5 книг, які допомагають плекати дослідника в собі, від Романа Кошовського, Business Analyst у SoftServe
Від редакції: у рубриці DOU Books спеціалісти розповідають про 5 своїх улюблених книжок — ті, які змінюють світогляд та корисні читачам-колегам.
[Про автора: Роман Кошовський — бізнес-аналітик у компанії SoftServe, засновник YouTube-каналу та подкасту «Запали цілі» про фінансову грамотність і змістовне життя українською, фінансовий радник в iPlan.ua]
«Книги мають особливу чарівність; вони дають нам насолоду: вони розмовляють з нами, дають нам добрі поради, вони стають живими друзями для нас» Ф. Петрарка
Тематика книг та обмін рекомендаціями щодо прочитаного — це частина цікавої взаємодії, де ми можемо відкривати для себе нові імена, світи та історії, а також зі свіжого ракурсу спостерігати за певними авторами або персонажами, оскільки кожен бачить і пропускає все це крізь себе індивідуально.
Сьогодні у цій рубриці буду радий поділитися з вами п’ятьма цікавими книгами, які допоможуть плекати дослідника в собі й розвивати творчість, розуміння власного я, світу довкола та вміння сприймати життя таким, як воно є. Також наведу деякі спостереження щодо своїх читацьких вподобань і практичні рекомендації.
Доволі невтішною є статистика, яка свідчить, що 57% українців не читають книг, проте я гадаю, що цей показник можна поліпшити, зацікавлюючи людей різними форматами (читання/прослуховування/короткі огляди) та обмінюючись досвідом про те, яка література справді варта часу й уваги. Саме тому люблю постійно досліджувати як класичні, так і свіжі поради різноманітних людей (зокрема й рубрику DOU Books), а також ділитися власними рекомендаціями.
Уже п’ятий рік поспіль я підбиваю читацькі підсумки року та рекомендую найкращі, на мою думку, твори у різноманітних жанрах. Оскільки досвід показує, що дані дають підставу розуміти прогрес, то така звичка допомагає осмислювати вектори та інтереси, які мене мотивують у той чи інший період життя. Схоже аналізування та ретроспекції часто сприяють подальшому обміну чудовими й влучними порадами з колом читачів, слухачів і хороших друзів.
Відстежую власні читацькі тренди
Зазвичай стараюся комбінувати прочитання та прослуховування різноманітних творів, авторів та жанрів, щороку додаючи в мікс щось свіже — це сприяє стимуляції креативних звивин і ширшому погляду на світ. Цього року проаналізував і мовний фактор, і тут, вельми очікувано, лідирують українська та англійська, а цікаве #Do_It_Вперше — це перша повністю прочитана книга польською. Варто розминати мозок і надалі, бо кожна мова — це свій окремий світ і культура сприйняття інформації.
Сегментація за мовами читання
«А де ти ці всі книги береш?» — це популярне запитання, яке мені ставлять щороку, і я вкотре залюбки відповім. Нагадую, що книги можна придбати, позичити, взяти в бібліотеці (зокрема й у вашій компанії), обміняти (наприклад, під час букчеленджів чи буккросингів), знайти в інтернеті, скористатися спільною передплатою або безкоштовним free-trial періодом на певних ресурсах тощо. Погляньте на audible.com, українськомовні сервіси АБУК, Lingart, BookBox, а також на рекомендації моєї подруги Марії Федорової у статті «Як читати більше, при цьому не витрачати більше часу? + ресурси для завантаження аудіокниг» і будете поінформованими. А тепер — уперед до огляду книг!
«Шкереберть. Як творчий безлад може змінити життя на краще» Тіма Гарфорда
Англійською — Messy: The Power of Disorder to Transform Our Lives by Tim Harford
Для мене як людини, яка полюбляє системність і впорядкованість у житті й справах, додавання корисного хаосу та закладання «похибки» на неочевидне — це чудовий спосіб відійти від звичного та поімпровізувати. Де народжуються геніальні ідеї: за чистими столами бездоганних офісів чи серед творчого безладу? Чого вам бракує для того, щоб написати красиву мелодію, винайти ліки, змінити хід історії, створити потужну бізнес-імперію, знайти справжнє кохання чи досягти вершин у політиці? Саме про те, що творчий хаос потрібен усім тим, хто створює, а не лише споживає, і є ця книга. Вона наштовхує на прагнення розбавляти рутину новими заняттями та стимулювати свої дослідницькі уміння виходом за межі звичного.
Цитата: «Ми рідко маємо повний контроль, а переважно — заспокійливу ілюзію контролю. Доповідач без готового тексту може плутати слова, але він також може змінювати курс у відповідь на запитання або скоротити виступ, якщо той затягується. Швидкість, економність і гнучкість — цих трьох якостей має вистачити, щоб переконати нас, що безладний імпровізаційний процес має свої переваги перед охайними, продуманими альтернативами».
A Guide to the Good Life: The Ancient Art of Stoic Joy by William B. Irvine
Російською — «Радость жизни. Философия стоицизма для XXI века» Уильяма Ирвина
Стоїцизм — одна з улюблених філософських течій, яку також досліджував через таких авторів, як Грін, Голідей, декого з класиків і не лише. Якщо ви поки небагато про нього чули або ж хочете доповнити знання поглядами на те, як у XXI столітті у щоденному житті стоїцизм може стати в пригоді — рекомендую цю книгу до прочитання чи прослуховування. Автор на власному досвіді переконався, що практика стоїцизму підвищує задоволеність життям, робить його наповненим і осмисленим, допомагає краще протистояти негараздам і правильно ставитися до недосконалостей інших людей та до власних помилок. Стоїцизм, на думку Вільяма, здатен стати справжньою особистою філософією, і, ознайомившись з цією роботою, у вас є шанс додати трохи більше стійкості та осмисленості у власні будні й вихідні. Окрім цього, щоби досліджувати світ довкола, деколи є цінним помандрувати «всередину» і пізнати дещо краще себе, власні реакції та ставлення до всього й усіх навколо. Виділіть на це час і точно не пошкодуєте!
Цитата: «Indeed, pursuing pleasure, Seneca warns, is like pursuing a wild beast: On being captured, it can turn on us and tear us to pieces. Or, changing the metaphor a bit, he tells us that intense pleasures, when captured by us, become our captors, meaning that the more pleasures a man captures, «the more masters will he have to serve».
Бонус усім, хто цінує перетин фінансового добробуту та стоїцизму: ось ця цитата теж спонукатиме вас прочитати книгу.
Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup by J. Carreyrou
Українською — «Дурна кров. Таємниці та брехні стартапу Кремнієвої долини» Джона Керрейру
За останні десятиліття багато стартапів розбурхують уяву своїм прогресом і досягненнями, але між «напусканням туману» варто не забувати про пильність і здоровий скептицизм щодо новітніх досліджень і розробок. Засновницю стартапу Theranos називали наймолодшою мільярдеркою світу.
Цитата: «Hyping your product to get funding while concealing your true progress and hoping that reality will eventually catch up to the hype continues to be tolerated in the tech industry».
«Тут клює. Відверті історії українського бізнесмена» Дмитра Томчука
Для мене це однозначно одна із книг-відкриттів останнього часу. Аудіоверсія від АБУК дуже сподобалася — українська мова, гарні акценти та неймовірно влучний досвід вітчизняного бізнесмена, який має що розказати і чим поділитися. Як це — будувати бізнес в Україні і чому, попри всі труднощі, це варто робити? Український бізнес формувався у жорстких умовах, коли руйнувалися старі економічні зв’язки та створювалися нові. Тому уроки, які він дає, часом непрості й надзвичайно цінні. Інвестор і підприємець Дмитро Томчук вирішив поділитися усім, що дізнався й зрозумів про бізнес за 20 років — від
Цитата: «Стартовий капітал бізнесмена — це те, що він має всередині: його авантюризм, здатність спілкуватися з людьми, уміння донести ідею, гострота розуму, швидкість реакції, витримка, уміння в тисячний раз почати все наново, здібності, ідеї, харизма, упевненість у результаті, готовність іти до кінця, здатність вставати після удару, хитрість, ділова хватка, ініціативність».
Кому цікаво дослідити підходи та мислення автора перед прочитанням книги — перегляньте ефір «Правила накопичення життєвого капіталу».
Leonardo da Vinci by Walter Isaacson
Українською — «Леонардо да Вінчі» Волтера Айзексона
Ще одна якісна робота від Айзексона, одного з найкращих авторів і дослідників біографічного жанру. Ми вже чимало чули й бачили про Леонардо, багато інформації видається «уже всім відомою», але тут автор подав на розгляд більш реальний портрет непересічного митця та безліч деталей, які не залишать байдужими творців і креативників різних напрямів. Унікальна людина, в якої є чого повчитись крізь віки, першопроходець і комбінатор різних технік і підходів Леонардо запрошує у свій світ і навчає нас, як залишатися продуктивними й допитливим на стику дисциплін: мистецтво, інженерія, анатомія, скульптура, винахідництво та багато інших галузей пізнання. Він не домальовував картини, був дивакуватим, мав свої погляди на стиль і прокрастинацію, але попри всі хиби (які властиві людям) став знаковою людиною епохи Відродження та заклав фундамент ідеї «Вітрувіанської людини» як влучного втілення концепції гармонії науки та мистецтва. Кому цікаво дослідити Леонардо да Вінчі за межами «Мони Лізи», «Таємної вечері» та кількох згадок про його винаходи — рекомендую звернути увагу на цю книгу.
Цитата: «Above all, Leonardo’s relentless curiosity and experimentation should remind us of the importance of instilling, in both ourselves and our children, not just received knowledge but a willingness to question it — to be imaginative and, like talented misfits and rebels in any era, to think different».
Повну статтю з оглядом та рейтингом найкращих, на мою думку, книг запрошую почитати за посиланням: «Свіжі читацькі поради у блозі Креатив. Розвиток. Пошук».
Про частину книг та авторів іноді пишу у своїх соцмережах, а тематику матеріального добробуту, змістовного життя та побудови фінансової свободи висвітлюємо у циклі GOALS on FIRE та спільноті українських послідовників руху FIRE (Financial Independence & Early Retirement), долучайтесь, якщо цікаво та актуально.
Я гадаю, що комбінувати читання друкованих/електронних книг з аудіокнигами — це оптимальна стратегія, яка дає змогу в різний час і за різних обставин насолоджуватися новими історіями, героями та фактами (докладніше про те, як додати аудіокниги в життя, ділився тут). Бажаю кожному експериментувати та шукати власне поєднання та особливості, які працюють саме для вас. Приємного читання та цікавих вам ідей, друзі-книголюби!