«Найскладніше — підготувати себе морально». Айтівці анонімно розповідають про те, чи готуються до можливої мобілізації
В Україні триває мобілізація, і для боротьби з ворогом залучають нові резерви. Тож ми анонімно запитали айтівців, чи готуються вони до ймовірної мобілізації — і як саме.
Дехто поділився, що ніяк не готується, інші дбають про фізичну форму, помалу купують амуніцію, а хтось уже пройшов курси з базового військового вишколу онлайн, заняття з пілотування дронів, такмеду та стрільби.
Найцікавіші відповіді — у статті.
Junior Front-end Developer
Я роблю собі загальні тренування з фізпідготовки та витривалості. Мета — підвищити загальну витривалість і силові показники. Ранкова зарядка, скакалка/біг — це займає приблизно годину на день. Після роботи тренуюся на спортмайданчиках, розвиваю всі групи м’язів (дехто може сказати, що краще кросфіт, але то не моє).
Ціль силових навантажень — бути готовим носити/подавати/піднімати, оскільки бачив скарги щодо зірваних спин після носіння ящиків з боєприпасами. Це тренування від години до півтори. І так шість днів на тиждень.
Ще один напрям підготовки — тактична медицина. Джерела:
- теорія за ютуб-роликами «Дніпро Такмед»;
- теорія за ютуб-роликами від СБУ;
- пройшов практику надання меддопомоги за алгоритмом MARCH на курсах медико-евакуаційного підрозділу «ПУЛЬС»;
- пройшов практику надання меддопомоги у місцевому центрі готовності цивільних.
Як на мене, тактична медицина, якщо прибрати саме «тактична», стає чудовим варіантом першої домедичної допомоги — що в теперішній час необхідно знати кожному. Саме пройдені курси прищепили мені певну «усвідомленість» — і вже пів року як зі мною постійно і всюди аптечка, розрахована на двох осіб (турнікети, перев’язувальні матеріали тощо).
Набував навичок поводження зі зброєю. Протягом першого півріччя повномасштабного вторгнення тренувався з місцевим ДФТГ. Розбирали поводження з AK-74 та AR-15, положення для ведення вогню. Щоправда, сама стрільба мені поки важко дається через поганий зір.
Middle DevOps
«Минулого року купив карабін, з того часу активно з ним тренуюся. Накупив набоїв, щоб на війну піти зі своєю зброєю. Пройшов курс з тактичної медицини, зібрав аптечку. Підготував більшу частину речей, які знадобляться при мобілізації, а що не купив, то придивився, щоб купити якомога швидше за потреби. Зараз слухаю на Prometheus курс з сучасної військової підготовки. Загалом моя позиція — не сподіватися в цьому питанні на державу і повністю забезпечити себе всім самостійно. Тепер докладніше.
Такмед. Тренування проводив інструктор з бойовим досвідом за протоколом MARCH. Спочатку була теорія, потім відпрацьовували протокол у парах, а в кінці була групова робота із симуляцією дій, наближених до реальних. Це коли голову підняти у «червоній зоні» вище за 30 см не можна, поранення можуть бути комбіновані, а поранені можуть бути в неадекваті та кидатися зі зброєю на медиків. Курс був безоплатним за довільний донат.
Аптечку я збирав після відвідування курсу, спираючись на рекомендації іншої знайомої, що готує їх для військових. Там турнікет, назофарингіальна трубка, кровоспинні засоби, ковдра, протиопікові, рукавички-ножиці-маркер, оклюзійка, бандаж, звичайні бинти та стерильні бинти для тампонади якщо закінчилися гемостатики. І всіляка дрібнота типу хлоргексодинових серветок. Аптечка мені коштувала на початку осені
Небойове спорядження. Я йшов за списком з курсу Prometheus, оскільки він найдетальніший. Більшість спорядження в мене була з часів походів. Це одяг і взуття, спальник, пальник тощо. Баул, штурмовий рюкзак і гідратор я докуплю за потреби, зараз не бачу сенсу. Ще візьму з собою батарею Ecoflow.
Бойове спорядження. Минулого літа я купив карабін «Цвіркун» калібром 9×21 — тоді він коштував 62 тисячі гривень плюс 3 тисячі гривень сейф. Не найкращий калібр для війни, але найкращий для тренувань через дешеві патрони. Докупив коліматор Hawke за 8 тисяч гривень, активні навушники Sordin Supreme Pro X за 10 тисяч гривень та окуляри Bolle за 3 тисячі гривень. Коліматор і навушники віддав товаришу, котрий зараз під Бахмутом, собі купив новий коліматор, вже дешевший. Також закупив 650 патронів по 15 грн. Тренування коштували близько 2 тисяч за один сеанс включно з вартістю набоїв, займався кілька разів на місяць.
Бронежилет, розгрузку та шолом не купував, докуплю за потреби. Планую дібрати ще магазинів та підсумків, і у випадку мобілізації брати карабін із собою. Тільки треба буде ще набоїв купити і запасну форму. Для другої лінії ТТХ ця зброя підійде, а сам карабін компактніший та зручніший за застарілий АК.
З огляду на кількість спорядження, виглядає так, що доведеться ще й своєю машиною їхати на війну»
.
Короткі коментарі айтівців
«У період окупації Київщини я був водієм реанімобіля. Після деокупації перекладачем з англійської для наших хлопців (такмед, ведення бою). Зараз обмежився тільки донатами для одного підрозділу (ті медики, з якими був у Києві) плюс невеличкі донати близьким знайомим, якщо вони потребують.
Вирішив скористатися своїм правом не йти добровольцем (згідно з законодавством не підпадаю під мобілізацію впродовж найближчих семи років)» (Scrum Master).
«Не хотілося б потрапити під мобілізацію. Але відвідую спортивний зал, щоб була хоч якась витривалість, якщо мобілізують. А користуватися зброєю та іншими речами вже навчать в „учєбці“» (Senior DevOps Engineer).
«Я пройшов 10 годин навчання медицини у Червоному Хресті та ветеранів з „Госпітальєрів“. З початку війни потроху купував за кордоном через „Нову пошту“ базову амуніцію з розгрузкою та повним рюкзаком на розпродажах. За пів року зібрав повний літньо-осінній комплект за $3 тисячі доларів.
Вдячний статтям DOU від бувалих. У червні
2022-го позбувся проблеми з ногою і тренуюся активно у залі. Зараз купую своє перше авто та буду їздити готуватися на оператора БПЛА» (Associate Big Data Architect).
«Я зібрав персональну аптечку, пройшов курси з надання домедичної допомоги. Друг йде служити у певний підрозділ — чекаю інформації, що там. Якщо все добре, піду до нього добровольцем» (Project Manager).
«Пройшов два етапи вишколу від ГО „Український Легіон“. Там же є точкові навчання (такмед, мінна справа, картографія). Придбав плитоноску з плитами, шолом, ремінно-поясну систему (все з UkrTac), трохи підсумків, зібрав повноцінну військову аптечку (Time For Rescue).
Раз на тиждень виїжджаю на стрільби з АКМ або AR-15. В процесі отримання дозволу на придбання зброї, планую брати щось з цивільного AR-15, щоб був розрахований під військовий калібр 5.56» (Senior Java Developer).
«Вивчив юридичний аспект отримання повісток та їх ігнорування» (Software Engineer).
«Не готуюся. Веду звичайний спосіб життя» (Data Analyst).
«Скажу непопулярну думку. Багато хто закликає готуватись, купувати спорядження, зброю, вчитись стріляти. Але порахуймо поверхово, скільки це грошей. Зброя, набої, аксесуари, навчання — це вже 200+ тисяч гривень, потім спорядження ще щонайменше 100 тисяч. А тепер подумаймо, що краще:
1. 300+ тисяч гривень мати вдома в шафі, які з високою вірогідністю вам не доведеться використовувати, якщо ви не плануєте йти воювати.
2. Прямо зараз подбати про три дрони на фронті або пікап, старлінк й екофлоу.
Для мене другий варіант кращий, і тому я просто доначу гроші. Пройшов курси з такмеду, почитав книжки про міни, окопи, кілька разів постріляв з різної зброї, купив деякі дрібниці зі „снаряги“, яку важко дістати швидко за нормальні гроші. Усе інше встигну купити за місяць, якщо мені таки доведеться йти воювати, тим паче вже більш-менш розбираюся у різних військових „приблудах“, бо постійно їх комусь купую. Роздумую про навчання на FPV-симуляторах удома» (Senior JS developer).
«Маю під рукою спорядження (одяг, тактичний пояс, індивідуальна аптечка першої допомоги, різноманітні підсумки) та особисті речі, які рекомендовані до проходження служби в армії. Ще до війни займався страйкболом і віднедавна став знову брати участь у страйкбольних іграх, де можна навчитися роботи в команді, комунікації та поводження зі зброєю.
На минулій грі довелося грати проти хлопців із ЗСУ, що в той чи інший спосіб опинилися в тилу і мали змогу відвідати тренування — це дало змогу перенести деякі бойові моменти на гру та подивитись, як працюють професіонали. Також планую найближчим часом пройти базовий онлайн-курс на Prometheus» (Senior Data Engineer).
«Маю повну бойову підготовку. Декілька курсів тактичної медицини, практичні навички стрільби з різного озброєння — як натівського стандарту, так і українського. Маю різну зброю кількох калібрів» (.NET Team Lead).
«Дивлюся відео онлайн про зброю, надання медичної допомоги та інше... Намагаюся брати участь у тренінгах, які проводить фонд Сергія Притули — „Центр Готовності Цивільних“. Його ведуть чудові інструктори» (Senior .NET).
«На тлі мобілізації почав бігати, щоб мати кращі фізичні характеристики. Переглядаю відео з тактичної медицини» (Senior .NET Back-end Developer).
«Не готуюся. Хіба що намагаюся скинути вагу, вести здоровий спосіб життя, займатися спортом» (Strong Junior Node.js Developer).
«Я студент денної форми, тому маю відстрочку від мобілізації. Курсів не проходжу, амуніцію не купував. Як підготовку в майбутньому розглядаю військову кафедру» (Junior PHP Developer).
«Роблю все, щоб максимально забезпечити сім’ю на випадок моєї відсутності чи подальшої недієздатності. На державу, будемо чесними, розраховувати не можна» (Senior Automation QA).
«Я бігаю та відтискаюся. Купив небойову аптечку та мильно-рильні в крутій сумці, мультитул, ножик, лопату та інші дрібнички (мав дещо з часів, коли ходив у походи). Оформив документи про спадок, медкарту. Купив книжку, як рити окопи. З іншого боку, розвідав таємні стежки в Румунію та навчився плавати» (Middle QA Manual).
«Загалом не готуюся. Розглядаю на майбутнє купити амуніцію (передусім зимове та літнє спеціалізоване взуття). Певні речі вже придбав торік ще до блекаутів (засоби польового приготування їжі, термобілизну, мультитул, хімічні грілки). Курси не проходив і поки що не впевнений, що знайду на них час» (Senior PHP Developer).
«Ні, поки що ніяк не готуюся. Хіба що відкладаю кошти для родини, якщо їм доведеться жити без мене якийсь час» (Product Design Lead).
«Я дівчина, але готуюся. Вважаю, що наше майбутнє буде схоже на Ізраїль, де кожен має базові знання з такмеду або стрільби. А військову спеціалізацію будуть зобов’язані мати всі.
Я пройшла вже курс з домедичної допомоги, такмеду, курс зі стрільби з пістолета, короткий курс зі стрільби з NLAW, а ще з АК» (HR Manager).
«1. Пройшов
2. Пройшов
3. Почитав сайт „Яблуня“ і закупив різне спорядження.
4. Читаю книжки з військової підготовки, статути.
5. Проходжу базовий курс з військової підготовки онлайн.
6. Бігаю в берцях у вихідні, підтягуюся» (Manager).
«Такмед, стрільбище, топографія, ютуб („Американський Піхотинець“, Tacti Coach). Спорядження накопичую поступово. Майже все вже є в одному екземплярі, окрім броніка та каски» (Data Scientist).
«Покращую фізичну форму, розбираюсь у військовій справі та спорядженні (книжки, телеграм-канали, ютуб), проходжу базовий курс на Prometheus, вчусь літати на FPV-дроні» (Senior Software Engineer).
«Не готуюся, проте в мене є легальна італійська рушниця Beretta, і я вмію нею користуватися, ходив на практичні заняття свого часу. Перші шість місяців війни вона була у „гарячому“ стані під ліжком про всякий випадок. Зараз лежить у сейфі, де й має бути. Колись взяв її за $1400, вона майже нова» (Tech Lead, .NET).
«Не готуюсь. Весь вільний час йде на догляд за річною дитиною» (Middle PHP developer).
«З початку війни пройшов підготовку зі стрільби, курс військової топографії. Сам з Дніпра. Щоб вчитися, треба їздити по всій Україні. З одного боку, хотілося б мати все в межах області. З іншого боку, ці короткі подорожі у цей час урізноманітнюють життя. Скоро буду на більш тривалому курсі з пілотування дрона» (Manager).
«Я почав з фізичної підготовки (був зовсім нулячий) і теоретичної. Дивлюся YouTube, „Мілітарний“ та статті у Вікіпедії про зброю. Найближчим часом планую пройти курси з такмеду та вогневої підготовки. Ще обираю, які саме» (Product Manager).
«Був на одномісячних курсах для цивільних, купив необхідне спорядження (форму, саперну лопатку, компас), одного разу з’їздив на стрільби з AR-15» (Regular BA).
«Готуюся мінімально. Дивлюся мілітарний контент і читаю статті. Проходжу курс на Prometheus і щодня виконую нескладні фізичні вправи» (Full Stack Web Developer).
«Уже готовий. Маю хорошу базову підготовку і все необхідне спорядження, включно зі стрілецькою зброєю. Необхідні навички отримав, займаючись на вихідних протягом двох років до початку широкомасштабного вторгнення. Паралельно із цим збирав спорядження. Шість місяців минулого року вже провів на першій-другій лінії як доброволець, офіційно не мобілізувався» (DevOps).
«Проходив курси з тактичної медицини, а деякі аспекти орієнтування на місцевості знаю через те, що довгий час займався туризмом. Найскладніше підготувати себе морально» (Graphic & UI/UX Designer).
«Закінчив курси зі стрільби від CSA та оперування дронами-камікадзе. Додатково придбав базове екіпірування» (Product Manager).
«Я жінка, але все одно проходила курси з основ тактики, поводження зі зброєю і тактичної медицини. У вільний час читаю матеріали з такмеду. Раніше в Одесі ходила на тренування з такмеду і тактики» (UX Researcher, Product Analyst).
«З
2015-го раз на рік-півтора я періодично оновлюю знання з тактичної медицини та домедичної підготовки.Власну вогнепальну зброю купив ще 2016 року. Весь період затишшя з хлопцями періодично тренувалися.
Зараз кожні вихідні або через вихідні ходжу на полігон з інструктором. Відточую навички стрільби та основи дії в команді, більшого для цивільного не треба.
З того з ким працював:
Для підтримання фізичної форми займаюся скандинавською ходою, бігаю, роблю стандартні розминки. Теорію читаю на сайті SprotyvG7» (DevOps).
«Ходжу на тактичну медицину, стрілецьку справу. Відновив заняття у спортзалі, які закинув під час ковіду. Акумулюю кошти на рік життя для родини. Спорядження збирав так: щось купую хлопцям — додаю +1 для себе.
Загалом все необхідне від взуття, шолома до плитоноски, окулярів, шкарпеток та сокири зі спальником вже чекає свого часу. А ще це такий собі резерв, коли щось треба терміново і немає часу чекати доставку. Щось із цього списку могло бути використано як emergency pack для родини взимку. Вартість наразі близько 100 тисяч гривень, і все ще є список, що докупити» (Back-end Developer).
«Здоров’я залишає бажати кращого, тому не готуюсь фізично. 24/7 шкоджу оркам на кіберфронті й постійно на щось доначу для ЗСУ, бо за кілька років в айтішечці вже встиг наскладати кілька лямів гривень.
Маю багато крутих технологічних цяцьок, на усі випадки життя. Якщо принесуть щасливий флаєр із запрошенням на службу, то подам заявку в космічні війська України (так-так, такі війська у нас тепер є)» (Senior Full Stack Software Engineer).
«Не готуюсь. Коли народиться третя дитина (за планом — середина червня), виїжджатимемо з сімʼєю за кордон» (Middle DevOps Engineer).
«Я купив амуніцію та зброю, ходжу в тир. Займаюся на курсах з професійними військовими інструкторами за різними напрямами (такмед, стрілецька справа, залагодження тощо).
Щодо амуніції та зброї, у мене тепер є:
- гвинтівка АР-15 Adams Arms — 75 тисяч гривень;
- травматичний пістолет Flarm t910 — 20 тисяч гривень;
- приціл, навушники для тиру, ремінь, мушка, цілик і ще кілька дрібничок, набори для чистки зброї — 25 тисяч гривень;
- плитоноска з якісними пластинами, дві аптечки (різні), каска — 25 тисяч гривень;
- регулярні витрати на набої і тир.
Загалом, якщо відверто, мені користування зброєю не подобається, але в наш час ця навичка потрібна всім» (Director of Engineering).
«Проходив онлайн- і офлайн-курси з тактичної медицини, вчуся літати на дроні на симуляторі FPV, зайнявся серйозніше спортом, підчитую різні військові туторіали і дивлюся відео щодо екіпірування, тактики (сайт „Яблуня“). Хотілося б пройти тактичні навчання для цивільних, але у Львові щось не можу знайти нічого такого. Планую повчитися стріляти в тирі» (Senior Java Dev).
«Коли заберуть і призначать кудись, тоді буду вчитись. Дивився відео, як надавати медичну допомогу і користуватись АК» (Junior DevOps).
«Я пройшов базовий курс тактичної медицини і базове заняття зі зброєю від ASD. Наразі вчуся працювати з дронами-камікадзе.
Амуніцію я вже купую не вперше. Раніше віддавав знайомим, що пішли на фронт. Зараз маю:
- рюкзак М-Тас;
- китайський шолом;
- окуляри — ACC;
- маску-окуляри — теж Китай;
- штани та тактичну сорочку — Китай;
- куртка зимова — Helikon-Tex;
- софтшел куртка — М-Тас;
- взуття — Under Armour;
- плитоноска з балістичним захистом боків — „Українська броня“;
- пояс розвантажувальний — „Українська броня“;
- підсумки М-Тас» (Product Manager).
«Пройшов такмед від pmgroup.org.ua та „Котів-рятівників“ (обидва курси організовувала компанія). Також брав кілька занять зі стрільби в тирі CSA (але відчуваю, що треба багато настріляти для здобуття нормальних навичок). З амуніції поки що думаю про тактичну аптечку, але зараз купив тільки кілька турнікетів — і то цивільні, а не військові. Але все-таки сподіваюся на бронювання від компанії» (Senior Python Developer).
«До повномасштабки займався стрільбою як хобі; зараз, на жаль, перестав цим займатись системно, зокрема через те, що деякі інструктори, з якими я спрацювався, пішли воювати.
Закуповую екіпірування для себе на випадок потреби оборонятись. Став постійним клієнтом воєнторгів, з кожної зарплати докуповував трохи тактичного одягу. Футболки, штани, термуха, фліски, берці, балаклави, бафи — всього потроху і з запасом. До речі, частину цього одягу став носити повсякденно — він реально дуже зручний.
Окремо лежать каска, плитоноска (хоча плити так і не купив поки що), військова аптечка, різні підсумки, бойовий ремінь і деякі інші аксесуари. Ну і балістичні окуляри та стрілецькі навушники, які були в мене ще з часів мого стрілецького хобі.
Намагаюсь протягом року розвʼязувати проблеми зі здоров’ям, бо розумію, що в нинішньому стані польові умови фізично не стягну та буду радше тягарем для побратимів у тих умовах.
Мої міркування дуже прості: якщо раптом війна загостриться і ми опинимось в ситуації, коли будемо загнані в глухий кут ворогом, то хоча би можна скооперуватись з товаришами, які неподалік, та зробити все, щоби рахунок був не на користь ворога» (Senior Software Developer).
«Стріляю на полігоні, працюю інструктором з аеророзвідки як волонтер» (Senior QА).
«Прохожу корисні курси, наприклад, з тактичної медицини від „Мотохелп“, загальної військової підготовки на Prometheus. Там є все: що купити до мобілізації, як готуватися, базові знання з військової медицини, зв’язку, зброї та дронів. Загалом цього курсу вистачає на всю підготовку. Займаюся проблемами зі здоров’ям, докупаю дещо зі спорядження. Придбав стрілецькі окуляри з діоптричними вставками (бо маю поганий зір)» (Senior Java Engineer).
«Домедичною і тактичною медициною цікавився ще з 2018 року, тому регулярно бував на тренінгах, нині знову їх відвідую. Окрім цього, маю регулярні заняття з інструктором зі стрільби тощо.
Зараз волонтерю. Минулого року за кілька місяців із зарплати закупив майже всю амуніцію з урахуванням досвіду та відгуків військових, які їх брали (окрім шолома і броніка). Сумарну вартість доволі важко порахувати, але це декілька тисяч доларів» (Recruiter).
«Оновлюю свій військовий рюкзак, докупаю патронів, проходжу вишколи. За кілька тижнів почну тренуватися із тактичною групою з AR-15» (Senior Data Analyst).
«1. Бігаю. Займаюся на спортивному майданчику.
2. Їжджу на полігон вчитися стрільби.
3. Шукаю, де б повчитись на FPV-пілота.
4. Потихеньку збираю одяг та амуніцію» (Product Manager).
«Займаюсь фізичною підготовкою. З амуніції хіба що маю саперну лопату, яку купував для тривожної валізки. Зараз бігаю по лікарях, щоб в окопі не підвело здоров’я» (Middle С++ Developer).
«Намагаюся вступити в університет або знайти інший спосіб не потрапити під мобілізацію. Допомагаю армії іншими способами — донати, виробництво енергетичних батончиків» (Junior Full Stack Developer).
«Пройшов курси з такмеду. Купив тактичну аптечку про всяк випадок, коли ціни на них впали. Купив пульт для керування дронами і FPV-окуляри, вже налітав у симуляторі 40 годин. Купив паяльник і відновив свої скіли з пайки. Прочитав книжку (вона виявилась повним л*йном) з організації радіозв’язку в збройних силах. Підтримую нормальну фізичну форму.
Дуже хотів би пройти курси з керування FPV-дронами та поводження зі зброєю, але в Ужгороді таких немає.
На жаль, не встиг отримати водійське посвідчення до повномасштабного вторгнення — могло б стати у пригоді. Збираюся пройти курс з penetration test, бо бачив багато вакансій з інформаційної безпеки в ЗСУ» (Senior Back-end Developer).