Quotify: як сервіс допомагає оцінювати проекти
У рубриці DOU Проектор всі охочі можуть презентувати свій продукт (як стартап, так і ламповий pet-проект). Якщо вам є про що розповісти — запрошуємо взяти участь. Якщо ні — можливо, серія надихне на створення власного made in Ukraine продукту. Питання і заявки на участь надсилайте на editors@dou.ua .
Привіт! Мене звати Андрій. Я продакт-менеджер Quotify. Хочу розповісти про те, як наш продукт дає змогу систематизувати оцінки проектів у компанії, формувати пропозиції швидше й точніше. Місія Quotify — систематизувати й оптимізувати процес надання оцінки софтверними компаніями, заощаджувати час і робити оцінки точнішими та зручнішими для клієнта.
Ідея
Ідея продукту з’явилася в менеджменті компанії Apiko ще 2016 року. Щоб її зреалізувати, вирішили сформувати окрему продуктову компанію для розвитку цього продукту з окремими приватними інвестиціями (про це — нижче).
Ми зіткнулися з певними проблемами на етапі оцінювання:
- не було єдиного темплейту і стандартів для оцінювання проектів;
- неточні оцінки (особливо на fixed-price-проектах);
- важко аналізувати попередні проекти, систематизувати знання й досвід компанії щодо оцінювання;
- важко порівняти реально затрачений час на реалізацію з тим, який попередньо запланували.
На ринку не було жодного інструмента, що дав би змогу систематизувати процес оцінювання. Компанії використовували Excel або Google-таблиці — це універсальні й гнучкі інструменти, але часто темплейти в них не надто очевидні для клієнтів і в них важко було саме систематизувати досвід попередніх проектів.
Ми хотіли не просто подолати труднощі, які виникають під час оцінювання, а й зменшити час на естимейшн, ліпше контролювати цей процес, дати не тільки інструмент, а й інструкцію від розробників, за якою відбуватиметься оцінювання, до фіналізації PM або BA і надсиланням пропозиції Sales Manager.
Крім того, це мав бути новий досвід для замовників, які переглядають пропозиції компаній, зручний інтуїтивний дизайн, документи з проекту разом з естимейтами, прикріплені й доступні за одним посиланням.
Як працює проект
Сервіс досить простий у роботі. Після реєстрації в продукті створюється акаунт організації, в який треба запросити розробників, PM, Sales Managers і всіх, хто залучений до естимейшну проектів у компанії.
У сервісі ключовими є екран проектів — Projects і бібліотека естимейтів — Library.
Опишу флоу використання сервісу.
З різних каналів лідогенерації Sales Manager отримує запити на послуги компанії. Зазвичай кастомеру потрібна оцінка, проте не завжди він валідний, і витрачати компанії багато часу на детальне оцінювання неефективно. Тож Sales Manager створює проект у системі Quotify, прикріплює наявні документи (High Level Requirements, User Stories, Use Cases та інші документи для оцінювання), заповнює інформацію щодо проекту й передає його Sales Engineer.
Sales Engineer — це досвідченіші розробники, які оцінюють проекти в компанії. Оцінюючи, вони активно користуються бібліотекою (попередньо завантаживши основну кількість елементів, з яких складаються типові архітектури проектів), і це дає їм змогу суттєво заощаджувати час, адже 90% Sales Engineer просто підтягує й формує пропозицію, як на конструкторі.
Потім Sales Manager надсилає пропозицію клієнтові, презентує його. Якщо все підходить і клієнт валідний та готовий до співпраці, цю оцінку переглядає в системі Project Manager, він враховує ризики, рівень розробників (які працюватимуть над проектом), ще раз детально аналізує вимоги і вносить свої корективи за потреби. Зазвичай відсоток відхилення несуттєвий, і PM долучається до естимейшну, коли чітко зрозуміло, що клієнт валідний. У такий спосіб оптимізується процес естимейшну всередині компанії з використанням Quotify.
Нижче є відео про те, як працює продукт і як влаштовано бібліотеку:
Реалізація
Компанію Quotify сформовано тільки у вересні 2018 року. Над вимогами до продукту працював CEO Микола Стрілецький, а також PM/BA — Максим Романюк і Михайло Рокош.
Із самого початку проект розвивався як незалежна стартап-компанія з приватними інвестиціями. Розробка самого проекту почалася в грудні
Після вдалого впровадження прототипу в компанії Apiko, де й виникла ідея, була розроблена MVP-версія, що стала доступною для інших компаній 16 травня 2019 р.
Розробка дизайнів тривала з жовтня до листопада 2018 року, прототип-версія була дуже спрощена. На етапі дизайнів брали участь три досвідчені UI/UX-дизайнери.
Прототип, що був готовий у січні 2019 року, зреалізували два Senior-розробники. Базуючись на дизайнах, ми швидко змогли зробити перший прототип для компанії Apiko. Після серії відгуків ми розробили дизайни для MVP. Команда суттєво змінилася, до проекту приєдналися Product Manager (я) та Sales Manager. Ми ще раз переглянули дизайни, почавши дослідження та аналіз ринку, сформували потрібний функціонал і почали розробку MVP. 16 травня був реліз — над ним працювали два middle-розробники та QA.
Розробка пакетів і комерційної версії була завершена 26 червня.
Технічна реалізація
Для технічної реалізації нам потрібно було продуктивне REST API та гнучкий SPA-клієнт. Важливими аспектами також було масштабування й швидкість розробки. Тому ми зупинилися на MERN stack.
Основні переваги MERN такі: JavaScript everywhere, JSON everywhere, Node.js performance, isomorphic.
Базуючись на цьому, ми отримали
Під час розробки ми зіткнулись зі складнощами. Наприклад, сформували функціонал для MVP, зважаючи на фідбек однієї компанії. Ми почали вести розробку, базуючись на методі оцінювання PERT (optimistic-, likely-, pessimistic-значеннях), продовжили дослідження й зіткнулися з тим, що інші компанії використовують інші методи оцінювання, простіший Min Max або метод з розбивкою завдання на Front-End/Back-End.
Тепер ми вже працюємо над імплементацією цих методів, проте, якби ми додали ці способи у функціонал MVP, частина наших бета-тестерів не чекала б, а користувалася продуктом уже нині.
Результати і плани
На цей час майже 200 компаній протестували сервіс. Ми зібрали багато відгуків, зацікавленість у ньому є, тому ми активно розвиваємо й дороблюємо продукт. Насправді складно конкурувати з Excel і Google-таблицями, багато хто звик до них. І хоча бачить для себе цінність в Quotify, проте й далі користується старими темплейтами.
Серед оцінок, які нас найбільше тішать: це хороший UI продукту, який має набагато привабливіший вигляд, ніж стандартні таблиці, бібліотека, з якої зручно й швидко естимейтити новий проект, і загалом зручно зберігати все в одному місці.
У майбутньому збираємось додати кілька різних методів для оцінювання, коментарі, інтеграцію з тайм-трекінговими системами (Trello, JIRA тощо), щоб можна було імпортувати завдання й потім аналізувати час, який заестимейтили з витраченим. Також отримали багато нових ідей, які було б доцільно зреалізувати — це й діаграма Ґанта, і розмежування ролей.
Під час роботи зрозуміли й побачили більше труднощів, з якими стикаються PM/BA, Sales Manager на етапі естимейшну. Плануємо додати такі фічі, як розрахунок бюджету, можливість поставити свій логотип на пропоузал, деревоподібну структуру, що надасть ще більшої цінності продукту.
Якщо говорити про просування продукту, то в планах також виходити за межі України, а саме на Східну Європу — регіон, який цікавий насамперед, і відповідно далі, на західні ринки. На сьогодні проект покриває потреби компанії середнього розміру (до 500 працівників).
Відкритий до зворотнього зв’язку, ідей і зауваг, тому радий на них відповідати у Facebook або тут у коментарях.