«Знищують ідею Дія City». Що думають IT-компанії та Мінцифри про правки-ініціативи до податкового законопроєкту №5376
Представники IT-індустрії та влада шукали компроміс щодо Дія City у двох законопроєктах, один із яких — № 5376 — стосується податків. Його вже ухвалили в першому читанні. Однак 6 жовтня комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики почав ініціювати внесення у нього правок, які, на думку IT-спільноти, нівелюють саму ідею проєкту.
Йдеться, зокрема, про підвищення податкового навантаження майже вдвічі, пільгові ставки лише для вузької групи IT-спеціалістів, усунення норми про незмінність податкових умов протягом 25 років, скорочення перехідного періоду для тих, хто обирає ПнВК тощо.
У цій статті ми зібрали думки топменеджерів українських IT-компаній та позицію Олександра Борнякова, аби зрозуміти, як до цих рішень ставляться компанії і що робитимуть у разі схвалення ініціатив.
Юрій Антонюк, віцепрезидент, очільник EPAM у Центральній та Східній Європі
EPAM та інші учасники українського ІТ-ринку, профільні бізнес-спільноти, Міністерство цифрової трансформації України впродовж тривалого часу вели ефективний діалог щодо створення концепції Дія City — прогресивного правового та податкового режиму для ІТ-індустрії.
Важливо, що чи не вперше за всю історію галузі між бізнесом і державою було досягнуто консенсусу щодо подальших умов роботи. Новели, які пропонувалися у супутніх законопроєктах № 4303 та № 5376, можуть вирішити низку важливих для індустрії питань, що активно обговорювались не один рік, створити сприятливе та привабливе середовище для розвитку ІТ-сектору в Україні.
Частина зауважень і пропозицій, наданих нещодавно комітетом ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, сьогодні не видаються прийнятними. Особливо неприйнятними є ті, які потенційно можуть мати суттєвий негативний вплив на доходи спеціалістів або ж формати їхньої взаємодії з компаніями. Наприклад, перегляд моделі розрахунку соціальних внесків, жорсткі обмеження щодо профілю фахівців, які можуть взаємодіяти з бізнесом як гіг-працівники. ІТ-індустрія — це не лише вузькоспеціалізовані розробники, а й дизайнери, консультанти, аналітики, маркетологи, фахівці із роботи з талантами та ще безліч інших позицій та ролей, завдяки яким індустрія демонструє такі визначні результати. А варіативність сценаріїв співпраці для спеціалістів була важливою частиною моделі Дія City.
У випадку ухвалення озвучених комітетом ВРУ зауважень ми ризикуємо отримати мертвонароджену концепцію, яка не дасть спеціалістам та бізнесу жодної користі, а може швидше нашкодити, створити додаткові бар’єри для подальшого розвитку галузі.
Тому сьогодні всім сторонам необхідно повернутися за стіл переговорів і ще раз обговорити важливість концепції Дія City у тому вигляді, в якому вона отримала підтримку від індустрії.
Тарас Кицмей, співзасновник і член ради директорів SoftServe
Ініціатива Мінцифри створити в Україні сприятливі і глобально конкурентні умови для ведення ІТ-бізнесу потрібна і правильна. У нас величезний потенціал, і, збудувавши правильну екосистему всередині країни, ми можемо стати потужним ІТ-хабом у Східній Європі.
Саме тому спільнота ІТ-компаній, бізнес-асоціацій, кластерів провела тисячі годин напруженої роботи і діалогу для того, щоб ініціатива Міністерства цифрової трансформації могла бути втілена, а режим Дія City — приносити реальні бенефіти і ІТ-розробникам, і компаніям, і державі. У цьому концепті Дія City фігурує як ще одна модель для роботи ІТ-компаній, гарантує низькі податки компаніям і розробникам, запроваджує додаткові соціальні гарантії і при цьому залишає гнучкість і свободу вибору як для бізнесу, так і для ІТ-фахівців.
Ця робота вилилась у два законопроєкти — рамковий № 4303 (вже підписаний президентом) та податковий № 5376 (перебуває на розгляді податкового комітету в парламенті). Редакція податкового законопроєкту, що був проголосований у першому читанні, — податкові ставки, перехідний період, рівень гнучкості тощо, — ІТ-індустрію влаштовувала.
Натомість депутати внесли 143 правки до податкового законопроєкту № 5376. Значна частина цих правок є дуже суперечливими, а кілька — категорично перекреслюють саму ідею Дія City і привабливість цієї моделі для ІТ-компаній загалом. У новій редакції законопроєкту податки зростають, гіг-контракторами може вважатися лише невелика частина ІТ-фахівців, нівелюється та гнучкість, яку потенційні резиденти мали б мати щодо роботи за моделлю ФОП.
Я дуже сподіваюсь, що після такого складного і тривалого шляху депутатам вдасться порозумітися та врахувати інтереси індустрії, підтримку і розвиток якої вони декларують.
Оксана Бульба, керівниця юридичного департаменту Luxoft Ukraine
За останні два роки Luxoft разом з колегами по ринку провів десятки годин, обговорюючи з представниками державної влади умови розвитку ІТ-галузі в Україні. І на цих зустрічах IT-індустрія не раз наголошувала на тому, що саме податкові умови стали одним із чинників, які сприяють конкурентоздатності українського IT-сектору на світовому ринку.
Галузь досягла вражаючих темпів зростання та стала гордістю України у світі, в тому числі завдяки гнучкості, яку дає чинна модель співпраці зі спеціалістами.
Очевидно, що для збереження високих темпів зростання галузі і, відповідно, збільшення надходжень до бюджету необхідно зберегти фінансові умови, які є. Попередня редакція проєкту закону змін до Податкового кодексу України видавалася гармонійною частиною загальнодержавного проєкту Дія City і відповідала тим нормам, які раніше були визначені у перемовинах.
Зараз же зміни, які були запропоновані до тексту законопроєкту № 5376, ставлять під загрозу втілення проєкту Дія City загалом, існування в Україні конкурентоспроможної на світовому ринку ІТ-галузі, а також існування ефективного діалогу між бізнесом і владою задля розвитку нашої країни.
Дар’я Горніцька, Director of Global Delivery Operations в Astound Commerce
Рішення комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики ставить під загрозу зусилля, докладені представниками профільних асоціацій, ІТ-бізнесу та Міністерства цифрової трансформації протягом останніх двох років. Такий підхід законодавчої влади викликає безліч питань, на які ми поки що не маємо відповідей.
Змінюючи податкові умови, перехідний період тощо, ми поступово віддаляємось від потрібних результатів і спільних напрацювань, відходимо від першочергової ідеї створення Дія City.
Компанія Astound Commerce планує консолідувати зусилля з іншими представниками ІТ-бізнесу, галузевими ІТ-асоціаціями та продовжувати діалог з владою. Ми зацікавлені, щоб ухвалення Дія City було на «win-win» основах і виграли усі сторони цього процесу, а найбільше — економіка України та безперечно ІТ-галузь. Тож доки законопроєкт № 5376 не ухвалений у другому читанні, є можливість вирішити цю ситуацію.
Чи вступатимемо ми у Дія City за умови ухвалення законопроєкту з саме такими умовами, говорити зарано. Наразі немає фінального розуміння, чи буде цей закон затверджений парламентом. Ми зацікавлені в ухваленні податкової частини законопроєкту, яка повинна відповідати інтересам галузі, держави і не буде суперечити попереднім напрацюванням щодо Дія City.
Віталій Седлер, президент Асоціації IT Ukraine, СЕО компанії Intellias
Правки, які почали вносити до законопроєкту у податковому комітеті для індустрії, є досить неочікуваними, їх мотивація та джерело походження незрозумілі. Тому ми зараз зі здивуванням дивимося на цей процес.
Якщо ж справді буде проголосовано у Верховній Раді за законопроєкт, який суттєво відрізняється від того, про що йшлося під час попередніх етапів, це буде істотне відходження від тих умов, про які ми вели діалог з Мінцифрою, тоді ми будемо виступати категорично проти і проситимемо президента ветувати закон.
На ринку існує суттєвий скепсис серед інженерів щодо концепту Дія City. Компанії зараз розбираються, що це за концепція, що таке Дія City і як у ньому працюватимуть різні механізми.
Чи вступатиме наша компанія до Дія City, великою мірою залежить від того, чи така модель буде кращою для наших спеціалістів, ніж ФОП-модель, яка діє зараз. Для нас буде дуже важливим, чи бачитимуть у цьому цінність наші спеціалісти.
Валерий Красовский, CEO и сооснователь Sigma Software
Ситуация, которую мы сейчас имеем, — это ожидаемые сложности при прохождении налогового комитета ВР. Много разных мнений от депутатов и различных групп влияния.
Что мы планируем делать в случае, если эти правки все же примут? Мы планируем, что в таком виде их не примут. Есть согласованная позиция бизнеса и Министерства цифровой трансформации, над которой мы долго работали вместе.
По поводу вступления в Дия City при принятии таких правок, то с ними проект будет нерабочий, поэтому речь не cтолько о компании, сколько обо всем рынке.
Kharkiv IT Cluster
Запропоновані критичні правки-ініціативи знищують основну ідею законопроєкту та завдадуть шкоди усьому IT-бізнесу України. Наприклад, ініціатива зі збільшення податкового навантаження на галузь. Зафіксоване у першому читанні та рекомендації комітету податковове навантаження для гіг-працівників і тих, які працюють за трудовим контрактом, варто зберегти. Йдеться про 5% ПДФО; ЄСВ — у розмірі мінімального страхового внеску, податок на виведений капітал (ПнВК) — 9%.
Крім цього, шкодять ініціативи з обмеження преференцій оподаткування зарплати фахівців з певних професій, з обмеження взаємодії ІТ-компаній з ФОП-моделлю, зменшення перехідного періоду для тих резидентів, які обирають ПнВК, до
Сюди ж — ініціатива зі зміни гарантій стабільності податкового навантаження та збільшення регуляторного тиску на резидентів Дія City, яка запроваджує додаткові перевірки відповідності критеріям з боку податкової, крім уже зафіксованих декларативних умов входження з обов’язковим незалежним аудитом.
Ухвалення навіть однієї з ініціатив може суттєво погіршити умови для ІТ-бізнесу та зруйнувати концепцію Дія City. Тому ми закликаємо представників влади не підтримувати вищевказані правки у законопроєкт № 5376.
Олександр Борняков, заступник міністра цифрової трансформації України
Ми довгий час напрацьовували цілісну концепцію Дія City, постійно консультуючись із представниками ІТ-бізнесу. Як результат, маємо ухвалений в цілому рамковий закон про Дія City та затверджений у першому читанні податковий законопроєкт № 5376 — документи, що враховують інтереси українських ІТ-компаній.
Наразі наш пріоритет — ухвалення податкового законопроєкту № 5376 у другому читанні та в цілому. Це дозволить імплементувати Дія City у тому форматі, в якому концепція початково задумувалася.
Однак деякі депутати вносять у податковий законопроєкт правки, що нівелюють переваги проєкту, покликаного створити в Україні нові «правила гри» для розвитку ІТ-галузі, та руйнують довіру бізнесу, яку ми вибудовували протягом тривалого часу.
Податкові ставки та умови, котрі були зафіксовані в податковому законопроєкті до першого читання, повинні бути збережені у редакції документа до другого читання. Мінцифри спільно з бізнесом буде відстоювати цю позицію. Тільки так Україна зможе стати найбільшим ІТ-хабом у Східній Європі.
Стежте за останніми новинами про Дія City у дайджесті DOU.