харків, які покидають лише 10% людей, які вирішили пов’язати своє життя з ІТ, а 90% залишаються тут вчитися та працювати. Адже саме тут найбільші після Києва ІТ-спільноти України, гарні можливості для навчання та кар’єри.
Дещо гірші показники в Одеси, хоча 78% тих, хто обрав ІТ, залишаються в місті. Проте Одеса, хоча і є містом-мільйонником, значно поступається розміром ІТ-спільноти Києву, Харкову та Львову, тож не дивно, що частина спеціалістів звідси їде.
Помітно відрізняється від решти міст-мільйонників у гірший бік Дніпро: лише 56% тих, хто живе в регіоні та обирає ІТ, залишаються тут. Ці дані також збігаються з результатами нашого рейтингу міст, адже Дніпро — єдиний мільйонник, який не увійшов до десятки найкращих міст. Хоча тут досить велика ІТ-спільнота та гарні можливості для навчання, Дніпро отримав низькі бали щодо екології, вартості життя, зручності переміщення та зручності життя в місті, що може бути причиною міграції звідси фахівців.
Досить висока частка айтішників залишаються також у Чернівцях (68%) та Вінниці (58%). Хоча Чернівці посіли лише
У решті міст серед тих, хто обрав для себе ІТ, залишається менше як половина: інші їдуть або одразу після школи, або після університету. Останнє місце в рейтингу посіла Полтава з 13% — це означає, що 87% тих, хто пов’язав життя з ІТ, їдуть звідси.
Київ приваблює спеціалістів з усієї України, Львів — із західних регіонів, Харків — з окупованих територій
Найчастіше ІТ-спеціалісти переїжджають у Київ. Єдине місто, в яке, своєю чергою, їдуть кияни — це Львів (1% ІТ-фахівців, які закінчували школу в Києві та Київській області, нині живуть у Львові).
Є лише два регіони, для яких Київ — не основний напрямок міграції. Це Івано-Франківськ і Тернопіль, звідки у Львів їдуть частіше, ніж у Київ (хоча в Київ з цих регіонів теж їде багато).
Карта міст, куди переїжджають, щодо кожного міста
Натисніть на місто, щоби побачити більш детальну інформацію
Найактивніше в Київ їдуть представники сусідніх областей: Чернігівської (69% тих, хто обрав ІТ), Черкаської (57%), Житомирської (57%), Полтавської (48%), а також Рівненської та Кіровоградської (по 47%). Крім того, до Києва переїхало багато мешканців з окупованих територій (які зараз живуть і працюють на підконтрольній Україні території): АРК (65%), Донецької (52%), Луганської (43%) областей.
Львів приваблює мешканців західних регіонів: Тернопільської області (36% ІТ-спеціалістів, які закінчували тут школу, зараз живуть у Львові), Івано-Франківської (29%), Закарпатської (27%), Волинської (21%), Рівненської (20%), Хмельницької (19%).
До Харкова, як і до Києва, переїхало багато людей з окупованих територій: 38% ІТ-спеціалістів, які закінчували школу в Луганській області й нині живуть на неокупованій території, 24% — в Донецькій, 15% — в АРК. Також до Харкова їдуть з сусідніх областей: насамперед з Полтавської (24% тих, хто закінчував тут школу, тепер живуть і працюють у Харкові), а також із Сумської (13%) та Кіровоградської (10%).
Одеса передусім приваблює мешканців сусідніх регіонів: Миколаївської (10% тих, хто закінчував школу в цій області, сьогодні живуть і працюють в Одесі) та Херсонської областей (6%).
Міграція в Дніпро, як і в Одесу, невелика. Найчастіше сюди переїжджають з Кіровоградської області (10%).
Найчастіше ІТ-спеціалісти живуть у тих містах, в яких вони вчилися в університеті
Найвищі частки ІТ-спеціалістів, які вчилися в університетах у своєму регіоні — в містах-мільйонниках (Київ, Львів, Харків, Одеса), що не дивно, адже в цих регіонах найкращі можливості для навчання та найбільший вибір вишів. Також дуже багато випускників з Чернівецької області йдуть вчитися в місцевий університет (82%).
Дніпро за цим показником відстає від решти міст-мільйонників — лише 67% ІТ-спеціалістів, які закінчували школу в Дніпропетровській області, обрали місцевий університет.
Карта міст за часткою спеціалістів, які лишилися в них навчатися після школи
Більшість ІТ-спеціалістів залишаються жити та працювати в тих містах, де вони вчилися в університеті. Міграція в інші міста після закінчення вишу не така поширена, як міграція після школи. Проте є міста, з яких їдуть і після закінчення університету, що може вказувати на те, що в місті гарний навчальний заклад, але не розвинена ІТ-спільнота.
Передусім це Миколаїв: 34% ІТ-спеціалістів, які закінчували школу в Миколаївській області, переїхали в інший регіон (найчастіше в Київ) вже після університету. Найімовірніше, тому, що тут є Чорноморський національний університет ім. Петра Могили, який у 2020 році посів
Також активно випускники вишів їдуть з Житомира, Запоріжжя, Херсона, Тернополя та Сум — найчастіше до Києва.
Єдине місто, в яке багато хто повертається після навчання в університеті в іншому регіоні — це Львів. 3% ІТ-спеціалістів з Львівської області, які поїхали вчитися в інший регіон, повернулися жити та працювати до Львова.
Карта міст, куди переїжджають вчитися
Натисніть на місто, щоби побачити більш детальну інформацію
Підписуйтеся на Telegram-канал «Редакція DOU», щоби не пропустити нову аналітику.