Sirko, Griselda і Бекфаєр. Розповідаємо про пʼять розробок, які допомагають Україні наближати перемогу
У Brave1 повідомили, що з квітня по грудень 2023 року через defense-tech кластер запропонували для фронту 815 оборонних проєктів. 12 із них вже кодифіковано за стандартами НАТО.
Найчастіше до Brave1 надходять такі розробки:
— безпілотні літальні апарати — 20%,
— роботизовані та дистанційно керовані системи — 17%,
— системи автоматизованого управління, звʼязку та захисту інформації — 7%.
Якщо проєкт релевантний і проходить відбір, то далі він потрапляє на оборонну експертизу до Генштабу ЗСУ. Там оцінюють такі його показники: інноваційність (рівень наукової новизни), технічний рівень, рівень готовності, наявність виробничих потужностей для подальшого масштабування.
У кластері Brave1 виокремили для DOU пʼять актуальних defense-tech розробок, які заслуговують на особливу увагу. Розповідаємо деталі про кожну із них.
SIRKO-S1 MK2
Це безпілотний наземний рухомий модуль, призначений для оперативної допомоги військовим на полі бою та в інших тактичних операціях. Можна використовувати для розвідки, перевезення вантажів або інших спеціальних задач без прямої участі людини. Розвиває швидкість до 14 кілометрів на годину, максимальне навантаження — до 200 кілограм, здатний ефективно працювати на відстані до двох кілометрів у складних умовах місцевості (або до пʼяти кілометрів із ретранслятором).
Модуль випробуваний у реальних умовах. Зараз розробку тестують і планують запустити її серійне виробництво. Функціонал хочуть розширювати, використовуючи додаткові аксесуари — модулі для розмінування, засоби для замінування, бойова турель, медичні модулі, модулі для розвідки.
GRISELDA
Система, яка може збирати, обробляти, аналізувати й доставляти розвідінформацію. Функціонує з березня 2022 року, допомагала під час оборони Києва. Зараз активно використовується для швидкої та якісної обробки різнотипних даних розвідувального характеру з використанням штучного інтелекту та модулів семантично-візуального розпізнавання.
Сервіс на базі Griselda опрацьовує щомісячно сотні тисяч повідомлень, які конвертуються у десятки тисяч ворожих цілей. Система передає інформацію по захищеним каналам у форматі App6-D NATO та в режимі достовірності STANAG.
PIRANHA AVD 360
Купольна система захисту техніки від ураження ворожими дронами. Її основне призначення — створювати радіоелектронні перешкоди та унеможливлювати виконання завдань для різного типу БпЛА. Здатна робити захисне поле радіусом 300 метрів. Комплекс складається з модульних компонентів, які можна швидко модернізувати чи відремонтувати.
Зараз ця система проходить випробування та готова до серійного виробництва. Надалі у комплекс інтегрують додатковий модуль, який дозволить автоматично виявляти та придушувати потенційно загрозливі дрони, без прямого втручання оператора.
DRILL
Це високотехнологічний мобільний застосунок, який пропонує курси та онлайн-тренування з тактичної медицини, самозахисту й професійного поводження зі зброєю. Основна мета — надавати військовим та цивільним користувачам можливість навчатись і вдосконалювати навички, використовуючи лише смартфон.
Drill допомагає військовим підвищити рівень майстерності та готовність до дій в будь-яких ситуаціях. Застосунок встановили 85 тисяч користувачів з усього світу. Розробка продовжується, додають нові курси та вправи. У планах — новий курс із тактичної медицини, створення програм із різними типами зброї, тактичними вправами, із роботою в малих групах та CQB (ближній бій).
БЕКФАЄР К1
Ударний дрон-бомбардувальник із дальністю польоту до 35 кілометрів та корисним навантаженням до чотирьох кілограм, РЕБостійкий і легкий у використанні. Вражає обʼєкти глибоко за лінією фронту, знищує такі стаціонарні цілі, як далекобійна артилерія, засоби РЕБ, логістичні вузли, склади БК, командні пункти тощо. Балістичний калькулятор гарантує влучання в радіус до пʼяти метрів, чого достатньо для знищення більшості цілей.
Активно використовується на фронті зведеним загоном «Злі Птахи». Упродовж останніх місяців з його допомогою захисники виконали понад 50 успішних місій та завдали значних втрат супротивнику.
Нагадаємо, у попередній підбірці від Brave1 ми розповідали про такі defense-tech розробки: Ironclad, Mantis Analytics, Лють, Himera і маскувальна плащ-накидка.
А щоби підсвітити потужні українські стартапи у військовій сфері та розповісти про їхні софтверні та хардверні рішення, DOU зібрав путівник з miltech-компаній. Ми активно доповнюємо цей матеріал і розповідаємо про нові стартапи в miltech-галузі.