Чому айтівці звільняються та чи намагаються йти з компанії екологічно
Зміна компанії в IT — звична річ. Але що найчастіше стає причиною такого рішення? Як саме відбувається процес звільнення та чи є збереження відносин його важливою складовою?
Ми анонімно запитали в айтівців, а також взяли коментар у HR-консультантки про екологічне звільнення: чому воно важливе, коли ним можна нехтувати та яка користь від цього самому співробітнику.
Що таке формат анонімного бліцопитування на DOU
Формат анонімних бліцопитувань передбачає збір і фіксування думок айтівців щодо тієї чи іншої ситуації в країні, кар’єрі або їхньому житті. Редакція збирає відповіді за допомогою анкет, які поширює серед користувачів DOU, після чого формує окремий матеріал з урахуванням балансу думок там, де це можливо.
Редакція DOU не обов’язково поділяє викладені в бліцах тези. Опубліковані коментарі не є репрезентативною вибіркою чи соціологічним дослідженням.
✅ Головна причина — гроші
За нашим опитуванням, фінанси найчастіше стають головним аргументом, щоб шукати нове місце роботи, а саме: маленька зарплата, офер з кращою компенсацією, замороження перегляду, затримка виплат, невідповідність винагороди обсягу роботи тощо. Ось що кажуть фахівці:
Senior Java
«Тричі звільнявся, бо не підвищували зарплату. Завжди намагаюсь зробити це екологічно. Говорю з менеджером, що претендую на більшу зарплату. Якщо менеджер або компанія не може її підвищити, то повідомляю, що змушений звільнитись. „Нічого особистого, просто бізнес“. Чесно та сумлінно відпрацьовую решту часу».
Middle C++
«Маю майже чотири роки досвіду, за які один раз змінив компанію. Причина — зарплату та грейд не підвищували два роки. Щодо першого, обіцяли: ось-ось, але так цього і не зробили. Про грейд обіцяли так само. Та й загалом процес Performance Review був ніяким. Цілі, які досягаєш, ніяк не впливають на компенсацію чи підвищення грейду. Ще одним мінусом була відсутність матриці скілів, на яку можна посилатись при оцінці \ відповідності грейду, хоча компанія одна з найбільших в Україні.
Команда була дуже крутою, тож я спокійно припинив співпрацю з компанією. Менеджер розумів ризики, що можу звільнитись, підсвічував це керівництву, але воно не робило нічого зі свого боку.
Заповнюю цю анкету у перший робочий день в новій компанії :)»
Senior Xamarin/MAUI Developer
«За шість років тричі міняв компанії. Причини були різні: фінанси, менеджмент, вигоряння. Найчастіше менеджмент не хотів платити більше, коли мої скіли зростали і завдяки ним я починав успішно брати на себе більше обов’язків і відповідальності. Наприклад, я прийшов на проєкт як Senior-розробник, менеджмент захотів, щоб я взяв на себе роль тимліда. За пів року я показав значні результати, але керівництво не погоджується на підвищення зарплати. Тому знову шукаю нову роботу, хоча й пасивно».
Middle Software Test Automation Engineer C#
«Звільнявся один раз, бо заморозили перегляд компенсацій, та й сама зарплата була не дуже великою. Хоча моя попередня компанія є одним з найбільших аутсорсерів в Україні. Навіть збільшення грейду не впливає на зростання оплати. Коли звільнявся, завчасно про це повідомив і чесно пояснив причину.
Перейшов в інше місце, де запропонували кращі умови — і вже майже за рік роботи був перегляд компенсації в більшу сторону. Жодних розмов про складну економічну ситуацію, хоча видно, що компанії непросто. Але вона дбає про працівників, ще й постійно донатить».
Senior JavaScript Developer
«Звільнявся п’ять разів. Одна з причин — токсичність керівництва: після кожного мітингу „як нам вирішити проблеми компанії“, ці проблеми лише посилювались. Друга — гроші. Коли дізнаєшся, що ексколега, який не міг зробити просту таску, отримав офер з оплатою у
✅ Коли річ у керівництві
Нерідко айтівці назвали причиною свого звільнення ті чи інші проблеми, пов’язані з керівництвом: токсичність, тиск, байдужість, хаотичні рішення, мікроменеджмент тощо.
HR Director
«За 20 років сім разів змінювала компанію. З них шість разів через керівника, один раз — скорочення. Додаткові причини — не влаштовувала зарплата, не було розвитку. При звільненні називала нейтральну причину, але не справжню, бо розуміння б не було».
Business Analyst
«Чотири роки в ІТ, за цей час було три звільнення. Працюю в продуктових компаніях. Причинами переходу на іншу роботу можу назвати токсичність співробітників і вигоряння, яке здебільшого настає через керівництво, яке всі твої ідеї та намагання щось змінити відхиляє або не розглядає. Особливо складно працювати з недосвідченими або не досить компетентними керівниками, які не розуміють, що треба робити, а просто йдуть, аби йти.
Коли звільняюся, завжди намагаюсь зберегти нормальні відносини. Але все залежить від компанії та керівників. З не дуже розумними людьми не хочеться жодних відносин».
Project Management
«За шість років чотири рази звільнялася: через вигоряння, банкрутство компанії, токсичність ліда, який дуже дружив з керівником. І на поточному місці це повторюється: назначають хедів і лідів не за заслуги, а хто кому більший друг. Можливо, це тенденція? Якщо ти ходиш на пиво з керівником, то вважай, що вища зарплата і краща посада твоя.
Йшла екологічно. Хоча рада, що наші шляхи з тими людьми розійшлись. Мене НЕ звільняли, я звільнялась сама, тому зберегти гарні відносини було легко».
Middle Manual QA
«Було таке, що пропрацювала два дні — і звільнилась. Тоді я перейшла з великої української аутсорсингової компанії до маленького стартапу. Це був просто розрив шаблонів, до якого я була не готова. Передусім на співбесіді мені ніхто не сказав, що я буду працювати над чотирма продуктами одночасно. Також я зрозуміла, що не налагоджені процеси, релізи кілька разів на день, документація мізерна, ще й російською. Вирішальним моментом були нюанси із соцпакетом, які мені ніхто не озвучив до того, а саме:
- не можна брати вихідні під час випробувального, який тривав три місяці та на який припадав мій захист диплома (я планувала взяти
2–3 дні для підготовки та святкування); - не можна брати більш як 10 днів вихідних поспіль;
- усі вихідні згорають 31 грудня.
Якби я знала це на етапі інтерв’ю з рекрутером або оферу, то просто б на нього не пристала. Після цього досвіду я пішла працювати в невелику аутсорс-компанію, з якої звільнилася через вісім місяців. Я прийшла на проєкт доволі неуспішного стартапу. Всі рішення ухвалювались у чатах в слеку, не було навіть джири, а її дешевий аналог з жахливою UI.
Це ще можна стерпіти, але мені не подобалося, що до думки тестувальників не дослухалися (наприклад, у нас під час регресії на 30 тестів було приблизно 80 багів), у той час, коли на моєму проєкті на першій роботі на 500 тестів було
Але найголовнішою причиною звільнення став тест-менеджер, абсолютно некомпетентний у сфері тестування, проте він вмів гарно говорити, підлащуватись до керівництва. А найгірше — мав постійне бажання займатися мікроменеджментом. Уявіть ситуацію, що ви щось робите в гугл-таблицях, а він сидить і дивиться за вашою роботою. Я дуже швидко вигоріла. Останньою краплею стало те, що компанія на зарплатному рев’ю зі скрипом на зубах запропонувала мені підвищити зарплату на 50 доларів. Я давно шукала роботу, тож за кілька днів після цього отримала офер і перейшла в нову компанію, де надзвичайно щаслива.
Раніше, коли я дивилася рілси чи тіктоки про токсичних менеджерів і жахливі процеси на роботі, то для мене вони ніколи не були смішними, я думала: «Ну, не може такого бути в реальному житті». Зараз же розумію весь біль»
.
Project Manager
«За три з половиною роки роботи я звільнявся двічі. Причини: невиконання обіцянок, наданих менеджментом при наймі, мікроменеджмент в управлінні, неадекватне ставлення до команди співробітників у складних умовах роботи.
Намагаюсь йти екологічно. Відпрацьовував термін в один місяць для передачі справ. Чесно і сумлінно виконував свої обов’язки, відверто пояснював, у чому причина звільнення, щоб менеджмент зробив висновки на майбутнє».
✅ Немає розвитку чи кар’єрного зростання
Відсутність зростання стало третьою причиною, яку найчастіше називали айтівці.
QA Engineer
«Звільнявся п’ять разів через різні причини. Інколи через неможливість розвиватися у заздалегідь обговореному напрямі — автоматизації. Також не було можливості для зростання — як персонально, так і на командному рівні. Останній раз звільнився через перспективу отримати бронювання на іншому місці, що потім і відбулося.
Завжди стараюся звільнятися екологічно. Єдиний виняток — коли доля занесла на проєкт з гемблінгом, де я пропрацював півтора місяця. Коли йшов звідти, зберегти екологічні відносини з роботодавцем не намагався».
Senior NodeJS Developer
«За вісім років п’ять разів змінював місце роботи. Серед причин — досягнення певного рівня розвитку проєкту, переведення в підтримку без явних перспектив, поганий менеджмент продукту, мікроменеджмент або хаотичні рішення, застарілий стек, низька інженерна культура, незацікавленість стейкхолдерів в якісному проєктуванні та розвитку».
Strong Junior/Middle Unity Developer
«Звільнявся один раз через занадто не цікавий проєкт та недостатню заробітну плату. Також не відчував розвитку навичок. Попередив роботодавця, що отримав новий офер. Мені сказали, що можна одразу наприкінці тижня йти працювати на новому місці, але я з власної ініціативи допрацював частину терміну, який був прописаний у контракті».
✅ Інші причини: колектив, графік, вигоряння
Серед інших причин для звільнення досить часто траплялися проблеми з колективом, вигоряння, нецікаві проєкти та задачі, погані процеси в компанії.
Middle, бізнес / системний аналітик
«За п’ять років досвіду звільнялася двічі. З першої роботи довго не йшла, бо був чудовий колектив, але компанія навантажувала трьома проєктами одночасно (при цьому кожен проєкт думав, що я працюю лише з ним). Зарплата була менш як $1000, хоча на той момент мала досвід уже три роки. Плюс був жахливий проєкт „зробити все на позавчора“, складний клієнт. Коли почалася повномасштабна війна, у відпустки не відпускали (максимум на тиждень) — і я повністю вигоріла.
Загалом я спокійно звільнялася, без скандалів. Обидва рази попереджала про це мінімум за два місяці. На другій роботі через таку мою доброту довелось після того пропрацювати аж на чотири місяці більше».
Head of Product
«Я шість років у продукті, за цей час двічі змінював компанії. Перший раз через вимогу виходу в офлайн. Другий — це було спільним рішенням. З мого боку причина полягала у культурі та процесах в компанії.
Коли звільнявся, взагалі не токсичив, не розносив по колегах особисті причини звільнення, доводив справи до кінця та передавав їх. Також лишав компанії право обрати свій останній день».
Senior Java Developer
«За шість років роботи тричі змінював компанії. Перша, з якою я звільнився, мала досить багато недоліків, серед яких — продовження ведення бізнесу в росії.
У другій компанії потрапив на бенч через проблеми з інвестиціями у замовника. На ринку зміг знайти новий проєкт швидше, ніж на поточному місці роботи, тому звільнився. Можу сказати, що з жодної компанії не йшов зі скандалами. А на ті, де мені справді подобалося, залишав позитивний відгук».
QA Engineer
«Працюю вісім років, грейду немає, роботи як у сеньйора. За цей час звільнявся тричі. Перший раз тому, що платили десь чверть від ринкової зарплатні. Набрався досвіду — і побіг. На другій роботі вигорів. Спочатку спробував домовитись про більш гнучкий графік, приходити раніше й іти раніше. Не дозволили. Отримав офер на +1000 доларів, пішов. На третій роботі не подобався офіс і хотілося трохи стрімкішого зростання зарплати. Отримав офер на +700 доларів.
При звільненні я завжди закінчую всі активні проєкти або масштабні задачі. Не говорю зайвого (крім другої роботи, там через вигорання посварився з усім менеджментом). Готую документації для наступника. За потреби ходжу на співбесіди шукати собі наступника».
Олексій Остапов
Колишній керівник практики автоматизації тестування, автор блогу QA Mania, який через скорочення у процесі першого звільнення. В Infopulse він працював 16 років.
«За цей час я опинявся на лавці
Не те щоб я взагалі не розглядав варіант звільнення, але і не планував працювати в компанії до старості. Тож тримав резюме оновленим і був готовим до будь-яких поворотів.
Нині керівництво материнської компанії Tieto Evry вирішило провести скорочення, в тому числі менеджерів. Тому в дуже короткий термін я знову опинився на бенчі та шукаю роботу, щоб не залишитись без неї. Донати самі на себе не зароблять.
На мою думку, звільнення має відбуватися чемно з обох сторін. Я фіналізую всі справи, передам знання. Компанія закриє зобов’язання. Поки мені запропонували два місяці побути в резерві, а це багато в наші буремні часи.
Взагалі компанія класна, люди там працюють класні. Тож будемо підтримувати зв’язок. Про що шкодую — не встиг виконати всі заплановані активності».
Поради про екологічне звільнення від HR-консультантки Юлі Кудіної
«Екологічне звільнення — це процес завершення роботи у спосіб, який мінімізує негативний вплив на колег, компанію та власну репутацію. Мова про дотримання офіційного процесу, надання достатнього часу на передавання обов’язків і конструктивне завершення робочих відносин.
Екологічне звільнення сприяє позитивному враженню про співробітника, що може бути корисним для майбутніх рекомендацій і розвитку кар’єри загалом. Окрім того, це про повагу до колег і компанії, що сприяє створенню здорової робочої атмосфери та її продовження після звільнення будь-якого члена команди.
Звісно, у випадках, коли на робочому місці є серйозні порушення, як-от етичні конфлікти, несправедливе поводження, або коли здоров’я та безпека співробітника під загрозою, може бути виправданим залишити роботу негайно без дотримання звичайних процесів. Важливо при цьому діяти в межах закону.
Я б дала такі поради щодо екологічного звільнення:
- Повідомте про звільнення заздалегідь, щоб дати час компанії знайти заміну. Найчастіше бачила в договорах notice period один місяць, проте якщо ви можете повідомити ще раніше, зробіть це.
- Документуйте та передайте всі важливі завдання та знання. Це допоможе заонбордити нову людину, а також зберегти цілісність проєкту.
- Завершіть усі поточні проєкти або принаймні залиште детальний план для завершення. Розгляньте можливість співпраці у форматі консалтингу на випадок, якщо потрібна буде ваша допомога ще протягом деякого часу.
- Підтримуйте професійний і конструктивний тон під час спілкування з колегами. Порада актуальна завжди.
Як на мене, екологічне звільнення допомагає не лише зберегти відносини, а й сприяє внутрішньому почуттю завершеності та задоволення від виконаної роботи. Завершення професійних стосунків може позитивно або негативно вплинути на вашу подальшу кар’єру, тож користуйтесь порадами вище, щоб вийшов перший сценарій».