LinkedIn, рекомендації та Джин — найефективніші канали пошуку роботи. Результати опитування ІТ-спеціалістів
Наприкінці серпня ми провели опитування щодо пошуку роботи і зібрали 4008 анкет від ІТ-фахівців. Тож, давайте подивимося, де програмісти (і не тільки вони) знаходять роботу, які канали пошуку вважають найефективнішими та чи слідкують за ринком праці.
Невеличкий спойлер: на співбесіди заради надбавки ходять лише 5% розробників й тестувальників.
Портрет учасників опитування
Частіше за все роботу знаходять за рекомендацією друга або колеги
Отже, щодо каналів пошуку роботи в IT-сфері, то найрезультативнішими виявились особисті рекомендації: 26% опитаних відповіли, що знайшли поточне місце роботи за рекомендацією друга або колеги; а ще 4% запросив знайомий рекрутер. Наступним за результативністю є LinkedIn: за допомогою цієї мережі працевлаштувались 16% опитаних.
Профільні сайти також активно сприяють у пошуках роботи в IT: на Джині та DOU знайшли роботу 12% та 10% опитаних відповідно. Дещо менш ефективним способом пошуку роботи в IT виявилися сайти пошуку роботи Work.ua (7%) та Rabota.ua (7%).
Курси та навчальні центри при компанії надали роботу 6% опитаних. Ще для 6% успішною виявилася спроба надіслати резюме на сайт компанії. А 2% відповіли, що з ними зв’язався незнайомий рекрутер із запрошенням на роботу через скайп, особисту пошту або за допомогою телефонного дзвінка.
Як ви знайшли своє поточне місце роботи?
Програмісти частіше за інших знаходять роботу на LinkedIn, а менеджери проектів — за рекомендацією друга або колеги
Якщо ж розглядати окремо за спеціальностями, то програмісти частіше за інших знаходять роботу через LinkedIn (18%) та Джин (14%).
Курси при компанії, а також відправка резюме на сайт компанії — канали пошуку роботи, які ефективніше працюють для тестувальників, і трохи менш ефективні для всіх інших спеціальностей. Так, курси або навчальний центр допомогли в працевлаштуванні 11% тестувальників, і 7% тестувальників влаштувалися на роботу після відправки резюме на сайт компанії.
Менеджери проектів частіше за інших знаходять роботу за рекомендацією: 31% знайшли поточну роботу за рекомендацією друга або колеги, і ще 7% — через знайомого рекрутера. Також частіше за інших менеджери проектів знаходять роботу на DOU (12%).
На сайтах пошуку роботи частіше знаходять роботу дизайнери, а також спеціалісти інших технічних або нетехнічних спеціальностей.
Як ви знайшли своє поточне місце роботи: за посадами
Певні відмінності в результативності каналів пошуку роботи є й в розрізі міст. За рекомендацією знайомих частіше, ніж в інших містах, знаходять роботу в Одесі (30%). Знайомство з рекрутерами ефективніше використовують у Харкові (7% знайшли поточну роботу через знайомого рекрутера); Львові (7%) та Одесі (6%). Курси при компанії та навчальні центри активніше сприяють працевлаштуванню в Дніпрі і Львові (по 12%). У Львові також активніше, ніж в Києві, Дніпрі, Одесі або Харкові, знаходять роботу через LinkedIn (21%).
Як ви знайшли своє поточне місце роботи: за містами
Через навчальні центри та курси при компанії знайшли поточну роботу ті, хто наразі працює в IT-сфері менше року. Сайти пошуку роботи Work.ua та Rabota.ua частіше допомагали знайти роботу тим, хто в IT-сфері працює менше, ніж 2 роки. Джин виявився ефективним каналом пошуку роботи для тих спеціалістів, які працюють в IT від 2 до 5 років, а DOU — для тих, хто має досвід від року до трьох. Чим більший досвід роботи в IT, тим частіше знаходять роботу через LinkedIn. Результативність рекомендацій друзів та колег щодо пошуку робочого місця також зростає з кількістю років в IT. Наприклад, 30% опитаних, які працюють в IT 10 років і більше, вказали, що знайшли поточне місце роботи за рекомендацією друга або колеги, і ще 7% — через знайомого рекрутера.
Як ви знайшли своє поточне місце роботи: за досвідом
Понад половину опитаних вважають LinkedIn найбільш ефективним каналом пошуку роботи
На питання «Який з каналів пошуку роботи вам здається найбільш ефективним?» 57% опитаних відповіли — LinkedIn. Знайомі, друзі та колеги дещо поступаються LinkedIn — 52%. Менше половини (44%) опитаних вважають Джин ефективним каналом пошуку роботи; 39% — DOU; 30% — розсилку резюме безпосередньо до компаній; 14% та 12% опитаних відзначили ефективність Rabota.ua та Work.ua відповідно.
Втім, варто зазначити, що LinkedIn найефективнішим каналом пошуку обрали більшість програмістів (60%), тестувальників (59%) та спеціалістів інших технічних спеціальностей (57%). Разом з тим більшість менеджерів проектів (49%), дизайнерів (55%) та спеціалістів інших нетехнічних спеціальностей (51%) вважають знайомих найефективнішим каналом пошуку роботи.
Результати дослідження виявилися схожими з результатами опитування рекрутерів, яке проводилося рік тому. Й ІТ-спеціалісти, і рекрутери вважають найефективнішими каналами пошуку роботи/кандидатів — рекомендації, LinkedIn і Джин (проте є відмінності у порядку розміщення цих каналів).
Який з каналів пошуку роботи вам здається найбільш ефективним?
16% програмістів ходять на співбесіди, аби бути у формі
Незалежно від того, шукають опитані наразі роботу чи вже мають постійне місце, вони досить активно стежать за ринком праці. Так, більшість респондентів відповіли, що читають зарплатні опитування й переглядають вакансії на DOU, а ще відповідають рекрутерам на LinkedIn.
Найуважніше за зарплатними новинами стежать тестувальники: 85% тестувальників відповіли, що читають зарплатні опитування на DOU, а 43% читають зарплатну розсилку Джина.
Дизайнери активно моніторять вакансії та відгукуються на ті, що їх зацікавили найбільше: 63% дизайнерів переглядають вакансії на DOU; 37% переглядають вакансії на інших сайтах і 24% відгукуються на вакансії, які їх особливо зацікавили.
Найактивніше на співбесіди ходять програмісти: 16% програмістів зазначили, що відвідують співбесіди, аби бути у формі, і ще 5% — для того, щоб отримати надбавку до зарплати. Також частіше за інших обирали варіанти про співбесіди респонденти зі Львова: 20% респондентів зі Львова сказали, що ходять на співбесіди, аби бути у формі, і 8% — для того, щоб отримати надбавку до зарплати. Для порівняння: в Києві такі відповіді дали 14% і 4% відповідно.
І новачки, і ті, хто вже давно в IT, активно стежать за ринком праці. Відрізняються лише способи. Так, якщо новачки активно переглядають свіжі вакансії на всіх доступних платформах, то корифеї відповідають рекрутерам в LinkedIn, читають зарплатну розсилку Джина, відгукуються на вакансії, які їх особливо зацікавили, і відвідують співбесіди.
Чи моніторите ви ринок праці, незалежно від наявності постійного місця роботи?
Текст і аналітика: Вікторія Солдатова
Візуалізація даних: Ігор Яновський