Від програмування в «нульових» до власного холдингу. Серійний підприємець Віталій Горовий — про шлях у світ інвестицій і те, чому вкладає гроші в IT-компанії попри війну
Віталій Горовий — український серійний IT-підприємець, голова Software Development холдингу InSoft.Partners, який інвестує в сервісні компанії. У своїй роботі він має нестандартний для інвестора підхід: власноруч залучається до операційних процесів усіх команд, допомагає з пошуком клієнтів і вибудовою фінансової архітектури проєкту, а також фокусується на швидкому масштабуванні бізнесів, використовуючи досвід всіх компаній зі свого портфеля одночасно.
В інтерв’ю для DOU він розповідає про те, як до приходу у світ інвестицій програмував на Delphi та Java, пройшов великий конкурс на посаду аналітика в лідера інвестиційного ринку «нульових», про заснування InSoft, свою дотичність до проєкту UNIT Factory та ucode, а також здобуття інсайтів на сервісному IT-ринку.
«Працював програмістом, згодом пробував себе в журналістиці». Про освіту та початок кар’єри
— Почнімо з твого бекграунду: чим ти займався перед тим, як прийшов до світу інвестицій, яка в тебе освіта?
У мене їх кілька. Я закінчив Київський політехнічний інститут, фізико-математичний факультет, де провчився шість років. Паралельно здобував освіту в Київському національному економічному університеті на спеціальності «Системний аналіз». Після того ще навчався в Києво-Могилянській Бізнес Школі та в Aspen Institute, нині навчаюсь в TRIUM Global Executive MBA, що створили три школи зі світовими іменами — LSE, NYU Stern, HEC Paris.
На перших курсах я трохи працював програмістом, згодом — у журналістиці. Проте у 2003 році, на третьому курсі КПІ, я вирішив спробувати щось ближче до бізнесу і подався на вакансію аналітика в інвестиційну компанію «Сократ» — на той час лідера ринку. Для розуміння: Dragon Capital тоді тільки починав розвиватись, а Concorde Capital ще навіть не існувало.
Наскільки пам’ятаю, за цю посаду тоді конкурували понад 100 кандидатів, але врешті отримати роботу пощастило мені. В ті часи інвестиційні компанії були міксом брокериджу на фондових ринках, M&A та private equity. Ми купували різні частки бізнесів, і, якщо це не були надвеликі компанії, то структурували їх, а потім перепродавали. Здебільшого — західним інвесторам. А невдовзі, після Помаранчевої революції 2004 року, — цікавість до України у світі зросла, тож почався інвестиційний бум, виник інтерес до українських інвесторів, і в нас суттєво побільшало роботи.
Пам’ятаю, моїм першим проєктом була птахофабрика в Херсонській області. Їздили туди у відрядження, робили аудит, досліджували бізнес, займалися інвентаризацією курей, свиней, землі, на якій вирощували сільгоспкультури.
— У «Сократа» були інвестиції в ІТ-компанії?
Ні, в ті часи про українське ІТ взагалі було мало відомо. Основний фокус був на металургії та інших галузях важкої промисловості. Загалом за час моєї роботи в інвестбізнесі я був дотичний до аналізу та роботи з приблизно 60 бізнесами з різних сфер. Звісно, для персонального розвитку та навчання це була крута можливість.
Пам’ятаю легенду, яка ходила бізнес-колами того часу, що аналітик одного з інвестфондів отримав річний бонус у $200 тисяч. Для порівняння, за курсом долара на 2006 рік квартиру в Києві, гадаю, можна було купити за $8–10 тисяч.
Власники інвестиційних бізнесів тоді могли дозволити собі залучати класні кадри. Ти міг сидіти в опенспейсі, поруч працював іноземець, який закінчив Лондонську школу бізнесу, а по іншу руку — випускник Гарварду. Це потужно прокачувало світогляд: ти молодий, тільки закінчив університет і вже маєш змогу працювати з такими спеціалістами.
Але потім відбулась світова криза 2008 року, що призвело до суттєвого зменшення інвестицій в ринки з високим ризиком. Плюс український інвестиційний ринок зіткнувся зі своїми специфічними проблемами через те, що в багатьох компаніях була погано розвинена робота із зовнішніми інвесторами й бракувало прозорості. В інвестиційному світі почались конфлікти, банкрутства, звинувачення один одного. Виводити компанії за кордон стало важко.
— Якщо ретроспективно поглянути на «нульові», то які суми в середньому інвестували в ІТ-компанії? Це була історія «в довгу», щоб розбудовувати ці компанії і пізніше робити гарні екзити чи радше експериментом, щоб подивитись, чи злетить IT-галузь?
Я був тоді молодим спеціалістом, свій перший диплом отримав у 2005 році. Тож чекати від мене обґрунтованої, глибокої відповіді на це запитання неправильно.
Якщо казати про моє бачення ситуації загалом, не тільки про IT, у нас був такий маленький ринок, що загалом в Україну інвестували
Скажімо, закидають сюди $20–30 мільйонів, а для нас це вже «бум!». Для них це була інвестиція на рівні статистичної похибки. Але відбулося головне — світові гравці почали стежити за українським ринком.
Проте будемо чесними: найбільшими гравцями на українському ринку тоді були російські інвестиційні банки, зокрема"Тройка Диалог«, «Ренессанс Капитал», «Открытие» тощо. Тому що вони мали приблизне розуміння, що в нас відбувається, і капітали, бо їхній ринок був суттєво більшим за наш.
До того ж інвесторів з сусідніх країн не надто лякала недосконала з погляду західних стандартів українська законодавча система, коли інвестор майже не захищений.
— Ти згадав, що якийсь час працював програмістом — розкажи детальніше.
Наприкінці першого курсу я працював у різних IT-компаніях як Delphi-програміст, потім як Java-розробник. Це був 2000 рік, вже після кризи доткомів. Тоді й ІТ в нинішньому вигляді не існувало.
«Я зловив «зірку». Про першу успішну інвестицію в IT-компанію
— Добре, а чим ти займався після «Сократу»?
Коли інвестиційний ринок в Україні почав «схлопуватись», я вийшов з нього і пішов до великих холдингів. Потім якийсь час працював у групі з інвесторами Yakaboo. Пізніше повернувся в ІТ — наприкінці 2014 року отримав офер від IT-компанії, мене призначили адміністративним директором. За півтора року ми непогано зросли за всіма показниками, тож власники запропонували мені стати їхнім партнером і створити холдинг, в який об’єднаються всі бізнеси.
— Як називалась компанія?
TRIONIKA. Її власники мали набір суміжних бізнесів, пов’язаних з IT, зокрема стартапи. А пізніше, коли ми стали партнерами, зробили першу інвестицію в ІТ-аутсорсинг. Ми хотіли спробувати себе в цьому, бо аутсорс здавався моделлю, яку можна гарно капіталізувати. Ми тішились думкою, що розуміємо, як цей тип бізнесу розвивати, що там не такі складні процеси, як у B2C-стартапах.
Купили компанію CoreValue, спочатку 51% акцій, а потім дійшли до 81%. З компанією було доволі важко впоратись, вона швидко зросла до 350 людей, і почалися касові розриви: змінився рівень клієнтів, розмір проєктів, а команда була не дуже до цього підготовлена. Ми з партнерами домовились власноруч заглибитися у процеси компанії та допомогти. Дали гроші, підтримували, і так вийшло, що цей IT-аутсорсер став моїм основним проєктом за кількістю витраченого на нього часу. За два роки ми підібрали потужну команду, масштабували бізнес, на капіталізації виграли втричі. І я зловив «зірку»...
— То ви фактично виступали як керівна компанія?
Так, навіть створили інвестиційну керівну компанію, яка тримала декілька активів, зокрема цей аутсорсер. Після першого успіху 2016 року вирішили, що створимо фонд, який інвестуватиме лише в сервісні IT-компанії. Так з’явилася перша назва InSoft, тільки тоді цей фонд називався InSoft Capital, вже потім за кілька років ми трансформувалися в InSoft.Partners.
— З ким ти започаткував InSoft?
Зі своїм партнером по TRIONIKA: частки розподілили порівну, 50% на 50%. Також у нас була низка LP (обмежених партнерів), це люди, з якими ми мали дружні стосунки та спільні успішні проєкти. Наш стартовий капітал для інвестицій становив $15 мільйонів.
Але самовпевненість зіграла з нами дуже поганий жарт. У мене тоді було понад п’ять цілей для нових інвестицій. З’являлась купа ідей, і тут ми сваримось з партнером через операційні нюанси. Вирішили, що продовжувати разом нам буде складно, тож я повністю викупив його частку в бізнесі, забрав 100% акцій.
А далі як у бізнес-прислів’ї: кожен має пройти через своє банкрутство. Щойно я викупив всі акції, всі ці умовні п’ять з половиною («з половиною», адже з різними компаніями були на різних стадіях перемовин) проєктів, в які я збирався проінвестувати, відвалились. Хтось відмовився йти в угоди, а десь я сам без партнера не зміг знайти потрібні гроші. Я дуже переоцінив власні сили, думав, що зроблю без проблем усе сам. Мабуть, керівники компаній, які я відбирав, і потенційні інвестори, думали: раз ви зі своїм партнером розібратись не можете, то ну вас до біса — спочатку самі все владнайте.
Допомогло те, що паралельно ми з партнером продавали свій перший IT-аутсорсер CoreValue. Угоду закрили суперкласно, заробили гроші. Я тоді зробив цілий тендер на продаж компанії, ми отримали шість потенційних покупців, двоє з яких — з першої ліги. Це одна з великих французьких інвестиційних груп і відомий американський фонд OakTree Capital Management — з легендарним засновником. Я зрозумів, що для репутації треба укладати угоду саме з ним. Це був водночас і правильний крок, і помилка: оскільки американці майже ніколи не закривали подібні угоди в таких країнах, як наша. Рік ми тільки узгоджували угоду, проходили аудит і американського, і британського, і польського офісів фонду... Врешті угоду таки закрили.
Приємно, що поступово українська частина команди CoreValue стала фундаментом Avenga. Люди, яких ми колись брали на роботу, отримали ключові позиції в цьому глобальному бізнесі.
«В’ялі перемовини в нас продовжувались понад рік». Про знайомство з Василем Хмельницьким і створення ucode
— Мені цікаво розпитати, що було далі, зокрема про період твоєї поїздки у Париж на зустріч з керівництвом «Школи 42» у 2015 році. Крім тебе, туди їздили представники майбутнього інноваційного парку UNIT.City, які запустили в Україні за французькою франшизою школу програмування UNIT Factory. Розкажи більше про ту поїздку. Що тобі принесли тодішні знайомства?
Насправді на тому етапі проєкту мене ще не було. Я тоді навіть не знав засновника UNIT.City Василя Хмельницького, він почав будувати UNIT Factory без мене.
— Але ти зустрічався з керівництвом «Школи 42»?
У самому кінці. Звідки в моєму житті з’явився Хмельницький? У 2017 році я вступив до Aspen Institute — це престижна інституція, закрита спільнота. І в одній групі зі мною вчився Василь Хмельницький.
Тут варто зробити невеликий відступ: перед цим я закінчив «Могилянку», яка завжди намагається утримати своїх випускників — когось запрошують лектором, когось ментором. Я періодично читав там лекції і менторив двох людей. Одним з них був тодішній головний юрист Київської інвестиційної групи Василя Хмельницького та Андрія Іванова. Звісно, коли ти менториш людину, допомагаєш їй, то ви починаєте з часом товаришувати. Він розпитував про те, чим я займаюсь, і якось каже: «Слухай, Хмельницький та Іванов дивляться на айтішку, але в них немає партнера в цій сфері, тож вони шукають, з ким можна працювати. Давай я тебе з ними познайомлю».
В’ялі перемовини в нас продовжувались понад рік, і що цікаво — особисто з Андрієм Івановим я зустрічався, а ось до Хмельницького не доходив. Коли я прийшов в Aspen, то здивувався, коли побачив, що ми з Хмельницьким одногрупники, подумав: це доля.
Далі відбулась смішна історія, прямо як у книжці Дейла Карнегі. У мене був серйозний ларингіт, і я їду в інститут, де треба активно спілкуватись, дискутувати, а голосу немає. Нас із Хмельницьким навіть за один стіл посадили. Всіх в аудиторії попросили познайомитись зі своїми сусідами та розповісти один одному про себе. Я майже не міг говорити, тож він допомагав мені з презентацією. На четвертий день навчання Хмельницький до мене підійшов і запропонував відсісти, після чого сказав щось на кшталт: «Я знаю, хто ти такий, мені Андрій про тебе розповідав, подумаймо, як ми можемо працювати».
З того моменту ми ще пів року обговорювали деталі співпраці. Водночас, нагадаю, я викупив у свого тодішнього партнера фонд Insoft Capital і втратив всі напрацьовані угоди. Ми зійшлись на тому, щоб спробувати інвестувати в маленькі IT-компанії і не ризикувати на старті серйозними грошима. Домовились купити від трьох до п’яти таких бізнесів і об’єднати їх в одну структуру.
— Він хотів робити це в межах свого фонду K.Fund?
Ні, це була його персональна інвестиція. Основну частину грошей вклав він, я меншу. Я був керівним партнером, а Хмельницький в цій історії виступав інвестором і ментором. Також у нього була ідея, що купівля кількох IT-бізнесів і об’єднання їх в одну структуру спрацює і на користь проєкту UNIT.City. В будь-якому разі, поки ми домовлялись про перші інвестиції, він запропонував допомогти йому з освітою. Ось як я став дотичним до цієї історії. Він познайомив мене з Флоріном Бічером, тодішнім керівником UNIT Factory, наприкінці 2017 року.
Невдовзі Хмельницький запитав, чи бачу я можливості зробити з цього проєкту комерційний — адже тоді ця школа за франшизою передбачала повністю безплатне навчання.
Тоді я за кілька місяців знайшов і презентував концепцію, як це можна зробити з погляду бізнесу. Хмельницький був не проти і запропонував мені друге партнерство: ми разом запустили школу програмування ucode, де в мене була міноритарна частка. Проєкт поєднував частину підходів «Школи 42» (ті, які не запатентовані та є відкритими на кшталт методу learning-by-doing і навчання без викладачів), щось ми взяли з Apple Developer Academy. Проте весь софт ми писали самі, а навчальні програми розробляли з партнерами.
До UNIT Factory я був дотичний геть трохи. За вісім місяців до появи ucode Хмельницький створив наглядову раду франчайзингового проєкту і зробив мене її головою.
А в Париж на зустріч з представниками «Школи 42» я літав уже на етапі створення ucode — нас хвилювало, щоб не було репутаційних ризиків, оскільки існувала загроза, що нас можуть вважати наступниками їхньої франшизи.
— Якою все-таки була реальна причина закриття UNIT Factory? Невдала бізнес-модель, пандемія чи що?
UNIT Factory — це не бізнес. Для будь-якої подібної франшизи це завжди не прибутки, а витрати. Хмельницький разом з утриманням офісу і всіма франшизними платежами сумарно платив понад мільйон доларів на рік. А брати гроші за навчання було прямо заборонено угодою. Уявіть, ви працюєте кілька років і просто вкладаєте гроші, нічого не отримуючи натомість. Відповідно він як нормальний бізнесмен подумав, що хоче заробляти.
Читайте такожUcode ми від самого початку будували за геть іншою логікою. Вирішили, що працюватимемо з топовими IT-компаніями, які писатимуть нам навчальні програми, надаватимуть менторів, найматимуть наших випускників, а ми збудуємо для всього цього інфраструктуру. Серед наших партнерів були Ubisoft, Cisco, Ajax. Також підготували робили блокчейн-курс разом із засновником криптобіржі KUNA Михайлом Чобаняном.
Школа розташовувалась у Києві та мала філію в Харкові. У мене було завдання зробити бізнес, а в Хмельницького — підтримати його в межах екосистеми UNIT.City, де й була розташована будівля школи. Я стикнувся з великими витратами на утримання приміщення, тому вмовив його закрити харківську філію. Потім почалося багато дискусій на тему переходу на онлайн-модель. Мене вона приваблювала тим, що знімала проблему утримання величезної триповерхової будівлі школи, а от Хмельницькому важливим був офлайн, щоб екосистема UNIT.City розвивалась.
Коли настала пандемія, ми, звісно ж, перевели людей в онлайн. Але коли карантинні обмеження поступово почали пом’якшувати, Хмельницький знову порушив тему повернення в офлайн. «А для чого? — думав я. — Зручно і так». Потім я пропонував йому розширюватись у бік Європи, і ми навіть стартували, а потім зрозуміли, наскільки помилилися в розрахунках і що це великі додаткові витрати.
Врешті ми з Василем зрозуміли, що у нас різні погляди на розвиток проєкту. Ми довго сиділи, розглядали варіанти, і він викупив мою частку та забрав собі ucode.
— Не знаєш його планів щодо проєкту?
Знаю, що коли почалась війна, то він проєкт заморозив.
— Що у вас з Хмельницьким відбувалось далі?
Хоча по ucode ми вже не були партнерами, але все ще співпрацювали щодо інвестицій в IT-аутсорсери. Разом купили три компанії і злили в одну — ITernal Group. Нам пощастило, що вирішили продавати її, і за пів року до повномасштабної війни знайшли гарного покупця — UST Global.
— Це було влітку 2021 року? Ви, здається, у грудні екзит зробили.
У січні
Таким чином, на початок повномасштабного вторгнення я продав усі проєкти і «сидів на готівці».
— У тебе було передчуття війни чи просто так склалось?
Я не вірив у можливість вторгнення. Ввечері 23 лютого 2023 року ми сиділи в закладі з сином Хмельницького, CEO його холдингу та його фінансовим директором. Я був серед тих, хто казав, що війни не буде. Додому я прийшов о першій ночі, ще годину листувався з американцями, ліг спати і, як і всі кияни, прокинувся від вибухів. Далі кілька днів думав, що робити. Врешті вивіз з Києва всі важливі документи, допоміг рідним дістатися безпечних місць і поїхав у Львів закривати дві угоди з придбання компаній, про які домовлявся протягом останніх місяців. Ніхто не вірив, що я їх закрию. Потім повернувся в Київ.
Наскільки я розумію, 2022 року InSoft був одним з небагатьох активних інвесторів. Торік закрив три угоди. В березні
— Якщо не помиляюсь, то InSoft публічно оголошував про п’ять екзитів за час повномасштабного вторгнення.
П’ять екзитів за історію самого InSoft. Проте, звісно, до початку InSoft.Partners в мене були й інші проєкти та екзити.
«Я відмовився від того, щоб брати сторонні гроші». Про власну стратегію інвестування
— Як особисто в тебе і твоєї компанії змінилась стратегія інвестування в IT-проєкти за час війни?
У тебе немає вибору, ти існуєш у двох контекстах водночас. В одному контексті війна, з усіма поганими думками та наслідками. Але ти не можеш бути ефективним, якщо живеш суто в контексті війни, адже є бізнес, який маєш розвивати.
В умовах глобальної рецесії треба бігти набагато швидше, ніж зазвичай. Сказати, що ми почали робити щось принципово інше, — це буде неправда. Зважаючи на досвід, ми краще, ніж раніше, розуміємо, які угоди вдаються. Наш бренд вже має ім’я, і люди самі приходять за інвестиціями. Ми не купуємо бізнес, якщо не знаємо власників щонайменше два роки. Тобто стали набагато вибагливішими.
Я відмовився від того, щоб брати сторонні гроші, і почав інвестувати суто свої. Це позбавляє відповідальності перед інвесторами — ти не зобов’язаний взяти компанію, виростити її за кілька років і продати. Можеш тримати її у своєму портфелі скільки завгодно, розвивати, отримувати дивіденди.
Ми з командою вважаємо себе підприємцями-операціоністами, які розуміють, як робиться бізнес, власними руками його розбудовують, заходять у проінвестовані компанії як повноцінні партнери. Логіка дуже проста: якщо компанія працює і приносить нормальний дохід, то навіщо її продавати? Якщо з’являється покупець, то ми просто називаємо свою ціну. Згоден — купує, не згоден — торгуватись не будемо.
— Як саме виглядає твоя з партнерами залученість у розбудову IT-команд?
Ще чотири роки тому я почав інвестувати багато часу в лідогенерацію. Робив різні венчурні проєкти, партнерився з командами, що мають великий досвід у цих питаннях. І коли побачив практичні результати — за домовленістю з фаундерами портфельних компаній InSoft перейняв на себе контроль над лідогенерацією у кожній з них. Далі я, по суті, звів усі команди, якими керую, в одну екосистему. Кожна з них працює на окремий бізнес, але двічі на тиждень ми всі разом зустрічаємось.
Коли працюєш суто в одному бізнесі, то дивишся на світ крізь одне вікно. Від тебе пішов клієнт? Одразу виникають думки про те — це хиба бізнесу чи особливості ситуації на ринку?
У мене наразі п’ять таких вікон, і я бачу світ крізь кожне з них. Якщо у двох-трьох моїх компаніях повторюється якась ситуація — це тренд. Завдяки такому підходу ми розпізнаємо проблеми раніше за інших. Наприклад, так ми помітили поглиблення рецесії і встигли підготуватися завчасно.
Чи є все ж криза на IT-ринку? Читайте у статтіКоли в тебе один бізнес, ти маєш багато гіпотез, як шукати клієнтів, але на їхню перевірку бракує ресурсів: людей, грошей тощо. Ти можеш перевіряти умовно дві гіпотези за раз. В InSoft же ми розподіляємо це між усіма своїми командами. Швидкість розвитку неймовірна: ти можеш використовувати різні канали, різні меседжі, різні ідеї, автоматизацію — руки розв’язані. Найвдаліші експерименти я поширюю на всі бізнеси.
Ще один плюс — лідогенератори з кожної компанії бачать, що відбувається в інших бізнесів з екосистеми, і швидко вчаться.
Ми навіть почали готувати внутрішній університет лідогенераторів. Коли наймаєш досвідченого лідогенератора зі сторони, то через накопичений досвід він часто боїться експериментувати. А ми робимо багато креативних і нетипових речей. Коли навчаєш талановиту людину «з нуля», то вона не знає, як можна, а як — ні. Люди, яких ми вчили «з нуля», дають суперрезультати.
— Скільки в InSoft людей?
Структуру InSoft я перебудовував багато разів. Оскільки це спочатку був фонд, потім — керівна компанія, а буквально недавно ми стали Software Development холдингом, то максимальна кількість людей, яка працювала водночас у команді — 12. Також завжди постає питання: хто платить за команду InSoft? Якщо портфельна компанія, в неї виникає доречне питання, навіщо платити не за свій актив. Якщо я, то це б’є по моїй власній кишені, а операційний щомісячний дохід холдингу — доволі невеликий, та й екзити трапляються не кожні пів року. Тож ми ще експериментуємо з питанням кількості фахівців у команді InSoft.
— Повернімось до твоєї метафори з вікнами: ти сказав, що так можна швидше за інших бачити інсайти ринку. Які інсайти про IT ти побачив і можеш розповісти?
Наприклад, ми одні з перших на ринку побачили, що через рецесію в Сполучених Штатах контракти укладаються досить складно, бо по них сильніше вдарила криза, а в Європі краще, і переорієнтували свій фокус на європейських сусідів. Також ми дуже швидко бачимо, які канали починають краще працювати — наприклад, вчора класно працювали поштові розсилки, завтра LinkedIn, післязавтра Twitter. Сьогодні ефективне відвідування конференцій, завтра road show, післязавтра ще щось.
— І які сьогодні основні тренди щодо залучення клієнтів?
Зараз для нас найкраще працюють road show. Звісно, цей канал доволі складно використовувати під час повномасштабної війни.
— Розкажи детальніше про особливості трьох угод, які ви плануєте закрити найближчим часом.
Компанії поки що назвати не можу, адже існує NDA. Але одна з них — це нішевий бізнес. Ще одна — амбіційна, доволі швидко зростає, з гарним переліком клієнтів. Коли я бачу, що є амбіційний, розумний лідер, то якраз його бажання бігти вперед і наше вміння масштабувати бізнеси гарно працює в тандемі. Вже маємо набір таких кейсів. Третя угода цікава тим, що ми плануємо побудувати конвеєрну модель з масштабування проєктів: береш невелику компанію, завдяки лідогенерації швидко її розвиваєш, завдяки досвіду трансформації готуєш до масштабування і отримуєш геть інший бізнес з іншою дохідністю.
— У стартапи поки що не інвестуєте?
Ні, і поки не збираємось. Ми вміємо працювати з сервісним B2B-бізнесом, що перебуває на стадії розвитку. Для мене стартап — це рулетка. Я розумію, що багато хто на цьому заробляє, але це важка специфічна фултайм-робота, де треба перелопачувати величезну кількість ідей, людей, розуміти, що відбувається у світі, усвідомлювати тренди. А головне — розуміти, що 90% твоїх інвестицій не «злетять». Це не те, що мені подобається. Я люблю повну залученість у компанію та її процеси.