Одна-дві книжки на рік. Як ІТ-спеціалісти обирають і читають книжки
У грудні
Опитування відбувалося ще у 2021 році, тоді ми зібрали 1447 анкет фахівців усіх спеціалізацій і тайтлів з усієї України. У 2017 році в такому опитуванні взяли участь 1288 людей. Отже, кількість відповідей зросла всього на 12%, якщо порівнювати з минулим дослідженням. Натомість кількість айтівців за останні роки суттєво зросла — лише за 2021 рік ІТ-ФОПів стало майже на чверть більше. Для порівняння в зарплатному опитуванні ми збираємо понад 15 тисяч анкет. Схоже, що книжки з ІТ (як паперові, так і електронні) є нішевим продуктом, яким користується лише невелика частка українських фахівців, а більшість обирає інші засоби для самонавчання і професійного розвитку.
Досвідчені й успішні фахівці частіше читають
Профіль читача загалом схожий на профіль ІТ-фахівця з «Портрета ІТ-спеціаліста», проте є і цікаві відмінності. Медіанний вік айтівців в обох дослідженнях практично не відрізняється (30 років у книжковому опитуванні й 29 років у Портреті), але серед тих, хто взяв участь у книжковому опитуванні, помітно більше фахівців рівня Senior і вище (47% проти 37% у Портреті). Також читачі книжок часто мають більший досвід роботи в ІТ: у 25% понад 10 років досвіду проти 14% серед айтівців у Портреті. Отже, досвідчені та успішні ІТ-фахівці частіше читають книжки та готові ділитися своєю думкою про них.
Без книжок не обійтися, а статей і курсів недостатньо для професійного розвитку
Майже половина фахівців, які взяли участь в опитуванні, сказали, що за останній рік прочитали
Найактивніше книжки на професійну тематику читають фахівці рівня СТО та Architect: більше як чверть читає п’ять чи більше видань на рік (загалом серед опитаних таких 13%). А ще РМ та HR: близько 60% цих спеціалістів читають три чи більше книги на рік (серед всіх опитаних таких 42%).
Скільки книжок прочитали за минулий рік
Думки щодо потреби читати книжки для професійного розвитку розділилися майже порівну: 48% тих, хто регулярно читає, вважають, що вони необхідні, а 43% — що читати бажано, але необов’язково. З 2017 року зменшилась частка людей, які вважають, що читати книжки обов’язково — тоді так думали 59% опитаних. За останні роки стало більше як читачів, які вважають, що професійні книжки читати бажано, проте необов’язково (з 36% до 43%), так і тих, хто вважає, що без них можна обійтися (з 4% до 8%).
Частіше за інших книжки вважають обов’язковими для професійного розвитку СТО (82% з них мають таку думку), Architects і Tech Leads (66%), а також фахівці від 35 років (63%). Прихильніше за інших ставляться до ідеї читання книжок для професійного розвитку спеціалісти з HR (68%), РМ (59%), аналітики (58%) та Data Science (54%).
Думку про те, що в сучасних умовах книжки не потрібні для професійного розвитку, натомість достатньо статей, курсів та відео, найбільше підтримують айтівці віком до 25 років (так вважають 12% з них проти 8% загалом серед всіх опитаних) та інтерни (14%). На відміну від інтернів, джуни частіше вважають, що читати все ж бажано, хоча й необов’язково (50% серед джунів проти 38% серед інтернів).
Чи потрібно читати книжки
Водночас 75% опитаних читачів вважають, що книжки корисні для айтівців на будь-якому етапі розвитку кар’єри — як для початківців, так і для фахівців з досвідом.
На якому етапі потрібно читати книжки
Обираючи книжку, більшість читачів не прив’язується до конкретного питання чи робочої проблеми, яку треба вирішити — так діють 62% опитаних.
35% шукають у книжках відповіді на конкретні робочі питання. Частіше так обирають видання інтерни (53%) і джуни (45%).
Підхід до вибору книжок
83% читачів мають список видань, які вони хотіли б прочитати: у 35% людей у списку понад п’ять книжок, ще у 25% — від трьох до п’яти книжок. Досвідченіші ІТ-фахівці, як правило, мають більше позицій, які вони хотіли б прочитати: серед читачів рівня Senior та вище 40% мають більше як п’ять книжок у списку, серед СТО таких 58%.
Частіше мають список видань для прочитання фахівці з гарною англійською: серед читачів, які знають англійську на просунутому рівні, 91% мають списки книжок і в 43% ці списки містять понад п’ять назв.
Найактивніше складають списки цікавих видань РМ: 94% з них мають такий список і в 51% він містить більше як п’ять найменувань.
Чи складають список книжок
Найчастіше читають англійською мовою через широкий вибір книжок і доступність новинок
У кінці 2021 року основними мовами читання книжок в українському ІТ були англійська (49% опитаних найчастіше читали нею) та російська (38%). Українською найчастіше читали всього 12%. Після повномаштабного вторгнення росії в Україну ситуація, напевне, змінилася не на користь російської, але точних даних щодо цього ми не маємо.
Англійською найчастіше читають досвідчені фахівці — Senior і вище (60%), ті, хто знає мову на рівні Upper Intermediate чи краще (66%), та розробники (57%). Українською частіше читали у Львові (для 24% це основна мова читання книжок), а також фахівці з HR (46%) та РМ (22%). Російською читали 74% тих, хто погано знає англійську (на рівні Pre-Intermediate чи нижче), 61% інтернів та 49% QA.
Основна мова, якою читають книжки
Для тих, хто читає англійською, важливим є широкий вибір видань цією мовою (75%), а також доступність новинок (63%). Ті, хто читає українською, передусім пояснюють свій вибір патріотизмом і підтримкою вітчизняного книговидання (77%), а також кращим розумінням суті книжки, якщо вона написана українською (37%). Основна причина вибору видань російською мовою — зрозуміла мова (63%) і широкий вибір перекладених нею книжок (31%).
Причини такої мовної ситуації стають зрозумілішими, якщо подивитися на те, якими мовами доступні для ІТ-фахівців книжки. Більша частина з 245 книжок, які ввійшли в наш рейтинг, була написана англійською. 163 з них перекладені російською, лише 33 — українською. 26 видань, перекладених українською, належали до категорій бізнесу та менеджменту, тільки 7 — до різних технічних сфер. Отже, вибір здебільшого зводиться до англійської та російської мов, і якщо ІТ-фахівець знає англійську недостатньо добре, обирає російську.
Причини вибору основної мови за мовами
Книжки англійською шукають в інтернеті безкоштовно, українською — купують
ІТ-фахівці частіше читають книжки в електронному форматі: 40% віддають йому перевагу. Ще 39% однаково часто читають і електронні, і паперові книжки.
Видання англійською та російською частіше читають в електронному вигляді (44%), українською — в паперовому (43%).
Якому формату віддають перевагу
Книжки насамперед намагаються отримати безкоштовно через пошук тексту в інтернеті або на торентах (так роблять 40% опитаних). Досвідчені ІТ-фахівці рівня Senior і вище частіше купують видання та рідше, ніж менш досвідчені, шукають їх безкоштовно (36% серед досвідчених і 43% серед менш досвідчених). Попри такий попит на безплатні книжки, бібліотеки в ІТ-компаніях не популярні: лише 0,3% читачів сказали, що можуть там взяти цікаві видання.
Найчастіше шукають безплатні тексти ті, хто читає російською (так роблять 46% з них) та англійською (39%). Українською шукають безкоштовні тексти лише 22% тих, хто переважно читає цією мовою.
Купують видання найчастіше на Yakaboo (29% опитаних) та Amazon (23%).
Amazon є основним місцем придбання книжок для тих, хто читає англійською (38% купують їх там). Англомовні видання також часто купують на Yakaboo (23%) і O`Reilly.com (20%). Книжки українською найчастіше обирають в «Книгарні Є» (54%), на Yakaboo (50%) і на сайтах видавництв (31%).