Sannacode так і не виплатила гроші ексспівробітникам, які розказали про проблему публічно. Розслідування DOU
У березні 2021 року кілька ексспівробітників Sannacode залишили відгуки у профілі компанії на DOU про невиплату грошей. Після розголосу компанія погрожувала людям судовим позовом за завдання шкоди своїй репутації та не збиралась виплачувати кошти. 28 квітня редакція DOU опублікувала розслідування, де розповіла про цю ситуацію.
Минуло більше ніж пів року. Ми вирішили дізнатися, що наразі з командою Sannacode та чи виплатили борги ексспівробітникам.
Компанія так і не виплатила гроші тим, хто відкрито заявив про проблему
Щоб дізнатися, чи виходили в Sannacode з ексспівробітниками на зв’язок і чи виплатили їм гроші, ми звернулися до Дмитра Микитенка. Він працював у компанії 2,3 року, останній рік був iOS-розробником і лідом. Микитенко звільнився ще влітку
«Ті, хто написав відгуки на DOU, гроші не отримали. Я консультувався в юриста, чи варто звернутися до суду. Він повідомив, що гарантій виграти нема — 50 на 50. Я думаю, що насправді шанс ще менший. Тож вирішив не витрачати свій час. Тим співробітникам, які публічно не повідомляли про заборгованість, гроші виплатили. Але не знаю, чи зі всіма розрахувалися».
Дмитро Микитенко повідомив, що наразі компанія Sannacode існує лише на папері: «Всі, хто працював на компанію, перейшли в Digicode. Про цю компанію нічого поганого сказати не можу. Там наче гроші виплачують. Проблем з цим нема».
Підтвердив невиплату грошей і ексрозробник Sannacode Руслан Науменко, який припинив співпрацю з компанією в липні 2020 року. Йому не виплатили частину грошей за останній місяць роботи. За словами Науменка, після виходу статті з ним з компанії ніхто не зв’язувався й нічого не виплатив: «Знаю лише, що в Sannacode вирішили виплатити заборгованість тільки тим, хто не залишав негативних відгуків. Не знаю, скільком виплатили. Наче планували це зробити всім, окрім нас».
Руслан Науменко зазначив, що Sannacode купила інша компанія: «Думав навіть написати в цю компанію, але вирішив, що воно того не варте». У суд він звертатися наразі не планує.
Ще один розробник Руслан Федорович, який звільнився із Sannacode взимку 2021 року й написав відгук на DOU, також досі не отримав гроші: «З боку компанії жодних повідомлень не було. Відповідно, зі мною не розрахувались. Щодо судового позову, то наразі нічого сказати не можу». Чи виплатили комусь заборгованість, розробник не знає.
Ще один ексрозробник Sannacode, який звільнився з компанії взимку 2021 року, Костянтин Цимбалюк досі не дочекався виплат: «На жаль, заборгованість так і не виплатили. Компанія відмовилась. ІТ Гільдія не змогла отримати позитивні результати від спілкування. Ситуація залишилась відкритою».
На підтвердження своїх слів розробник надав скрини листування вже після виходу статті на DOU у квітні. В них особа, підписана як Анна К, зокрема, зазначає, що ті, хто відкрито заявив про проблеми з виплатами, мають компенсувати втрати компанії.
Скрин листування
Костянтин Цимбалюк заявив, що наразі не планує звертатись у суд і витрачати на процес додаткові кошти: «Я не зацікавлений в додаткових інвестиціях у цю проблему, вона й так забрала чимало часу й моїх нервів». Водночас розробник зазначив: йому відомо, що дехто виплати отримав: «Нас же вони продовжують ігнорувати».
На умовах анонімності про невиплату після звільнення з компанії Sannacode повідомив ще один розробник: «Ні, гроші так і не виплатили й не зв’язувались. Знаю, що компанію викупила Digicode».
Люди не шкодують про розголос
Ексспівробітники Sannacode не шкодують, що розповіли про проблему публічно, хоч і не отримали кошти після цього.
«Тут треба розуміти, що якби ми так не вдіяли, то компанія й надалі б обманювала людей. А після резонансу в них не залишилось вибору, як себе продати», — зазначив Дмитро Микитенко.
Руслан Науменко додає: «Навіть якби я знав, що всім, хто мовчать, виплатять гроші, а мені — ні, то все одно б написав».
«Важливо чи ні (говорити про такі проблеми публічно — ред.) — кожен вирішує сам. Я вирішив, що це важливо. Не шкодую», — розповів ще один розробник.
У Костянтина Цимбалюка схожа позиція: «Враховуючи, що подібна ситуація не поодинока — нас ціла компанія таких співробітників, кому не виплатили гроші, нема про що шкодувати. Ми, як мінімум, вберегли нових людей від цієї проблеми. А гроші, найімовірніше, ми не отримали б за жодних умов, тому що були люди, яким рік не виплачували заборгованість».
В Digicode вплинути на жодну зі сторін не можуть
Уся команда Sannacode перейшла у компанію Digicode ще 1 квітня 2021 року. Про це повідомив нам СЕО Digicode Максим Маслій. За його словами, про невиплати грошей колишнім членам команди Sannacode він дізнався, зокрема, зі статті:
«Про ситуацію дізнались з DOU і після переходу команди Sannacode у Digicode. Хто правий, хто не правий — коментувати не можу. Банально, не володію ситуацією. Сподіваюсь, що проблема вже вирішена. Зі свого боку гаряче рекомендував би власникам Sannacode розв’язати проблему якомога скоріше. Але прямого впливу на жодну зі сторін не маю. З моменту переходу команди Sannacode у Digicode, 1 квітня 2021 року, жодних затримок у виплатах не було. Я відповідаю лише за свою компанію».
Варто нагадати, що негативні відгуки про невиплату грошей в Sannacode з’явилися якраз перед переходом команди до Digicode. Можливо, саме через це менеджмент компанії Sannacode і вдався до погроз.
Проджект-менеджер компанії Digicode, який перейшов із Sannacode, анонімно розповів нам, що проблем з виплатами грошей не має: «На щастя, мене ніяк не торкнулась ця історія. У моєму випадку зарплату платили своєчасно і під час роботи в Sannacode».
Перемовини Гільдії з Sannacode результату не дали
Як зазначає президент ІТ Гільдії Єгор Чумаков, після виходу розслідування на DOU вони спробували врегулювати ситуацію з менеджментом компанії Sannacode, зокрема з Анною Кармазіною, але безрезультатно:
«Ми довго вели переговори, але вони ні до чого не привели. Це їхня бізнес-модель — кидати співробітників. Аргументи Кармазіної — їх обмовили. У суд ексспівробітники йти побоялись, хоча ми їм це пропонували».
За словами Чумакова, щоб вберегтися від схожої ситуації, треба укладати угоди, завжди вимагати акти виконаних робіт, зберігати докази виконання роботи, листування, скрини. А якщо компанія не виплатила гроші — звертатись до суду.
Sannacode на зв’язок не виходить
Щоб отримати коментар про невиплату грошей колишнім співробітникам, ми написали листа СЕО Sannacode Анні Кармазіній. На лист вона ніяк не відреагувала.
Нагадаємо, ще у квітні Кармазіна в листі зазначила: «Деякі підрядники порушили умови контракту та чинне законодавство стосовно нас, ми працюємо над цією ситуацією, але ми не публічні люди чи публічна компанія і на даний момент не виносимо на публічність ці моменти. Принаймні поки іде процес розбору».
Наразі ТОВ «Саннакод аутсорсінг» не у стані припинення. Компанія зареєстрована у 2018 році в Києві. Серед засновників — Анна Кармазіна і громадська спілка «Київський ІТ кластер». Статутний капітал товки — 4 тисячі гривень.
Крім того, Анна Кармазіна разом із Сергієм Щербаненком значаться засновниками ТОВ «Костлесс Україна». Нагадаємо, Costless — прикладна програма, яка порівнює ціни в супермаркетах. Згідно з інформацією сайту AIN, саме Кармазіна і Щербаненко є творцями цієї програми.
Наразі сайт компанії Sannacode діє. При цьому сторінку в Facebook, вочевидь, видалили.
Варто зазначити, що у 2021 році до Анни Кармазіної позивалися щодо стягнення авансу. Зараз у судовому реєстрі, згідно з ухвалою від 4 листопада, позовна заява залишена без руху, доки позивач не усуне недоліки заяви. Деталі наразі невідомі.
Таким чином, через пів року після виходу розслідування на DOU ексспівробітники Sannacode, які публічно заявили про проблему, гроші так і не отримали. Імовірно, таким чином керівництво компанії вирішило покарати тих, хто не став мовчати про невиплати. Водночас команда Sannacode, яка перейшла в Digicode, виплати отримала. Жодних коментарів щодо цієї ситуації СЕО Sannacode Анна Кармазіна не надала.
Авторка — Олена Чернишова.