«Компанії завершать гіг-контракти і виведуть усіх на ФОПи». Директорка асоціації IT Ukraine про податкові зміни
Виконавча директорка асоціації IT Ukraine Марія Шевчук в інтерв’ю для Економічної Правди розповіла про виклики, з якими зараз стикається IT-сектор України. Зокрема вона заявила, що головними загрозами для галузі є скорочення обсягів експорту та можливе підвищення податків, яке може значно вплинути на рентабельність компаній. Редакція DOU зібрала головне з інтерв’ю.
Підвищення податків
Однією з проблем для IT-сектора є потенційне підвищення податків, зокрема військового збору. Нагадаємо, що наразі обговорюється ініціатива, за якою ставка військового збору може зрости до 5%, що вплине не лише на штатних працівників, але й на фрилансерів, які працюють через ФОПи. Крім того, пропонується ввести 1% військового збору для ФОПів третьої групи.
Вона зазначає, що IT-галузь усвідомлює необхідність наповнення бюджету під час війни, але закликає до діалогу з владою щодо подальшого збереження режиму «Дія City». За її словами, це дозволить зберегти фінансові гарантії для резидентів і запобігти масовому виходу компаній з цього режиму.
«Деякі компанії вже призупинили заведення нових фахівців [до Дія Сіті — ред.] через новини про можливе підвищення податків. Якщо ситуація не зміниться, вони можуть вирішити вийти з України та перейти в інші юрисдикції», — каже Шевчук.
Директорка IT Ukraine відзначила, що наразі в режимі «Дія City» працюють 1 300 компаній, працівники яких сплачують податки, маючи вищу зарплатню.
«Середня зарплата в Україні — близько 20 тисяч гривень. Зарплата в „Дії City“ — 1 200 євро або 55,2 тисячі гривень. Військовий збір, який ми платимо з 1 200 євро, уже на 40% більший», — підсумувала Шевчук.
Економічне бронювання
За словами Марії Шевчук, наразі лише близько 2% IT-спеціалістів є заброньованими, тоді як для стабільної роботи галузі цей показник має бути значно вищим.
«Якщо буде мобілізовано 15% співробітників компанії, почнуться незворотні процеси», — відзначає вона.
Для нормального функціонування компаній і залучення нових контрактів замовники потребують впевненості в тому, що команда зможе працювати довготривало.
Вона повідомила, що асоціацію запросили до обговорень стосовно економічного бронювання для компаній і вони надали пропозиції до чотирьох варіантів законопроєкту. Окремо Шевчук відзначила, що існує законопроєкт, який передбачає бронювання ФОП.
Падіння обсягів експорту: найгірші показники з початку війни
За словами Шевчук, попит на українські IT-послуги знизився як через війну, так і через загальний спад світової економіки. Зокрема, пандемія спровокувала відкладений попит на технологічні продукти, що призвело до стрімкого зростання у
«Україна залишається конкурентоспроможною на світовому ринку, але залучати нові контракти стало набагато складніше», — пояснює Шевчук.
Вона також наголошує, що в умовах війни зростає конкуренція на глобальному ринку IT-послуг, і це змушує компанії боротися за кожного клієнта.
На думку Марії Шевчук, однією з головних проблем є поступове скорочення замовлень, яке призвело до того, що обсяги експорту послуг IT-сектору зменшилися до найнижчого рівня з початку повномасштабного вторгнення. Експорт IT-послуг у 2022 році скоротився на 8,5%, а за перше півріччя 2024 року цей показник впав ще на 5%.
Нагадаємо, що, під час обговорення податкового законопроєкту, виникла пропозиція обмежити використання спрощеної системи оподаткування для IT-спеціалістів, які не є резидентами Дія City. Також під час засідання податкового комітету Верховної Ради заступник міністра економіки Віталій Кіндратів анонсував впровадження економічного бронювання.