Недоліки життя в Нідерландах: іпотека на 30 років, дитячий садок за 2000 євро на місяць і податок на авто
Мене звати Андрій, і я програміст. За запрошенням однієї компанії півтора року тому переїхав до Нідерландів, у невелике містечко Еде. З того часу перше, що запитують мене знайомі, яких давно не бачив: «І як там, у Нідерландах?». Зазвичай у мене немає часу довго бесідувати, тому я коротко відповідаю: «Добре, але дорого». Мабуть, це і є основний висновок щодо життя в країні. Якщо цікавлять деталі, запрошую читати далі.
У цій статті я розповідаю про негативні аспекти життя в Нідерландах і труднощі, з якими довелося стикнутися.
Усі наведені приклади та вказані суми не є абсолютно точними. Точнішу інформацію шукайте на спеціалізованих вебсторінках. Я живу в невеликому містечку (70 тис. жителів), тому деяка інформація може відрізнятись.
Фото з колеса огляду в Гаазі
Як я отримав запрошення на релокейт
Я почав задумуватися про переїзд ще 2014 року, але на той час мені бракувало досвіду, щоб отримати гідну пропозицію роботи за кордоном. У
Саме на одному з нідерландських пошукових майданчиків роботодавець знайшов моє резюме. Мені надіслали тестове завдання, яке я успішно виконав. Потім було ще кілька відеодзвінків і мене запросили на роботу. Я зробив переклад та апостиль для документів і відіслав компанії. У Нідерландах компанія найняла людину, яка допомогла з оформленням паперів. Це не зайняло багато часу, і невдовзі я отримав візу для себе, дружини й трирічного сина.
Хоча компанія і допомогла з оформленням документів, жодного бонусного пакета під час релокейту не запропонувала. Тож далі я все вирішував сам. Близько місяця шукав житло (і це ще я швидко впорався). Пощастило, що цим переважно займалася дружина, адже я працював. Додавало труднощів те, що в огляді квартир перевагу віддавали нідерландцям та/або людям, які можуть надати довідку про доходи за останні пів року.
Sim-карту з більш-менш вигідним тарифом одразу купити неможливо. Для її отримання оператор просить надати виписку з банку за останні
Тож доводилося переплачувати: як за мобільний зв’язок, так і за житло. Детальніше про те, як я шукав роботу, можна прочитати тут, а про мій переїзд — тут.
Про роботу та IT-ринок: пошук, річні бонуси та бюрократія
Компанія, в якій я працював одразу після приїзду, розробляла сайти для великих клієнтів: інтернет-магазини, великі блоги, до того ж багатомовні. І планувала виграти тендер на масштабну програму, проте не вдалося. Тож мене перекидували то на один проєкт, то на інший. Були й періоди, коли я зовсім залишався без роботи. У компанії все це не обговорювали, і я дізнавався інформацію абиде. Схожа ситуація здавалася дивною: було передчуття, що мені можуть не продовжити візу. Тож я почав шукати нову роботу за два місяці до закінчення терміну дії візи. Пропозиції були, але далеко не всі мені підходили. Наприклад, я розробник на Python, а мені пропонували Java або DevOps і дивувалися, коли я відмовляв.
Одного разу я цілий день провів на співбесіді в стартапі, де мав створити вебсервер і REST application. Я склав усі тести на відмінно, а потім мені дали завдання з обробки даних за допомогою пакету Pandas. Я виконав завдання, але не найкращим чином, адже не працюю з ним щодня. І мені відмовили у роботі. На питання, як цей пакет стосується розробки вебсервера, нічого не змогли відповісти.
Іншого разу рекрутингова компанія попросила резюме і дозвіл на пошук роботи для мене. Я погодився, а за два дні надійшло повідомлення, що вони помилково відправили моє резюме усім своїм клієнтам. Такий лист надійшов і в компанію, де я працював. Враховуючи, що нідерландці дуже цінують свою репутацію, на моїй кар’єрі на поточному місці можна було поставити хрест. Тож єдиний вихід був знову шукати нову роботу.
Пошуки тривали два місяці. Для порівняння, в Україні перед від’їздом я знаходив роботу за тиждень (від моменту розміщення резюме до офера).
Наразі я працюю над уже готовим продуктом, програмою, яка дає змогу FMCG-компаніям планувати промоакції, вести документацію, робити звіти та прогнози в онлайн-режимі. Виявилося, що більшість компаній все ще працює в Excel, їхні рішення не дуже сучасні та менш комплексні. Зараз я відповідаю за модуль, який використовують для підтвердження оплат між клієнтом (виробником) і мережею розповсюдження (наприклад, супермаркетом) після завершення промоакції. Переважно я виправляю вже написаний код або роблю невеликий апдейт функціоналу. На попередньому місці все створювали майже з нуля. Мені більш притаманний дух стартапу, я люблю розробляти новий функціонал.
Коли в мене був вільний час, я створив сайт, який виводить топ музичних відео, доданих нещодавно. До речі, це Progressive Web Application. На базі цього функціоналу я також запустив бота, який щотижня складає топ-10 нещодавно доданих музичних відео.
Загалом процес найму на роботу в Нідерландах не злагоджений: можуть не передзвонити чи не дати фідбек після надісланого тестового завдання. Буває так, що в проєктах немає HR. Далеко не всі використовують Scrum та Agile. Я працюю в компанії, де більше ніж 30 розробників, а ми досі застосовуємо Trello. Більша частина коду написана на Python 2.7.
Не треба дивуватися, якщо ваш колега-нідерландець, який знає менше за вас, може обіймати вищу посаду. Чому так? У Нідерландах дуже мало своїх програмістів, адже навчання коштує дорого і більшість обирає нетехнічну освіту. Усе починається зі школи: якщо ви у 12 років не склали добре тест, то не зможете потім піти в хороший університет. Також не всі хочуть навчатися
У контракті більшості компаній прописано, що працівник отримує річний бонус. Як правило, ця сума вже закладена в договір, але під час пошуку роботи на це треба звертати увагу. Наприклад, у вас запитують, яку зарплату хочете отримувати. І ви озвучуєте суму 50 000 євро брутто (включаючи податки). Чи містить ця сума річний бонус у вигляді 8%? Якщо так, то щомісяця ви будете отримувати дванадцяту частину від 46 000 (46 000/12), а також додатково 4000 раз на рік.
Отже, якщо ви висококваліфікований працівник-мігрант і отримуєте зарплату вище ніж 56 000 євро (якщо вам за 30 років), включаючи річний бонус, то 30% зарплати не оподатковуються. В інтернеті є калькулятори для розрахунку зарплати із 30% рулінгом, але все-таки наведу приклад. Якщо ваша місячна зарплата становить 4600 євро брутто, то із
У Нідерландах усе ще багато бюрократії. Розгляд документів на рулінг може тривати
Довготривала іпотека та важливість фінансового помічника
Маючи на рахунку 10 000 євро, можна задуматися і про іпотеку. Пропозиції та ціни на оренду/купівлю житла переглядайте тут. Наприклад, ви вибрали будинок за 300 000 євро. Це означає, що на місяць виплачуватимете приблизно 1200 євро протягом 30 років. Ви кажете маклеру, що готові купити будинок за 300 000 євро. А він зауважує, що треба заплатити більше, ніж було вказано спочатку. Бо переважно ціни нефіксовані й нерухомість отримує той, хто запропонує більше. Будинок вам дуже сподобався, і ви готові придбати його за 310 000 євро. Припустимо, ви виграли торги. Йдете в банк, а там у вас просять звіт про ринкову вартість будинку, і виявляється, що вона становить 300 000 євро. Банк може видати іпотеку лише на цю суму, а різницю 10 000 маєте заплатити додатково зі своєї кишені.
Для купівлі будинку вам знадобиться маклер і фінансовий помічник. Без останнього ви не зможете звернутися до банку та отримати іпотеку, з вами просто ніхто не буде спілкуватися. Помічник веде справу, збирає документи та контактує з банківськими установами. На всі сервісні витрати, включаючи маклера і фінансового помічника, піде приблизно 15 000 євро. Цю суму потрібно мати на банківському рахунку, коли берете іпотеку. Якщо за рік продасте будинок, це не покриє ваших витрат. Тож іпотека — це довгострокова інвестиція тривалістю від 5 років. Для цього доведеться добряче попрацювати. Фарт теж не завадить, адже на висновок продавця щодо того, кому продати будинок, впливає багато моментів. Наприклад, ви скажете маклеру, що переїдете в будинок, коли це потрібно продавцю, і це може зіграти вирішальну роль.
Регулярні платіжки за дороги та ціни на проїзд
Ні для кого не секрет, що дороги в Нідерландах класні, можливо, навіть найкращі у світі. Тут навіть деякі велосипедні доріжки з підігрівом. Усі дороги рівні, їх ремонтують ще до того, як з’являться тріщини чи ями. Проте мало хто задумується, скільки доведеться платити за хороші дороги.
Здебільшого платять ті, хто ними користується: власники автомобілів та муніципалітет за громадський транспорт. Не знаю, чи закладено в ціну пального відсоток на ремонт доріг, проте проїзд у громадському транспорті в Нідерландах дорогий. Шлях, який я долаю на сітібайку за 15 хвилин, коштує приблизно 2 євро, якщо їхати автобусом. Двадцятихвилинна подорож потягом (45 км) вартує 9 євро. Туристи платять повну суму, а для жителів є так звані підписки, які дають змогу економити. Наприклад, місячна підписка на 5 євро дає 40% знижки на поїздки у будні та вихідні, окрім годин пік. З Утрехта в Амстердам — 8 євро, а зі знижкою — 5. Одна невелика подорож у два боки одразу «відбиває» плату за підписку.
Проте, як я вже писав, схожі бонуси призначені лише для жителів Нідерландів. Те саме з орендою велосипедів біля залізничних станцій, так званих OV-велосипедів (Openbaar vervoer, у перекладі «громадський транспорт»): для тих, хто тут живе, вона становить приблизно 5 євро на день. OV-велосипед орендують лише за допомогою персональної OV-чипкарти, яку можна придбати, якщо ти зареєстрований у Нідерландах і маєш тут банківський рахунок. Для всіх інших ціна на прокат велосипеда стартує від 10 євро.
Автомобілісти платять за дороги раз на квартал. Сума розраховується на основі важкості автомобіля та виду пального. Якщо у вас важкий джип, який їздить на дизелі, доведеться платити космічні суми. Наприклад, у мого знайомого — «універсал» на дизелі, він обходиться у 167 євро на місяць. Для мене це велика сума. Якщо ж у вас невеликий «хетчбек» на бензині, платитимете 100 євро у квартал. Ось тут можна розрахувати податок на калькуляторі.
Щомісячні платежі та пакет сміття за 1 євро
Комунальні платежі, оплата інтернету, телебачення та іншого списується автоматично з вашої дебетової картки щомісяця. 8 Гб мобільного інтернету та 300 хвилин дзвінків коштують приблизно 13 євро. Домашній безлімітний інтернет з динамічною IP-адресою — 45 євро. Є популярний оператор кабельного інтернету та телебачення — Ziggo: платиш за інтернет 45 євро (як і в інших операторів), але отримуєш доступ і до базових кабельних телеканалів. Саме тому обирають Ziggo: мало хто хоче додатково платити за телебачення.
Сміттєві контейнери в Нідерландах закриті, доступ лише за магнітною карткою. Не можна викинути сміття зі свого будинку в інший контейнер. Магнітна картка прив’язана до квартири. Використання картки для одного сміттєвого пакета — 1 євро. Плата за газ, воду та електроенергію становить приблизно 150 євро за все. Воду можна пити з-під крана без додаткових фільтрів.
Штрафи
Мабуть, усі знають, що в Європі високі штрафи і штрафують за різні порушення. Наприклад, якщо ви гуляєте з собакою без повідка — 70 євро, немає пакетика для сміття для собаки — 70 євро, не прибрали за собакою — 100 євро, немає при собі документів для ідентифікації особи — ще 100 євро.
Пологи вдома та правила медичного страхування
У Нідерландах обов’язкове медичне страхування, яке коштує 120 євро на місяць за людину. Для дітей до 18 років воно безкоштовне (обирають найдорожче одного з батьків). Далеко не всі ліки компенсує страховка: вона призначена лише для серйозних випадків.
Щоб відвідати лікаря, треба заздалегідь записатися. Навіть якщо у вас температура, ви однаково маєте самі прийти в лікарню. У більшості випадків вам скажуть пити воду, а температуру збивати парацетамолом.
Якщо плануєте народжувати дитину, то знайте: пологи не входять у страховку. Якщо вагітність не викликає запитань, вам запропонують народжувати вдома з приїздом акушера. Якщо хочете народжувати в клініці, це коштуватиме приблизно 350 євро на день. У середньому в клініці проводять два дні, тому треба розраховувати щонайменше на 700 євро. Якщо під час пологів виникли проблеми, страховка повністю покриє витрати на клініку. Як зауважила одна моя знайома: «Не можна так казати, але мені пощастило, що були складнощі під час пологів і страховка покрила всі витрати». Тепер не дивуюся, коли таке чую. Та навіть якщо хочете народжувати в клініці, вам можуть сказати, що немає вільних місць.
Якщо йдете з дитиною в басейн, вас можуть попросити показати сертифікат про її вміння плавати. Якщо його немає, дитина зобов’язана надіти надувні нарукавники. Щоб отримати сертифікат, треба пройти курси за 1000 євро. Без цього документа дитину не допустять до плавання, наприклад, у літньому таборі.
Дитячий садок за 2000 євро на місяць, школа з 5 років, тести й рекомендації для вступу у середню школу
Дитячі садки в Нідерландах платні. Ціна за годину коливається в межах
Чиста зарплата після сплати податків у 2000 євро — це вище, аніж середня зарплата в Нідерландах за повний робочий день. Виходить, що один з дорослих працює повністю на дитячий садок. Водночас сервіс у дитячому садку, на мою думку, не на найвищому рівні.
У школу можна ходити з 4 років. З 5 років відвідування школи — обов’язкове. Навчання безкоштовне. До 12 років учням майже не задають домашнього завдання і не наполягають на вивченні матеріалу. Після 12 років, коли починається середня школа, усе стає серйознішим. На вибір середньої школи впливають результати тестів і рекомендації вчителів. Тобто якщо у дитини погана успішність, то деякі навчальні заклади для вас будуть закриті.
Заняття закінчуються приблизно о
Безперервні дощі 5 місяців на рік і відпустка лише у пік сезону
У Нідерландах зими в класичному розумінні немає. З кінця жовтня до кінця березня часто, майже щодня, йдуть дощі. Вологе повітря, температура
Дощовита погода робить Нідерланди взимку нудними, тому це вдалий період для відпустки. Проте якщо у вас є діти, які ходять до школи, то не вийде забрати їх посеред навчального процесу і поїхати відпочивати. Якщо заберете дитину посеред навчання, то щонайменше отримаєте штраф. Точну суму не можу сказати, але не думаю, що вона маленька. Крім того, до вас може прийти соціальний працівник, щоб з’ясувати причини прогулів. А ще відіслати вас на платні (за власний рахунок) батьківські курси. Саме тому більшість нідерландців йде у відпустку тільки тоді, коли в дітей канікули. А це означає їхати в пік сезону, а отже, платити високу ціну.
Навесні Нідерланди перетворюються на неймовірно красиву країну тюльпанів.
Про мову
Майже всі в Нідерландах знають англійську. Проте якщо хочете тут жити, треба вчити нідерландську мову, а вона дуже складна. Якщо емігрували за робочою візою, то не отримаєте жодних привілеїв для вивчення мови. Мовні курси дорогі: приблизно 500 євро на місяць. Щоб пройти один рівень, знадобиться 4 місяці. Можна сказати, що ви більш-менш знаєте мову, якщо пройдете хоча б три перші рівні: A1, A2 та B1.
Підсумок
Раніше я не знав, що за комфортне проживання треба платити таку високу ціну. Я не задумувався про те, що в Нідерландах є свої недоліки. Для мене життя в Європі — це неоціненний досвід, нові ідеї, пригоди та комфорт. Сподіваюся, що ця стаття допоможе вам цінувати те, що у вас є, і не заздрити іншим. Адже далеко не кожний нідерландець може дозволити собі власний будинок, гарне навчання дітей, подорожі та інше.
Я не перконую вас у тому, що не варто їхати у Нідерланди. Але нагадую, що варто цінувати й те, що маєте.