Віддалена робота на IT-компанію зі США — як український Software Engineer обрав повний ремоут і подвоїв свою зарплату
Українець Алекс Чаплінський — Senior Software Engineer, який на початку
Я Software Engineer з
З 2013 року я вів кочовий образ життя, багато подорожував Азією, два роки прожив у Таїланді та працював на віддалено ще навіть в ті часи, коли це було не так популярно. Отже, з настанням пандемії коронавірусу для мене мало що змінилось — єдине, що ускладнився процес переміщення.
Шість років тому я перебрався в Польщу, і мій український CEO запропонував переїхати до нашого офісу в Кракові, який відкрився 2014 року, та допомогти з польською «картою побиту» (польський аналог посвідки на постійне проживання — ред.), яку видають на три роки.
Це була класна нагода залишитись у Польщі, до того ж мене приваблювала можливість вільно подорожувати Європою на машині. За п’ять років я зміг податись на статус резидента Євросоюзу. Втім все ще розглядаю Польщу як тимчасовий варіант.
Рік тому я замислився над тим, що робити далі в житті. Будував плани на наступні 10 років: залишатись і продовжувати працювати тут, їхати в Україну?
І тут мені написав HR з Google, запропонував пройти Foobar Challenge — туди можна потрапити суто за інвайтом. Я успішно склав цей тест, і мене запросили пройти співбесіду в Google Варшава. Саме тоді мені спало на думку, що я насправді можу працювати на круту світову компанію, в якій країні б не перебував.
Команда Google в Варшаві, куди мене покликали на інтерв’ю, опікується Cloud — мені було цікаво спробувати себе як розробника цієї інфраструктури. Але не склалось — я запитав у них щодо віддаленої роботи, адже живу в Кракові й маю тут власне житло, і переїзд у Варшаву видавався складним. Мені відповіли, що ремоут можливий, але тільки на час пандемії.
Жити в Європі — працювати в США
Втім під час подорожей світом у мене все ж сформувалась конкретна мрія: віддалено працювати на американську компанію з американською зарплатою, але платити податки в Україні. Багато хто мені казав, що це нереально, адже американські компанії наймають лише тих, в кого є посвідка на проживання і робота в Америці. А якщо і беруть спеціаліста на дистанційку, то зарплата буде нижча.
Я пройшов купу співбесід, поки не знайшов свою теперішню компанію — AngelList Talent. В США зараз всі сидять на ремоуті, навіть якщо фахівці перебувають в одному місті, тож з віддаленим працівником, як я, в них не виникло проблем. І з подивом для себе я отримав удвічі вищу зарплату без жодних проблем.
В США зараз всі сидять на ремоуті, навіть якщо фахівці перебувають в одному місті
Ця компанія починалась як проєкт, який зводить стартапи та венчурних інвесторів. Наразі вона розділилась на дві — AngelList Venture та AngelList Talent.
Моя команда зв’язує стартапи й невеликі компанії з талантами: інженерами, дизайнерами, продукт-менеджерами тощо. На сайті ми маємо джобборд — важливо, що компанії зобовʼязані вказати зарплатну вилку. Я здивувався з американських компенсацій, які пропонують людям на ремоуті, зокрема українцям. І компаній, які мають суто віддалений формат співпраці, стає дедалі більше.
Наприклад, моя фірма мала офіси в Нью-Йорку і Сан-Франциско, але під час пандемії відмовилась від них і перейшла на повністю дистанційну роботу та пишається цим.
Я думаю, для самих компаній це теж плюс, адже вони не платять оренду (а в Нью-Йорку вона недешева, повірте). Тепер у нас є один-два івенти на рік, під час яких ми збираємось всією командою десь у горах.
Спочатку мені було лячно йти з компанії, в якій я пропрацював 10 років, це була стабільність. Страшно було переходити в стартап, який за пів року може загнутись. Але згодом, коли отримуєш в кілька разів більшу зарплату, то розумієш, що навіть якщо за пів року доведеться шукати нову роботу, то ці пів року ти провів не дарма, а заробив грошей і налагодив нетворк.
Юридичний бік питання та запит на спеціалістів у США
Як розвʼязують питання сплати податків та оформлення таких співробітників? Є різні варіанти. Наприклад, через Remote.com — сервіс, який допомагає з офіційним працевлаштуванням працівників у країнах, де вони наразі проживають. Вони підписують договір з компанією, яка наймає працівника. А потім філія Remote за місцем проживання фахівця підписує з ним контракт, тобто компанія виступає юридичним посередником між роботодавцем і працівником. Наприклад, українці можуть як ФОПи підписати договір з українською філією.
Але це лише один приклад — таких стартапів багато.
Я точно знаю, що компаніям зі США бракує кадрів саме у сфері високих технологій. Багатьом здається, що бум стартапів уже минув, але насправді він накатує ще більшою хвилею. З’являється чимало проєктів у сфері Web 3.0, NFT і криптовалют, причому гроші залучають майже всі, навіть, на жаль, шахраї.
Мене спитали про місце проживання лише на фінальному етапі співбесід, за мить до оферу. Причому запропонували sign-in бонус, якщо я відповім за три дні.
З віддаленою роботою у FAANG все складніше. У Кремнієвій долині з цим 50/50 — наче і хочуть повертати команди в офіси, але поки сидять вдома. Проте між Meta і стартапом на 10 осіб є великий пласт різних компаній, можна знайти собі команду до смаку.
Культурні відмінності
Для мене було в новинку співпрацювати з повністю американською компанією. Там є дівчина з України та колишні громадяни росії, також європейці, а так — всі американці. Звісно, є культурні відмінності: ми дещо відрізняємось у спілкуванні, відкритості тощо.
З погляду технічних процесів усе виявилось подібним до роботи в моїй попередній компанії. Все настільки схоже, що я думав, не доведеться перелаштовуватись взагалі: тут GitHub, Slack та Jira — все добре знайоме.
Різниця полягає саме в комунікації. В моїй компанії набагато менше мітингів упродовж тижня. На всіх попередніх проєктах і продуктах були daily-мітинги та стендапи, weekly-мітинги й планування двічі на тиждень. А також зідзвони з командою, навіть якщо більша частина з неї в офісі. А тут у нас лише кілька дзвінків на тиждень і обов’язкові мітинги раз на два тижні. Вся інша комунікація відбувається асинхронно в Slack чи Zoom.
Я точно знаю, що компаніям зі США бракує кадрів саме у сфері високих технологій
Мені навіть спочатку було трошки незвично — здавалось, що я ні з ким не спілкуюсь, а щось відбувається. У кожної людини є свій час для роботи над завданнями. Звісно, якщо є питання, то їх можна ставити та ініціювати дзвінок, але немає «обязаловки». Для мене це і плюс, і мінус. Плюс у тому, що ви не прив’язані до інших, а мінус — менше спілкування з людьми.
Чому українські розробники соромляться або не розглядають варіанти віддаленої роботи на американські компанії? Рівень володіння англійською. Тут ми роками розмовляємо щодо робочих процесів, коду чи тикетів у Jira. Але коли ви зідзвонюєтесь із працівниками з Америки, то важливим є small talk — люди розмовляють про що завгодно: погода, плани, як провів вікенд. Для мене це все ще трохи незвично, адже треба мати кілька додаткових і легких тем для розмов з колегами, крім робочих. І, звичайно, відповідний словниковий запас.
Це те, що нас відрізняє від американців культурно. Всі, мабуть, не раз чули про фейкові посмішки американців. Але, як на мене, хай краще так, ніж відкрите випромінювання невдоволення. Зустрічаючись з кимось уперше, через їхню люб’язність можна подумати, що вже виникла симпатія і ви вже мало не найліпші друзі. Але це все культура small talk та елементарна ввічливість, і це насправді нічого не означає. До цього теж звикаєш.
Проблема часових поясів
У роботі із західним ринком за ремоут-форматом постає питання часових поясів. Наприклад, якщо частина команди перебуває в США, а наймають когось із Таїланду, то це велика різниця в часі. Я так працював, і в нас було 11 годин різниці. Втім, я налаштувався працювати ввечері, а пів дня в мене було вільні.
Зараз у мене велика команда в Європі: Болгарія, Німеччина, Польща. Вони починають роботу вранці за місцевим часом, і в нас є
Для компаній мати певний часовий перетин кількох команд — це норма. Можна зідзвонитись, поговорити, і далі кожна команда продовжує працювати у своєму часовому поясі.
Одна з фіч, яку ми зараз впроваджуємо на платформі — вказівник для конкретної вакансії про те, що потрібен перетин у стільки-то годин за таким-то поясом.
Робоче навантаження та зарплати
Я Senior Full Stack Software Engineer, дедлайнів майже немає, і я від цього кайфую. До того ж обсяги роботи в мене зараз менші, а зарплата вдвічі вища. Для американців важливий work-life balance, нікого не завантажують зайвим. Фахівці самі коригують обсяги завдань і відповідають за власний графік. Також тут опікуються тим, щоби співробітник не вигоряв: якщо впадаєте у режим трудоголіка, вам про це зауважать і порадять зменшити оберти.
Тут є люди, які займаються DevOps, Kubernetes, архітектурою. Вони роблять свою частину, і все покрито. Моя позиція — розробляти фічі.
Junior Software Engineers у США можуть починати від $90 тисяч на рік до вирахування податків. Senior може отримувати $160 тисяч на рік, тобто $13 тисяч на місяць.
Загалом нормальна зарплата для американських компаній — $120–200 тисяч на рік. Раніше для цього треба було їхати в Америку, а якщо ви з України, то, на жаль, коштували там менше. А зараз це глобальний ринок, де американські компанії пропонують таку зарплату всім.