Вступна кампанія 2024: на 30% менше IT-першокурсників, ніж торік. Найкращі абітурієнти вступили в приватні виші та Могилянку
Як завжди восени, аналізуємо вступну кампанію в українські університети та розповідаємо про найцікавіші тенденції про дотичні до ІТ спеціальності.
Найцікавіше про вступну кампанію 2024 року:
- Три ІТ-спеціальності входять у десятку найпопулярніших спеціальностей в Україні.
- Цього року на ІТ-спеціальності подали на 25% менше заявок, ніж торік.
- Кількість першокурсників на ІТ-спеціальностях зменшилась на 30%.
- У п’ятірку університетів з найвищими конкурсними балами вступників увійшли три приватних виші.
Як ми аналізували
Для аналізу ми отримали в ЄДЕБО дані щодо цьогорічного вступу на 11 спеціальностей, дотичних до ІТ:
- 105 Прикладна фізика та наноматеріали,
- 111 Математика,
- 113 Прикладна математика,
- 121 Інженерія програмного забезпечення,
- 122 Комп’ютерні науки,
- 123 Комп’ютерна інженерія,
- 124 Системний аналіз,
- 125 Кібербезпека і захист інформації,
- 126 Інформаційні системи та технології,
- 171 Електроніка,
- 172 Електронні комунікації та радіотехніка,
- 174 Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології.
У своєму аналізі ми використовуємо:
- Кількість поданих заяв для навчання на кожній спеціальності та в кожен університет (кожен абітурієнт міг подати до 15 заяв на вступ, зокрема 5 на бюджет, інші — на контракт).
- Кількість зарахованих на навчання студентів за кожною спеціальністю та університетом.
- Конкурсні бали зарахованих за кожною спеціальністю та університетом. Конкурсний бал — це комплексна оцінка досягнень вступника, до якої входять результати вступних випробувань (Національного мультипредметного тесту, НМТ) та інші показники, що обраховуються відповідно до правил прийому до конкретного вищого навчального закладу. Для вступу до ЗВО абітурієнтам потрібно набрати на НМТ не менше як 100 балів з кожного предмету.
Ми отримали дані станом на 25 вересня. Зауважимо, що на той час вступна кампанія ще не була завершена повністю і можуть бути незначні зміни в показниках.
Кількість заявок на вступ на ІТ-спеціальності зменшилась на 25%
ІТ-спеціальності залишаються одними з найбільш популярних серед українських абітурієнтів. Як і минулого року, три ІТ-спеціальності увійшли до десятки найпопулярніших серед абітурієнтів в Україні. Це «Комп’ютерні науки», «Інженерія програмного забезпечення» і «Кібербезпека та захист інформації».
Спеціальність «Комп’ютерні науки» цього року опустилася з першого на п’яте місце за кількістю поданих заяв вступників. Більше заяв подали на «Психологію», «Менеджмент», «Філологію» і «Право».
Університети відповідають на зацікавленість абітурієнтів ІТ-напрямом: у 2024 році на ІТ-спеціалізації можна було подати заявки в 171 ЗВО, що на 8 більше, ніж у 2023 році.
Хоча ІТ-спеціальності мають неабияку популярність серед абітурієнтів, кількість заяв на вступ цього року зменшилась майже на 40 тисяч, або на 24%, порівняно з 2023 роком. Ці зміни передусім пов’язані зі зменшенням кількості вступників в університети: у 2024 році їх майже на третину менше, ніж у 2023 році.
Кількість заявок за IT-спеціальностями
Кількість першокурсників на ІТ-спеціальностях за державним замовленням цього року зменшилась на 20%, з 15 тисяч до 12 тисяч. Кількість контрактників впала ще сильніше: у 2024 році їх стало менше на 38%, 12 тисяч проти майже 20 тисяч рік тому.
Стало менше вступників на всі спеціальності. Найбільше падіння — на спеціальність «Електронні комунікації та радіотехніка»: цього року на неї вступило на 64% менше абітурієнтів, ніж минулого. Передусім через контрактників: цього року їх лише 371 проти 2403 рік тому.
Серед бюджетників найсильніше впав набір на спеціальність «Комп’ютерна інженерія»: цього року на неї вступили 874 студенти проти 1611 торік.
Найменше падіння кількості вступників за спеціальністю «Кібербезпека і захист інформації»: цьогоріч на неї вступило на 10% менше абітурієнтів, ніж торік.
Кількість вступників за IT-cпеціальностями
Середній бал вступників на ІТ-спеціальності майже не змінився за рік.
Найвищі середні бали, як і торік, у вступників на спеціальності «Прикладна математика та системний аналіз» — понад 170 балів. Це нішеві спеціальності з невеликою кількістю студентів: цього року на прикладну математику вступили 633 абітурієнти, а на системний аналіз 778 абітурієнтів, що разом становить 4% першокурсників на всіх ІТ-спеціальностях.
Середні бали на найпопулярніші ІТ-спеціальності дещо нижчі. Середній бал на «Інженерію програмного забезпечення» 160 балів, на «Комп’ютерні науки» — 159 балів.
Найважче цього року було потрапити на бюджетні місця за спеціальностями «Прикладна математика», «Кібербезпека і захист інформації та системний аналіз»: мінімальний прохідний бал на ці спеціальності перевищує 150 балів. Найлегше — на спеціальність «Комп’ютерна інженерія»: мінімальний бал для вступу на бюджет цього року становив 118 балів.
Щоб вступити на контрактну форму навчання, цього року, як минулого, достатньо було набрати мінімальну прохідну кількість балів на НМТ. Прохідний поріг на контракт на спеціальності «Інженерія програмного забезпечення», «Комп’ютерні науки» та «Комп’ютерна інженерія» лише 100 балів.
Середній та мінімальний бали за IT-спеціальностями
УКУ, Могилянка та КШЕ залишаються лідерами за середнім балом вступників
Кількість заявок на вступ і кількість першокурсників у найбільших університетах, які готують ІТ-фахівців, знизилася. В абсолютних показниках найбільше падіння кількості заявок — у Національному авіаційному університеті (на 3568, або 46%, менше заявок, ніж торік), КПІ ім. Сікорського (-3548 заявок, −22%) і Львівській політехніці (-2 987 заявок, −22%).
Найбільше падіння кількості зарахованих студентів, порівняно з минулим роком, — у Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій (ДУІКТ, колишній ДУТ). Цього року в цей ЗВО вступили 846 абітурієнтів проти 1790 рік тому (на 53% менше). На 526 менше студентів вступило до Харківського національного університету радіоелектроніки (ХНУРЕ, на 39%), на 494 — в Національний авіаційний університет (на 48%), на 469 — у Львівську політехніку (падіння на 22%). В КПІ ім. Сікорського вступило на 351 абітурієнта менше (на 13%).
Деяким університетам цього року вдалося збільшити кількість заявок і вступників попри суттєве зменшення кількості вступників у країні.
Київський університет інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія» цьогоріч набрав на 50 студентів більше, ніж минулого року. Університет переважно готує за контрактом фахівців зі спеціальності «Кібербезпека і захист інформації».
Схожий результат у «Могилянки»: цьогоріч тут на 47 (або на 27%) більше першокурсників на ІТ-спеціальностях. Зростання відбулося і на звичних для цього університету спеціальностях — «Інженерія програмного забезпечення», «Комп’ютерні науки», «Кібербезпека та захист інформації», і завдяки відкриттю нового напряму навчання — спеціальності «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології».
Кількість заявок і вступників за університетами
Для кожного університету, який цьогоріч прийняв не менше як 20 студентів на ІТ-спеціальності, ми порахували середньозважений конкурсний бал абітурієнтів, яким пощастило вступити до цього ЗВО. Середньозважений конкурсний бал враховує середній конкурсний бал на кожну спеціальність в університеті і кількість студентів, які на неї вступили. Наприклад, в університеті дві IT-спеціальності із середніми конкурсними балами 170 і 150. При цьому на першій спеціальності вчаться 70% всіх першокурсників, на другій — 30%. Середньозважений конкурсний бал буде рахуватися так: (170*0,7)+(150*0,3) = 164 бали.
Найвищий середньозважений конкурсний бал, як і торік, у першокурсників Українського католицького університету (УКУ, 188 балів). Мінімальний конкурсний бал тих, хто сюди вступив, теж найвищий — 178 балів.
Могилянка та Київська школа економіки залишаються на другому-третьому місцях за середньозваженим балом вступників — 179 балів. Ці два університети лідирують за середньозваженим балом вступників на бюджет (193 в КШЕ та 189 в Могилянці). УКУ, на відміну від них, не має бюджетних місць.
На четвертому місці теж приватний університет — Aмерікан Юніверсіті Київ (АЮК). Середньозважений бал вступників — 176 балів. Як і УКУ, цей навчальний заклад не має бюджетних місць.
До десятки університетів з найвищими середньозваженими балами вступників також входять великі ІТ-університети: КНУ ім. Шевченка (170 балів), Одеський національний університет ім. Мечникова (169 балів), Львівська політехніка (168 балів), Львівський національний університет ім. Франка (166 балів), КПІ ім. Сікорського (166 балів), Харківський національний університет ім. Каразіна (166 балів) і Харківський політехнічний інститут (166 балів).
Низці невеликих регіональних університетів вдалося залучити абітурієнтів з високими балами на бюджетні місця. В топ-5 університетів за середнім балом першокурсників, які вчаться на бюджетних місцях, входять Бережанський агротехнічний інститут (середній бал першокурсників — 187 балів) та Острозька академія (176 балів), хоча кількість студентів у них невелика
Cередні та мінімальні бали вступників за університетами
Найлегше цього року можна було вступити на бюджет у тернопільські університети: Західноукраїнський національний університет і Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя. Для цього достатньо було отримати 118 балів на НМТ.
Серед київських ЗВО найнижчі прохідні бали на бюджет цього року були в Національному університеті водного господарства та природокористування (127 балів) та Київському національному університеті будівництва і архітектури (130 балів). У Львові — в Національний лісотехнічний університет України (127 балів). У Харкові — у Харківський національний університет ім. Каразіна (130 балів).
З мінімальними прохідними балами (100 балів) цього року можна було вступити на контракт в Харківський національний університет радіоелектроніки, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова та Державний університет інфраструктури та технологій в Києві. У Львові найнижчий прохідний бал на контракт цього року був у філію «Європейського університету» (104 бали).
Аналітика: Ірина Іпполітова