Естонія не робитиме застосунок держпослуг на базі «Дії», тендер отримала місцева ІТ-компанія
Рік тому Україна й Естонія оголосили про спільну розробку застосунку mRiik на базі «Дії». Нині була готова перша його версія, яку вже тестували естонські громадяни. Попри це, країна відмовилася будувати свій застосунок на основі «Дії», натомість вирішила створити нову версію mRiik і віддала розробку місцевій ІТ-компанії.
Який внесок зробила Україна у створення застосунку mRiik
Естонія отримала код та UX/UI-дизайн «Дії», щоб створити застосунок держпослуг mRiik, схожий на український. Як зазначила заступниця голови Мінцифри Валерія Іонан, MVP був готовим за кілька місяців спільної роботи.
«Наша команда дуже тісно співпрацювала з командою „Дії“ та Мінцифри. Українські айтівці оглянули кожний елемент, курували процеси дизайну, створення продукту й загалом ділилися знаннями, як зробити успішний урядовий застосунок. Потім MVP (мінімально життєздатний продукт) розробив український фахівець. У нас досі діє з ним угода про підтримання продукту», — розповів DOU міністр цифрової трансформації Естонії Луукас Ільвес.
У першій версії застосунку були
У лютому
На пілотний проєкт країна витратила €800 000.
Чому розробку mRiik на базі «Дії» не продовжили
Цифрові документи в Естонії наразі не легалізовані
Країна вже має електронні послуги. Наприклад, нині оцифровані голосування на виборах та швидка допомога. Але більшість таких послуг існують лише у форматі сайту. Проте цифрові документи в Естонії поки не легалізовані.
Тиск місцевого IT-сектора
Як пояснив колишній керівник проєкту mRiik Микола Корньошев, приватний сектор вимагав, щоб естонське міністерство відмовилося від уже розробленого застосунку. Та натомість його розробляла місцева IT-компанія.
Експорт «Дії» виявився складним
Як повідомила Валерія Іонан, Україна та Естонія мали на меті створити саме MVP та отримати зворотний зв’язок від естонських користувачів. Для подальшого розвитку застосунку були необхідні ресурси та команда, яка його допрацює.
За словами Іонан, у новому застосунку держпослуг Естонії частково можуть бути використані елементи «Дії».
Співзасновник GovTech-компанії Strimco Роман Ланський пояснив, що адаптація ІТ-продукту — складний процес. І повністю перевикористати масштабний продукт іншої країни нереально.
На думку Ланського, проблемою є те, що у «Дії» відсутній повноцінний реєстр адрес проживання. А Естонія почала цифровізацію саме з реєстрів.
Тендер на розробку нового застосунку mRiik виграла місцева IT-компанія Net Group. Як зазначив її директор, компанія планує «розробити те, чого раніше не було в інших країнах».