Як «ПриватБанк» переніс операції у хмару: технічний бік процесів
«ПриватБанк» у співпраці з Visa переніс операції у хмару за півтора місяця. Підключення в регіоні CEMEA (Центральна та Східна Європа, Близький схід й Африка) організували вперше. DOU дізнався, як процес відбувався з технічної точки зору.
Головне
- Після початку широкомасштабного вторгнення рф у «ПриватБанку» вирішили перенести всі операції у хмару. Це було потрібно, аби зменшити залежність від апаратного забезпечення, яке знаходиться в різних регіонах України, й, відповідно, перебуває під загрозою знищення, поки триває війна.
- Банк вирішив співпрацювати з Visa. Йдеться про платформу Visa Cloud Connect — це хмарна інфраструктура, яка дозволяє клієнтам підключатися до VisaNet для обробки транзакцій. Завдяки цьому в банків зникає залежність від телекомунікаційної інфраструктури.
- Visa Cloud Connect приймає та проводить авторизації для всіх типів карток і транзакцій, зокрема й транзакцій без участі Visa, для направлення у відповідну асоціацію карток або шлюз для обробки. Крім того, Visa Cloud Connect може відправляти та отримувати пакетні файли в основні системи обробки VisaNet та з них.
- З технічної точки зору процес підключення виглядає наступним чином: «ПриватБанк» самостійно розгортає свої системи (основні, процесингові та інші) у хмарі. Спочатку формується тестовий стенд, потім — Visa налаштовує для «ПриватБанку» підключення через хмару від систем банку до VisaNet, пояснюють DOU у компанії. Останній процес може тривати
2-3 місяці чи навіть більше, але його вдалося впровадити за 1,5 місяця. Потім, як правило, банк додає додаткове шифрування, в якому немає потреби при використанні наземних каналів зв’язку, однак для хмари воно обов’язкове. Зрештою, після побудови й тестування з’єднання банк переспрямовує увесь трафік у хмарну систему. - У процесі виникли певні складнощі у специфічному налаштуванні фаєрволів. Також певний час зайняло доопрацювання TLS-шифрування. Однак зрештою проєкт реалізували без критичних ускладнень, зазначили DOU у Visa.
Деталі
Visa вперше організувала підключення із загальнодоступного хмарного середовища обробки в регіоні CEMEA (Центральна та Східна Європа, Близький схід та Африка) відтоді, як платформа стала доступною наприкінці
В інтерв’ю DOU заступник Голови Правління «ПриватБанку» Маріуш Качмарек розповідав, що «ПриватБанк» має 20 мільйонів клієнтів, 15 мільйонів онлайн-користувачів «Приват24». В пікові моменти послугами банку користується понад 100 000 людей одночасно.
З 500 систем «ПриватБанк» обрав 330 найкритичніших. Фактично усе, чим користуються клієнти, — «Приват24», карткові платежі, системи авторизації, функції обслуговування, інфраструктура контакт-центрів, підключення банкоматів, POS-термінали, — з кінця квітня перенесено в хмару та працює звідти.
«Перенесення послуг у хмарне сховище забезпечує безперервний доступ клієнтів до фінансових послуг (картки, цифровий банкінг, банківські послуги, доступ до готівкових коштів тощо) у будь-який час. Йдеться про захист даних та коштів клієнтів», — каже Маріуш Качмарек.