Мінцифра планує перетворити Держстат на ІТ-компанію. Кошторис - 55 млн грн, розробка – EPAM
Міністерство цифрової трансформації планує оцифрувати Державну службу статистики. Аудит розпочався
⚫️ План — перевести Держстат на диджитальні рейки
У 2021 році керівник Мінцифри Михайло Федоров став координатором розвитку Державної служби статистики. Тоді ж зʼявилася ідея — провести перепис населення в Україні у партнерстві із техгігантом Apple. Ідея відкладена як мінімум до перемоги, але не похована. «Мінцифра ніколи нічого не ховає», — коментує Федоров.
Натомість цифрове міністерство має інший проєкт — перевести на диджитальні рейки сам Держстат. Аудит розпочали
Видима користувачам частина проєкту — новий портал Держстату. Його планують запустити у другій половині
⚫️ Системи обробки даних — застарілі
Частина систем обробки даних у Держстаті працює з
Фішка оновленої системи — опція автоматизованого збору даних та взаємодія з іншими адміністративними реєстрами. Наприклад, можна отримувати інформацію про споживчі ціни не від вибірки респондентів, що регулярно заповнюють опитувальники, а від PPO в магазинах та супермаркетах.
Інший приклад — статистика середньої заробітної плати. Зараз Держстат виводить її на основі інформації від низки підприємств. Але є можливість брати повний масив даних безпосередньо у Пенсійному фонді і лише обробляти їх за своєю методологією. Проте це завдання на перспективу — щоб отримувати статистику напряму від ПФУ треба спершу оновити кілька законів.
Держстат збирає величезну кількість інформації всередині країни, надає її Євросоюзу, ООН, МВФ, іншим міжнародним організаціям, каже віцепрезидент EPAM у регіоні Центральної та Східної Європи Юрій Антонюк. «З технологічної точки зору це також складний проєкт, — каже він. — Потрібно не тільки поставити нову систему, але потрібні й нові люди, які будуть з нею працювати». Схоже рішення EPAM впроваджує для однієї міжнародної фінансової інституції, але більше деталей не розголошує.
Візуалізація можливого інтерфейсу порталу. Джерело: Forbes
⚫️ Перші результати планують показати у серпні 2023-го
Паралельно з оцифруванням систем у Держстаті йде оптимізація. У
Нове IT-рішення вже працює у тестовому режимі — туди переносять перші дослідження. Також готується оновлення порталу користувача — заміна нинішньому сайту Держстату. Статистику на ньому можна буде переглядати на дашбордах або у вигляді інтерактивних таблиць, скачувати — у форматах xls або csv. Також передбачена функція отримання даних через API. Показати перші результати роботи Федоров сподівається у серпні
⚫️ Що не так із державною статистикою
«Все, що змінить Держстат, або вбʼє Держстат, буде добре», — радикально налаштований Олексій Іванкін, співзасновник компанії Опендатабот, що працює із відкритими даними. Брак актуальної інформації про українців через те, що останній перепис проводився 22 роки тому, — чи не найвідоміша, але не єдина проблема.
«Дані дуже повільно рахуються, іноді є протиріччя з даними реєстрів», — перелічує Іванкін. Статистичні спостереження публікуються незрозумілим чином, вони розкидані по сайту у різних таблицях різних форматів, додає Кирило Захаров, експерт з питань відкритих даних та представник спільноти OpenUp. Інший приклад — детальна статистика за окремими регіонами, що розпорошена по сайтам регіональних управлінь статистики.
Із лютого
Найскладніше — перенести історичні дані без втрати якості, вважає Федоров. За його розрахунками на це знадобиться два-три роки. «Як би мені не хотілося зробити цю реформу за рік, такі глибинні фундаментальні реформи робляться все-таки кілька років», — каже він.
Нагадаємо, раніше Михайло Федоров розповідав, що Мінцифри тестує ChatGPT для надання послуг українцям у «Дії», запровадження «єВідрядження» обовʼязково відбудеться, а обговорення кейсу з обшуками в MacPaw має позитивний результат.